Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii uznał, że lockdowny były nielegalne

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Według hiszpańskiego Trybunału Konstytucyjnego, dwa lockdowny ogłoszone w 2020 r. w związku z pandemią COVID-19 były niezgodne  z konstytucją. To oznacza, że państwo będzie musiało anulować wszystkie mandaty i zwrócić pieniądze obywatelom.

 

Hiszpania ogłosiła pierwszy lockdown w marcu 2020 r. i zdjęła go w czerwcu 2020 r. W tym czasie policja wystawiała niezliczone ilości mandatów za "nieuzasadnione opuszczanie domów" i łamanie przepisów przeciwepidemicznych. Mieszkańcom wolno było m.in. wychodzić do pracy, lekarza lub do sklepu. Rząd wprowadził ogólnokrajową blokadę i godzinę policyjną. Jednak w lipcu 2021 r., tamtejszy Trybunał Konstytucyjny orzekł, że lockdown był nielegalny, w związku z czym wszystkie wystawione w tym czasie mandaty zostały anulowane, a rząd musiał zwrócić obywatelom pieniądze.

27 października hiszpański Trybunał Konstytucyjny wydał podobne orzeczenie w kontekście drugiego lockdownu. Ten obowiązywał od 20 listopada 2020 r. do 9 maja 2021 r. i nie był tak bardzo restrykcyjny jak poprzedni - zakaz dotyczył głównie opuszczania domów w godzinach nocnych. Mimo to, nałożone w ten sposób restrykcje również uznano za niezgodne z konstytucją, a władze muszą teraz anulować kolejne mandaty i zwrócić pieniądze. Według hiszpańskiego trybunału, rząd powinien był wtedy zastosować stan wyjątkowy, który wymaga jednak zgody parlamentu.

 

Warto dodać, że w Polsce mamy dość podobną sytuację. Wysokie mandaty nakładane przez sanepid np. za wykonywanie pracy podczas lockdownu czy brak noszenia maseczki są często anulowane przez sądy. Warto o tym pamiętać w kontekście tzw. czwartej fali i możliwości nałożenia nowych restrykcji przez polski rząd.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Henryk45

Przy zawiłościach prawa

Przy zawiłościach prawa naszego, i jego oczywistym nieprzestrzeganiu przez organa które powinny go strzec jak milicja i niesądy. Niejasnościach prawnych. Przeciętny "Kowlaski" ma małe szanse na dochodzenie swoich praw a wśród prawników też mało jest LUDZI pracujących dla Ludzi. Większość to biznesmeni upatrujący zysku. To samo się tyczy zawodu lekarza.

Portret użytkownika S

I bardzo dobrze, że wreszcie

I bardzo dobrze, że wreszcie sądy zaczynają być uczciwe. A równocześnie bardzo źle, że wydają wyroki skazujące "państwo". Na zwrot mandatów zrzucą się obywatele, a kurwy w rządach dalej mają to w dupie. Wyrok powinien dotyczyć imiennie osób odpowiedzialnych za łamanie prawa (ktoś przecież wydał rozkazy) i kasa powinna być ściągana z ich prywatnych kont. Dopiero to byłoby sprawiedliwe.

Zobacz mój film, skopiuj, udostępniaj i pokazuj innym, jeśli sądzisz, że warto. Obudźmy jak najwięcej owiec, zanim będzie za późno ... https://ourtube.co.uk/video/27735/7---look-who-s-talking?channelName=DarthBanji

Portret użytkownika Endymion

Sprawiedliwość ma siekierę w

Sprawiedliwość ma siekierę w ręce oraz szubienicę przed ratuszem.. pieniądze nic nie znaczą, ale milionowe kary ściągane do kolejnego pokolenia były by dodatkową sprawiedliwością, gdyby przekazano ludziom, którym lockdowny zniszczyły życie i przedsiębiorstwa. 

 

Zdrawiam

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Set

Pochujało cię? Co ma dziecko

Pochujało cię? Co ma dziecko do błędów starych? Gdyby dzieci się nie różniły od rodziców, wzzyscy byliby identyczni jak pierwsi ludzie. Dzieci mogą być diametralnie inne od rodziców, a ty byś obarczył karą niewinnego. To jest nawet gorsze od rasizmu. Ja pierdole ale oszołomstwo.

Portret użytkownika baca

o, aż dwa lata potrzebował

o, aż dwa lata potrzebował trybunał konstytucyjny żeby stwierdzić że lokdowny były niezgodne z konstytucją!

można pozazdrościć hiszpanom ich wymiaru sprawiedliwosci...

nasz wymiar potrzebował aż 1o lat żeby stwierdzić że Tomasz Komenda jest niewinny i tylko 8 lat żeby go na wolność wypuścić...

a Kaczyński, Jarosław Kaczyński, zamknął go z Ziobrem w pięć minut, ot tak....

 

Strony

Skomentuj