Chińczycy budują sztuczne słońce

Kategorie: 

Chiński tokamak HT-7U - fire.pppl.gov

Od marca do kwietnia tego roku Chińczycy przeprowadzają zaawansowane testy z plazmą. Jak to obrazowo opisują naukowcy, próbują zbudować sztuczne słońce. Do tak zaawansowanej nauki stosuje się wielkie urządzenia umożliwiające kontrolowana reakcje termojądrową, tak zwane tokamaki.

 

Bardzo zaawansowane eksperymenty plazmowe przeprowadzają Rosjanie, którzy są pionierami badań tego typu. Nazwa tokamak dla toroidalnej komory z cewką magnetyczną pochodzi właśnie od języka rosyjskiego, TОроидальная КАмера с МАгнитными Катушками.. Pierścień plazmy powstaje w takim urządzeniu dzięki elektromagnesom.

 

Taką technologię w latach dziewięćdziesiątych Rosjanie sprzedali tą technologię Chińczykom i powstał ich własny tokamak oznaczony numerem HT-7 zbudowany przez chiński Instytut Fizyki Plazmy z Hefei w prowincji Anhui we wschodnich Chinach.

 

Chińczycy od razu zaczęli udoskonalać urządzenie w ramach trwającego od 1996 roku projektu EAST (Experimental Advanced Superconducting Tokamak). Badania trwają pod egida Chińskiej Akademii Nauk.

Eksperymenty plazmowe to przyszłość nowych źródeł energii. Naukowcy proponują, aby wyodrębnić z wody morskiej deuter (ciężki wodór) podgrzać go do temperatury około 100 milionów stopni Celsjusza. Jak twierdzi agencja Xinhua, w takich ekstremalnych warunkach deuter pobrany z 1 kg wody morskiej wytworzy energię większą niż może dostarczyć 300 litrów benzyny.

 

Chińczycy z udoskonaloną wersją HT-7U poszerzają poziom wiedzy. Chiny są też uczestnikiem programu ITER, który zakłada budowę reaktora termonuklearnego. Program zakłada 10 lat budowy urządzenia w Cadarache koło Marsylii. Pierwszy zapłon planowany jest na 2019 rok.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika hal471

jak by człowiek chciał taniej

jak by człowiek chciał taniej energii a nawet darmowej energii to już by byłaale przecież trzeba wpier inne zasoby sprzedać. Nawet jak by jakiś cywil wynalazł coś takiego to by długo nie pożył bo by go te świnie odesłały do wariatkowa albo cmentarza.   

Umarłem jako minerał i stałem się rośliną. Umarłem jako roślina i stałem się zwierzęciem. Umarłem jako zwierzę i byłem człowiekiem. Czegóż mam się obawiać? Czy poniosłem stratę umierając?

Portret użytkownika zeta_reticuli

Jasne, że nie ;)... i pewnie

Jasne, że nie ;)... i pewnie nie chciałbym iść z tak załadowanym bagażem...styki i obwody poprzepalane.Cytat jest niejakiego Jalalu 'D-Din Rumi'ego- sufijskiego poety i bardziej traktuje to jako filozofię i zobraazowanie zagadnienia reinkarnacji.Fraktalny upgreade świadomości istnieje na serio :)P.s. Coś pięknego jest mieć świadomość, że MY to nie worek mięsa który taszczymy ze sobą szlifując swoje doświadczenie ;)Pozdrawiam

Umarłem jako minerał i stałem się rośliną. Umarłem jako roślina i stałem się zwierzęciem. Umarłem jako zwierzę i byłem człowiekiem. Czegóż mam się obawiać? Czy poniosłem stratę umierając?

Strony

Skomentuj