Grecja najprawdopodobniej wyjdzie ze strefy Euro

Kategorie: 

sxc.hu

Zmiana władzy we Francji i kompletny impas, jeśli chodzi o wynik wyborów w Grecji powoduje, że rynki finansowe zaczynają rozważać możliwość bankructwa Grecji. Otwarcie mówi się już o tym jak zareaguje Euro, gdy Grecja wyjdzie z unii walutowej.

 

Gdyby do tego doszło oznaczałoby to dla Greków przywrócenie Drachmy i natychmiastowa jej dewaluacja. To właśnie brak możliwości dokonania dewaluacji jest przyczyną problemów i skłania przywódców do kuriozalnego pompowania kolejnych setek miliardów Euro. To jest jednak tylko gra na czas, bo za Grecją idą jeszcze problemy hiszpański i portugalski. Hiszpanie już teraz pożyczają pieniądze na bardzo duży procent, krajem zaczynają wstrząsać niepokoje przypominające te z Grecji. Ostatnio w samym Madrycie protestowało 90 tysięcy ludzi.

 

Dewaluacja greckiej drachmy spowodowałaby, że moglibyśmy jechać na dwutygodniowe wakacje w Grecji za 1000 złotych. Jednak tak nagłe zbiednienie Greków może się skończyć wybuchem wojny domowej. Już teraz wyrażane są obawy o bezpieczeństwo z powodu obecności gangów uzbrojonych w kałasznikowy. Nowe wybory w Grecji są nieuniknione. Jeśli nadal społeczeństwo greckie będzie popierało partie przeciwne oszczędnościom to nie ma szans na porozumienie.

 

Na wyjście Grecji ze strefy Euro muszą się zgodzić Niemcy, bo to oni są największym beneficjentem istnienia Euro. To dzięki istnieniu wspólnej waluty Niemcom udało się utrzymać konkurencyjność swojego eksportu. To, dlatego właśnie Niemcy boją się powrotu do Marki, bo taka waluta zostałaby od razu napompowana jak szwajcarski Frank. To zdusiłoby eksport czyniąc go mniej opłacalnym dla podmiotów zewnętrznych.

Jednak problem Grecji nabrzmiewa i nie jest wykluczone, że to na tym państwie będzie przećwiczona procedura wyjścia z unii walutowej. Precedensy historyczne już w Europie istnieją, kiedyś była unia walutowa między Danią, Norwegią i Szwecją, po której rozpadzie pozostały trzy osobne waluty znane do dzisiaj.

 

Jedno jest pewne, UE nie jest w stanie kupować więcej czasu w sprawie narastającego kryzysu finansów publicznych poprzez dorzucanie benzyny do ognia, czyli pieniędzy do greckiego systemu finansowego. Znając przykład NRD nie istnieją takie ilości pieniędzy, które są nie do zmarnowania.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika Flesz7

zgadzam się z Tobą, ale wiem,

zgadzam się z Tobą, ale wiem, że to myśl kształtuje świat. Z takim podejściem można obserwować wszystko z uśmiechem psychopaty albo strzelić sobie w głowę. Masz rację, ale moim zdaniem spora część ich planu nie poszła... zgodnie z planem. Stąd mój niepoprawny optymizm. Jest szansa, że zwycięży to "dobro" więc trzeba mu dopingować. Nie poddawać się i wstać, zamiast kłaść się z myślą: "i tak to jest ustawione" Smile świadomych ludzi ciężej kontrolować.

New World Disorder

Portret użytkownika szum

Możecie się ze mną niezgadzać

Możecie się ze mną niezgadzać ale uważam że komuna to się robi i teraz.! Zmieniły się tylko uwarunkowania. Zamiast ZSRR steruje nami UE i jest niby lepiej. Ale ? koszty ponosimy coraz większe energia, woda, gaz , podatki te faktyczne i ukryte, rząd mówi że to zalecenia unijne więc oni nie mogą nic zrobić. Posłowie ponad prawem, uważają że są nietykalni( ostatnie przykłady z sejmu). Prezydent Polski otwarcie wzywa Ukrainę aby plityków traktować "inaczej" to pytam się jak? Nam zwykłym ludzią dociskać pasa  a siebie polityków stawiać ponad prawem. Co to jest? Historia zatacza koło Solidarność  obaliła  system odwołując się do ideaów pluralizmu, demokracji, państwa prawa, i co ... chichot losu. Wtedy za komuny były szpitale, żłobki , przedszkola wszystko za darmo a teraz ?A jeszcze jedno zobaczcie jak to jest kiedyś na siłę próbowano  za darmo nauczyć ludzi j. rosyjskiego, nikt nie chciał, ja też się nie przykładałem. Teraz zapłacę pieniądze aby się go nauczyć bo jest mi potrzebny w pracy.

Portret użytkownika gregor ju

gadasz glupoty prywatyzacja

gadasz glupoty prywatyzacja zaczela sie na dlugo przed unia nie wiem ale chy<yba masz troszeczke zle wiadomosci nie maja nic wspolnego z unia chlopi mieszkam od 21 lat w niemczech i wiem co sie dzieje naprawde  jesli chodzi o grecje lepiej dla nich by zostali ale nie maja scisly ch postanowien dlatego padaja sami przez siebie i polska tez bo ceny jesli zauwazysz sa juz niektorych artykolow wyzsze jak w niemczechg gdzie jest euro bez jaj .a jak wejdzei euro co wqztedy skoro polska ma tez zadluzenie wobec niemiec . ty masz ciemnote wlasnie wciskana z tv i radia jesli bys sluchal tv zachodnich wtedy bys wiedzial ze udzial w polskich tv maja tez niemcy i to ok 80 % i inne fajen zagadnienia jak polscy deputowani do euro parlamenmtu nei biora 10 tys zl tylko 10 tys .800 €  kazdy dostaje tyle a w polskiej tv jejst niestety inaczej .jesli chodzi o podatki zawsze rosly co 3 miesiace politycy sa ciency gdyz nie wiedza o organizacjii antykorupcyjnej jaka jest na swiecie  w bruxeli i ona zadzi i kontroluje to sa sami sedziowie z 32 krajow  nie powiem jak sie nazywa bo szefem jest ktos z... r.... nie molge mowic.jesli cichodzi o szpitalöezlobki iinne prywatyzacja  wiec nie unia ok  a poza tym wszystkim duzop bylo kasy ludziom zabierane zarabiali wszyscy rowno prawie gdyz duza czesc byla kradziona dlatego mieli wiecej ale nie polska tylko rosja.nic sie nie zmienilo poza tym ze unia pomaga daje kase ale polacy nie umieja sie nia zadzic taka jest prawda tak samo jest z innymi krajami nie sciagali podatkow jak grecy z niczego prawie kazdy robil co chcial baseny stawaiali bez prawnie nie placili podatkow sami sobie sa winni  .

ateista   prosze nie wciskac tematow religijnych bo to sa glupoty ok !!!
"Wer mit den großen Hunden pissen will , muß auch das Bein so hoch kriegen"!!!
ɟdoʞ
ɯǝp
ɟnɐ
ʇɥǝʇs
ʇlǝʍ
ǝuıǝɯ

Portret użytkownika Pilot6

Grecvja,za później cała UE

Grecvja,za później cała UE się rozpadnie.Będzie bieda jakiej od dawna nie było.Sytuacja na świecie jest katastrofalna  i nic nie zatrzyma wydarzeń,które muszą nastąpić.A ludzie dalej śpią,dalej oglądają durne filmy i programy rozrywkowe w TV. Są tak zmanipulowani,że nawet jakbyś powidział 100% prawdę,to i tak mają to gdzieś,wolą obejrzeć taniec z gwiazdami,czy jakieś inne ***.Moja babcia prawdę mówi,to wszystko runie z wielkim hukiem,zaś my będziemy żyć w tak okropnych czasach jakich nigdy nie było.Wtedy ludzie przejrzą,ale już będzie za późno na ratunek,już jest za późno ______________________ @Pilot6 - Twoja wypowiedź została edytowana, gdyż zawierała wulgaryzmy i naruszała regulamin w § 7 pkt 5. Proszę w przyszłości unikać takich sytuacji. PozdrawiamRebus

Portret użytkownika M.

Pewnie, że zbankrutował.

Pewnie, że zbankrutował. Jakim cudem miałby tego nie zrobić, skoro wszystkie pieniądze jakie są w obiegu emitowane są za pośrednictwem banków centralnych w poszczególnych krajach, które to emitują pieniądze na podstawie udzielanych pożyczek na procent przez ECB i FED (w telegraficznym skrócie).Jakimż to sposobem można grzecznie i sumiennie oddać dług spłacając go w pieniądzach, skoro żeby go spłacić trzeba najpierw wyemitować ten pieniądz, a ten zaś może zostać wydrukowany tylko pod warunkiem, że zostanie udzielona na niego oprocentowana pożyczka.Hehe ludzie zabijają się o te papierki, które nie mają żadnego pokrycia i które de facto same w sobie są długiem.Przepraszam, tak niepoprawnie politycznie napisałem... oczywiście chciałem napisać środkiem płatniczym. Zatem gdyby chcieć spłacić cały dług tego świata, zabrakłoby naszych wspaniałych środków płatniczych w obiegu.Genialny pomysł jak rzucić świat na kolana. Wszystko po to, by człowiek zapier... cały dzień i skupiał swe myśli na martwieniu się jak zdobyć te kilka papierków żeby mieć co do gara włożyć a nie na myśleniu nad tym jak system ekonomiczno-polityczno-finansowy w którym ludzie tej ziemi funkcjonują jest do cna zepsuty.W zupełności się nie dziwię grekom, że nie chcą spłacać tego długu. Tym bardziej, że jego obsługa czyli eufemistycznie nazwany drenaż portfela przewyższa wartość zaciągniętej pożyczki.Nie uważacie, że jest to jakaś paranoja?Pożyczam Ci drogi forumowiczu 100 mln Euro, na procent. Ty się cieszysz bo masz kasę - ja się cieszę bo mam plan!Jako że po czasie trzeba spłacić zobowiązanie, emitujesz obligacje i pozyskujesz kasę na spłatę części długu. Spłacasz odsedki z kasy pozyskanej z emisji a ja w tzw. międzyczasie gram na spadek rentowności Twoich obligacji. W związku z powyższym z mini-ratki robi się mega-ratrak, więc znów potrzebujesz pożyczki, na spłatę raty pożyczki. Oczywiście chętnie pożyczam Ci kolejne 100 mln Euro (z części pieniędzy zarobionych na spadkach Twoich obligacji) i tym chętniej gram na ich dalszy spadek. Ot jeden z wielu fantastycznych mechanizmów jakie funkcjonują na "wolnym rynku finansowym". Pożyczyłem 200 mln, otrzymuję po czasie 480 bądź więcej. Życie jest piękne, zwłaszcza jak się pociąga za sznurki.A ludzie się bulwersują, wychodzą na ulice i zmieniają rządy, nie zmieniając kompletnie niczego.Może już czas na zmiany na Ziemi?Pozdrawiam,M.

Portret użytkownika Zenek

A najlepsze jest to, iz

A najlepsze jest to, iz zarabiasz nie mając swojego wkładu bo to co pozyczassz innym na % wczesniej sam od nich pozyczyłeś tytułem obowiązkowego wkładu w interes. To jset istota tego biznesu zarabiać nie mając niczego na starcie.

Portret użytkownika arkadios

WSZYSTKO NAGRANE BYLO !

WSZYSTKO NAGRANE BYLO ! POZYCZKI W MILIARDACH DOLARÓW RZEKOMO DLA GRECJI A NIKT NIE MÓWI ŻE PIENIĄDZE POSZŁY DO BANKÓW NIEMIECKICH I FRANCUSKICH JAKO WLAŚCIECILE POPIERÓW PAŃSTWOWYCH A NIE DLA SAMYCH GREKÓW.PRZEKRET STULECIA !

Strony

Skomentuj