Fala trzęsień ziemi na półkuli południowej

Kategorie: 

wikipedia.org

Doszło do całego szeregu trzęsień ziemi wzdłuż And i linii płyty tektonicznej Nazca. Wstrząsy były odczuwalne również w Australii. Trzęsienie o magnitudzie niemal 6 stopni w skali Richtera zanotowano najpierw w chilijskim Santiago de Chile.

 

Zauważono również, że w Chile doszło do zjawisk sejsmicznych w nowym obszarze, Coquimbo, gdzie wcześniej nie notowano takiej aktywności.

Silne wstrząsy zanotowano również w Peru gdzie doszło do sześciostopniowego trzęsienia ziemi z epicentrum 119 kilometrów od Arequipo. To trzęsienie ziemi było dość głębokie, dlatego lżej odczuwalne przez mieszkańców.

Zatrzęsła się też ziemia w okolicy Fidżi, które jak Peru i Chile leżą w obrębie pacyficznego pierścienia ognia. Można odnotować pięciostopniowe trzęsienie na Tonga. Do zjawisk sejsmicznych w tamtej okolicy dochodzi dość często.

Rzadka jest za to aktywność sejsmiczna Australii. Mieszkańcy byli zaskoczeni masową skalą wstrząsów. Zarejestrowano kilkanaście wstrząsów. Dwa z nich były szczególnie odczuwalne. Już teraz nazwano je największymi australijskimi trzęsieniami ziemi od dekad.

Oba wstrząsy miały magnitudę 4.2 stopnia i epicentrum znajdowało się w okolicy Gunnedah a jego głębokość to 17 kilometrów. Niektóre instytuty podają, ze miał tam miejsce jeden wstrząs o magnitudzie 4.7 w skali Richtera. Wstrząsy z piątku były odczuwalne w okolicy 100 kilometrów od epicentrum. Wzbudziło to wiele zaniepokojenia u mieszkańców.

 

Naukowcy uznali również, że to nietypowe trzęsienie jak na ten region. To oznacza, że aktywność sejsmiczna, jaką tam zaobserwowano może być częścią większych procesów zachodzących we wnętrzu ziemi.

 

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika lolx

Ciężko powiedzieć czy to

Ciężko powiedzieć czy to zapowiedź grudnia obecnego roku czy też nie napewno coś dzieje się we wnątrz ziemii. Matka Boska w Polsce gdzieś zapłkała krwawymi łzami więc może oznaczać to ostrzeżenie dla obecnego świata i faktycznie coś może się dziać nie dobrego obecnie i uważam , że 21 grudnia może coś złego się wydarzyć jak nic się nie wydarzy napewno będzie to chyba najbardziej apokaliptyczny rok na ziemii w obcenej historii . 

Portret użytkownika szaman

Dodajmy do tego kilka bardzo

Dodajmy do tego kilka bardzo silnych i bardzo głębokich wstrząsów pod Argentyną, które powtarzały się co kilka dni i zrozumiemy, że coś niedobrego dzieje się w głębi Ziemi. Dziś był także wstrząs w Polsce 3,9 Richtera na dwóch km.

Głosuj za
1

Strony

Skomentuj