Odkryto najjaśniejszą kometę dekady, C/2012 S1

Kategorie: 

Wielka Kometa z 1680 nad Rotterdamem, obraz namalowany przez Lieve Verschuier

Najjaśniejszą kometę tej dekady odkryto 21 września 2012 roku. Został jej przypisany indeks C/2012 S1. Fora astronomiczne aż kipią od informacji na temat tego sensacyjnego odkrycia.

Istnienie komety zostało już potwierdzone przez wielu ekspertów z dziedziny astronomii.  Aktualnie kometa C/2012 S1 znajduje się nad orbitą Jowisza, ale w przyszłym roku zbliży się bardzo do Słońca. W listopadzie 2013 roku powinna znaleźć się około 1,8 miliona kilometrów od naszej gwiazdy. Co odpowiada 0,22 AU. Właśnie ta odległość spowoduje, że kometa stanie się jasnym obiektem.

Kometa C/2012 S1 źródło: ISON

Kometa ma być dobrze widoczna nawet gołym okiem z północnej półkuli, czyli również z Polski. Ma osiągnąć maksymalną jasność, operując magnitudami astronomicznymi z wartością ujemną. Możliwe jest też, że Słońce poprzez swoje ciepło dokona fragmentacji komety C/2012 S1, co zdecydowanie zredukuje magnitudę. Taki proces nastąpił podczas przelotu komety Elenin.

 

Teraz naukowcy starają się zgromadzić większa ilość informacji na temat tego obiektu. W tej chwili większość parametrów komety jest nieznana. Wiadomo, że kometa nadlatuje z obłoku Oorta i zasugerowano, że to jej pierwsze zbliżenie do Słońca. Nie jest to jednak takie pewne, bo orbita komety bardzo przypomina tą, jaką miała tak zwana Wielka Kometa z 1680 roku.

Niemiecka rycina przedstawiająca wielką komete z 1680 roku

To może być to samo ciało niebieskie albo kolejna duża cześć komety z 1680 roku. Ta kometa była najbardziej jasną z wszystkich, jakie pojawiły się w XVII wieku i było ją można oglądać nawet w dzień. Pojawiła się 20 listopada 1680 roku. Obiekt C/2012 S1 również pojawi się w listopadzie, i miejmy nadzieję, że uda nam się zobaczyć piękny warkocz kometarny na miarę tego z XVII stulecia. 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Zenek

Czym dla dawnych mieszkańców

Czym dla dawnych mieszkańców Ziemi rózniłaby się wizualnie kometa od ladującego a wyhamowywującego w atmosferze wielkiego statku kosmicznego? Myślicie, iż te 2 obiekty nie mogły być kiedykolwiek pomylone? Znaczy ten 2 na fotografiach (opisach) brany za ten 1?
 
Meteoryt Tunguski jakby był nieco większy za co byłby wzięty przez niepiśmiennych i oderwanych od wiedzy staraniem inkwizycji wieśniaków?

Portret użytkownika wróżka

Rok 2013: Na niebo oprócz

Rok 2013:Na niebo oprócz innych komet powraca bardzo wymowna kometa Klemola.Wraca co 10/11lat w okolice Słońca.Za każdym razem kiedy się pojawiała w przeszłości zwiastowała tragiczne wydarzenia w losach świata,przesilenia, wojny i rewolucje.1905-przyniosła razem z wielkimi kometami wrzenie rewolucyjne w Niemczech,Polsce i Rosji.1916-kiedy powróciła to 12/13 III 1916 upadał carat w Rosji,a30/ 31 XII 1916 zamordowano Ras-Putina w Rosji.(A kim teraz rządzą w Rosji? -Putinem (Rasputinem nr.2 ?)1927 r-kometa ta przyniosła pierwszy rok dyktatury Piłsudskim w Polsce.1938 r.-wyznaczała ostatni rok spokoju przed II w.św, aneksję Czechosłowacji i austriacki Ansluss (wcielenie Austrii do III Rzeszy).1949 r.-to krwawa wojna w Indochinach.1960r .-lata lotów kosmicznych amerykańskich statków kosmicznych:Apollo,Marinerów,Vikkingów,Pionieerów,Aurory,Sigmy,Eksplorer, i radzieckich Łunników,Łunochodów,Łun-pojazdów księżycowych i budowa reaktorów atomowych na świecie.1970-to krwawe Polskie Wybrzerze 13 XII 1970 r, na 13 dni przed Świętami Bożego Narodzenia oraz nadchodząca wojna religijna w Irlandii.1981 r-kometa Klemola powróciła:przyniosła 13 V 1981 r, zamach na papieża w Rzymie oraz 13 XII 1981 r. stan wojenny w Polsce z nazwiskiem Jaruzelskiego.1992- kometa wróciła i mieliśmy początek krwawej wojny w Jugosławii w dn.27-31 XII 1991 oraz upadał ZSRR.2003 r,-wyznaczyła przetasowania na europejskiej scenie politycznej,poszerzenie UE.Serbia nadal krwawiła w wojnie.2013 r-Klemola powróci i przyniesie z pewnością krwawe powtórki z minionej przeszłości historycznej i uwieńczy wszystkie lata z cyframi "13" od początku wieków,od zarania dziejów w historii. Wzmocni też dawne "Cykle Templariuszy",które odkryłam.Danuta Ignatiuk-23 XI 2007,zestawienie własne.  

Strony

Skomentuj