Średniej wielkości rozbłysk słoneczny

Kategorie: 

Źródło: NASA - SDO

Ostatnie tygodnie to okres spokoju na Słońcu. Gdy obserwuje się aktywność najbliższej nam gwiazdy trudno uwierzyć, że jesteśmy w trakcie maksimum słonecznego. Nic nie wskazuje w tej chwili na to, że ze strony Słońca może dojść do jakichś niebezpiecznych zjawisk, przed którymi ostrzegają nas astrofizycy.

Niewielka aktywność Słońca utrzymuje się, ale co jakiś czas dochodzi na jego powierzchni do zjawisk przypominających o jego potencjale. Takim przykładem jest rozbłysk M1.3 z 30 sierpnia 2012. Całe zjawisko trwało tylko 4 minuty i zaczęło się o 12:11 czasu uniwersalnego.

Aktywny obszar, który wygenerował rozbłysk to nowa grupa plam. Według astrofizyków z NOAA istnieje około 15% szans na kolejny rozbłysk klasy M i około 1% szans na najsilniejszy rozbłysk klasy X.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Saga

Tak a propos

Tak a propos słońca. http://www.facebook.com/SolarHam Tak wiem, facebook jest zły, ale tą stronę można akurat chyba nawet bez konta przeglądać. Dziwne rzeczy od wczoraj. Urwał sie filament. Oficjalnie CME, które powstało osiągnęło klasę C8, ale mi to z filmiku nie wyglądało na C, większości ludzi też nie. Sam solarham w ogóle nie określił jakiej klasy był rozbłysk, do tego między pierwszą informacją o nim, a aktualizacją jest 10 godzin przerwy, co nie jest normalne. Space Weather też się specjalnie nie spieszyło z jakąkolwiek informacją. Skrawek plazmy jest skierowany w Ziemię.

Portret użytkownika szaman

Jeszce raz przeanalizujcie

Jeszce raz przeanalizujcie ten wykres. Zwróćcie uwagę na lata przed obecnym szczytem. Widać wyraźne różnice w przebiegu aktywności w tzw. minimach, kiedy okresy spokoju są wyraźnie wydłużone, a średnia liczba Wolfa w szczytach wynosi ok. 60.ssn_recent2.gif (2973 bajtów)Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć. 

Portret użytkownika szaman

Przy takich minimach, które

Przy takich minimach, które jak widać z wykresu występują na początku wieku-widać, że poprzednie zaczęło się ok. 1880 - mamy bardzo ostre zimy, szczególnie jeśli wystąpią inne czynniki, np. zwiększona aktywność wulkaniczna i to wcale nie musi być wybuch superwulkanu. Wystarczą choćby te na Kamczatce. Wtedy temperatura może spaść drastycznie i to praktycznie natychmiast. Wnioski wyciągnijcie sami.

Portret użytkownika radio 1970

ma byc burza??????  wez

ma byc burza??????  wez czlowieku i stuknij sie w czaszke.....burze bedziesz mial,ale domysl sie gdzie..tak czekasz na ten koniec?bedziesz sie cieszyl/?pozdroo dla apokaliptykow........zal mi was 

Skomentuj