Założyciel "Kaspersky Lab" ostrzega przed cyberapokalipsą w Internecie

Kategorie: 

xc0re.wordpress.com

Szef firmy komputerowej "Kaspersky Lab", Jewgienij Kasperski produkuje oprogramowanie antywirusowe, gdy z ust kogoś takiego pada ostrzeżenie przed poważnymi zagrożeniami w cyber przestrzeni trudno to traktować, jako przesadę.

 

Kasperski był uczestnikiem specjalnego sympozjum poświęconego cyber zagrożeniom, jakie odbywało się na Uniwersytecie w Tel Awiwie. W trakcie wykładu porównał działanie niektórych robaków internetowych do broni masowego rażenia. Założyciel słynnego antywirusa stwierdził, że wojna w cyber przestrzeni dopiero się zaczyna a nasza zależność od rozmaitych systemów komputerowych będzie tylko powodowała, ze ataki będą bardziej dolegliwe.

 

Kasperski wezwał programistów piszących złośliwe oprogramowanie do opamiętania, bo dojdziemy do momentu, z którego nie będzie już powrotu. Zauważył też, ze pojawiają się zaawansowane wirusy jak Flame, który ma 26 mega wielkości siedzi w systemie operacyjnym zbierając wszystko, co się da włączając w to logowanie klawiatury i przesyła je gdzieś jak wynikało z sugestii do USA, ale to nie znaczy, że stoją za tym Amerykanie, bo cyberprzestrzeń ma to do siebie, że miejsce popełniania przestępstwa nie determinuje sprawcy.

 

Koszty powstania wirusa Flame, Kasperski oszacował na 100 milionów dolarów, co raczej zawęża podejrzanych do kilkunastu państw na świecie. Wirus może się łatwo replikować i uderzać w razie potrzeby paraliżując pracę systemu komputerowego. Może się rozprzestrzeniać przez Internet i pozostawać niezauważonym przez długi czas. Może się nawet sam skasować.

 

Ostatnio dość spektakularne przypadki unieruchomienia wielu irańskich wirówek do wzbogacania uranu, jakiego dokonały Stany Zjednoczone z Izraelem jest najlepszym dowodem na to, że wojna wchodzi na całego do cyberprzestrzeni. Wirus Stuxnet, jaki stworzyły te dwa kraje rzekomo przypadkowo rozesłał się po Internecie.

 

Jednak trudno wierzyć w przypadki, jeśli wirus był w stanie pozmieniać hasła w systemach operacyjnych w Fukushimie, co zmusiło rząd japoński do wzywania w trybie pilnym projektanta systemu, który na miejscu nie był w stanie się zalogować na kodach serwisowych. To opóźniło restart systemów chłodzenia i przybliżyło świat na skraj katastrofy.

 

Niech to pozostanie przestrogą i dowodem na to, ze zagrożenia w cyber przestrzeni to nie tylko utrata własnej prywatności, ale poważne zagrożenia dla większości populacji na Ziemi.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Neveleq

Osobiscie uzywam linuksa w

Osobiscie uzywam linuksa w domu, problem wirusow mam z glowy, dosyc bezpieczny i stabilny system. Nie zamienilbym go nigdy na windows.
Jednak gdybym mial sie uczyc go od nowa wiedzac co wiem teraz, czyli ze z linuksem jest o wiele lepiej, to bym darowal sobie i zostal przy windows, za duzo w to trzeba wlozyc, dlatego tez windows jest taki popularny. Gdyby popularny stal sie linux to juz by przestal byc bezpieczny i stabliny, chyba w to nie wierzycie, nasza rasa niszczy wszystko co najlepsze, zapominamy o Bogu, stając się coraz większymi poganami, więc będzie już tylko gorzej Sad
 
Jezeli chodzi o inwigilacje tego co robimy w sieci czy atakami hakerow na nasze komputery to windows czy linux nie robi roznicy, chyba ze sami bedziemy dobrymi hakerami i spedzimy mnostwo czasu na ochronie naszych danych Sad
Ja aż tak dobry nie jestem (od 0 do 10 to 1), ale wam zycze powodzenia hehe :D

Portret użytkownika MonaLisa

Szkoda, że wcześniej tego nie

Szkoda, że wcześniej tego nie napisałeś, tobym się z tobą podzieliłam! Właśnie dostałam niedawno   coś takiego, i to gratis, tylko potem musiałam słono zapłacić za oczyszczenie kompa od tego świństwa, że aż teraz mam stracha włączać kompa! Jak chcesz, to podzielę się następnym razem! A mam 2 programy antywirusowe!Życzę miłego dnia i bezpiecznego internet-owania!

Portret użytkownika Pesymista

Hakerzy to są

Hakerzy tosą informatycyglównie programiści, przeciętna osoba któraposiada komputer, jest jedynie ograniczonado nie wielkiej wiedzy poslugiwania się nim,informatyka jest potężną wiedzą, praktyczniekażdy informatyk może zostać hakerem, to jestprawda, a poza tym jedynie nie wielka grupaludzi tak zwanych samouków, która ma zamiłowania,typu hobby informatyczne też może zaliczyć się dotej grupy, najlepsze i najskuteczniejsze grupyhakerów, to głównie pracownicy Rządowi i prywatnegrupy poza Rządowe typu FBI, CIA, korporacjetypu Microsoft, itp...np.Microsoft piszą sami oprogramowania typu Virusy poto by mogli onizarobić głównie pieniądze na programach antyvirusowychWszystkie korporacje rządowe i poza rządowe, gdymówią o hakerach, to tak naprawde oni mówią samio sobie gdyż oni są tymi hakerami.Owszem są grupy hakerskie, które walczą z rządami,ale ich ataki nie są zbyt skuteczne gdyż, najlepsihakerzy pracują dla rządu, ktoś tutaj powiedział żechciałby aby jakiś haker się wypowiedzial, na tematjak dostać się do banku, nie ma takiego gotowegoprzepisu ! oprogramowanie które jest zapisane, możnaje złamać chodzby robiąc błędy we frazach, to są takzwane luki w oprogramowaniu, niczym w kodeksie karnymkruczki prawne do omijania prawa, haking to jest potężnafilozofia, czym większą masz wyobraznie tym lepszymjesteś hakerem, a przede wszystkim nigdy nie mówisznigdy, wszystko jest możliwe i realne niczym film S/F.na internecie wszyscy zwracają uwagę na ortografię,gdyż tak zostało idealnie zaprogramowane, i jest nawetduży nacisk na to żeby nie robić błędów przy wpisach,i właśnie o to chodzi ! odpowiednie ułożenie słówwe w pisach to może być olbrzymia furtka, a zarazemkluczowa tajemnica hakingu !są natomiast specjalne oprogramowania, już gotowe któremogą ułatwić włamywanie się, gdzieś tam ! ale żaden dobryhaker, nie będzie dobrym hakerem, jeżeli nie poznacałej filozofi hakerskiej i jej podstaw, tak jak żadenmechanik samochodowy nie będzie dobrym mechanikiemdopóki do puty nie popsuje kilka samochodów, a następnieje złoży sam do kupy.http://webhosting.pl/Haker.czy.inzynier.jakim.programista.warto.byc.Wywiad.z.Peterem.Norvigiem.szefem.dzialu.rozwoju.w.Googlehttp://pl.wikipedia.org/wiki/Spo%C5%82eczno%C5%9B%C4%87_haker%C3%B3whttp://technowinki.onet.pl/biznes/wspolczesni-hakerzy-to-bezrobotni-informatycy-uwaz,1,5153346,artykul.html 

Portret użytkownika Zenek

Luki w oprogramowaniu tqworza

Luki w oprogramowaniu tqworza celowo firmy tworzące to oprogramowanie. Weżmy taki MS, co mu wykryja jedne trojany i backody to "poprawkami" zaraz wprowadza te same furtki w innych miejscach. Wszystko po to by amerykańskie (i nie tylko) agencje szpeigowskie mogły do woli szperac po komputach. Niektóre jak STASI nawet sie nie ktyło tym iż bedzie celowo zarażać komputery czy wprowadzac celowo zarażone oprogramowanie jak sławny SKYPE.

Portret użytkownika suzej wen

  ...jakiś czas temu pojąłem,

 ...jakiś czas temu pojąłem, że to musi się stać, że to nie uniknione gdyż staneliśmy u kresu rozwoju który prowadzi do zagłady. Każda najnowsza  technologia czy to energetyczna czy informatyczna prowadzi do tego, że zawsze znajdzie się ktoś kto będzie chciał wykorzystać ją przeciwko komuś a permutacja losu sprawi, że przeciwko sobie samym. Więc wynikiem tej sytuacji opartej na badaniu każdego ważnego wynalazku będącego przełomową technologią stwierdzam, że iż bardziej doskonala tym bardziej przybliża nas do nieuniknionej zagłady, konca, czy też może wreszcie nowego początku......poprzednie cywilizacje powinny nam ujawnić najważnieszy przekaz który być może jest zawarty lecz mało brany pod uwagę, że nie powinniśmy szukać nowego  leć trwać w nas samych i tylko ta charmonia zagwarantuje nam przetrwanie a nie niedoścignione odkrywanie tego w czym trwamy...S.W.

co ma być to będzie

Portret użytkownika anonimowy

u kresu rozwoju stanelismy

u kresu rozwoju stanelismy 200 lat temu, czy 100 lat temu czy 50 ? a jednak caly czas swiat nas zaskakuje czyms nowym. U kresu mozliwosci bedziemy kiedy osiagniemy stan neutralny do innych kraji a swiat stanie sie jednym wielkim panstwem. Kiedy to ten swiat zacznie dzialac we wspolpracy dzielac sie wszystkimi tajemnicami, i patentami. Dodajmy do tego jakies 500 lat i moze bedziemy mieli kres choc i w to watpie. Pozdrawiam

Portret użytkownika east

Ta sieć internetowa jest tak

Ta sieć internetowa jest tak zarobaczona z podstawowego powodu - z powodu egotycznego, ludzkiego umysłu. EGO samo jest wirusem więc nie może zbudować niczego dobrego na swojej podstawie. To nie jest wymysł, tylko taka jest ludzkość oparta o egotyczny umysł "JA". Każdy chyba to widzi. Natura dysponuje własną niezależną siecia kwantową do której podłączone są wszystkie żywe organizmy, a w tym również ludzie z tym, że są to częstotliwości na których EGOtyczne JA nie jest w stanie pracować. Jest ono od tego oddzielone tak więc każde ludzkie urządzenie techniczne również jest oddzielone. Człowiek jest częścią tej sieci, lecz nie rozumie jej , sam się od niej oddzielił o czym informują do dziś rdzenne plemiona żyjące w zgodzie z Naturą, z jej rytmem.W internecie można znaleźć interesujące opisy eksperymentów o tym na ile sposobów jesteśmy połączeni. Ludzkość jako zbiorowość wykazuje inteligencję intuicyjnie podając prawidłowe wyniki operacji ,których żadna jednostka samodzielnie nie jest w stanie rozwiązać. To są dowody na intranet -świadomość zbiorową .Stąd też widać wpisy kilku ludzi na tym forum, którzy chyba to rozumieją.Ta sieć istnieje i jest zdrowa tak długo, dopóki nie wtryni się weń wirus egotycznego "JA".

Portret użytkownika kimbur

Mam 400 połączeń

Mam 400 połączeń wychodzących, w tym żadnego mojego własnego. Totalna inwigilacja. Szpiegują szpiedzy, szpiedzy szpiegów itd. Po co im to? Jestem szarą, małą myszką jedną na siedem miliardów a tu tylu chętnych by wszystko o mnie wiedzieć...

Portret użytkownika Dr Piotr

może w końcu któraśz grup

może w końcu któraśz grup hackerskich odważy się i napisze coś co rozwali system bankowy trafiając tych na samej górze, bo póki co wszystkie te śmiechu warte ataki spod znaku anonymous to tylko kręcenie bata na wolność ludzi, wychodzi na to, że tak naprawdę najwięksi hackerzy to CIA, FBI i inne służby, które mają kasę na pisanie konkretnych wirusów, które są naprawdę skuteczne i coś potrafią :/

Portret użytkownika jesion

Dziekuję za zaproszenie ale

Dziekuję za zaproszenie ale :"Czy wiesz, że czasami narzuca mi się myśl... czy to było dobre, że szukałem cywilizacji z jej problemami i czy nie byłoby lepiej nawet teraz powrócić do ciemności i najbardziej świętej dzikości naszego kraju (jeśli taką można jeszcze znaleźć) i tam żyć i oddychać cicho, szczęśliwie i w zapomnieniu, jak czynią to ptaki w przestworzach i inne stworzenia na łąkach. Myśl jest szczęśliwa, ale być może niepraktyczna."Ely S. Parker1828-1895, Seneca Iroquois Sachem

Największym wynalazkiem ludzkości jest nóż na drugim biegunie stawiam koło. 

Strony

Skomentuj