Wprowadzono obowiązek szczepień przeciw COVID - kolejne restrykcje dla niezaszczepionych

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Dzisiejsza konferencja prasowa Ministerstwa Zdrowia, nie pozostawia złudzeń. Minister Kraska pod nieobecność Adam Niedzielskiego, który pojechał do Brukseli, oświadczył drżącym głosem i z trzęsącymi się rękami, że nadchodzą nowe obostrzenia i wejdą w życie już za tydzień 15 grudnia. Mowa o następnych już ograniczeniach w pracy hoteli, restauracji, barów, klubów, kin, teatrów i szkół, oraz obowiązkowych szczepieniach dla służb mundurowych, lekarzy i nauczycieli.

 

Korzystając z nowej wykładni prawa w polskim ustawodawstwie, a więc niebieskich slajdów na konferencji prasowej, Ministerstwo Zdrowia po raz kolejny chwyta Polaków za gardło. Odrzucana wielokrotnie ustawa, umożliwiająca pracodawcy sprawdzenie statusu zaszczepienia swoich pracowników, zostanie przerobiona, aby zamiast tego, mógł on zażądać od podwładnych wykonanywania regularnych testów covidowych. Zgodnie ze słowami ministra, ma to być darmowy test, który w przeciwieństwie do skierowań od lekarzy, nie wprowadza danej osoby w stan automatycznej kwarantanny.

 

Minister nie dał jasnej odpowiedzi na pytanie, czy nowe prawo będzie dotyczyło również osób zaszczepionych. Nie są one przecież odporne na zarażenie, ani zachorowanie na COVID-19. Nowe przepisy, zakładają natomiast przymusowe szczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych ale dopiero do 1 marca 2022. Dokładniejsza "ostateczna" data na przyjęcie preparatu, pozostaje niepewna, bo projekt nie pojawił się jeszcze w Sejmie.

Najbardziej dotkliwe, może się okazać obniżenie limitu klientów. Do tej pory limit wynosił 50% zapełnienia lokalu, natomiast teraz wartość ta zejdzie aż do 30%. Aby ją przekroczyć, przedsiębiorca musi wykazać, że weryfikuje certyfikaty, co notabene jest nielegalne bez zmian w prawie.

 

Obostrzenia obejmą właściciel i klientów restauracji, barów, hoteli, kin, teatrów, obiektów sportowych i sakralnych. Dodatkowo, ogłoszono zakaz jedzenia w kinach. To jednak nic w porównaniu do kompletnego zamknięcia dyskotek, klubów i obiektów z miejscami do tańczenia za wyjątkiem nocy sylwestrowej. Imprezy na przełomie 31.12-01.01 będą mogły odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym (max. 100 osób).

 

Od 15 grudnia mimo braku podstawy prawnej, wprowadza się obowiązkowe testy dla współdomowników chorych na COVID19, niezależnie od ich statusu zaszczepienia. Od 20 grudnia do 9 stycznia dzieci zostają wysłane na naukę zdalną. Powrót do normalnego trybu będzie miał miejsce dopiero 10 stycznia, co ma rzekomo zmniejszyć liczbę zakażeń wśród dzieci. Obostrzenia, obejmują tylko szkoły podstawowe i średnie, co oznacza że przedszkola i żłobki, nadal mogą funkcjonować.

 

Warta wzmianki, jest też zmiana zasad wjazdu dla cudzoziemców spoza strefy Schengen. Od 15 grudnia, polskie władze wymagają testu antygenowego na minimum 24 godziny przed przekroczeniem granicy, nawet dla osób zaszczepionych. Obywatele strefy Schengen, wciąż funkcjonują wedle starych zasad, a przyjezdni z paszportem szczepionkowym są zwolnieni z kwarantanny.

Większość przepisów, o których mówiono podczas dzisiejszej konferencji, ma zostać wprowadzona w życie już 15 grudnia, jednak stosowne ustawy nie zostały przedstawione w Sejmie. Wygląda więc na to, że w ciągu zaledwie tygodnia, na ulicy Wiejskiej w Warszawie dojdzie do bezprecedensowej biegunki legislacyjnej. Ewentualnie, władze przygotowują się do otwartego łamania praw obywatelskich bez podstawy prawnej innej niż niebieskie slajdy ministra i rozporządzenia

 

Obecność na konferencji elektryka pełniącego obowiązki zastępcy Głównego Inspektora Sanitarnego, może świadczyć o tym, że rozważane jest to drugie rozwiązanie. Już wkrótce, okaże się, czy Sanepid i Policja zajmą się nękaniem przedsiębiorców, którzy nie zmuszają klientów i swoich pracowników, do bezprawnego przekazywania prywatnych informacji na temat swojego stanu zdrowia.

 

Reasumując główny przekaz jest taki, że mamy pełzający przymus szczepień,najpierw dla medyków, milicjantów, żołnierzy, strażaków, nauczycieli i innych nieboraków. Na dodatek potewierdzono, że obecne kody QR dla osób w pełni zaszczepionych, nie będą przedłużone powyżej roku. Po prostu kto nie weźmie trzeciej szprycy przypominającej, że jest pandemia, stanie się z dnia na dzień niezaszczepiony. 

 

Minister Niedzielski w wywiadzie przeprowadzonym prosto z Brukseli, dodatkowo poinformował, że wedle ustaleń na forum unijnym, kod QR po szczepieniu, będący de facto subskrybcją na prawa obywatelskie, będzie ważny 9 miesięcy od szczepienia, ewentualnie 12 miesięcy, ale tylko jeśli rząd wyprosi takie odstępstwo. Po tym czasie konieczne jest kolejne szczepienie, a potem następne. Niedzielski dodał również, że widoczna jest tendencja krajów, że szczepienie przypominające będzie musiało być aplikowane już na stałe co pół roku, bo trzeba skracać ważność kodu QR gdyż szczepionki działają krótko ... kurtyna

Ocena: 

Średnio: 5 (2 votes)

Komentarze

Portret użytkownika RRobaczkowa

Będą nam ,,na raty" zabijać

Będą nam ,,na raty" zabijać lekarzy, nauczycieli i służby mundurowe. Zupełnie jak Rosjanie i Niemcy zaczynali niszczyć Polskę od wymordowania inteligencji. Skurwysyny! Ja się za nic nie zaszczepię. Najwyżej będę płacić kary.  A jak będą zbyt wysokie to niech mnie wsadzą do pierdla i utrzymują. Oni tak po kolei. Najpierw jeden zawód potem drugi. Aby mniej ludzi się w jednym czasie buntowało. Nie możemy im na to pozwolić. Myślę, że wcześniej czy później będą wisieć. A w Polsce nie ostaną się zbyt długo, będą musieli uciekać. Na ponowne wybranie PISu to nawet niech nie liczą.

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Portret użytkownika b@ron

no a o czym ja od początku

no a o czym ja od początku pisałem z Drako?... chciałoby się powiedzieć a nie mówiłem?chociaż sam jestem zdziwiony jak bardzo odwlekli to w czasie, no ale pomyśl teraz logicznie... otóż osobiście łapię się na przymus szczepień do marca i mógłbym powiedzieć pyerdolę zmieniam pracę i niech mnie cmokną....ale ma to jakiś sens? ile czasu minie zanim kolejne grupy zawodowe bedą zmuszane do szczepień? zmienię pracę, zapukam szczęsliwy do nowego pracodawcy a ten w progu zapyta a certyfikat jest? nie ma? ... a to dziękujemy... ile ludzi jest w stanie zrezygnować z pracy, służby zdrowia, a nawet przemieszczania się bądź wychodzenia z domu w imię tego, ze się nie zaszczepi? a ilu pracodawców oleje certyfikaty i zaryzykuje że go zamkną z zarzutami narażania na zakażenia?

osobiście nie jestem żadnym antyszczepionkowcem, ale niestety te szczepionki nie są narazie szczepionkami a w fazie badań nie powinno się nikogo zmuszać do udziału w doświadczeniach... ot tyle w temacie

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Max 1983

Mało tego nawet posiadanie

Mało tego nawet posiadanie własnego biznesu nic nie da.Załózmy że jesteś mechanikiem i masz swój zakład.Teoretycznie możesz się nie szczepić.Podjeżdza klient zostawia auto ty naprawiasz....teoretycznie.Tylko że prawie każdy mechanik potrzebuje pomocników i już mogą wprowadzić wymóg że jak kogoś zatrudniasz to musicie być zaszczepieni.A nawet jak robisz wszystko sam to też coś wprowadzą typu nie możesz wchodzić do pomieszczeń(w tym aut!!)innego człowieka gdy jesteś niezaszczepiony::)

 Niestety drako i wielu innych tu to tacy rycerze co chcą walczyć z wiatrakami ,trochę sprawiają wrażenie oderwanych od rzeczywistośći, jakby nie rozumieli że władza ma narzędzia żeby każdego zdusić.Trafi się kilku desperatów którzy naprawdę wyciągną broń gdy po nich przyjdą....zastrzelą jakiegoś policjanta czy lekarza a potem albo sami trafią do piachu ,albo do wariatkowa ,oczywiście zaszczepieni.

 Tylko rewolucja by miała szansę ....ale jak ,z kim ,kiedy ,pod czyim dowództwem??To jest bez szans.

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Betonowa Kluska

"zabawna jest ta dziecinada."

"zabawna jest ta dziecinada." i dobrze niech chłopaki trzymaja się od tego z dala ile się da rozumiesz. A to co pajacu w pomponach, pierwszy pobiegłes po strzała jak tylko usłyszałes w tv. Taka różnica.

Strony

Skomentuj