Czym jest islandzka rewolucja i dlaczego nie słyszymy o tym w mediach

Kategorie: 

spiegel.de

W 2008 roku, na początku kryzysu finansowego, Islandia znalazła się na granicy bankructwa. System bankowy tego liczącego 320 tysięcy mieszkańców kraju, nie wytrzymał kłopotów rynkowych i znalazł się na granicy upadku. Potem jednak w kraju tym zaszły zmiany, które są koszmarem dla wszystkich europejskich polityków.

 

Początkowo wszystko świetnie prosperowało a Islandia stała się jednym z najbogatszych krajów świata. W 2003 roku wszystkie banki w tym kraju zostały sprywatyzowane. Postanowiono również przyciągnąć inwestorów zagranicznych, co było możliwe dzięki rozwojowi bankowości internetowej.

 

Konto o nazwie IceSave przyciągało wielu inwestorów zwłaszcza z Wielkiej Brytanii i Holandii. Wraz ze wzrostem inwestycji rósł też dług zagraniczny banków. W 2003 roku dług wynosił 200% PKB a w 2007 już 900 % a finał był taki, że trzy największe banki, Landbanki, Kapthing i Glitnir, zostały znacjonalizowane.

 

Bankructwo Islandii zakończyło się tym, czym powinno się skończyć bankructwo Grecji, czyli dewaluacją waluty. Islandzka korona straciła w wyniku tego zjawiska ponad 85% swojej wartości.

 

Międzynarodowa społeczność finansowa próbowała wywrzeć na Islandii presję, aby kraj wziął na siebie zobowiązania banków argumentując, że tylko kraj będzie w stanie spłacić należności względem Brytyjczyków i Holendrów. Wyliczono, że aby spłacić te długi każdy mieszkaniec musiałby oddawać, co miesiąc dodatkowe 100 euro i tak przez 15 lat.

 

To przelało czarę goryczy a wydarzenia, jakie nastąpiły potem były naprawdę niezwykłe. Najpierw premier Grimsson odmówił ratyfikacji ustawy, która uczyniłaby obywateli Islandii odpowiedzialnymi za dług i rozpisał referendum w tej sprawie.

Wielka Brytania i Holandia w odwecie zagroziły poważnymi represjami, które mogłyby sprowadzić na kraj międzynarodową izolację

 

Grimsson oświadczył publicznie, że został poinformowany, że jeśli nie zostaną zaakceptowane warunki społeczności międzynarodowej to Islandia stanie się druga Kubą, ale ich przyjęcie uczyniłoby z niej drugie Haiti.

 

W marcu 2010 odbyło się wspominane referendum, które zakończyło się wynikiem wskazującym, że 93% ludzi głosowało przeciwko spłacie długów. Jako retorsja MFW natychmiast wycofał kredytowanie dla Islandii. Jednak Islandczycy nie dali za wygraną i zdecydowali przyjąć nową konstytucję, która wyzwoli kraj spod władzy międzynarodowej finansjery i wirtualnych pieniędzy.

 

Wyrazem skrajnego braku zaufania do polityków był fakt, że konstytucje pisało 25 osób spośród 522 dorosłych, którzy nie należą do żadnej partii politycznej. Dokument został napisany praktycznie w Internecie a posiedzenia prowadzono online tak, aby każdy mógł dodać swoje uwagi. Konstytucja ma zostać ratyfikowana po następnych wyborach.

 

Dlaczego warto o tym napisać? Chociażby z tego powodu, że nikt nigdzie nie wspomina o tym w mediach. Zmiany w Islandii zostały obłożone infamią medialną ze strachu rządzących elit, które przeraziły się, że inne narody wezmą z nich przykład.

 

Dzisiaj tego samego typu rozwiązania obarczające odpowiedzialnością za błędy kilku oszustów całego narodu próbuje się wprowadzać w innych krajach jak Grecja czy Polska, czego doskonałym przykładem jest ostatnio przepychana ustawa zmuszająca Polaków do pracy aż do śmierci.

 

Gdy spojrzymy na Islandię i zastanowimy się nad tym, o czym świadczy odmowa poddania się woli wyrazicieli obcych interesów można stwierdzić, że jest to przejaw ich suwerenności. Dlatego właśnie o tych przemianach nie usłyszymy nic w sączących propagandę wiadomościach.

 

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika jam

bardzo budujace rzeczy

bardzo budujace rzeczy piszesz poprawilo mi to humor moj glos wewnetrzny ze tak go nazwe czasamijest bardzo mocno ze mna wtedy jest wszystko super a  czasaMI czuje jak zamyka sie jakas klapka w glowie i za wszelka cene nie chce yego wpuscic i czuje jakbym sie klocila sama ze soba... chciala bym dowiedziec sie od ciebie wiecej jestes najwyrazniej istotw wyzej postawiona odemnie ale ja tez sie rozwijam brakuje mi wlasnie czegos co mi bd wskazywac czasami droge co popchnie mnie do dzilania jak np dzis twoja wypowiedz.

Portret użytkownika tomeck

miło mi.to ...to prawda

miło mi.to ...to prawda .wiesz co sie stało 11.11.11.?dokładnie wtedy zrozumiałem to o czym tu piszesz.pzdr.

Portret użytkownika ja

  Dzięki za te słowa

  Dzięki za te słowa !!!!Niech to do mnie dotrze bo wciąż daję się wciągać.Całe szczęście jest jeszcze kawałek góry i morza, całe szczęściesą jeszcze takie osoby jak gwiezdny wędrowca.

Portret użytkownika Patriota

Ty gwiezdnywędrowca, najpierw

Ty gwiezdnywędrowca, najpierw naucz sie pisać po Polsku. Ty chyba jakiś nawiedzony żydzior jesteś z Izraela. Kit to swojemu rabinowi wciskaj

Portret użytkownika ren_och

A ja polecam  obejrzeć film

A ja polecam  obejrzeć film zrealizowany przez Polaków którzy prawdę historyczną widzą bez retuszu i zakłamania. Autor scenariusza zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach zanim zastrzegł prawa autorskie, zatem film jest własnością wszystkich Polaków.
http://www.lukaszenko.net/
Białoruś ?" Jeszcze jeden wolny kraj w Europie??

Portret użytkownika NIE DLA UE

kalimera sas dla wszystkich

kalimera sasdla wszystkich ktorzy sa w ue montarnie .- szybko wrocic do swoich WALUT, polska, a raczecz glupiutka polszczka NIE NIE NIE DLA EURO,to nas zabijemieszkalam w grecji piekny kraj cudo, kiedymieli walute ,dumni i wpsaniali ludzie, dzis tylko zamieszki,drukowac SWOJE MONETY I NIE DLA UE NIE DLA EURONIE DLA KREDYTOWNIE DLA UTRZYMYWANIA FINANSITOW UE, PO CO ?NIE NIE NIEZLOTOWKI NASZE , ZAWZSE MOZNA JE DRUKNAC,A EURO? POZYCZ TO JESTES NIEWOLNIKIEM ! POTEM ODDAJ WIECEJ, A DRUKUJA NP 100 E, TY MASZ ODDAC 150, SKAD WEZMIESZ 50?ZNOWU POZYCZYSZ,NIEWOLNICTWO UE NAS ZABIJA I GLUPIE PODATKIBRAVO GRECJA WYJSC Z UE, POTEM PORTUGALIA HISZP I IT, SZYBKO SZYBKO SZYBKOPOLAK ZARABIA TERAZ OK 250-350 EURO, TA SAMA PRACA W UE OKOLO 500 -900 E, ZALEZY GDZIE. TYLKO ZE JAK COS KOSZTUJE 2 ZLOTE TO POTEM BEDZIE KOSZTOWAC 2 EURO, A TY DALEJ ZAROBISZ TE BIEDNE 300E.UE TO MAFIA, 

Strony

Skomentuj

Używasz Adblock? Blokujesz reklamy, ale podoba ci się to co tu czytasz? Wpłać cegiełkę na utrzymanie portalu, albo odblokuj reklamy na ZnZ