Ukraińska armia znalazła się w okrążeniu pod Debalcewem

Kategorie: 

Źródło: Twitter

Wygląda na to, że kocioł pod Debalcewem został domknięty, tak przynajmniej twierdzą źródła separatystów, których nie dementują oficjalne komunikaty armii ukraińskiej. Pojawiły się też informacje, że do walki włączyły się też rosyjskie myśliwce.

 

Przypomnijmy, że poprzednia ofensywa ukraińska z zeszłego roku skończyła powiększeniem kontrolowanego przez separatystów obszaru i okrążeniem kilku tysięcy żołnierzy pod Iłowajskiem. Skończyło się to rozmowami pokojowymi w Mińsku, które zerwano decydując się na aktualnie trwającą ofensywę.

Ukraińska artyleria pod Debalcewem - Źródło: twitter

Debalcewo może się stać nowym Iłowajskiem, czyli zamknięciem w kotle kilku tysięcy żołnierzy ukraińskich. Wygląda na to, że właśnie z tym mamy teraz do czynienia. Wiadomo czym kończy się walka w sytuacji, gdy nie da się dostarczyć żołnierzom zaopatrzenia, zatem tym lepiej, że jutro znowu będą się odbywały rozmowy pokojowe w Mińsku. Niewątpliwie jednym z tematów rozmów będzie los okrążonych pod Debalcewem.

Rzekomi rosyjscy żołnierze pod Debalcewem - źródło: Twitter

Komentatorzy stwierdzają, że nasilenie aktywności prorosyjskich separatystów jest spowodowane właśnie jutrzejszymi rozmowami. Ukraińcy konsekwentnie ostrzeliwują pozycje pod Debalcewem i właściwie tylko dlatego nie można było mówić o pełnym okrążeniu. Teraz jednak siły DNR twierdzą, że kontrolują wszystkie drogi. Trwają tam regularne potyczki pancerne z wykorzystaniem czołgów. Trudno jednak zweryfikowac liczne historie o zniszczeniu wielu czołgów, przez nieliczne ukraińskie oddziały.

Ukraińska artyleria pod Debalcewem - Źródło: twitter

Niepokojąco brzmią informacje podane przez ukraiński portal censor.net.ua, którego dziennikarze twierdzą, iż pozyskali informacje, że w rejonie na północ od Debalcewa, doszło do naloty wykonanego przez dwa rosyjskie Su-25. Gdyby się potwierdziło, że rosyjskie lotnictwo bombarduje pozycje ukraińskich wojsk byłby to zupełnie nowy poziom konfliktu. Podobno z atakującymi Rosjanami Ukraińcy walczą też w Mariupolu.  

Ukraińska artyleria pod Debalcewem - Źródło: twitter

Trwają też walki pod Kramatorskiem. Docierają informacje, że na dowódźtwo tak zwanej ukraińskiej operacji antyterrorystycznej spadła rakieta zdolna do rażenia celów w odległości 100 km. 

Źródło: twitter

 

 

 

 

 

 

 

Ocena: 

Średnio: 1 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika taght

Obawiam się, że z tego

Obawiam się, że z tego konfliktu nie ma już odwrotu. Jeżeli zachód zrobi to o czym piszą teraz w wiadomościach czyli wykluczenie z systemu SWIFT to czara goryczy się przeleje i takie wybuchy mogą być słyszane co raz bliżej nas. Dzieje się co raz gorzej, i nie mówie tu tylko o Ukrainie, Polska przestaje funkcjonować, strajki górników, rolników, lekarzy, bezrobocie, służba zdrowia staneła niemal w miejscu, ja jestem w UK, ale tutaj też zaczyna się robić co raz gorzej, cięższa praca, więcej godzin i mniej wolnych miejsc. Ja tu nie widze pozytywnego rozwoju spraw bez konkretnej zmiany w umysłach rządzących, ale na to się nie zanosi, pchają nas na skraj nie zdając sobie sprawy, że pociągniemy ich za sobą.

Strony

Skomentuj