Propaganda szczepionkowa w Polsce z wykorzystaniem reklam telewizyjnych

Kategorie: 

www.ospawietrzna.pl

W telewizji pojawiła się nowa reklama mająca zachęcić do szczepień zwanych "ochronnymi". Tym razem straszy się młode mamy, że ospa wietrzna może wywołać wysypkę skutkującą bliznami. W scence rodzajowej przeciwstawia się zdanie babci stwierdzającej, że ospę po prostu trzeba przejść z opinią postępowej mamusi, która stwierdza, że wcale nie i możliwe jest dzieciństwo bez ospy.

Trudno klasyfikować taki przekaz inaczej, niż jako propagandę. Na końcu reklamówki telewizyjnej pojawia się również link www.ospawietrzna.pl, gdy się tam zajrzy można się dowiedzieć jak zbawienny wpływ na zdrowie ma podawanie naszym dzieciom wielokrotnych dawek nieznanej substancji. Ze strony można się między innymi dowiedzieć, że aby ochrona przed ospą była najskuteczniejsza potrzebne są, co najmniej dwie dawki tej substancji.

 

Twórcy tej witryny obalają wszelkie jak twierdzą fałsze, które funkcjonują wokół ospy. Nalegają na dokonywanie szczepień "ochronnych" przypominając, że są one zalecane przez Ministerstwo Zdrowia i obowiązkowe. Tylko śmiech może wzbudzić fakt, że kilka akapitów niżej ci sami autorzy stwierdzają, że na ospę i półpasiec chorują głównie dzieci do 9 roku życia. Odkrycie, że babcia z propagandowego spotu ma rację i ospa na którymś etapie rozwoju dziecka po prostu występuje i już, pozostaje niezauważone.


Propagandyści posuwają się jeszcze dalej i sugerują, że przejście ospy może skutkować poważnymi skutkami. To wszystko prawda, ale grypa, która jest dużo bardziej pospolita również może wywołać poważne powikłania. Wymienia się między innymi kłopoty neurologiczne, jakie rzekomo wywołuje ospa. Jako jeden z nich wymienia się nawet drgawki gorączkowe. Jest to jednak całkowicie normalny objaw wysokiej gorączki nie wspomina się przy okazji o możliwych powikłaniach neurologicznych, jakie mogą wystąpić po podaniu szczepionki.

 

Szczególnie interesująco brzmi pytanie o to czy osoba, która nie jest pewna czy w dzieciństwie przechorowała ospę może się zaszczepić tym preparatem. Oczywiście dla biznesu nie ma nic lepszego niż kolejny klient i gorąco poleca się takie szczepienie każdemu sugerując wręcz, że nawet, jeśli zachorują na ospę to będą mieli lżejsze objawy. Myślący człowiek zapyta: to jak jest ze skutecznością tego preparatu?

 

Według witryny powołującej się na szereg publikacji podanych w stopce,   skuteczność tego preparatu to około 90 % nawet, jeśli została podana już po zakażeniu. Brzmi to sensacyjnie, bo sugeruje, że szczepionka jest lekarstwem, jest to jednak dziwny lek o nieznanym składzie, którego zbawienny wpływ opiera się na wierze, co sprawę skuteczności szczepionek ustawia na pozycji wręcz aksjomatu. Poza tym zgrabne unikanie tematu niepożądanego wpływu tych preparatów może spowodować sugestię, że możliwe jest występowanie jedynie pozytywnych efektów po jego przyjęciu. 

 

W zakładce na temat zalet szczepień można przeczytać rozmaite ochy i achy na temat ich skuteczności. Na próżno jednak szukać informacji na temat wad szczepionek. Biorąc pod uwagę fakt, że nigdzie na stronie www.ospawietrzna.pl nie widać logo producenta można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z uczciwym przekazem zawierającym wszystkie za i przeciw. Tak jednak nie jest i ta propaganda udająca chyba jedynie kampanię społeczną ma jeden cel, wzbudzenie w ludziach strachu i zmuszenie ich do nawet irracjonalnych szczepień poprzez prymitywny szantaż emocjonalny.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika ARTUR5

Jeżeli " ktoś " mówi że

Jeżeli " ktoś " mówi że informacje podawane na tej stronie to szantaż to wiadomo dla kogo pracuje ,jeśli nie pamięta to może się spytać rodziny czy przeszedł ospę i czy był szczepiony .Szczepienia na ospę to kłamstwo i wyłudzanie pieniędzy a to juz jest przestępstwo .

Portret użytkownika arbuz

Dorosły jak zachoruje na

Dorosły jak zachoruje na wiatrówkę to prawie umiera. Więc lepiej naprawde ją przechorować w dzieciństwie. Zawsze dziwi mnie, że matki sa tak lekkomyslne. Jesli jest jakaś wątpliwość to lepiej ukochanemu dziecku nie podawac nic, a nie szczepionki, które zawierają śmierć.

Portret użytkownika Salisbur2012

Na moje szczęście jeszcze

Na moje szczęście jeszcze jedno obowiązkowe szczepienie dla mnie.  Ale martwię się o młodszych. Jeśli oni to tak reklamują mają w tym jakis interes. Dla mnie również podejrzana jest ta telewizja naziemna, tak to reklamują, zachęcają. A czy to nie jest tak że przez te dekodery będą mogli namierzyć każdy telewizor, zanotować sobie, a potem wpaść do chaty po abonamet tak z nienacka. To tylko moja skromna teoria bo panistwo na tv naziemnej nie zarabia.

Portret użytkownika navajo88

Salisbur spokojnie ,dzisiaj

Salisbur spokojnie ,dzisiaj TVP.SA jest spółką skarbu państwa i jeżeli nie podpisałeś z nimi umowy na odbiór telewizji na ziemnnej to nic ci nie zrobią !!!! ityle w temacieJ.M.H

Portret użytkownika AnauelMax

Witaj, za telewizją cyfrową

Witaj,
za telewizją cyfrową kryje się inny plan.Telewizja cyfrowa w połaczeniu z TV FullHD dużo szybciej wprowadza umysł w stan Alfa-czyli stan hipnozy. Badania pokazuja że wystarczy 30sec i każdy odbiorca bedzie "łykał wszystko jak pelikan". Stan ten może utzrymywać się (podśwaidomie) nawet do kilku godzin po skończeniu oglądania TV. Trohe historii: temat przećwiczyło jako bierwsze GB w latach 5o`tych. Rozdawali wtedy tzw DDRy (telewizory produkowane w USA). Następnie ćwiczyli temat we Francji, Niemczech, Holandi... W tym okresie dopracowali tematykę programową by lepiej osiągać swoje cele (oni czyli elitarne matoły). Najnowsza historia: BarakiObamy gdy tylko zasiadły w fotelu, jako jedną z pierwszych decyzji podjeli dofinansowanie każdego domostwa przy zakupie sprzętu Tv FullHD. Chiny wdrażają temat w ten sam sposób od ok 2 lat. Nasze elitarne matoły jak widać teraz też - dbaja o swój naród...
Natomiast, jeśli nie opłaciłeś abonamentu i mimo to oglądasz TV to namierzą Cie zupełnie innym sprzętem - nie martw się nikt nie będzie do Ciebie przychodził by to sprawdzić... Temat będzie załatwiony jak na zachodzie...
Prosperujacej Świadomosci
AM

"Wieczną wiedzę, kiedy przepływa od najdalszej przeszłości, przez teraźniejszość do przyszłościmożna porównać do zawsze obecnego prądu, a każdy tworzy z tej ożywiającej wody tyle,ile może pomieścić naczynie jego serca"  G. Mallasz

Portret użytkownika Lem Jakskiniowy

hej Admin - pewnie nie

hej Admin - pewnie nie zauważyleś, że reklama tej szczepionki od kilku miesięcy leci na TWOIM portalu?
 
to się nazywa umieścić Czytelnika między mlotem i kowadłem Smile
 
a kasa leci.......
 
 
 

Strony

Skomentuj