Halo słoneczne zaobserwowane nad Poznaniem

Kategorie: 

http://www.sxc.hu/pic/m/d/de/dear_zorg/1399155_halo.jpg

Od kilku dni z okolicy mojego zamieszkania obserwuję nasilone zjawisko HALO. Jest to o tyle frapujące, że po pierwsze nie zauważyłem zwiększonej ilości oprysków (bo chyba bardziej się nie da - mieszkam na wysokim piętrze, skąd świetnie prezentuje się panorama mozolnych prac samolotów).

 

W całym swoim życiu miałem możliwość zaobserwowania tego efektu może raptem kilka razy... Aż do niedawna. Dziś wcześnie rano, niecałą godzinę po wschodzie słońca znów spostrzegłem spektakularne, pełne HALO.

 

Aż chciałoby się powiedzieć, "Halo", co się dzieje?...

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: zorg
Portret użytkownika zorg

Komentarze

Portret użytkownika zorg

  Myślę, że najprościej jest

 Myślę, że najprościej jest wytłumaczyć oba zjawiska tak: Halo to efekt załamania światła w kształcie kręgu wokół słońca, a parhelion czyli słońce poboczne to jasna plama światła powstająca w którymś punkcie okręgu halo. Zatem halo może występować bez słońca pobocznego ale słońce poboczne zawsze będzie spowodowane pojawieniem się halo (nawet przy jego znikomej lub zerowej widoczności)

Portret użytkownika zorg

Ciekawostką jest to, że

Ciekawostką jest to, że 'halo' wokół księżyca miałem okazję obserwować więcej razy niż to słoneczne, jednak ani razu nie natknąłem się na zjawisko księżyca pobocznego (paraselenu?). Czy ono również występuje? Muszę poszperać.Jakże niesamowicie byłoby móc obserwować halo wokół Ziemi np. z księżyca. Co wtedy - ziemia poboczna? Parterion? Wiem, że oczywiście to kwestia istnienia atmosfery ale w tej chwili popuściłem trochę cugle.A co z innymi planetami? Widzianymi z innych planet? Szał!Pozdrawiam ludzi z wyobraźnią :)  

Skomentuj