Ukraińska nacjonalistka wzywa do Ukrainy od Sanu aż po Kaukaz

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Tragedia jaką jest dla Ukrainy rosyjska „specjalna operacja wojskowa”, której celem, według prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina jest „denazyfikacja Ukrainy” nic nie nauczyła tamtejszych nacjonalistów.

Być może już w niedługim czasie Ukraińcy mogą stracić swoje państwo narodowe, jakie starali się zbudować w ciągu ostatnich 8 lat, od czasów zamachu stanu z 2014 roku. A nawet jeśli go nie stracą w całości, to, jak sugerują rosyjscy dziennikarze, może zostać ono podzielone na część zachodnią oraz wschodnią, tworząc tym samym dwa osobne byty polityczne.

Fakt, że kwitnący na Ukrainie neobanderyzm, który stał się dla rosyjskiego agresora idealnym usprawiedliwieniem dla swoich działań nic nie nauczył tamtejszych zwolenników opcji nacjonalistycznej pokazuje idealnie przykład ukraińskiej bojowniczki Zoriany Konowalec czy jak kto woli Zoriany Kohut, która zaczynała swoją „karierę” od blokowania ukraińskiego Berkutu w roku 2013.

Konowalec jest córką ukraińskiego żołnierza, który brał udział w kolorowej rewolucji na Majdanie a następnie walczył w okolicach Słowiańska. Ta ukraińska nacjonalistka zasłynęła ze zdjęcia zrobionego przez jednego z dziennikarzy, na którym to, w wieku 16 lat, walczy ona z ukraińskim Berkutem.

Występowała następnie jako piosenkarka na ukraińskim Majdanie. Została także członkinią neobanderowskiego Pułku Azow a w wieku 19 lat za odśpiewanie hymnu Ukraińskiej Powstańczej Armii otrzymała tytuł Zasłużonego Artysty Ukrainy. Wstąpiła także do partii politycznej Korpus Narodowy, na czele której stał były dowódca Azowa Andrij Biłeckyj.

Konowalec dała się poznać jako wróg Rzeczpospolitej Polskiej, w 2015 roku pisząc na swoim koncie w jednym z serwisów społecznościowych:

Jeszcze Polska nie zginęła ale zginąć musi, jeszcze Polak Ukraińcowi buty czyścić musi.

Kilka lat później jej wykonanie hymnu ludobójczej Ukraińskiej Powstańczej Armii stało się głosem teledysku do antypolskiego filmu pt. „Niezłomni”, który gloryfikował ukraińskich terrorystów, którzy dokonali napadu na polski urząd pocztowy w Gródku Jagiellońskim w 1932 roku. W roku 2020 nacjonalistka ta znalazła w swoim mieszkaniu aparaturę podsłuchową oraz kamerę wideo, którą najprawdopodobniej zainstalowały tajne służby w celu inwigilacji jej bądź też jej męża oraz być może wytworzenia materiału kompromitującego (jej mąż również jest działaczem Korpusu Narodowego, który sprzeciwia się wstąpieniu Ukrainy do UE i NATO).

W poście z 27 lutego 2022 roku a więc kilka dni po pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę, który został opublikowany na co najmniej dwóch serwisach społecznościowych, napisała ona znane hasło ukraińskich nacjonalistów: Zjednoczone Państwo Ukraińskie, Wolne i silne od Sanu aż po Kaukaz. Fragment ten jest końcówką hymnu Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Konowalec w wywiadzie dla serwisu espreso stwierdziła, że hymn UPA to nie tylko zwykły tekst lecz „wytyczne” którymi ta kieruje się w swoim życiu.

Ukraina od Sanu aż po Kaukaz nie jest nową teorią w ukraińskim nacjonalizmie. Ukraińcy od ponad 100 lat wmawiają sobie i innym, że mają prawo do pretensji terytorialnej wobec Polski jeżeli chodzi o pewien obszar, który to według nich stanowi ziemie które powinny znaleźć się w granicach państwa ukraińskiego.

W 1895 roku ukraiński dyplomata Julian Baczynśki w swojej pracy „Ukraina Irredenta” stwierdził, że przyszłe państwo ukraińskie powinno nawet objąć obszary od rzeki San aż po góry Kaukaz. Tezy te następnie były powtarzane przez ukraińskich nacjonalistów i stały się częścią hymnu Ukraińskiej Powstańczej Armii. Do dnia dzisiejszego są na Ukrainie środowiska nacjonalistyczne, które postulują odebranie Polsce kawałka jej terytorium.

Jednak takie hasła, wobec wojny z nuklearną Rosją oraz nadchodzącego prawdopodobnie rozpadu tego kraju, powinny przynajmniej na okres rozkładu ukraińskiej państwowości zostać wyciszone w propagandzie neobanderowskiej. Tak dla zachowania resztek przyzwoitości. Tymczasem ukraińscy nacjonaliści, pomimo iż Federacja Rosyjska podbija ich terytorium i dąży być może nawet do rozczłonkowania ich kraju i „połknięcia” dużej części jego terytorium a co najmniej ustanowienia na jego obszarze już po zakończeniu działań wojennych przyjaznej sobie władzy, wciąż głośno postulują o Ukrainę od Sanu aż po Kaukaz.

Jak widać neobanderowcy nie wiedzą jednak co to dyplomacja, dialog, czy też zwyczajny w świecie zdrowy rozsądek – ledwo utrzymujemy rządy nad własnym krajem, napuszczanym latami przez Anglosasów na Rosję i w ostatnim momencie przez nich porzuconym na pastwę rosyjskiej machiny wojennej a mimo to atakujemy wszystkich w około i domagamy się „Sobornej Ukraińskiej Dzierżawy, Wolnej i Silnej wid Sanu po Kaukaz”.

Szkoda tylko, że wobec tak haniebnych głosów ze strony ukraińskich żołnierzy (Konowalec służy w 80. Oddzielnej Brygadzie Szturmowej ukraińskiej armii) nasz kraj udziela im niemal bezgranicznej pomocy a nawet mało brakowało a dałby się (także w ukraińskim interesie) wciągnąć w bezpośredni konflikt z Federacją Rosyjską, gdyż Amerykanie podobnie jak Ukraińców starali się nas użyć w roli mięsa armatniego. Gdyby Polska była poważnym krajem to każde nawoływanie przez ukraińskich żołnierzy o zmianę granicy z Polską, powinno zakończyć się co najmniej zdecydowanym ostrzeżeniem i kategorycznym nakazem usunięcia tych sprzecznym z interesem polskiego państwa haseł. A w przypadku odmowy, groźbą rewizji stosunków pomiędzy tymi krajami.

 

 

Na podstawie:

Hibel K., "Wojna na mapy", "wojna na słowa", Berlin 2014

http://www.polukr.net/blog/2016/10/nowa-partia-na-ukrainie-korpus-narodowy/

https://wolnemedia.net/hymn-upa-i-terroryzm-przeciwko-polsce-w-ukrainskim-teledysku/

https://wolnemedia.net/nawolywala-do-smierci-polski-byla-szpiegowana-we-wlasnym-domu/

https://zahid.espreso.tv/edine-chogo-ya-khotila-zupiniti-avtobus-iz-berkutom

https://en.wikipedia.org/wiki/March_of_Ukrainian_Nationalists

https://www.nta.ua/zhyvyj_geroj-zoryana-konovalecz-iz-80-ky-koly-sczenoyu-stala-vijna/

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=494433985427600&set=pb.100045830081525.-2207520000...

https://www.instagram.com/p/CaecSdVAGFb/

Ocena: 

Średnio: 4.4 (17 votes)

Komentarze

Portret użytkownika kolo21

Wszędzie wpisują polacy

Wszędzie wpisują polacy debile Chwała Ukrainie albo Murem za Ukrainą. Co za jebane debile ale to są UPAińcy co siedzą od lat u nas. Bo nie wierzę że moi rodacy są takimi zjebami. Nie raz czytałem że ktoś udostępnił pokój czy nawet mieszkanie rodzinie upaińskiej. A rodakom plują w oczy i pomiatają nimi. Ukropolin staje sie realny na naszych oczach, teraz lachy będa robić na pana UPAińskiego.

kolo21

Portret użytkownika Q

Niekoniecznie , może poprostu

Niekoniecznie , może poprostu są to naiwniacy tacy sami jak reszta europejczyków , którzy witali z transparentami imigrantów z afryki .. Ja rozumiem pomaganie ale bez przesady , uchodźca musi wiedzieć gdzie jest i kto tu jest u siebie.

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Strony

Skomentuj