Fala trzęsień ziemi na półkuli południowej

Kategorie: 

wikipedia.org

Doszło do całego szeregu trzęsień ziemi wzdłuż And i linii płyty tektonicznej Nazca. Wstrząsy były odczuwalne również w Australii. Trzęsienie o magnitudzie niemal 6 stopni w skali Richtera zanotowano najpierw w chilijskim Santiago de Chile.

 

Zauważono również, że w Chile doszło do zjawisk sejsmicznych w nowym obszarze, Coquimbo, gdzie wcześniej nie notowano takiej aktywności.

Silne wstrząsy zanotowano również w Peru gdzie doszło do sześciostopniowego trzęsienia ziemi z epicentrum 119 kilometrów od Arequipo. To trzęsienie ziemi było dość głębokie, dlatego lżej odczuwalne przez mieszkańców.

Zatrzęsła się też ziemia w okolicy Fidżi, które jak Peru i Chile leżą w obrębie pacyficznego pierścienia ognia. Można odnotować pięciostopniowe trzęsienie na Tonga. Do zjawisk sejsmicznych w tamtej okolicy dochodzi dość często.

Rzadka jest za to aktywność sejsmiczna Australii. Mieszkańcy byli zaskoczeni masową skalą wstrząsów. Zarejestrowano kilkanaście wstrząsów. Dwa z nich były szczególnie odczuwalne. Już teraz nazwano je największymi australijskimi trzęsieniami ziemi od dekad.

Oba wstrząsy miały magnitudę 4.2 stopnia i epicentrum znajdowało się w okolicy Gunnedah a jego głębokość to 17 kilometrów. Niektóre instytuty podają, ze miał tam miejsce jeden wstrząs o magnitudzie 4.7 w skali Richtera. Wstrząsy z piątku były odczuwalne w okolicy 100 kilometrów od epicentrum. Wzbudziło to wiele zaniepokojenia u mieszkańców.

 

Naukowcy uznali również, że to nietypowe trzęsienie jak na ten region. To oznacza, że aktywność sejsmiczna, jaką tam zaobserwowano może być częścią większych procesów zachodzących we wnętrzu ziemi.

 

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika maniek

Ja bym powiązał tą serię

Ja bym powiązał tą serię trzęsień ziemi z tranzytem Wenus... Wenus ustawiąjąc się między ziemią i słońcem spowodawała liczne zaburzenia grawitarcyjne - które to zaburzenia spowodowały nasilony ruch płyt tektonicznych.... cóż skoro księżyc powoduje pływy morskie - większe kiedy jest bliżej, mniejsze kiedy jest dalej to dlaczego planety gdy są w koniunkcji albo w opozycji, nie mają powodować ruchu płyt tektonicznych.

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Te trzęsienia półkuli

Te trzęsienia półkuli południowej... Tak... tak... to Nibiru popycha Ziemię swoim pędem grawitacyjnym chcąc ją wypchnąć z orbity...14 06-2012 r. zajdą istotne zmiany... w położeniu Ziemi...Za trzy dni...

Portret użytkownika Satar

Ernest - kiedy w 2012

Ernest - kiedy w 2012 potrząsnęło okolicami Ślęży? Przeoczyłem. Super opisałeś fach budowlany z tych okresów. Gdyby zakołysało jak dawniej to kto wie jakby zachowała się strefa T-T w czasie wzmożonej globalnej aktywności. We włoszech do tej pory ziemia "pracuje" do tego u nas takie cuda to co wie, co zrobiłby Laacher See. Ale takie fajerwerki to już nie za naszego żywota.

Portret użytkownika andiu1119

Ktoś wspomniał o nibiru

Ktoś wspomniał o nibiru ciekawe.Byłem sceptycznie nastawiony do tej planety a także do kalendarza majów i wiedzy sumerów .Moje poglądy troszeczkę się zmieniły po 14.04 tego roku.Wstałem o godz,4.20 coś mnie tkneło aby spojrzeć przez filtr na nasze słoneczko ,to co ujrzałem uznałem  za naturalne czarna zwykła  kropka na słoneczku jakaś tam planeta[merkury ,wenus]zlekcewarzyłem nie zrobiłem zdięcia.Nieznam się na astronomi,mała burza mózgu ,zaczełem grzebać po internecie ,jak na nasze planety to nie ten czas i wielkość.Jednak ktoś był bystrzejszy i nagrał [ Now Zeland Sunset April 13,2012]youtube.Proszę obejrzeć ja wiem że to autentyk.Może ktoś mi wytłumaczy co to jest za planeta.Nie muszę wiwrzyć ,ale warto wiedzieć . Mam tylko nadzieje że to nie jest planeta x.[nie mam wybujałej fantazji].andiu1119

Portret użytkownika Ernest

W XVIII wieku a XVII stuleciu

W XVIII wieku a XVII stuleciu na terenie południowej Polski była dość duża ilość trzesięń od 4.0 do 6.0 w skali Richtera.Dlatego nie dziwię się, że tak często składnikiem budulcowym były belki wstawiane poziomo i pionowo(w murach) co wzmacniało troche ówczesne konstrukcje.W X-XIII wieku też często stosowano pionowe słupy z drzewa wbijane do ziemi przy budowie domów,zamków itp W XV wieku a XIV stuleciu 5 czerwca 1443 roku rozładowało się naprężenie skał na uskoku idącym od Ślęży ku Wzgórzom Strzelińskim. Niemniej wstrząs pomiędzy Brzegiem Dolnym a Wrocławiem (1443 luty?) był tak zwanym przepowiadającym.W 2012 roku mielismy już podobny wstrząs między Brzegiem Dolnym a Wrocławiem.Podaje to jako ciekawostkę.Troche też mielismy w całym kraju niewielkich wstrząsów z siłą 2.0-2.6 w skali Richtera w miejscach:Wyspa Wolin,Mazury,Bieszczady,Zachodniopomorskie,Między Wschową a Lesznem,Miedzy Lesznem a Gostyniem,Góry Świętokrzyskie,2 razy Pólnocna Wielkopolska. Jeżeli odpowiednio duża asteroida,planetoida uderzy pod właściwym kątem cieńką skorupe ziemską to pewna ilość stopionej materii zachowując moment pędu(bezwładność-20 km na sekunde jak nie więcej w momencie uderzenia)wtłoczy się do płaszcza i będzie stanowić wyspę ciepła. Pod warunkiem że będzie sprzyjać temu zjawisku odpowiednia gęstość materii stopionych skałNiezależnie od tego procesu jądro Ziemi też wywołuje konwenkcje w płaszczu. Jądro Ziemi obecnie ma większy wpływ na wszystkie kontynenty z Antarktydą włącznie.Przyspieszone zostały też liczne zjawiska geologiczne. W Polsce południowej nie wykluczam serii trzesień ziemi w zakresie  od 4.0 do 6.0 w skali Richtera na co wskazują dane z okresu 1000 lat.Bo skoro były to się powtórzą w przyszłości a we Włoszech podobnie jak w XVI wieku może na północy pare lat się trząść.Grunt tam się podniósł o 12 cm.   

Portret użytkownika Dane

Dane wstrząsu z okolic Brzegu

Dane wstrząsu z okolic Brzegu Dolnego.

ML 2.3 Poland
2012-04-18 02:18:19,4 UTC
51.19N 16.60E
10 km
strona 102 histori trzesień źródło:
emsc

Ps Dla ciekawych popatrzcie na uskok rozłamowy na północny wschód od Wrocławia (strona 103-104?)oraz wstrząs z listopada 2010 we Wrocku bo mieli liczne przepiecia na Psim Polu

Portret użytkownika pff

Codziennie na świecie jest

Codziennie na świecie jest około 100 trzęsień ziemi i to trwa od stuleci. Tutaj wystarczy napisać o jednym i już wszyscy wyskakują z końcem świata albo ... wielką przemianą. 21 grudnia 2012 przejdzie do historii, ale dlatego że będzie dniem wielkiego rozczarowania dla tysięci naiwniaków!

Portret użytkownika Ayiana

W zeszłym roku też

W zeszłym roku też obserwowałam sytuację i wydaje mi się, że ostatnio aktywność sejsmiczna trochę się zwiększyła. Co nie znaczy, że będzie 'koniec świata'. Po prostu ostanio dziwne rzeczy dzieją się na Ziemi.

Portret użytkownika kamikadz7

Tylko nie piszcie ze to wenus

Tylko nie piszcie ze to wenus ,haarp,przebiegunowanie i t p. błagam, takie rzeczy dziac się moga tylko poprzez wplyw grawitacyjny ciała o duzej masie, a dlaczego Ziemia reaguje na to w ten sposob? Dlatego ze jest elastyczna piłką zastygłej skorupy z płynną magma w srodku, poza tym gdy spojzymy na google earth to widac wyraznie ze tam gdzie pierscien ognia tam jest styk płyt z wylaną "niedawno" magmą po uderzeniu duzego ciała niebieskiego przez co  wogóle powstał pacyfik.na jednym z jezorów magmy leżą np , Nowa Zelandia, jęzor zastygłej lawy widac tez między Ameryką Płd . a Antarktydą, dobrze się przyjzyjcie...z wyobrażnia ,polecam

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Prawie odgadłeś prawdę...

Prawie odgadłeś prawdę... Owszem jak piłka... lecz bez magmy w środku... Magama owszem jest, ale uwięziona w komorach ziemskiej czaszy zbudowanej na wzór plastra pszczelego... nnnoooo może nie tak regularnego jak ten plaster...W środku jest pusta!

Strony

Skomentuj