Czy zwiększenie mocy LHC niesie za sobą niebezpieczeństwa?

Kategorie: 

topnews.in

Naukowcy pracujący w kompleksie badawczym CERN poinformowali właśnie, że planują jeszcze zwiększyć energię Wielkiego Zderzacza Hadronów ( LHC). Badacze chcą zebrać tyle danych ile będą w stanie jeszcze przed końcem, 2012 kiedy to jest planowane czasowe wyłączenie gigantycznego urządzenia.

 

Niedawno informowano publicznie o postępach w odnalezieniu tak zwanej "boskiej cząsteczki", zwanej tez bozonem cechującym Higgsa. Fizycy próbują za wszelką cenę potwierdzić laboratoryjnie istnienie tego bozonu, ponieważ bez jego istnienia cały Model Standardowy (http://pl.wikipedia.org/wiki/Model_Standardowy) jest pozbawiony sensu, ponieważ przeczy mu problem z masą, która musiałaby być nieskończenie wielka. Zgrabnym obejściem problemu i być może krokiem na drodze do powstania spójnej teorii wszystkiego jest właśnie skalarne pole bezmasowe z bozonami cechującymi nadającymi masę. Teoretycznie procesy te zachodzą przy wielkich energiach i dlatego właśnie budowano LHC, aby być w stanie symulować tą energię w warunkach laboratoryjnych.

 

Ostatnie wyniki eksperymentów, takich jak ATLAS czy CMS pokazały, że LHC może być za słaby do osiągnięcia pożądanych energii, stąd plan wzmocnienia o 0,5 TeV(Tera elektronoVolta). Gdy do tego dojdzie do wykorzystania będzie aż 4 TeV energii wiązki.

"Gdy zaczęliśmy eksploatację LHC w 2010 ustawiliśmy najniższa bezpieczną energię stosownie do eksperymentów, jakie chcieliśmy wykonywać" twierdzi dyrektor CERN do spraw technologii i akceleratora, Steve Myers "Po dwóch latach prac i wielu pomiarach uznaliśmy, że można podkręcić pewne parametry w celu przeprowadzenia kilku eksperymentów przed dłuższym zaplanowanym przestojem LHC)

Ten planowany przestój ma spowodować zwiększenie energii do 7 TeV, czyli wielkości, dla jakiej LHC był budowany. Przerwa potrwa 20 miesięcy, więc teraz maszyna będzie działać bardzo często.

 

Niektórzy podnoszą kwestię bezpieczeństwa prowadzonych tam eksperymentów. Fizycy sami mają wątpliwości, wystarczy zwrócić uwagę na asekurancki ton Steva Myersa na temat "bezpiecznego poziomu energii". Czy obawy o to, że korzystanie z LHC sprowadzi na nas kłopoty są słuszne? Wydaje się, że tak, bo badamy terytorium bardzo słabo znane i nasza nauka stąpa po tym polu wiedzy ostrożnie.

 

Przypomina to trochę pole minowe, które przemierza się z mapą. O ile mapa jest aktualna to jesteśmy bezpieczni, ale pewności, co do rozmieszczenia min nigdy nie ma. Co może być tymi minami w przypadku LHC?

 

Bezspornie jest to największe sztuczne źródło pola magnetycznego na całej kuli ziemskiej. Nie wiemy czy LHC na pewno nie wchodzi w niebezpieczne interakcje z ziemskim polem magnetycznym. Wydaje się to prawdopodobne, że uruchomienie maszyny skutkuje zmianami w polu magnetycznym Ziemi. Zmiany te są na 100% pytanie tylko czy ich wpływ jest pomijalny czy też mogą powodować swoisty magnetyczny efekt motyla, co byłoby w stanie generować zjawiska geofizyczne stanowiące odpowiedź na redefiniujące się pole magnetyczne.

 

LHC może wytwarzać mikro czarne dziury. Pisano nawet petycje do rządów, aby uniemożliwiły niebezpieczne eksperymenty planowane w LHC. Kiedyś uważano, że przy takich energiach nie powinny tworzyć się mikro czarne dziury, ale ostatnio odkryto, że do otwarcia takiego tworu wystarczy energia mierzona w kilku TeV. Właśnie planuje się zwiększenie tej energii. Problem mikro czarnych dziur, może się stać realny szybciej niż nam się wydaje.

 

Taki twór byłby w stanie przelecieć całą Ziemię i oddalić się w kosmos. Trudno sobie wyobrazić wpływ na jądro Ziemi po takim przelocie. Kto wie, czy zarejestrowane w listopadzie 2011 wyrzut energii z jądra Ziemi nie był spowodowany właśnie wytworzeniem czegoś takiego w LHC.

 

Kolejnym ryzykiem są tak zwane dziwadełka, po angielsku Strangelets. Są to elementy tak zwanej materii dziwnej, silnie oddziałującej. Prawdopodobieństwo powstania dziwadełka maleje przy wyższych energiach. Badania wykazują, że dziwadełka są stabilne tylko przy niskich temperaturach. Fizycy twierdzą, że jeśli LHC jest w stanie wytworzyć dziwadełko to może ono zapoczątkować zmiany w jądrach atomowych przekształcając je w tak zwaną dziwną materię. Trudno to wyjaśnić bez odpowiedniego przygotowania matematycznego(http://pl.wikipedia.org/wiki/Materia_dziwna)

 

Wiemy, że zagrożenia istnieją, wiemy również, że LHC zwiększy siłę oddziaływania na otoczenie. Czy nadchodzące miesiące przyniosą pewne wydarzenia, które uda się powiązać z eksperymentami w LHC? Czas pokaże.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika DRZEJLOWSKI

KOlego... bez

KOlego... bez kitu..artykuł... powtarzam.. "artykuł" jest ok. Natomiast chłopcy, którzy się tym bawią sami nie wiedza, do jakiego przeciążenia może dojść w przypadku utraty continuum.. Okaże się bowiem, że konwencjonalna fizyka i matematyka nie istnieje i  generatora nie będzie można zatrzymać... Energia powstała wskutek takiego zdarzenia może osiągnąć wartość tryliona MT i wessać otaczającą rzeczywistość... WIdać, że niektórzy mądralińscy naukowcy obawiają się tego..., ale pożądanie sukcesu naukowego...

Portret użytkownika ciern

tryliona MT? przeciążenie

tryliona MT? przeciążenie continuum? Czy to czasem nie fragmenty jakiejś książki s-f WOGÓLE niepoparte niczym innym jak swobodną wyobraźnią? Powiedz mi o jakim continuum mówisz i czemu ma się przerywać? Jak się zastanowisz to moooże odkryjesz że wyssałeś to z jakiejś wątpliwej NIE naukowej knigi.Wielka szkoda, że ludzie którzy szukają prawdy tak ochoczą przyjmują rzeczy łatwe , bzdury ale ładnie podane jak właśnie takie pojęcia. Nie wiedzą co za nimi się kryje tylko tak "mniej więcej" czują ze "o, to tak moze byc". Może troszkę wysiłku? Sięgnij po książkę Droga Do Rzeczywistości R. Penrose. Tam jest fizyka i matma na poziomie który ciekawski człek pojmie. Drażnią ludzie którzy nie mają WIEDZY a gadają na dany temat. O fizyce i zagrozenaich z np CERNu najczęściej mówią właśnie ludzie którzy nie potrafią wymienić praw Newtona. Nie potrafią nawet logicznie myśleć. Inna zabawna sprawa to dywagacje laików na temat min. teorii strun. Bo to ładnie brzmi ale co za tym się kryje? Nikt nie wie , no to śie wymyśla pierdoły jakieś. Polecam trochę wysiłku i poczytania dobrych knig popularnonauoych ale chyba na próżno to piszę.

Portret użytkownika polyp

Strata energii, środków i

Strata energii, środków i czasu, nic w ten sposób nie znajdą gdyż bazują na błędnych założeniach. Dlaczego uparli się badać obraz świata który wymaga ciągłego rozbijania na mniejsze ?Einstein miał racje... Naszym celem musi być wyzwolenie się... poprzez rozszerzenie kręgu współczucia na wszystkie żywe istoty i na cały cudowny świat natury... 

Portret użytkownika edmund

Tyle kłótni o bezwartosciowe

Tyle kłótni o bezwartosciowe hadrony.  Opowiem więc Wam tą fizykę z innego punktu widzenia i ...dlaczego jest niebezpiecznie bawic się zderzaczem.
 
Jak wiecie (przynajmniej ci bardziej oczytani), Wszechświat JEST elektryczny. To oznacza, że wszystkie jego struktury opieraja sie o WIRY.
Tak jest zbudowane Słońce i JądroZiemi (też slońce, bo Ziemia rzeczywiście jest pusta - to po to ta maszynka na podczerwień na biegunie - obeserwuje ciepło z 'dziury', a przy okazji ciepło z haarpa w jonosferze, bo haarp strzela w jonosferę z jednego bieguna, a obserwujemy efekt na drugim. Są dwie obserwacje: jedna z ruchu em zewnatrz, druga z wewnątrz - po złożeniu dostajemy charakterystykę najważniejszej rzeczy na swiecie, czyli opis zasady wirowania wewnetrznego słońca. To da Zleceniodawcom narzędzie do zakłucania pór dnia, pogody, termiki ziemi, geostabilnosci, a więc manipulowania dosłownie wszystkim na Ziemi).
wracając do tematu:
Co się wiec stanie jeśli do wewnętrznego wiru, który utrzymuje cieplo planety i zapewnia jej pole magnetyczne, w sztuczny sposób dodamy bardzo silny wir (zderzacz jest torusem), umieszczony pod kątem do osi ziemi?  Chyba widać, że zakłucimy całą geomagnetykę - czy nie widać?
Jak zakłucimy? To proste - przesuniemy wewnętrzny wir ku powierzchni (silne trzęsienie ziemi)  i zdemolujemy jego kierunkowość. na biegunach zaś zaobserwujemy o ile wir się wychylił.
 
A teraz dlaczego zderzacz ma dostać max mocy na koniec roku:  to tez proste. Bo wtedy (być moze) MA dojść do karambolu i wina ma być zrzucona na Apokalipsę. Zderzacz pod wpływem przerysowania mocy rozleci się (nie raz juz to robił), ale zanim to zrobi, to wywola potężny wir magnetyczny i niezły bajzel.
 
Nie wiem czy dość prosto piszę. Dla mnie to oczywistości, ale wielu z Was może to zwierać obwody - tak mi się przynajmniej wydaje, gdy czytam te kłótliwe niemerytoryczne komentarze.
 
Tym kłótliwym proponuję - oddzielajcie Osoby od pogladów, poglady od działania, działanie od emocji, emocje od solidarności gatunku. Możecie pluc na forach na Oświeconych, ale ze wszech sił dążcie do ...Oświecenia.  Dopiero wtedy widać więcej Smile
 
 
 

Portret użytkownika ciern

edmund, co miałes z matmy

edmund, co miałes z matmy bądź fizy w szkole? bo chyba najlepiej Ci nie szło. Kolejna teroia wyssana z palca. Świat jest elektryczny? Ok. Ktoś onny powie, że jest grawitacyjny itp. Kolejny raz jakiś "uczony" operuje pojęciami których nie rozumie. Elektryczność, czym ona dla ciebie jest? Znasz chociaż prawa Maxwela ? WĄTPIĘ. Więc daruj sobie z takimi opowiadaniami fantasy.

Portret użytkownika normalny?!

Tak to jest,jak patrzy się

Tak to jest,jak patrzy się tylko na fragment wiedzy a nie na jej całokrztałt ;)Prawa Maxwella jedynie potwierdzają wyżej poruszane zagadnienia elektrycznego Wszechświata - ale kolega "Ciern" widocznie grzebie jedynie w tematach,które nie zaburzają jego ugruntowanych przekonań - a szkoda,bo podobno tylko świnia nie zmienia zdania :)Więcej tolerancji dla "innych" (osób i poglądów) w przyszłości życzę !!! Wink

Portret użytkownika cierń

to proszę podaj mi źródła

to proszę podaj mi źródła wiedzy gdzie mówi się o elektrycznym kosmosie i pustych planetach. I znowu, czy, skoro już mówisz że prawa Maxwella potweierdzają te hokus pokus, jesteś w stanie to wykazać? Proszę opdaj mi źródło gdzie przeprowadzone są operacje wywnioskowania praw Maxwella z zagadnienia elektrecznego Wszechświata. To raz. Dwa, czy jesteś te prawa Maxwella przedstawić? Z chęcią otworzę się bardziej jeśli ktoś porzedstawi mi koknretne żródłą "wiedzy" a nie teksty typu: "to co mówisz to tylko część większej prawdy". Pytam, skąd znasz szerszą prawdę.

Strony

Skomentuj