Wątpliwości, co do dotychczas uznawanej hipotezy powstania Księżyca

Kategorie: 

yellowmagpie.com

Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, że stosunek izotopów tytanu w księżycowych próbkach pobranych w ramach misji "Apollo", zbiega się z tymi z Ziemi. Ten wynik stoi w sprzeczności z podstawową hipotezę powstania Księżyca. Artykuł na ten temat ukazał się w naukowym czasopiśmie Nature Geoscience.

 

Według współczesnych pojęć, Księżyc powstał w wyniku zderzenia Ziemi z innym ciałem niebieskim, nazwanym Theia. Była to planeta wielkości Marsa a do zderzenia mogło dojść około 4,6 miliarda lat temu.  Uważa się, że znaczna część księżyca (około 40 procent) składa się z materiału pozostałego po Thei.  Z tego powodu izotopowe kompozycje skał Ziemi i satelity musiałyby być różne.

 

Już wcześniej naukowcy byli w stanie wykazać, że stosunek różnych izotopów tlenu w próbkach gleby księżycowej i ziemskiej są takie same.  Następnie naukowcy wykazali, że pomimo faktu, że "kawałek" płaszcza, który później przerodził się w księżyc, oddzielony został od ziemi dość szybko, nasza planeta do pewnego czasu mogą komunikować się z nim za pomocą tlenu.  Wynika to z faktu, że tlen stosunkowo łatwo opuszcza płaszcz w postaci gazu.

 

W nowej pracy naukowcy badali stosunek izotopów tytanu-47 i 50.  W przeciwieństwie do tlenu z powodu wysokiej temperatury parowania tytanu w płaszczu powinna pozostać po zderzeniu tylko mała ilość izotopu.  Jednak analiza wykazała, że ​​stosunek dwóch izotopów tytanu w próbkach księżycowych i ziemskich, jak to ma miejsce z tlenem, jest taki sam.

 

Jeden z autorów, Tsyuntszun Zhang powiedział w wywiadzie dla portalu NatureNews, że uzyskane wyniki wymagają rewizji dotychczasowych modeli powstawania Księżyca.  Obecnie istnieje kilka wersji tej hipotetycznej kolizji, które mogą wyjaśnić tę jednorodność. 

 

Na przykład, Theia mogła być bardziej masywna, niż wcześniej sądzono, a tym samym wywarła wpływ na skład izotopowy Ziemi.  Według innej wersji, Księżyc stygł dłużej niż wcześniej sądzono, powodując wymianę wystarczającej liczby izotopów.

 

Warto zauważyć, że w sierpniu 2011 w Nature opublikowano pracę, w której, na podstawie badań izotopów trzech metali - ołowiu, neodymu i samaru, naukowcy zidentyfikowali dokładnie wiek Księżyca.  Został ustalony na 4,36 miliardów lat (plus / minus trzy miliony lat).  W rezultacie naukowcy odkryli, że po uderzeniu Księżyc schłodził się szybciej niż wcześniej sądzono. To nie poprawia zrozumienia tak elementarnej rzeczy jak sposób powstania naszego satelity.

 

Źródło: http://lenta.ru/news/2012/03/26/moon

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Tomek P

potwierdzam : Christopher

potwierdzam : Christopher Knight, Alan Butler "Kto zbudowal Ksiézyc"; szukalem tej ksiázki ponad rok, a potem barierá okazala sié cena 135 funtów brytyjskich - z jakich powodów komus zalezy na takich udogodnieniach w dostépie do tej pozycji?

Portret użytkownika Cosiek

Ksieżyc nie powstał w żadnym

Ksieżyc nie powstał w żadnym zderzeniu. Jednak wielka bujda wmawiana od lat. Gdyby tak było, to by odlatywał od Ziemi stopniowo.Przelatywał kilkaset tysięcy lat temu blisko ziemi, która wciągnęła go na swoją orbitę.I jako ciekawostkę warto dodać, że porusza się ruchem spiralnym wokół Ziemi, czyli coraz bardziej zbliża się do niej. To jest jak sznurek na którego końcu jest przywiązany kamień, a który to sznurek nakręcamy na palec. W pewnym momencie dojdzie do kolizji. I będzie BUM. Koniec Ziemi. Za około 200 tys lat.Właśnie dlatego Księżyc krąży ruchem spiralnym zbliżając się do Ziemi, ponieważ został wciągnięty na orbitę ziemską, przez przyciąganie grawitacyjne. To, że nie jesteście naukowcami, magistrami, to nie znaczy, że nie możecie myśleć.

Portret użytkownika michau

tak się składa że dzięki

tak się składa że dzięki umieszczeniu na powierzchni księżyca luster i używając lasera do pomiarów udowodniono że księżyc stopniowo oddala się od ziemi to raz. Dwa : księżyc nie mógł być "złapany" przez grawitacje ziemską bo jest zbyt masywny. Ciało niebieskie tych rozmiarów zwyczajnie przeleciałoby obok ziemi... to też tak na marginesie policzono i też udowodniono.

Portret użytkownika Cosiek

A opierajcie się na tym co

A opierajcie się na tym co wmawiają Wam naukowcy. Już nie raz się pomylili i ciągle się mylić będą. I nie raz specjalnie okłamywali, dla siebie zostawiali ważne informacje a dla masy dawali lekko ciekawe ochłapy.Lepiej sami byście sprawdzili, a dopiero potem brali udział w dyskusji.Nie żeby to co napisałem było 100% pewne, ale bardzo mocno w to wierzę. Kto wie może się mylę. 

Portret użytkownika PBT

Dawno, dawno temu w odległej

Dawno, dawno temu w odległej galaktyce wybudowano 3 nie 2, nie 1 Gwiazde Śmierci. Gdy Imperium poniosło porażke, 3cia Gwiazda obrała kierunek w strone niezbadanych czeluści wszechświata. Po wielu, wielu latach dotarła do galaktyki znanej dzisiaj jako "Droga Mleczna" kamuflując się skrzętnie jako sztuczny satelita pewnej niebieskiej planety ...Niech moc będzie z Wami

Portret użytkownika emil

Chciałbym zwrocić uwagę na

Chciałbym zwrocić uwagę na ciekawą teorie umieszczoną w artykule,ponieważ oprócz kilku bzdur wyssanych z palca jest tam fragment o możliwym upłynnieniu twardych skal poprzez operowanie polem grawitacyjnym co pozwoliłoby na slabsze odzdzialywanie międzycząsteczkowe a co za tym idzie uplastycznieniu skał.Dawałoby to jedna z możliwych wyjaśnień dlaczego monumenty starożytnych maja wygląd odlewow.

Strony

Skomentuj