Rośnie społeczna świadomość niebezpieczeństw związanych ze spożywaniem GMO

Kategorie: 

sxc.hu

Kanadyjscy eksperci od manipulowania genami wzięli za cel stworzenie gatunku jabłek, które pocięte na kawałki nigdy nie ciemnieją. Inspiracją do stworzenia tych mutantów byli sami sadownicy narzekający, że dystrybutorzy odrzucają jabłka obite i z widocznymi ciemniejszymi śladami. Aby minimalizować straty tego typu zwrócono się do genetyków.

 

Pojawiło się jednak pytanie. Czy konsumenci będą chcieli kupować takie jabłka? Gdy ich zapytano okazało się, że niekoniecznie. Zaczeły się od razu sugestie, że wpływ mutantów na zdrowie ludzi nie jest potwierdzony, ale trudno żeby był skoro na wszelki wypadek nikt tego nie bada. Nawet jednak, jeśli ktoś zacząłby w jakiś analizować wpływ GMO na zdrowie ludzi trzeba by to zrobić w dłuższym przedziale czasowym niz 3 miesiące.

 

Wydaje się rozsądne, aby wprowadzić swego rodzaju karencję na rynkową sprzedaż mutantów, co, do których po powiedzmy 10 latach nie zaobserwowano efektów ubocznych u zwierząt laboratoryjnych. Jednak w USA wystarcza obowiązujący aksjomat o biologicznej równoważności GMO i normalnych organizmów. 

Producenci GMO twierdzą oczywiście, że ich produkty są całkowicie nieszkodliwe a ta odmiana pomoże odbudować pozycję jabłek na amerykańskim rynku. Byłoby to o tyle pożądane, że udział tych owoców ciągle spada. Podobny mechanizm zapobiegający powstawaniu brązowych śladów zastosowano w stosunku do ziemniaków. Zmutowane odmiany zostały wyposażone w dodatkowy gen samoobrony. Blokuje on gen odpowiedzialny za produkcję enzymu, oksydazy polifenolowej,  co prowadzi do niechcianego brązowienia części plonów.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika facet 63

Nigdy nie kupię jabłek które

Nigdy nie kupię jabłek które nie ciemnieją i co za tym idzie nie gniją. Dlaczego ? ..... bo w jabłkach jak i w innych owocach czy też warzywach powinny znajdować się enzymy trawienne, które pomagają trawić te produkty po ich zjedzeniu albo doprowadzic do zgnicia jak nie będa zjedzone. Jeżeli nie będzie tych enzymów to organizm musi do trawienia użyć więcej własnych. Ale organizm nie ma ich nieskończenie wiele... więc zabierze je z układu odpornościowego i tym sposobem będziemy bardziej podatni na choroby i infekcje. I co wtedy ? ..... staniemy się dobrym klientem firm farmaceutycznych. Ale ze mną im to nie wyjdzie bo ja tego świństwa kupował nie będę. Nie ma kupujących to nie ma sprzedaży i nie ma zysków a jak nie ma zysków to tem parszywy kapitalizm upada...... i to już ich problem bo ja nie mam zamiaru kosztem swojego zdrowia podtrzymywać tem najbardziej destruktywny i najbardziej nieludzki system społeczny.

Portret użytkownika Tomaszz

zza PiS'u dziecko drogie,

zza PiS'u dziecko drogie, szanowano pracownika, praca się nie podobała to szedłeś do innej. I nie pier**l mi tutaj farmazonów bo twoj kolega tfusk prowadzi politykę antypolską, a jeśli tego nie zaóważasz to nie masz prawa do udzielania się ponieważ muszisz być zdezinformowanym idiotą.

Portret użytkownika CRUSADERS

DRAMATEM JEST TO ZE TU NIE MA

DRAMATEM JEST TO ZE TU NIE MA NA KOGO GŁOSOWAĆ !W Polsce wszystkie partie polityczne bez żadnego wyjątku, począwszy od czarnej a skończywszy na czerwonej bolszewii, powinny zostać zdelegalizowane, a działalność partyjna prawem zakazana, jako szkodliwa dla obywateli i państwa.

Strony

Skomentuj