Zamach terrorystyczny w pakistańskim Karaczi

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

We wtorek 26 kwietnia 2022 roku w pakistańskim mieście Karaczi, przed Instytutem Konfucjusza na miejscowym uniwersytecie, doszło do aktu terroru wymierzonego w obywateli Chińskiej Republiki Ludowej, a konkretnie w nauczycieli uniwersyteckich. W zamachu zginęło trzech Chińczyków i ich pakistański kierowca. Ranny został ponadto czwarty Chińczyk oraz trzech Pakistańczyków. Do zorganizowania zamachu przyznało się ugrupowanie Armia Wyzwolenia Beludżystanu a konkretnie jej odłam, znany jako Brygada Majeed.

Do zamachu doszło około godziny 14:20 – zaatakowano wówczas autobus, którym poruszali się Chińczycy. Według szefa policji w Karaczi, który powołuje się na nagranie wideo, do furgonetki przewożącej obywateli ChRL podeszła kobieta ubrana w burkę, po czym nastąpiła eksplozja. Zamachowczynią-samobójcą była 30-letnia Shari Baloch, matka dwójki dzieci, absolwentka studiów podyplomowych z zoologii, która sama zgłosiła się do przeprowadzenia tego aktu terroru. Według informacji podanej przez media Instytut Konfucjusza był celem zamachu ponieważ jest on „symbolem chińskiego ekspansjonizmu gospodarczego, kulturalnego i politycznego.”

Rzecznik Armii Wyzwolenia Beludżystanu w oświadczeniu zagroził Chińczykom, że czekają ich jeszcze groźniejsze ataki, jeżeli Ci nie wstrzymają swoich „projektów eksploatacyjnych” oraz „okupacji państwa pakistańskiego”.

Jak nie trudno się domyśleć, przyczyną ataku wymierzonego w Chińczyków było tworzenie przez nich inicjatyw infrastrukturalnych znanych jako Chińsko-Pakistański Korytarz Ekonomiczny.

CPEC (China-Pakistan Economic Corridor) to zbiór projektów infrastrukturalnych i gospodarczych, mających na celu przekształcenie Pakistanu w alternatywny szlak transportowy, który omijać będzie cieśninę Malakka i pozwoli Chińczykom na import surowców energetycznych oraz eksport towarów z pominięciem wód zachodniego Pacyfiku. Koszt całkowity projektów, które mają być wybudowane w jego ramach wynosi ponad 60 miliardów dolarów. Od czasu wybuchu tzw. pandemii COVID-19 prace nad tym przedsięwzięciem jednak znacznie spowolniły. Akty terroru w niego wymierzone nie tylko jeszcze bardziej spowolniają prace lecz zwiększają także jej koszty, poprzez konieczność wydawania większych sum pieniędzy na jego ochronę.

Zamach z 26 kwietnia 2022 roku nie jest pierwszym aktem terroru Armii Wyzwolenia Beludżystanu wymierzonym w obywateli chińskich na terytorium Pakistanu. W sierpniu 2018 roku AWB zaatakowała autobus pasażerski przewożący 18 chińskich inżynierów. W tym akcie terroru rannych zostało w sumie 5 osób, w tym 3 obywateli ChRL. W listopadzie tego samego roku terroryści z AWB zaatakowali chiński konsulat w Karaczi, zabijając 4 osoby. W maju 2019 roku zaatakowali luksusowy hotel w Gwadarze, gdzie rezydują Chińczycy związani z projektami CPEC. W ataku zginęło 5 osób, kolejne 6 zostało rannych.

Adeeb Ul Zaman Safvi, analityk ds. obronności i były kapitan pakistańskiej marynarki wojennej a także absolwent US Naval War College w wywiadzie dla „The Media Line” stwierdził, że pakistańscy bojownicy w rejonie Beludżystanu sponsorowani są przez Republikę Indii a Stany Zjednoczone, główny sojusznik Indii, są głęboko zaniepokojone rosnącymi wpływami Chin w regionie. Podobnie uważają Hindusi. „Oba [te] kraje postrzegają Chiny jako swojego głównego wroga” - dodał

Safvi stwierdził ponadto, że fakt finansowania Armii Wyzwolenia Beludżystanu przez Indie został udowodniony a biorąc pod uwagę powiązania indyjsko-amerykańskie można założyć, że oba te kraje wspólnie wspierają AWB w celu szkodzenia chińskim interesom w regionie. Dodał także, że wobec pogorszenia relacji amerykańsko-pakistańskich CIA i indyjski wywiad RAW mogą wspierać terrorystów z Armii Wyzwolenia Beludżystanu aby wywierać tym samym presję na władze w Islamabadzie.

Umar Karim, stypendysta Royal United Services Institute for Defence and Security Studies w Londynie uważa, że obywatele chińscy stali się głównym celem terrorystów z AWB i innych tego typu grup powstańczych z plemienia Beludżów. Organizacje te uważają, że projekty w ramach CPEC są politycznie szkodliwe dla ich interesów. Ponadto wyolbrzymiają oni rolę Chin w regionie i uznają ich za nowego dominatora.

Brytyjski serwis „Open Democracy” w artykule pt. „Zmowa Indii i Ameryki w celu zakłócenia działania chińsko-pakistańskiego korytarza gospodarczego” zauważa, że Stany Zjednoczone są zaniepokojone chińską Inicjatywą Pasa i Szlaku oraz jej odłamem a więc CPEC i postrzegają te projekty jako zagrożenie dla swojej hegemonii i statusu supermocarstwa. W tym też celu, we współpracy z indyjskim wywiadem, prowadzą oni działania wymierzone w te projekty za pomocą tamtejszych grup terrorystycznych. Jak zauważa OD:

W 2016 roku Nazar Baloch, wspierany przez RAW [indyjski wywiad – przyp. aut.]  szef Frontu Wyzwolenia Beludżystanu (BLF), publicznie oświadczył, że z zadowoleniem przyjmie wszelką pomoc ze strony Indii i obiecał dalsze ataki na CPEC. RAW za pośrednictwem swoich pełnomocników dokonała licznych morderstw chińskich inżynierów w Beludżystanie. Te ataki na chińskich pracowników CPEC są celowo zaaranżowane, aby odseparować Chiny od Pakistanu. Na przykład w listopadzie 2018 r. chiński konsulat w Karaczi został zaatakowany przez AWB. Po przeprowadzeniu śledztwa Amir Shaikh, Inspektor Generalny Policji, poinformował prasę i opinię publiczną, że atak został zaplanowany w Afganistanie przez głównego sprawcę AWB, Aslama, i przeprowadzony przy wsparciu RAW. […] W marcu 2016 r. pakistańskie agencje wywiadowcze ujawniły aresztowanie szpiega RAW o nazwisku Khulbashan Yadav. Yadav przyznał się na nagraniu wideo do tego, że jest agentem RAW, który prowadził operacje mające na celu destabilizację Pakistanu i CPEC. […] ujawnił, że spotkania, które organizował, miały na celu "dopilnowanie, by cele i zadania RAW związane z prowadzeniem różnych działań terrorystycznych w Beludżystanie były odpowiednio przekazywane" terrorystom, a wszelkie ich żądania były przekazywane urzędnikom RAW. W odniesieniu do CPEC powiedział, że "...region CPEC pomiędzy Gwadarem a Chinami musiał zostać zaburzony i zakłócony" poprzez zwiększenie intensywności "rebelii w Beludżystanie i regionie Karaczi".

W podsumowaniu tekstu „Open Democracy” czytamy:

Powiązania amerykańsko-indyjskie są współwinne wszystkich tych zbrodni przeciwko Pakistanowi i Chinom. Ameryka nieustannie wspiera indyjskie machinacje mające na celu wywołanie chaosu w Beludżystanie i innych regionach Pakistanu.

Trudno nie zgodzić się z tezami prezentowanymi w serwisach „The Media Line” i „Open Democracy”. Amerykanie mając przewagę nad Chinami na światowych akwenach morskich, wciąż są w stanie kontrolować transport towarów szlakami wodnymi. A ich kontrola obszaru znajdującego się w orbicie wokół Chin będzie się jeszcze zwiększać, ze względu na fakt, iż mają oni zamiar na zachodni Pacyfik przerzucić 60% całych swoich zasobów militarnych.

Chińczycy chcąc wyjść z tego okrążenia, będą musieli poszukać lądowych alternatyw. Inicjatywa żelaznego Nowego Jedwabnego Szlaku przez masy lądowe Eurazji została w dużej mierze zdestabilizowana przez wojnę ukraińsko-rosyjską. Pakistan w takim wypadku staje się niezwykle istotnym punktem ciężkości BRI (Belt and Road Initiative). Chińczycy tworząc korytarz gospodarczy przez ten muzułmański kraj, będą mogli ominąć zagrożoną zablokowaniem przez amerykańską marynarkę wojenną cieśninę Malakka i transportować przez CPEC zarówno swojego towary na rynki europejskie i afrykańskie, jak i importować surowce energetyczne z regionu Zatoki Perskiej.

Destabilizacja tej inicjatywy, opóźnienia w jej ukończeniu a co się z tym wiąże wzrost kosztów dla strony chińskiej spowoduje utratę atrakcyjności tego obszaru. Jeżeli zamachy terrorystyczne na obywateli Chin staną się powszechniejsze, chińscy naukowcy, nauczyciele oraz inni kluczowi dla tego projektu i dla doskonalenia stosunków pakistańsko-chińskich obywatele ChRL będą bardzo niechętni wyjazdom w tamten rejon. Co jeszcze bardziej przysłuży się do tego, że ukończenie wszystkich projektów inicjatywy CPEC będzie oddalać się w czasie a być może nigdy nawet nie dojdzie do skutku.

 

 

Na podstawie:

https://en.wikipedia.org/wiki/2019_Pearl_Continental_Hotel_attack

https://www.dw.com/en/pakistan-militant-attacks-in-balochistan-put-pressure-on-chinas-infrastructure-plans/a-60796264

https://www.aspistrategist.org.au/us-terror-designation-for-balochistan-liberation-army-will-be-welcomed-in-pakistan-and-china/

https://www.globaltimes.cn/page/202204/1260412.shtml

https://www.thehindu.com/news/national/karachi-attack-underlines-need-for-taking-undifferentiated-position-against-terrorism-india/article65366122.ece

https://themedialine.org/by-region/pakistan-beijing-demands-stern-action-after-terrorist-slays-chinese-academics-in-karachi/

https://www.opendemocracy.net/en/india-and-america-colludes-disrupt-china-pakistan-economic-corridor/

https://en.wikipedia.org/wiki/Balochistan_Liberation_Army

https://www.bbc.com/news/world-asia-61229589

https://www.globaltimes.cn/page/202205/1260718.shtml

Ocena: 

Średnio: 3.4 (180 votes)

Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

Każde wydarzenie w europie i

Każde wydarzenie w europie i azji jest usmańską robotą . Usmani stracili prymat jako największa gospodarka świata na rzecz Chin , dolar jest coraz częściej omijany w operacjach , coraż więcej towarów omija pośredniczacą giełdę Lonydn i NY - usmanom pozostała tylko wojna aby to uratować przed całkowitym zatonięciem. Obecnie jest to usmańska partyzantka poprzez usłużnych idiotów robiących to dla usmanów. Usmani podpalą świat gdyż nie mogą pogodzić się z utratą 1 miejsca. Sami sobie są winni gdyż w hegemonicznym dążeniu do dojenia każdego i maksymalizacji zysków nawet produkcja zbrojeniowa w Usmani jest bardzo ograniczona. Były kolos świata zaczął już kilka lat temu tonąć i skończy tak jak Moskwa - na dnie.

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Portret użytkownika Endymion

Doktryną wojenną USA jest

Doktryną wojenną USA jest prowadzenie wojen poza swoim terytorium. Znajomy mi mówił, że w USA nie kupisz nawet młotka ich produkcji, a robili kiedyś dobre narzędzia. Ja jedyną rzecz wyprodukowaną, a nie markowaną tylko z USA, to mam zapalniczkę ZIPPO, stara dobra technologia i w porównaniu do chińskich, to Mercedes. 

Po wojnie przyjdzie pokój, warunkiem będzie odejście od wszystkich walut narodowych i przejście na waluty cyfrowe, pewnie w formule blockchain, oraz dopuszczenie Chin i Rosji do rady nadzorczej centralnych nowych instytucji zarządzających Światem. Jeszcze zjednoczenie Świata jest możliwe przeciwko zagrożeniu z kosmosu (asteroida, atak obcych). Rosja i Chiny grają z USA w tę samą grę przeciwko ludzkości, oczywiście każdy z nich jakieś tam arbitralne interesy i chce ugrać dla siebie jak najwięcej z wpływów na Świecie, ale faktycznie różnią się PiS z PO: kłucą się medialnie, a piją razem i robią interesy ponadnarodem, mogą mieć różne zdanie w błachych sprawach, ale w sprawie CowID mówili równym głosem. To jest teatrzyk, jak nasza scena polityczna z Braunem "szczęść boże" na czele.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika spokoluz

Zgadazam się co do etgo , że

Zgadazam się co do etgo , że w pewnym sensie są dogadani czysto teoretycznie. Pandemia pasowała każej ze stron aby pod jej przykrywką zrobić swoje porządki każdy u siebie ale szpryce jednak każdy miał swoje , brak certyfikatów i nie tolerowanie zaswiadczeń szprycowych obcymi preparatami - brak zaufania pomiędzy dużymi graczami. Blokowanie jedwabnych szlaków przez usmanów od ponad 2 lat - różne wydarzenia lokalnych niespokojów lub etnicznych konfliktów na szlakach jedwabnych poza granicami chin. Pozostał przedostatni przez kraj persów Iran związane i wydarzenia w afganie. Pakistan - siłowo za kasiorę usmanów zmieniono premiera a w paskistanie zaczęło wrzeć. Ostatni szlak wiedzie przez rosję do brzegów morza bałtyckiego a potem promy do europy - jak zamknąć ten kanał ? Chyba proste i zaczyna sie dziać. Chiny i wyspy Salomona - tylko 1700 km od australii - chyba wszystko jasne. Chiny i budowa portów i inwestycje chińskie w środkowo-wschodniej afryce - komu to przeszkadza wiadomo. Szanghaj - nadal stoi cały port przeładunkowy - dlaczego , czyżby antysankcje chińskie na towary do kogoś konkretnego ? Przez inne porty nie ma możliwości - umowy długoterminowe , powolna odprawa eksportowa chinczyków i opóźnienia w przeładnunkach bieżących.

Rosja - to z wiki - ( Radziecka interwencja w Afganistanie (wojna domowa w Afganistanie, wojna afgańska) – dziewięcioletnia wojna Związku Radzieckiego wspierającego rząd afgański, przeciw partyzantce mudżahedinów wspieranej przez USA, toczona na terytorium Afganistanu. ZSRR chciał umocnić i utrzymać u władzy rząd w sąsiadującym Afganistanie. Interwencja została uruchomiona w momencie, gdy zaistniały warunki sprzyjające do przejęcia pełnej sowieckiej kontroli nad Afganistanem[1]. Jeden z najbardziej krwawych konfliktów XX wieku. Trwała od 25 grudnia 1979 do 15 lutego 1989 roku ). Doprowadziło to dużego osłabienia sowietów a konsekwencją były jeszcze działania usmanów w demoludach aby rozbić blok sowiecki.

Mineło ponad 30 lat  a przez 20 lat pod Władkiem rosja stała się znów silna gospodarczo i militarnie w oczach usamnii. Powtóka z historii - na terenie pod wpływami czy obecnie pod jurysdykcją rosji ( kraj u w onz nie demarkował swoich granic ) usmani zrobili to co w afganie. Jak będzie wyglądał ten konflikt ze strony rosji - na razie odrobili ruscy lekcję afagana i ze sztuki wojny shin-tzu. Coraz to większe sankcje powodują , że ruscy zdobywają coraz to szersze grono klientów z całego świata oprócz tzw. im krajów nieprzyjaznych na swoje surowce a wkrótce na najbardziej poszukiwany towar na świecie - czyli żywność. Mało kto wie ale Putas podjął decyzję już prawie 20 lat temu , że wychodzą z paliw jako strategicznych zasobów budżetowych na rzecz produkcji rolniczej , żywności i to rok w rok szło do góry po 11-15% i stali się najwiekszym eksporterem pszenicy na świecie. To było karkołomne zadanie , gdyż przez prawie 100 lat od bolszewików nie było tradycji gospodarstw rolnych bo były kołchozy i sowchozy , które upadły wraz z blokiem wschodnim. Teraz rok w rok pchana jest kasa w rolnictwo i oprócz nośników energii ruscy mają trzeci strategiczny zasób - żywność bo pierwszym strategicznym zasobem , najwiekszym na świecie są zasoby słodkiej wody - to też już zaczyna być potężną gałęzią gospodarczą. Ilu jest chętnych na te zasoby oprócz Chin i Usmanów np. Japonia , kanada , brytole , israel ,  które bardzo chętnie przytuliliby to pod swoje skrzydła ale potrzebna im przychylność tamtejszych władz okręgowych ( a ta jest obsadzona przez swoich ruskich ) bo wejście militarne nie pozwoli na kontrolę terenu ze względu na słabą infrastrukturę drogową i rozległość terenu w większości zalesionego. Przezież mogli wejść jak ruscy byli słabi a nie weszli. Teraz usmany , brytki ( czyli państwo na i ) chcą osłabić ruskich i chinoli ( to wkrótce ) bo stały się mocne aby utrzymać dolara i siebie. Można pisać wiele o meandrach przepływu  kasiory dla utrzymania swoich wpływów przez z każdą ze stron a każda nitka powiązana chce też wyciągnąc jak najwięcej dla siebie od oferenta . Każde grabie , grabią tylko w jedną stronę. Na przykładzie usmani wiekszość małych i dużych ma wyj..ne na zasady i sztywny kręgosłup moralny i stała się dla nich najważniejsza kasiora i zyski a od kogo to już drugorzędna sprawa dla sprzedajnych urzędasów w poszczególnych krajach. Pekunia nan olet.  Każdy z nich tych trzech dużych  chce nadal być albo zostać rozdającym karty. Zapewne wielkokrotnie się jeszcze zdziwimy , że Ci co myśleliśmy , że są z tymi okażą się być stroną popierającą kogoś innego.

Sytuacja jest bardzo dynamiczna i obecnie określenie kto jest za kim a przeciw komu jest bez sensu bo tylko blok usman-bryt-israel-polska-uland jest pod jednym zarządem ( na razie ) i wiele może się zmienić poprzez zapotrzebowanie kogoś na to czy tamto od tych czy tamtych i zaczyna się galimatias powiązań i dojdą jeszcze stare roszczenia i okazja do wyrównania rachunków.

Na zakończenie - Ruscy zamówili w 2021 r szpryce fiSSera a pytaniem jest po co jak mają swoje i dla kogo ?

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Portret użytkownika dominikq

putin rowniez jest na dnie

putin rowniez jest na dnie dodatkowo z mojzeszowym siusiakiem we wlasnej pupie tak go zydy dymaja od 10 lat do tylu i do przodu na 10 lat aby ruscy sie nie rozwijali tylko wojsko utrzymywali a on sie cieszy bo dalej rzadzi a anglosaska ekonomia utrzymuje niemca tak a wszystko po to aby utrzymywac germanska gospodarke kosztem rosjan normalnych i glupich korwa tepych amerykanow niemcy powinni kolejna wojne zrobi az po londyn ale najpierw szwajcaria do przepierdolenia, usa utrzymuje cala strefe euro plus szwecja i anglia plus szwajcaria powinien nastapic koniec tego i przesatwienie na japonska gospodarke plus korea tajwan wraca do chin anglia zdych z glodu wreszcie nareszcie skurwialy kraj jaki 200 lat caly swiat okradal, na tej ziemi nie licza sie pieniadze ani patenty tylko ludzie wyksztalceni nowoczesnie z odpowiednimi mozgami jacy pchaja ta ziemie do przodu a takich rosjanie nie posiadaja tylko niemcy japonia i ameryak ukraina rowniez nie jest niszczona ograniczana od 1990 roku za zgoda tepych ruskich cwanych poniewaz to konkurencja dla nich, chinska gospodarka sie rozleci,

Skomentuj