Rosjanie zbudowali w Jakucji bank nasion dla następnych pokoleń

Kategorie: 

Źródło: www.vgoroden.ru

W Jakucku, utworzono rodzaj "Arki Noego" dla zagrożonych gatunków roślin. 30 lat temu rozpoczęto eksperyment, w którym stwierdzono, że w niskich temperaturach, stan nasion nie pogarsza się.

Pozytywne wyniki zainspirowały biologów do wdrożenia na szeroką skalę dedykowanemu projektowi budowy spichlerza i swego rodzaju kopii zapasowej każdej z zagrożonych roślin. Zostanie tam zamrożone przynajmniej sto tysięcy nasion roślin.  Ten bank nasion będzie jednym z największych na świecie.

 

Podobny projekt składowania nasion prowadzony jest w Norwegii, ale tam pracuje specjalny sprzęt chłodzący.  W Jakucji te koszty nie są potrzebne.  Zmarzlina stworzyła idealne warunki do prowadzenia takiego repozytorium.  W podziemnych galeriach instytutu nawet w upalne lato jest zimno. Zdaniem ekspertów, jest to miejsce idealne dla długiej hibernacji kriogenicznej.

 

Obecnie w Jakucku zamrożone są nasion tylko tych roślin, które mają cenne właściwości odżywcze dla ludzi.  Z biegiem czasu, "Arka Noego" będzie uzupełniana nasionami zagrożonych gatunków kwiatów, krzewów owocowych, a nawet drzew.  Biolodzy powoli zbierają zbiór nasion, aby pozostawić przyszłym pokoleniom najlepsze z próbek.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Tomek500

Wydaje mi się że w dobie,

Wydaje mi się że w dobie, modyfikowania roślin.Każe państwo powinno taki bank nasion posiadać.Zawsze może coś pójść nie tak.Jeden gatunek toślin, może stać się na tyle mocny, że zniszczy drugi.Więc naturalny bank nasion to bardzo ważna rzecz.I nie jest to wcale żaden istotny,tudzież duży wydatek w skali budrzetu każdego państwa.

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Tworzenie banku nasion dla

Tworzenie banku nasion dla przyszłych pokoleń to pomysł idiotów... Natura sama wybiera co ma być, a co ma nie być...A raczej co może być, a czego być nie może...Od tego zalezy życie na naszej planecie....

Skomentuj