Naukowcy przymierzają się do przemysłowego wysiewu lasów GMO

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Każdy słyszał o zmodyfikowanych genetycznie owocach, warzywach czy zbożach. Teraz genetycy postanowili poeksperymentować z dębem i brzozą dostosowując lasy do potrzeb przemysłu. Mają wtedy rosnąć szybciej oraz w trudniejszym terenie. Mówi się o wykorzystaniu takich upraw pod biomasę.

 

Naukowcy z Oregon State University podali niedawno, że pracują nad genetycznie zmodyfikowanymi roślinami, które zamiast rosnąc wysoko będą rosły szybko. Badacze doszli do wniosku, że sztuczne wprowadzenie do genomu roślin kilku właściwości użytkowych może zrewolucjonizować leśnictwo i bio-energetykę przyszłości.

 

Nowe podejście jest sprzeczne z wielowiekowym doświadczeniem leśników, którzy zawsze starają się rozwijać wysokie drzewa z grubymi i potężnymi pniami.  Dziś jednak, potrzeba lasów, jako materiałów budowlanych spadła, ale małe i szybko rosnące drzewa mogą uczynić znacznie więcej dobra.  Na przykład, mogą być używane, jako zielone płoty, celulozowe surowce do biopaliw i w wielu innych sytuacjach. Poza tym mniejsze kłody są łatwiejsze w transporcie i załadunku.

 

W swoich badaniach amerykańscy naukowcy dodali pewne geny do genomu topoli, która jest często używana do eksperymentów genetycznych.  Naukowcy opisują 29 cech genetycznych, które zostały zaimplementowane, w tym tempo wzrostu, plon biomasy, rozgałęzienia, efektywności wykorzystania wody, struktury głównej.  Główne zmiany dokonywano w obrębie stymulowania grupy hormonów, które wpływają na wzrost i rozwój roślin. 

 

Naukowcy osiągają obecnie zadziwiające rezultaty i na obecnym poziomie technologii, można użyć bardzo szerokiego zakresu modyfikacji genetycznej począwszy od wzrostu drzew o prawie dowolnej wysokości, po różne systemy korzeniowe, różnej grubości korony, tempo wzrostu, itp. 

 

Pojawiają się tez oczywiście wątpliwości czy sztuczne gatunki drzew nie będą oddziaływały na znajdujących się poniżej ich naturalnych kuzynów, w naturalnym środowisku trudno będzie im przetrwać z banalnego powodu, braku dostępu do światła.  Z drugiej strony można osiągnąć duże korzyści z biomasy.  W szczególności możliwe będzie sadzenie lasów w suchych regionach, wystarczy dać drzewu silny system korzeniowy.  Mieszkańcy wielu obszarach dotkniętych erozją i pustynnieniem, mogą docenić starania genetyków.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika StS

Kiedyś jak cud naulki

Kiedyś jak cud naulki sprowadzono agawę do Australii jako darmowe płoty dla pastwisk. Później jak agawa zajęła ponad 20% pastwisk. Walka znią kosztowała wiele milionów. A spadek produkcji wełny był znaczny. Poradzono sobie sprowadzając mszycę która żeruje na agawie i ją wykończyła. Tylko dla GMO co my sprowadzimy i skąd?

Strony

Skomentuj