The Washington Post przyznaje, że ukraińska armia wykorzystuje do działań wojennych cywilną infrastrukturę

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Amerykański The Washington post przyznaje, że armia ukraińska wykorzystuje cywilną infrastrukturę do celów militarnych i w związku z tym Federacja Rosyjska może nie zostać pociągnięta do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne, gdyż ostrzeliwanie przez nią budynków mieszkalnych może w przypadku stacjonowania w pobliżu zasobów militarnych Kijowa nie zostać uznane za celową zbrodnię wojenną.

Washington Post w obszernym artykule, w którym wyraźnie krytykuje ukraińską strategię obrony totalnej, powołuje się na specjalistów w zakresie prawa międzynarodowego i praw człowieka, takich jak Bill Chabas czy też Richard Weir.

 

Ponadto w ciągu ostatnich tygodni dziennikarze amerykańskiej gazety widzieli na własne oczy sprzęt militarny, taki jak rakiety przeciwczołgowe, działa przeciwlotnicze i transportery opancerzone, które zostały rozlokowane w pobliżu budynków mieszkalnych.

 

Na ulicach w dzielnicach mieszkalnych rozmieszczono także punkty kontrolne z uzbrojonymi ludźmi, barykady z worków z piaskiem oraz skrzynki z koktajlami Mołotowa. Ukraińscy obywatele sami skarżyli się Amerykanom, że w pobliżu infrastruktury cywilnej mają miejsce działania zbrojne, które np. uniemożliwiają nocą sen.

 

Richard Weir, ekspert organizacji Human Rights Watch stwierdza wprost, że ukraińskie wojsko, na mocy prawa międzynarodowego, zobowiązane jest do usunięcia sprzętu wojskowego oraz żołnierzy z terenów zamieszkałych przez ludność cywilną. Jeżeli tego nie zrobią, stanowić to będzie pogwałcenie prawa wojennego.

 

Ukraińska armia odpowiada na te zarzuty, że gdyby posłuchali tych rad to właściwie mogliby nie bronić swoich miast. Współpracownicy ukraińskiego prezydenta z kolei twierdzą, iż w tym konflikcie międzynarodowe prawo humanitarne oraz prawo wojenne nie ma zastosowania, ponieważ, jak twierdzą, celem Putina jest zniszczenie narodu ukraińskiego. Dodaje, że nie może on przeszkadzać swoim rodakom w obronie ich domów, wolności, wartości i tożsamości.

 

Ukraińcy sami oprowadzają dziennikarzy z zagranicy po osiedlach mieszkaniowych, gdzie rozmieścili swoją infrastrukturę militarną. Weir zauważa, że jeżeli Rosjanie będą atakować cele cywilne w sposób nieproporcjonalny w stosunku do zagrożenia to nadal mogą zostać oskarżeni o zbrodnie wojenne. Jednak wówczas granica pomiędzy zbrodnią wojenną a atakiem na cel wojskowy jest dużo bardziej płynna – militaryzacja przestrzeni mieszkalnej tak czy inaczej musi skończyć się ofiarami wśród cywilów.

 

William Chabas, kanadyjski specjalista w dziedzinie międzynarodowego prawa karnego stwierdził, że Ukraina nie może używać ludności cywilnej jako żywych tarcz. Ukraińcy najpierw instalują swoje zasoby wojskowe w pobliżu obiektów infrastruktury cywilnej a następnie filmują rosyjskie ataki, chcąc w ten sposób za wszelką cenę wytworzyć materiał mogący posłużyć  jako dowód na zbrodnie wojenne Rosji, który zostanie wykorzystany w międzynarodowym trybunale karnym w Hadze. Richard Weir z HRW zauważa jednak że jeżeli w pobliżu zniszczonego przez rosyjską armię celu cywilnego znajdować się będzie zasób militarny, to tezy o celowej zbrodni wojennej będzie można bardzo łatwo podważyć.

 

W stolicy Ukrainy – Kijowie – nie tylko domy ale także restauracje czy też biura zostały przekształcone w obiekty wojskowe obrony terytorialnej Ukrainy, co sprowadza na rezydujących tam ludzi śmiertelne niebezpieczeństwo i powoduje, że zabudowa Kijowa i innych miast jest tak czy inaczej niszczona, powodując przy tym śmierć niewinnych ludzi.

 

Bez względu na to jak patrzymy na konflikt ukraińsko-rosyjski stwierdzić trzeba jednoznacznie: ukraińska armia sprowadza swoimi działaniami na ludność cywilną śmiertelne niebezpieczeństwo i powinna za swoje działania co najmniej zostać surowo potępiona.

 

 

Źródło:

https://www.washingtonpost.com/world/2022/03/28/ukraine-kyiv-russia-civilians/?fbclid=IwAR...

Ocena: 

Średnio: 4.2 (21 votes)

Komentarze

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Set

Polaki teraz wpadają w szał,

Polaki teraz wpadają w szał, nawet zwykłe gospodynie domowe, bo wiedzą, że ich czas nadszedł !

Na sputniku już pisują na ten temat !

Szatańskie nasienie Europy jest podobno drugie na celowniku Putina !

Tylko nawrócenie się na postawę dobrotliwości i spokojnego usposobienia do bliźniego może dać Polakom ułaskawienie.

Portret użytkownika Ela Skubaniec

"gospodynie domowe"

"gospodynie domowe"

To ja myślałem że one wymarły jak dinozaury, teraz tylko biznes łumen, albo każda by chciała być celebrytką, piosenkarką jak pani dada i dupsko pokazywac ludziom. I żeby chłopy jej służyli jak.... tutaj zabrakło porównania.

Portret użytkownika Kwazar

Ale żeby mieć tego stanu

Ale żeby mieć tego stanu rzeczy świadomość, to trzeba najpierw być prawdziwym mężczyzną a nie miętko kutaśnym pantofelkiem w kolorowym fartuszeńku kuchennym od garów Smile A tak, to spoko, leki na konar mają wzięcie, bo pantofelkom usycha jak na swoją babę meduzę patrzą. 

Portret użytkownika Q

Co ty gadasz człowieku ... ?

Co ty gadasz człowieku ... ? Pewnie wojsko rosyjskie ma wykrywacze nieprawości i strzelają tylko do pojebów ... w głowę się puknij . Putin "obrońcą sprawiedliwości" na świecie ...? , to już nikogo lepszego na to miejsce nie mogłeś sobie znaleźć ? 

Portret użytkownika Kwazar

A ja sobie głupi myśłałem, Że

A ja sobie głupi myśłałem, Że to ja mam wyłączność na bycie głupim i  PSYCHICZNYM ! Ale quarfa NIE ! Zawsze musi być ktoś niby leszy  ?  Zgłoszę protest do odpowiedniego członka i organu gdzie mi się należy... THEBILU !

Strony

Skomentuj