Zaprezentowano innowacyjne stożkowe panele słoneczne

Kategorie: 

nectardesign.com

Czołowi inżynierowie na całym świecie pracują nad udoskonaleniami w dziedzinie oszczędzania energii. Efektem ich pracy są innowacyjne stożkowe panele słoneczne, które są do 20 razy bardziej wydajne niż tradycyjne płaskie.

W tej chwili, panele słoneczne, będące alternatywnym źródłem energii, nie są już niczym niezwykłym. Są one szerokie stosowanie na całym świecie, zarówno, jako dodatkowe zasilanie domowe czy też firmowe.  Jednak, jak wiadomo wszystkie panele fotowoltaiczne są płaskie i uzyskanie dużej sprawności wymagałoby ich ciągłego przestawiania.

 

Jednak grupa przemysłowo-konstrukcja Nectar Design przeprowadziła eksperyment, tworząc nie płaskie a stożkowe panele słoneczne. Dokonali potem testów swoich nowych paneli i porównali je do tradycyjnych płaskich paneli słonecznych. Naukowcy odkryli, że w kształcie stożka panele są 20 razy bardziej wydajne.

 

Tą innowacyjną konstrukcję jej projektanci nazywają komórką spina.  Wydajność stożkowych paneli słonecznych wyjaśniają tym, że stężenie fotoogniwa na powierzchni stożka jest znacznie wyższe niż w przypadku konwencjonalnych, płaskiej powierzchni.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika bolo

Taki system może dac 20-30 %

Taki system może dac 20-30 % wiecej energii w stosunku do panela płaskiego optymalnei wykorzystujacego poierzchnie dachu ale bez trackera.  Niestetety większość powierzchni stozkowych paneli nie będzie dawało energii bo będzie w ceniu wiec sprawnoć zestawu nie będzie zwikaszna a bedzie maleć i to bardzo bo 5-10 razy .Zatem gdy zwykły panel ma sprawnosc 15% ten zetaw z truden uzyska 3% Ale rzeczywiscie pradu ebdzie wiecej niz gdyby tam dac panel płąski.problem w tym ze ten stsokowu panel ebdzie kosztwoąła 10 razy wiecej od płaskiego zatem bez sensu łakomić sie na te dodatkowe 20-30%. To już lepiej na skraju dachu postawić lustra  ktore mogą dac dodatkowe 10-20% a będą kosztowały grosze.Zatem ten system jest tak drogi że 3 razy taniej byłoby postawienie tam trackera. Wystarczą 3 silowniki śrubowe jak do otwierania bram koszt ok 400 zł jeden aby obracać kilkumetrową powierzchnią.Smuci pisanie bzdur typu 20 razy sprawniejsze czyli ile 300 % ? Perpetum mobile? Jak tu ludzi uczyc fizyki?

Portret użytkownika Venture

Obecnie najlepsze systemy

Obecnie najlepsze systemy solarne są w stanie przy pomocy ogniw PV osiągnąć wydajność elektryczną nawet 35%. Używa się do tego m.in ogniw Boeinga - Spectrolab. http://www.spectrolab.com/DataSheets/PV/CPV/CDO-100-C3MJ.pdfhttp://www.gizmag.com/boeing-to-mass-produce-world-record-efficiency-solar-cells/17028/ "Kafelkowanie" panela słonecznego takimi cacuszkami mijałoby się z celem, a koszty byłyby ogromne. Dlatego używa się ich w koncentratorach parabolicznych, gdzie na 1cm2 skupia się nawet 80W energii (moc 800 Słońc), w porówneniu do słonecznego letniego dnia na taką samą powierzchnię pada zaledwie 0,1W. Na 1 metrze kw powierzchni zbierającej potrzeba tylko 15cm2 materiału fotowoltaicznego więc koszty nie są duże, a koszty reszty systemu (jak solar tracker, zwierciadło paraboliczne czy soczewki) kompensowane są przez dwukrotnie wiekszą wydajność w stosunku do standardowych baterii PV.Ponadto ogniwa potrzebują chłodzenia. Montuje się w tym celu bloki wodne. Najlepsze jest to, że powstaje też ciepło odpadowe, którym można ogrzać np wodę w wymienniku. Maksymalna wydajność takiego systemu to 75% (około 290W mocy energii el. i 460W ciepła), tutaj zaprezentowane przez firmę http://www.zenithsolar.com/Na tej stronie opisane są inne bardzo wydajne instalacje, dużo ciekawych informacji i inspirujących pomysłów,http://www.seao2.com/solarsphere/csp.htm Ogólnie ogniwa ze Spectrolabu ciężko jest dostać, z tego co wiem obecnie sprzedaje je jedna z firm w Chinach. Czasami pojawiają się też na aukcjach ogniwa NASA o wydajności 25%:Jeśli ktoś wie gdzie je dostać będę bardzo wdzięczny za informacje, lub co lepsze może ktoś jest w ich posiadaniu i chce sprzedać? Zwykłe ogniwa monokrystaliczne o wydajności ~18% też są w stanie zebrać nie małą moc, z tego co pamiętam chyba 10-20W/cm2. Oczywiście wymagane jest chłodzienie jako, ze moc spada wraz ze wzrostem temp.Innym fajnym i nieskomplikowanym wynalazkiem jest bateria hybrydowa PV/T łącząca funkcje baterii fotowoltaicznych i kolektora słonecznego.http://www.tehaco-energy.com/images/stories/pedeefy/newPVT190.pdfhttp://www.renewableenergyworld.com/rea/news/article/2009/12/the-next-solar-frontier-producing-more-energy-with-hybrid-pvthermal-systems Pozdro Smile

Portret użytkownika M.

"Jednak, jak wiadomo

"Jednak, jak wiadomo wszystkie panele fotowoltaiczne są płaskie i uzyskanie dużej sprawności wymagałoby ich ciągłego przestawiania. "Powinno być małe sprostowanie - od 2005 roku dostępne są moduły cylindryczne a nie płaskie produkowane przez amerykańską firmę solyndra. Pozdrawiam,M.

Portret użytkownika Lem Jaskiniowy

ale się znacie, ho, ho! one

ale się znacie, ho, ho!
one mają wysoka wydajność nie fotowoltaicznie, ale geometrycznie Smile
widzicie ostrza na czubku wykonane z metalu?  sam panel zbiera ładunek, a efekt asymetrii geometrycznej kieruje go na stozek.
i tyle.
 
taki panel fotowoltaicznie nigdy nie będzie skuteczniejszy od plaskiego, bo płaski ustawiony prostopadle do slońca ma maksymalną powierzchnię odbioru.
 
 
 

Portret użytkownika MonaLisa

A dlaczego te, w kształcie

A dlaczego te, w kształcie piramidy, są skuteczniejsze? Prawdziwe piramidy zbierają energię z wnętrza Ziemi i przesyłają ją w kosmos. Baterie słoneczne (panele) mają na celu zadanie wprost odwrotne - zbierać energię z kosmosu (z gwiazdy) -  i przesyłać do transformatora-zbiornika.W czym kształt piramidy byłby skuteczniejszy?

Portret użytkownika acid

Nie chyba, na pewno! Nie

Nie chyba, na pewno!Nie mniej to dobre osiągnięcie. Biorąc pod uwagę, że Amerykanie dopiero od kilku lat na poważnie zajmują się rozwojem energii odnawialnej, to wiele wskazuje na to, że ich plany, aby do 2025 roku w ten sposób pozyskiwać tyle energii, ile obecnie się zużywa powinny spełnić się o wiele szybciej. Jako ciekawostkę warto napisać, że w odróżnieniu od UE oni postanowili najpierw opracować technologię(tam u podstaw inwestycji stawia się na ekonomię), a dopiero potem budować na szeroką skalę. W UE natomiast nie bacząc na koszty i opłacolność na grandę stawia się wiatraki (często tam, gdzie nie ma wiatru, ale dobrze świeci słońce) i solary (często tam, gdzie dobrze wieje, ale słabo świeci słońce). Działanie UE przypomina trochę scenę z filmu "poszukiwany poszukiwana", kiedy to jakiś docent aby wybudować dom, postanowił przestawić jezioro Smile

Portret użytkownika elektron

Co za bzdury "w kształcie

Co za bzdury "w kształcie stożka panele są 20 razy bardziej wydajne" ???Typowa wydajność obecnie sprzedawanych paneli fotowoltaicznych monokrystalicznych przekracz 17%. Skoro panele w kształcie stożka są 20 razy bardiej wydajne to oznaczałoby wydajność na poziomie 340% ???Nic tylko budować elektreownie, ja jutro kupuje stożkowe panele i rozstawiam w swoim przydomowym ogródku i będę sprzedawał prąd sąsiadom ! Do zagospodarowania mam ok 300 m2 co da mi moc 102 KW :)Naprawdę nieźle się uśmiałem.

Strony

Skomentuj