WHO ostrzega przed mieszaniem szczepionek na Covid-19

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Podczas konferencji internetowej WHO, Soumya Swaminathan (główny naukowiec organizacji), ostrzegła przed mieszaniem szczepionek na Covid-19. Swaminathan przypomniała, że potrzebę ponownego szczepienia należy rozpatrywać w oparciu o dowody naukowe, a nie oświadczenia firm farmaceutycznych. Nalegała również, aby wszelkie tego typu decyzje, konsultować z lekarzami.


Zdaniem specjalistki, póki co, nie ma naukowych dowodów na to, że szczepionka przypominająca jest potrzebna, szczególnie bezpośrednio po przyjęciu dwóch dawek. Co gorsza, nie ma wystarczająco dużo danych na temat skutków mieszania tych preparatów. Dopiero trwające badanie kliniczne prowadzone przez Uniwersytet Oksfordzki w Wielkiej Brytanii, pozwoli ustalić skutki mieszania szczepionek AstraZeneca i Pfizer. Badanie zostało niedawno rozszerzone o szczepionki Moderna Inc i Novavax Inc.

Swaminathan zdecydowanie ostrzega, przed przyjmowaniem szczepień różnych producentów, w przypadku „trzeciego zastrzyku”. Odnosiła się zwłaszcza do lekkomyślnej praktyki polegającej na mieszaniu szczepień różnych producentów przez prywatne osoby bez wiedzy medycznej. WHO nalega, aby wszelkie tego typu decyzje były konsultowane z personelem medycznym. W międzyczasie, Pfizer naciska na amerykańskie i europejskie organy regulacyjne, aby zatwierdziły trzecią dawkę przypominającą, w celu uzupełnienia poprzednich dwóch dawek.

 

Zdaniem przedstawicieli WHO, pełna seria szczepień wystarczy, aby uchronić się przed ciężkim przebiegiem COVID-19. Zgodnie z zaleceniami, produkty firmy AstraZeneca, Moderna, Pfizer/BioNTech, Sinopharm, Sinovac i Johnson & Johnson spełniają niezbędne wymagania dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności. Urzędnicy z WHO, zauważyli jednak, że nie ma dowodów medycznych na to, że trzeci zastrzyk Pfizera jest konieczny. Jeszcze w poniedziałek, dyrektor generalny WHO, potępił działanie tej firmy i powiedział że zamiast oferować zbędne zastrzyki bogatym narodom, firmy takie jak Pfizer powinny wykorzystać swoje zapasy i wysłać te szczepionki do WHO, aby wspomóc biedniejsze kraje.

 

Ocena: 

Średnio: 1 (1 vote)

Komentarze

Jak będzie przymusz, to chcę zastrzyk w pośladek. Zawsze będę szczerze odpowiadał, że mam szczepionkę w dupie.

Portret użytkownika Michal20

To jest wojna autorytetów. Są

To jest wojna autorytetów. Są ludzie którzy tylko odbierają sygnał. Bez refleksji, bez zastanowienia. Gość w telewizorni jest mądry bo ma krawat. Yotuber z tysiącami czy milionami subów to też dla takich autorytet. Spróbuj powiedzieć w szkole na lekcji fizyki, że Tesla to geniusz który wynalazł bezprzewodowe przesyłanie energii czy generator wolnej energii to zrobią z ciebie klasowego wariata, a spróbuj wychwalać żyda Einsteina to będą bili brawo. Do dziś w książkach o psychologii czy rozwoju intelektualnych się przywołuje Einsteina "bądź mądry jak Einstein, miej mózg jak Einstein...kto to k* jest ten Einstein? Tesla miał ponad 100 wynalazków, wiele z nich przeszło na Edisona u którego pracował. Einstein miał zero wynalazków, jedyne wynalazki z jakimi miał kontakt to gdy pracował w urzędzie patentowym.

Z takimi osobami nie ma co dyskutować. Szkoda czasu. Chcą zastrzyk to ok, wstrząśnięty nie zmieszany z kilku różnych - ich wybór dostali od Boga wolną wolę i niech jej używają.

Strony

Skomentuj