Wiercenie w rejonie japońskiego trzęsienia ziemi zakończyło się częściowym sukcesem

Kategorie: 

JAMSTEC

Naukowcy na pokładzie japońskiego statku Chikyu zdołali dokonać odwiertu w dnie morskim, w miejscu gdzie swój początek miało katastrofalne trzęsienie ziemi w Japonii.

 

Celem badania było przedostanie się do warstw skalnych, które zostały przesunięte 11 marca 2011. Planowano uzyskanie próbek rdzeniowych i ustawienie czujników temperatury. Operacja przypomina w wykonaniu to, co naukowcy planują w kontekście superwulkanu Campi Flegrei.

 

Badania miały zapełnić luki w modelach sejsmicznych, w szczególności na temat siły tarcia pomiędzy warstwami w ruchu. Nie wszystko się udało a zwłaszcza umieszczone czujniki zawodzą. Japońscy naukowcy mimo to osiągnęli częściowy sukces, bo operując w warunkach dużego ciśnienia zdołali pobrać rdzenie z głębokości 648 i 844 metrów poniżej dna morskiego. Naukowcy ocalili około 50% próbek.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika pirat

A podobno tsunami zostało

A podobno tsunami zostało wywołane sztucznie przez odpalenie ładunków nuklearnych pod powierzchnią wody... W takim wypadku japończycy powinni znaleźć dowody na to. Jeśli nic nie znaleźli to kolejna teoria spiskowa nie trzyma się kupy.

Skomentuj