Nietypowa letnia burza nad Arktyką

Kategorie: 

http://www.nasa.gov/images/content/675558main_Arctic.2012219.aqua.1km.jpg

Niezwykle silna burza powstała u wybrzeży Alaski w dniu 5 sierpnia i była śledzona w swej drodze do centrum Oceanu Arktycznego, gdzie powoli rozpraszała sie w ciągu najbliższych kilku dni. Urządzenie MODIS na satelicie Aqua uchwyciło ten naturalnych kolorów obraz, 6 sierpnia 2012 roku.Centrum burzy w tym dniu znajdowało się na samym środku Oceanu Arktycznego.

 

Burza miała niezwykle niski centralny obszar ciśnienia. Paul A. Newman, główny naukowiec w Atmospheric Sciences w Goddard Space Flight Center w Greenbelt w stanie Maryland, szacuje, że było tylko około ośmiu burz o podobnej sile w ciągu ostatnich 34 lat. 

"To rzadkie wydarzenie, zwłaszcza, że ​​zdarzyło się w lecie. W rejonie polarnym niże występują zimią "powiedział Newman.

Burza w Arktyce, taka jak ta, może mieć duży wpływ na lód morski, powodując jego szybkie topienie co zachodzi poprzez wiele mechanizmów, takich jak zrywanie dużych połaci lodu i pchanie ich do cieplejszych miejsc, ubijanie lodu i tworzeniu chlapy lub podnoszenie cieplejszej wody z głębi Oceanu Arktycznego.

"Wydaje się, że burza jest oderwała duży kawał lodu od głównego pokładu  lodu morza arktycznego. Może to doprowadzić do bardzo poważnego rozpadu pokrywy lodowej w czasie letnim, może to nawet doprowadzic do nowego minimum pokrywy lodowej na morzu arktycznym" , mówi Claire Parkinson, naukowiec z NASA Goddard Climat Centre. "Kilkadziesiąt lat temu burza tej samej wielkości nie mogła by mieć tak dużego wpływu na pokrywę lodową, ponieważ w tym czasie pokrywa ta była znacznie grubsza i bardziej ekspansywna".

Satelita Aqua przechodzi nad biegunami wiele razy dziennie i MODIS zszywa ze sobą obrazy z całej trasy przelotu każdego dnia do generowania codziennego widoku mozaiki Arktyki. Na zdjęciu biel lodowa Grenlandii jest widoczna w lewym dolnym rogu.

 

 

źródło : http://www.nasa.gov/topics/earth/features/arctic-storm.html

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: Anarchiusz
Portret użytkownika Anarchiusz

Komentarze

Skomentuj