Zmasowany atak rakietowy na Izrael. Rośnie ryzyko wojny na Bliskim Wschodzie

Kategorie: 

Źródło: Internet

Między Izraelem a islamistami ze Strefy Gazy doszło do niebezpiecznej wymiany ognia. Palestyńska organizacja zbrojna Hamas dokonała potężnego uderzenia, które może zapoczątkować kolejną wojnę w tej części świata.

 

Wszystko zaczęło się w niedzielę. Izraelskie siły specjalne dokonały nocnej infiltracji Strefy Gazy. Podczas tej operacji zabito dowódcę ruchu zbrojnego Hamas i kilku jego bojowników. Izrael, który stracił w tej akcji jednego żołnierza, zaczął bombardować Strefę Gazy.

 

W poniedziałek w godzinach południowych, islamiści z Hamasu zemścili się, dokonując zmasowanego ataku rakietami i pociskami moździerzowymi na Izrael. W ciągu jednej godziny, ze Stefy Gazy odpalono od 80 do 200 pocisków. Część została przechwycona, ale pozostałe uderzyły w południową część kraju. Jedna rakieta uderzyła w autobus wojskowy, ale obyło się bez ofiar śmiertelnych.

Źródło: IDF

Władze Izraela poleciły, aby wszyscy mieszkańcy, żyjący na południu, pozostali w schronach. Następnie IDF odpowiedział intensywnymi bombardowaniami na Strefę Gazy - zaatakowano ponad 70 celów i zabito co najmniej trzy osoby.

 

Niebezpieczna wymiana ognia może doprowadzić do kolejnej wojny. Wcześniej, Izrael zwiększył swoją obecność wojskową wokół Strefy Gazy i symulował inwazję lądową, a władze zaczęły otwarcie grozić interwencją zbrojną. Niewykluczone, że izraelscy żołnierze już wkrótce rozpoczną ofensywę.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika baca

straszne są te wojny na tak

straszne są te wojny na tak zwanym "bliskim wschodzie" który nie wiadomo dlaczego tubylcy uporczywie nie chca nazywać prawidłowo: "północną afryką"?

oczywiscie szkoda mi ofiar zwłaszcza niewinnego autobusu ale mam nadzieję że małym osobowym samochodzikom nic się nie stało...

 

 

Portret użytkownika Medium

Napiszę w skrócie puentę tego

Napiszę w skrócie puentę tego programu. 

Problemu Strefy Gazy nie da się rozwiązać militarnie, a należy rozwiązywać politycznie, do czego Izrael 'nie sposobnyj'.

Strefa Gazy dla Izraela jest kęsem, którego nie da się połknąć, a wypluć szkoda.

Mój wniosek:

Jeśli tak do tego podchodzi Izrael, to należy mu w tym pomóc i prawdopodobnie ten atak jest początkiem zewnętrznego rozwiazania.

Portret użytkownika kuba8131

Nienawiść z obu stron nie

Nienawiść z obu stron nie prowadzi do niczego dobrego. Żydzi i Arabowie powinny żyć obok siebie w jednym państwie, lub w dwóch oddzielnych: palestyńskich (na terenach Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy) oraz żydowskiego (cała reszta terytorium)

,,Europa albo będzie chrześcijańska albo nie będzie jej wcale" - Robert Schuman

Strony

Skomentuj