W połowie marca zarejestrowano rekord dekady w wielkości pokrywy lodowej na biegunach

Kategorie: 

globalwarmingsiren.com

W tym sezonie lód arktyczny osiągnął roczne maksimum 18 marca, po czym powoli zaczął się topić. Obszar, jako całość była znacznie większy niż w ostatnich latach, ale wciąż mniejszy niż średnia wartość długoterminowa.

 

Ze względu na fakt, że roczne maksimum nastąpiło prawie dwa tygodnie później niż zwykle, nowy lód jest bardzo cienki i może się szybko stopić. Średnia powierzchnia lodu w marcu wyniosła 9,46 milionów metrów kwadratowych. Wartość ta jest największa od 9 lat, ale nadal poniżej średniej, jaką wyznaczono na podstawie obserwacji satelitarnych z lat 1979 do 2000.

 

Ponadto, jest to największy obszar lodu od 2008 roku i jest największym w marcu w ciągu ostatniej dekady. Pokrywa lodowa pozostała rozległa na Morzu Beringa, gdzie była powyżej średniej w okresie zimowym. Również powyżej średniej kształtowała się w Zatoce Baffina i na Morzu Ochockim.  Nietypowe warunki dla powstawania lodu pochodziły z kombinacji wiatru i niskich temperatur. 

Temperatura powietrza o 6-8 stopni poniżej średniej występowała od Morza Beringa do Ochockiego i Zatoki Baffina.  Na Morzu Karskim, gdzie powierzchnia lodu była mniejsza niż średnia jeszcze w styczniu i lutym, w marcu powiększyła się do poziomu prawie normalnego dla tej pory roku.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika szaman

Są to oczywiste dowody na

Są to oczywiste dowody na wpływ obniżonej aktywności Słońca na spadek temperaturay na półkuli północnej, a obecne słabe i rozciągniete maximum wskazuje, że mamy do czynienia z początkiem kolejnego minimum typu Daltona, które może trwać kilkadziesiąt lat. Przecież , kto ma oczy , to widzi jakie są ostatnie zimy. Jak to mówią naukowcy - cudów nie ma.

Portret użytkownika Łukasz_inny

a co mają powiedzieć

a co mają powiedzieć opodatkować mieszkańców saturna byłoby kłopotliwe,
chyba że wpływ dwutlenku węgla rozciąga się aż do plutona, wszak gaz ten ulatuje z naszej atmosfery w kosmos

Skomentuj