W Układzie Słonecznym została zlokalizowana nietypowa asteroida o orbicie podkowy

Kategorie: 

nasa.gov

Według naukowców dowiedzieliśmy się, iż Ziemia ma w kosmosie nowe towarzystwo. Chodzi o asteroidę o oznaczeniu 2010 SO16, która jest na orbicie wokół Słońca, dodajmy, że orbicie bardzo nietypowej, bo w kształcie końskiej podkowy.

 

Ciało niebieskie zostało odkryte przez irlandzkich astronomów Apostolosa Christou i Davida Ashera z Armagh Observatory w Północnej Irlandii. Asteroida podążała za ziemskim ruchem dookoła Słońca przez co najmniej 250 000 lat. Według oficjalnych informacji 2010 SO16 ma kilkaset metrów średnicy i jest jedną z największych asteroid odkrytych w takiej bliskości Ziemi. 

Image Credit: Armagh Observatory

Kosmiczna skała zamiast poruszać się po typowej eliptycznej orbicie krąży po dziwacznej orbicie ze zmienną prędkością. Im bliżej Słońca znajduje się obiekt tym jest szybszy. Gdy w końcu zbliżyła się do Ziemi jej grawitacja zamiast ją pochwycić działa jak katapulta wysyłając ją z powrotem w kierunku Słońca.

 

"Jej średni dystans do Słońca jest identyczny z tym do Ziemi, lecz tym, co mnie naprawdę zaskoczyło jest fakt jak bardzo jej orbita zbliżona jest do ziemskiej" - powiedział dr Christou

 

Większość asteroidów znajdujących się w pobliżu naszej planety ma znaczną eliptyczność orbity, ale nowo odkryty obiekt jest inny. Jego orbita, mimo nietypowej podkowy, jest prawie kołowa, gdy spojrzy się na nią w układzie odniesienia ze Słońcem w centrum. Z tego powodu ciało niebieskie nie może się zbliżyć do innych planet w układzie słonecznym poza Ziemią.

 

"Asteroida jest "terrafobiczna". Trzyma się dobrze z dala od Ziemi. Tak dobrze, że właściwie mimo pozostawania na orbicie przez co najmniej ćwierć miliona lat nigdy nie zbliżyła się do naszej planety bliżej niż na 50 odległości księżycowych" - powiedział dr Christou

 

Wkrótce znajdzie się e się na końcu "podkowy" najbliżej Ziemi.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika madan

Mechanika nieba chyba nie

Mechanika nieba chyba nie wyklucza takiej moliwości. To trzeba sprawdzić. Niekoniecznie jest potrzebna do tego ogólna teoria wzgłędności.Ale jak wejść na taką orbitę, przypadkiem i podczas zupełnie innego ruchu? To bardzo mało prawdopodobne. Za to mamy idealny sposób na podglądanie nas. Dziś wolą być dyskretni. Dawniej panoszyli się na Ziemi. Nawet stworzyli nowy gatunek biologiczny o nazwie Homo Sapiens. Wystarczyło trochę pomanipulować w małpich genach. W związku z jej zbliżaniem się możemy oczekiwać więcej zjawisk UFO.

Portret użytkownika jad

No to już wiadomo co wpływa

No to już wiadomo co wpływa na linie elektromagnetyczne ziemi południowego bieguna z tytułu odpychania zbliżającej się asteroidy, przez co nieznacznie Ziemia traci swoją stabliność gdy się zbliża raz z południowego bieguna raz północnego owy obiekt.

Skomentuj