Lodowce Ameryki Południowej topnieją w niepokojącym tempie

Kategorie: 

sxc.hu

Naukowcy odkryli kolejne miejsce na Ziemi, które doświadcza dużej utraty lodu. Tym razem po Grenlandii i Arktyce czas na Amerykę Południową a konkretnie znajdujące się w Patagonii lodowce.

Naukowcy ustalili, że ocieplenie klimatu spowodowało znaczną utratę pokrywy lodowej w argentyńskiej prowincji Patagonia. Znajdujące się na krawędzi Andów lodowce topnieją dwa razy szybciej w porównaniu do średniej z ostatnich 30 lat. Tak zwany lodowiec północno-patagoński utracił pokrywę miejscami nawet wielkości kilkuset metrów i nic nie wskazuje na odwrócenie tego trendu.

Powyższe zdjęcie przedstawia wygląd lodowca w 2001 roku a to poniżej to jego wygląd w 2010 roku.

W okresie od 1970 do 2000 roku tempo topnienia lodowca w Patagonii wynosiło 0,042 mm rocznie. W pierwszy dziesięcioleciu XXI wieku to tempo wzrosło do 0,067 mm. Jest to równoważne, utratą 20 miliardów ton lodu rocznie. Woda, jaka zostaje uwolniona w wyniku topnienia sprawia, że tempo podnoszenia się poziomu oceanów może przyspieszyć.

 

Wiadomo też na pewno, że dużo więcej wody znajduje się w atmosferze. Dowodem na to jest mnogość doniesień o ekstremalnych opadach i gradobiciach. Oczywiście sam lodowiec z Patagonii nie ma takiego globalnego wpływu, ale to, co obserwujemy w Ameryce Południowej świadczy o globalnym charakterze zmian zachodzących na Ziemi.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika szaman

A jeśli jest to sprawa zmiany

A jeśli jest to sprawa zmiany kąta nachylenia osi ziemskiej ? Takie informacje wynikające choćby z obserwowanych  zmian położenia Księżyca pojawiają się już od 2010 roku.  Wtedy w okolicach Berlina, zaobserwowano, że sierp Księżyca pojawił się na niebie na dole tarczy Księżyca, a powinien z boku. Jeśli tak jest, to w pewnych obszarach będzie cieplej, w innych zimniej.

Portret użytkownika Łukasz_inny

TAAA a słońce pomimo zmiany

TAAA a słońce pomimo zmiany kąta nachylenia ziemi zachodzi dalej tam gdzie ma zachodzić.... To co napisałeś dyskfalifikuje cię z dalszej dyskusji - spójrz na pierwszą lepszą tablicę pływów(nie ma tam jednej tablicy na rok która się powtarza) a zobaczysz że księżyc biega dookoła ziemi nie z taką precyzją jak ziemia wokół słońca

Portret użytkownika szaman

Tylko czy to sprawa Księżyca

Tylko czy to sprawa Księżyca , czy wahań osi ziemskiej ? Wiadomo,że oprócz precesji na zmianę kąta osi do ekliptyki wpływa wiele innych zjawisk występujących na Ziemi.Wzrost anomalii, jak twierdzi Michael Wells Mandeville prawdopodobnie spowodowany jest wahaniami (chybotaniem) Chandlera, które to właśnie wywołują trzęsienia ziemi, wzmagają aktywność wulkaniczną wywołują El Nino i generalnie globalne ocieplenie.  Ziemia obraca się (wiruje wokół własnej osi), co jest przyczyną pór dnia. Jednak ruch obrotowy nie jest stabilny i towarzyszy mu oscylacja w górę i w dół (chybotania Chandlera) oraz tzw "precesja", której pełny obieg zajmuje 25920 lat i aktualnie jest w fazie "domykania" cyklu. Zjawisko to także tłumaczyłoby dziwne obserwacje Księżyca (tzw "tilt"), o których informacje regularnie od około 3 lat pojawiają się w sieci.

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Skomentuj