Manipulacja pogodą w Belgii

Kategorie: 

http://www.facebook.com/ZjawiskaAtmosferyczne

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że ludzie manipulują pogodą od dawna. W Belgii w miejscowościach rolniczych do tego celu wykorzystywane są np. armatki przeciwgradowe. Są to urządzenia, które mają na celu zneutralizowanie ładunków elektrycznych chmury. 

 

W kierunku chmury wystrzeliwane są ładunki dodatnie w postaci dwutlenku węgla i pary wodnej. Fala uderzeniowa niszczy strukturę chmury, dzięki czemu zamiast gradu pada deszcz. Pozwalają one chronić uprawy rolnicze jak i szklarnie przed zniszczeniem. W Polsce znajduje się siedem takich armatek i chronią uprawy borówki amerykańskiej przed gradobiciem. 

 

Na poniższym filmie słychać jak armatki strzelają do chmury szelfowej, po ostrzelaniu nie pada grad i nie ma wyładowań.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: ELF
Portret użytkownika ELF

Komentarze

Portret użytkownika Fila

To nie jest chmura burzowa a

To nie jest chmura burzowa a wał na czole fronu chłodnego. Z takiej chmury nigdy nie ma burzy a nawet rzadko kiedy pada deszcze, bowiem jest stanowczo za niska. Dopiero za nią wypierane ciepłe powietrze po powierzchni frontowej wznosi sie na znaczna wysokośc dając silne burze.

Portret użytkownika Lucjusz

Z jednej strony tak, z

Z jednej strony tak, z drugiej nie. Z samegom wału szefowego może i nic nie spadnie, ale po kilku latach obserwacji zauważyłem, że po froncie zza szelfu niemal zawsze pada grad (ten golfowy) lub pojawiają się leje. Nic dziwnego, wszak szelf tworzy poważne zawirowanie, wskutek którego, zaraz za jego granicą mogą pojawiać się trąby powietrzne.Pozdr i bez urazy ;peace;

Skomentuj