Rosyjska łódź podwodna zatopiona na Morzu Karskim grozi skażeniem radioaktywnym

Kategorie: 

Rosyjska łódź podwodna K-125 - Źródło: cargolaw.com

Według rosyjskich ekspertów, zatopiony około trzydzieści lat temu, na Morzu Karskim, radziecki okręt podwodny K-27, którego kłopoty rozpoczęły się od problemów z reaktorem, może doprowadzić do lokalnej katastrofy nuklearnej.

W 1981 roku, tą "tykającą bombę", po prostu wypełniono asfaltem, betonem i innymi materiałami konserwującymi a następnie łódź zatopiono trzydzieści metrów pod wodą. Tymczasem eksperci uważają, że uszkodzony reaktor może dostać wody, co byłoby w stanie spowodować nawet niekontrolowaną reakcję jądrową, której towarzyszyć będzie uwalnianie dużych ilości promieniowania.

 

Istnieje dokument do użytku wewnętrznego wyprodukowany przez Ministerstwo Zasobów Naturalnych i Środowiska, który został specjalnie przygotowany dla Kremla. Wynika z niego, że ze względu na "wysokie prawdopodobieństwo niekontrolowanej reakcji łańcuchowej", należy podnieść łódź na powierzchnię nie później niż w 2014 roku.

 

Środki trzeba podjąć w celu ochrony obszarów podmorskich, i aby pozbyć się ryzyka ewentualnego skażenia promieniotwórczego. Jednakże, ostatnie badania przeprowadzone na tym samym rodzaju reaktora, zachowanym w taki sam sposób okazało się, że izolacja była niezawodna tylko przez pierwszych pięćdziesiąt lat.

 

Planuje przeprowadzenie szczegółowego badania naukowego zatopionej łodzi, i szereg testów w laboratorium, którego celem jest dokonanie oceny bezpieczeństwa ze strony wraku. Oprócz problemu z K-27 Rosjanie muszą przygotować wydobycie K-159, który zatonął na Morzu Barentsa w 2003 roku.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Wnikliwy

    nie chcę być zgryzliwy

  nie chcę być zgryzliwy ale Admin coś pomieszałz tymi datami k-27 był zatopiony trzydzieści lattemu, coś tu nie gra 1981r + 30 = 2011r a potemdalej wpis Admina :że izolacja była niezawodna tylko przez pierwszych pięćdziesiąt lat.to jak to jest, najpierw jest mowa że był zatopiony30 lat temu, a potem że izolacja była niezawodna przezpierwszych piędziesiąt lat, coś tu się nie klei, Adminwybiegł w przyszłość poza datę 2012r o 20 lat. 

Portret użytkownika kbk

"Jednakże, ostatnie badania

"Jednakże, ostatnie badania przeprowadzone na tym samym rodzaju reaktora, zachowanym w taki sam sposób okazało się, że izolacja była niezawodna tylko przez pierwszych pięćdziesiąt lat"Wychodzi na to, że w podobny sposób zaizolowano tego typu reaktor, tylko o 20 lat wcześniej.Z tego zdania można wnioskować, że już jedne problemy się ujawniły, stąd obawy o następne. Nie mówiąc o tym, że rdzewiejących atomowych okrętów podwodnych, Rosja ma mnogo.

Portret użytkownika Neroli9

czytaj ze zrozumieniem :)

czytaj ze zrozumieniem Smile chodzi o to że izolacja tym betonem asfaltem itp. rzeczami byłaby w stanie przetrwać około piędziesięciu lat po tym czasie nie wiadomo jakby się mogła dalej zachowywać czy dalej byłaby w stanie izolować promieniowanie lub przedostawanie się wody do reaktora Smile więc  nie ma tu nic źle napisane może troszkę chaotycznie ale sens jest łatwy do wychwycenia Smile pzdr.

Skomentuj