Tajny bunkier Władimira Putina cz.2

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Początkowo nie planowałem części drugiej mojego wczorajszego tekstu o rzekomym tajnym bunkrze Władimira Putina, który okazał się tajnym bunkrem amerykańskich elit wojskowych. Jednak wobec zaistniałych okoliczności, zmuszony jestem kontynuować wątek i nakreślić pełny obraz powstawania w naszym kraju fake newsów w okresie wojennej zawieruchy.

 

Jak się bowiem okazuje, o czym poinformował nas serwis demagog.org.pl w przypadku artykułów o tajnych miejscach udostępnionych rzekomo przez serwis Google Maps, które odsłaniają miejsca do tej pory ukryte, właściwie nic nie jest prawdą.

Nie tylko rozpowszechniane zdjęcie bunkra Władimira Putina to tak naprawdę bunkier Pentagonu. Lecz sama wrzutka ukraińskich sił zbrojnych była fejkiem. Serwis Google Maps nie dokonał w ostatnim czasie żadnych zmian w swoich zdjęciach satelitarnych obszaru Federacji Rosyjskiej, o czym poinformowali oni na swoim twitterowym profilu. Zakomunikowali to także rosyjskiej agencji informacyjnej TASS.

Twitterowy profil Sił Zbrojnych Ukrainy, najprawdopodobniej z powodu rozpowszechniania fake newsów o Google Maps (aczkolwiek nie mam na to dowodu), został właśnie zablokowany za łamanie regulaminu serwisu.

Podsumujmy więc jak wyprodukowano fejka, którego rozpowszechniły dziesiątki polskich serwisów informacyjnych w dziesiątkach artykułów:

1.Wiele lat temu w rosyjskim serwisie podróżniczym pojawia się zdjęcie dwóch tuneli, które mają prowadzić do tajnego, podziemnego obiektu rosyjskiego ministerstwa obrony. W rzeczywistości przedstawiają one "Podziemny Pentagon" znany tez jako Raven Rock Mountain Complex.

2.5 kwietnia 2022 roku najprawdopodobniej ukraiński troll wrzuca na ślepo to zdjęcie w serwis Twitter i podpisuje je „Współrzędne bunkra Putina”.

3.Fejka z antyrosyjskiego profilu twitterowego wrzuca użytkownik polskiego serwisu Wykop.pl.

4.Z wykopu (lub z antyrosyjskiego profilu na twitterze) fejk trafia do polskich mediów, których dziennikarze i publicyści nie mają zielonego pojęcia o temacie w którym piszą teksty i powielają tą bzdurę, dodając ją jako część artykułu opartego na wpisie twitterowym ukraińskiej armii który również był fejkiem.

5.Na podstawie fejkowego twitta ukraińskiej armii i w wielu przypadkach fejkowego wpisu z Wykopu powstaje kilkadziesiąt artykułów w kilkudziesięciu polskich serwisach internetowych, które po prostu rozpowszechniają bzdurną propagandę.

Historia ta nie wydawała by się aż tak groźna gdyby nie fakt, iż pomimo zanegowania faktu zmian w mapach satelitarnych Rosji i ośmieszenia przeze mnie wrzutki bunkra Putina a także zdemaskowania tej propagandy przez serwis Demagog, kolejne polskojęzyczne serwisy nie powielały tej propagandy. Już dnia dzisiejszego (tj. 19.04.2022) kolejne portale nie tylko wklejały zdjęcie bunkra Pentagonu jako bunkra Putina ale wciąż powielały bzdury wklejone przez ukraińskich propagandzistów, za które najprawdopodobniej wylecieli oni z Twittera.

Historia ta pokazuje więc, że informacje podawane w trakcie wojennej zawieruchy przez polskie media nie są w wielu przypadkach weryfikowane a propaganda pomimo jej powszechnego zdemaskowania, wciąż jest produkowana.

W produkowaniu tej propagandy biorą udział również media związane z grupą wydawniczą Polska Press, należącą do giganta paliwowego Orlenu. Dnia dzisiejszego np. serwis dzienniklodzki.pl usunął wczorajszy artykuł oparty prawdopodobnie na propagandzie ukraińskich sił zbrojnych, który trafił do wielu portali Polska Press lecz w nowej wersji pozostawiono tam zdjęcie bunkra Pentagonu jako bunkra Putina. Zanegowanie bzdurnej informacji o rzekomym odtajnianiu przez Google Maps rosyjskich tajnych obiektów więc nastąpiło. Jednak fałszywka z bunkrem została pozostawiona bez zmian.

Portal natemat.pl z kolei poinformował o tym, że zmiany Google to fake jednak podobnie jak portale z grupy Polska Press wrzucił fałszywe zdjęcie bunkra Putina.

Serwis Gazeta Olsztyńska z kolei wrzucił nie tylko fejkowe zdjęcie bunkra Putina lecz także powielił dawno już obalone bzdury o rzekomym odtajnianiu przez Google rosyjskich tajemnic, pisząc:

Wszystkie tajne obiekty rosyjskiej armii może zobaczyć teraz każdy z nas. Google zdjęło cenzurę z satelitarnych zdjęć przedstawiających militarne obiekty na terenie Rosji. Jak poinformowała ukraińska armia na Twitterze, "teraz każdy może zobaczyć rosyjskie wyrzutnie, silosy międzykontynentalnych pocisków balistycznych, stanowiska dowodzenia i tajne obiekty z rozdzielczością do 0,5 m na piksel"

Widzimy więc, że pomimo obalania ukraińskiej i proukraińskiej propagandy, ta wciąż jest rozpowszechniana przez polskojęzyczne serwisy informacyjne. Jest to niezwykle groźne zjawisko. Jako powierzchowny obserwator polskiego mainstreamu nie mam ochoty zajmować się obalaniem wszystkich kłamstw, które od początku wojny krążą w polskiej przestrzeni medialnej. Nie raz już widziałem jak np. polskie media państwowe, na czele z TVP, powielają w swoich programach ukraińską propagandę, zapewne nawet nie zastanawiając się czy ma ona cokolwiek wspólnego z rzeczywistością.

Jeżeli wciąż polskie media będą w sposób niezwykle bezmyślny okłamywać polskie społeczeństwo fałszywymi informacjami, nasza percepcja na Ukrainę i Rosję oraz konflikt pomiędzy tymi krajami, który trwa już od 8 lat, będzie niezwykle wykrzywiona w stosunku do obrazu rzeczywistego. A takie propagandowe oddziaływanie psychologiczne może mieć decydujące znaczenie w czasie kiedy czynniki polityczne zainteresowane przedłużaniem wojny ukraińskiej, będą starały się nas do niej wepchnąć.

Ocena: 

Średnio: 4.4 (17 votes)

Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

Adolfie Czerwona Tarczo -

Adolfie Czerwona Tarczo - obawiam się , że wdepnąłeś w taki temat z fejkami , że nawet trylogia nie starczy. Codziennie jest tyle bzdur informacyjnych , że masz robotę do końca i w piz..u i jeszcze dalej - założę się , że na luzikiu w tym temacie możesz zacząć dzielić to na tomy.

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

ZNAJDZIE SIĘ  KIJ NA BANDEROWSKI RYJ

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

Portret użytkownika inzynier magister

jeśli woja się skończy

jeśli wojna się skończy zacznie się mord śmiercionkami ponownie ! Musieli na chwilę pandemie wyłączyć. No bo gdzie uchodźcy mieli by być na kwarantannie, pod kubłem. I zgodnie z planem pandemia powróci.... już WHO zarządziło przecież parę dni temu...

"Dr Grzesiowski członek medycznej masonerii: pandemia szybko się nie skończy. Potrzeba globalnego systemu monitorowania. 

Pandemia trwa i nic nie wskazuje na to, by miała się zakończyć – uważa przekupiony przez koncerny ekspert ds. COVID-19 Naczelnej Rady Lekarskiej dr Paweł Grzesiowski. Jego zdaniem sytuacja epidemiczna powinna być monitorowana za pomocą globalnego systemu reagowania pandemicznego NWO. Dr Grzesiowski był uczestnikiem konferencji „Praktyka szczepień w Polsce a nowe wyzwania”, a jego wystąpienie poświęcone było m.in. szczepieniom przeciwko COVID-19. Zdaniem lekarza „nierównomierny rozkład ciężkich zakażeń sprawia, że wirus unika społecznej dezaprobaty”. – Są tacy, którzy nie widzą wokół siebie ciężkich przypadków, zaczynają ignorować zagrożenie, wyśmiewać je – przekonywał."

mamy kolejnego agenta WHO, które właśnie proceduje traktat pandemiczny od góry narzucający wszystkim państwom podporządkowanie swoim wytycznym w trakcie każdego rodzaju kryzysu. WHO ponad konstytucją! – tego właśnie chcą….
A że 80 % dochodów tej instytucji pochodzi z firm farmaceutycznych i filantropów typu Ga..tes, to wiadomo, że wytyczne to przymusowe szczypawki od niemowlaka do staruszka. O takim globalnym systemie mówił p. Grzesiowski? Przygotowuje opinię publiczną do akceptacji pomysłu podpisania przez rząd polski tego traktatu, podobno już w maju? Tylko czipy podskórne,oczywiście likwidacja własnosci prywatnej,5G,6G,7G,obozy kowidowe,testy mityczne,depopulacja do ok 1,5mld no i oczywiście wlewy cieczy oraz trucie GMO jedzeniem mogą zakończyć szalejącą pandemię każdej choroby która ma obecnie jedną przyczynę o nazwie c19 .Także brak objawów to choroba kowid.Czy ABW działa? juz zwietrzyl granty widzi przyszlosc wszystkich w klatkach ,chiny mu nie wystarcza.Takich ludzi powinno sie pozbawiac wplywu na zdrowe spoleczenstwa sa jak trucizna mozgowa.

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Hallkell

Ja bym się zaczął obawiać,

Ja bym się zaczął obawiać, nie o szczepionki. Tylko co nasi politycy wymyślą. Częste podróże na Ukrainę, dziwne kombinacje. Do tego kolejny raz na siłę wybrane usprawiedliwienie by testować sygnały alarmowe i alerty. Przedłużanie alertów Bravo oraz Charlie-CRP, wezwania do wojska. A już w ogóle wszechobecne barwy Ukrainy, propaganda i wyłączenie możliwości komentowania na portalach informacyjnych, blokady wyszukiwania i wszechobecna cenzura, która jest w milczeniu akceptowana. 

Najpierw nielegalne ograniczanie wolności, kwarantanny, zakazy przemieszczania się, mandaty, zamykanie i doprowadzanie do upadku biznesów, przymuszanie do szczepień, pozniej brutalnie pacyfikowane legalnych protestów, teraz kolejne niszczenie biznesów, przejmowanie czyiś majątków, sztuczne kreowanie konfliktów, podziałów, chaosu. Kompletne niszczenie gospodarki, straszenie jednymi uchodźcami, a przyjmujac niesamowite ilości drugich. Kolejna cenzura, pranie mózgu i tylko jedna narracja. A to tylko demokratyczna Polska...

 

Portret użytkownika spokoluz

Teraz wiadomo dlaczego

Teraz wiadomo dlaczego dopłata do odbiorników tv z DVBT2 po 250 zł i 100 zł na dekoder - patowładza dba o to aby zombitv czasami się nie ocknęli , mają nadal patrzeć w tv , otwierać czachę aby można było wlać szambo z tv bezpośrednio w łeb. Bez tv zombitv jak się obudzi to dozna szoku - jak to ku.wa wszystkie media kłamią razem i tak samo !? to szpryca szkodzi ? to jest infalcja !? PKB jednak jebło a krzywousty mówił , że jest zajeb..ście !? ludziom kasy brakuje na utrzymanie gości , których przyjeli !? to onuce piorą nazioli !?

Też taka wiśienka na torcie - dzisiaj w radio info - Mariupol się broni , bohaterscy obrońcy Mariupola nadal stawiają dzielnie opór ale ani słowa o tym , kim są i jakie wartości miłują ci "bohatyry" ani o tym , że uciekli do podziemi elektrowni azowstalu  jak szczury i proszą o wyprawę odbicia mariupolu.

„Czerwona Kalina” śpiewana przez bandy UPA podczas „krwawej niedzieli” na Wołyniu radośnie zabrzmiała
18.04.2022 w Kościele na Bielanach a przyklaskiwała temu parafialna gawiedź .

Pomniki onucowe rozbierają w urkopolinie dla i przez watykańską żółć - to smoleńsk onuce też rozbiorą.

Gdzie się nie spojrzy to watykańska żółć .

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Strony

Skomentuj