Tajne machinacje w cieniu nowego irańskiego dealu nuklearnego

Kategorie: 

Źródło:

Rzec by można: dzieje się. Dzieje się na Bliskim Wschodzie. Oraz w miejscach, gdzie decydują się jego losy. Zaledwie w poniedziałek 8 sierpnia Unia Europejska poinformowała, że nowa, ulepszona wersja umowy nuklearnej z Iranem, która ma ograniczać program jądrowy islamskiej republiki jest już gotowa i czeka jedynie na jej podpisanie. Aż tu nagle na wierzch wyszła sprawa mająca swój początek wiele miesięcy temu…

Jesienią 2021 roku funkcjonariusz irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej miał planować zamordowanie doradcy Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona. W tym celu miał zaoferować osobie w USA kwotę 300 000 dolarów amerykańskich za zabójstwo osoby na terenie stanu Maryland lub też w mieście Waszyngton.

Sprawa jest o tyle istotna, gdyż wyszła ona w momencie kiedy prawdopodobnie ważą się losy powrotu do umowy z Iranem, ograniczającej jego program nuklearny w zamian za korzyści gospodarcze.

Jednak zanim amerykański Departament Sprawiedliwości ogłosił tą wiadomość, która, jak uważają amerykańscy urzędnicy nie storpeduje rozmów z Iranem, do posiadłości byłego prezydenta USA Donalda Trumpa ten sam Departament Sprawiedliwości wysłał FBI, aby dokonali przeszukania domu, w celu odnalezienia dokumentów, w tym dokumentów niejawnych, które Trump zwykł tam umieszczać.

Szturm bezpieki na posiadłość Trumpa miał miejsce tego samego dnia, w którym Joseph Borrell, unijny szef dyplomacji poinformował, że ulepszona umowa nuklearna z Iranem jest już gotowa i czeka jedynie na podpisanie. Co jednak łączy obie sprawy?

Okazuje się, że - według irańskich analityków, na których powołuje się CNN – Islamska Republika Iranu uzależniła powrót do nuklearnej umowy od tego czy Donald Trump będzie miał mozliwość zwycięstwa w przyszłych wyborach prezydenckich lub czy inna osoba o zbieżnym światopoglądzie będzie miała taką możliwość.

Jeżeli połączymy te dwie kwestie wychodzi więc na to, że administracja Bidena mogła wykonać prośbę Irańczyków i pozbawiła szturmem na posiadłość Trumpa możliwości ubiegania się przez niego o prezydenturę. A co najmniej mocno utrudniła byłemu amerykańskiemu przywódcy start w wyborach roku 2024. Moja teoria z artykułu pt. „Bezpieką w Donalda Trumpa” jak się więc wydaje jest prawdziwa – Trump miał zostać wyeliminowany z możliwości zostania prezydentem. Jedynie powód jest zgoła inny niż te które przedstawiłem.

Co jednak oznacza w takim razie wyciągnięcie brudów na Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej zaledwie kilka dni później? Po co ten sam Departament Sprawiedliwości wyciągnął zamach na Boltona, co niewątpliwie, pomimo głosów z amerykańskiej administracji, że sprawa ta nie wpłynie na rozmowy z Irańczykami, w jakimś stopniu utrudnić może negocjacje, tym bardziej, że Irańczycy uzależnili powrót do umowy od wycofania IRGC z listy organizacji terrorystycznych?

Kiedy w 2018 roku Departament Stanu opowiadał się przeciwko uznaniu Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej za organizację terrorystyczną, czego unieważnienia domagali się Irańczycy jako jeden z warunków renowacji umowy, Departament Sprawiedliwości, w odróżnieniu od amerykańskiego MSZ - bardzo mocno lewicowego – znajdujący się ideologicznie po przeciwnej stronie, wspierał linię antyirańskich jastrzębi z administracji Trumpa, którzy domagali się uznania KSRI za organizację terrorystyczną.

Krótko mówiąc: Departament Stanu, który kilka dni temu zakomunikował, że chce jak najszybszego powrotu do umowy, zawsze był w stosunku do Persów uległy. Departament Sprawiedliwości zaś zawsze stał na straży twardej linii. Dlaczego więc dzisiaj utopili oni Trumpa, wparowaniem do jego rezydencji? I dlaczego następnie poczynili kroki w celu utopienia nowej umowy z Iranem? A co najmniej wbicia klinu pomiędzy negocjatorów.

Jak się wydaje w administracji Bidena jest bardzo silny rozdźwięk co do tego jak rozwiązać kwestię irańską. Być można prikaz do Departamentu Sprawiedliwości co do skompromitowania Trumpa wyszedł od ludzi Bidena lub też jego stronników, z kolei upublicznienie afery z  próbą zamordowania Boltona od jego przeciwników. Fakt jest faktem, że dwa działania Departamentu Sprawiedliwości, które z daleka śmierdzą działaniami na polityczne zlecenie, które podjęto w ciągu zaledwie kilku dni odstępu, prowadziły do przeciwstawnych celów.

Sam zamach na Johna Boltona wydaje się nie być wymysłem na polityczne zlecenie (aczkolwiek niczego wykluczyć nie można - wszak amerykańskie służby nie jedne kłamstwa ogłaszały). Bolton był motorem napędowym antyirańskiej polityki administracji Trumpa. Sam z resztą w pewnym sensie przewidział zamach na swoją osobę. W swojej książce wydanej w Polsce pt. „Trump w Białym Domu” zdaje się sugerować, że hasło „Śmierć Ameryce” wypowiadane przez Irańczyków znaczy tak naprawdę „Śmierć Boltonowi”.

Bolton w trakcie rządów Trumpa popierał okładanie Iranu sankcjami w celu zniszczenia ich gospodarki oraz m.in. wspierał militarny akt agresji na Iran, który miał zostać dokonany w czerwcu 2019 w odwecie za zestrzelenie amerykańskiego drona Global Hawk. Ostatecznie ten akt napaści na suwerenne państwo nie doszedł do skutku, gdyż prawnicy Departamentu Obrony uznali, że uderzenie na trzy obiekty wojskowe w Iranie miało zakończyć się śmiercią 150 ludzi. A Trump, jak sam przyznał, nie miał zamiaru oglądać w telewizji trupów 150 ludzi z powodu jego decyzji. Teza o 150 ofiarach nie miała podstaw wojskowych jednak ostatecznie doprowadziła ona do wyrzucenia planu ataku do kosza przez amerykańskiego prezydenta.

Bolton, oprócz szczucia Trumpa i jego współpracowników na Iran - jak się wydaje w wyłącznym interesie państwa Izrael - także torpedował możliwość otwarcia kanału komunikacyjnego pomiędzy administracją republikańskiego prezydenta a Iranem oraz m.in. przekonywał Netanjahu aby ten wpłynął na decyzje Trumpa, polegające na dokręcenie śruby państwu Persów. To drugie wydaje się mocno kompromitujące amerykańskiego prezydenta. Pod warunkiem rzecz jasna, że nie zna się wpływu żydostwa na amerykańską politykę. Znając go nic w tej kwestii nie powinno nas zdziwić.

Jeżeli więc Irańczycy podjęli decyzję o eliminacji Boltona w odwecie za mord na Soleimanim, mimo iż Bolton w trakcie ataku na irańskiego generała znajdował się już poza administracją Trumpa, to jak się wydaje znaczyło to tyle, że likwidują człowieka, który miał najbardziej negatywny wpływ na gospodarkę Iranu i również duży wpływ na Trumpa i jego ludzi w kwestii popychania ich do zajęcia twardego stanowiska względem kraju Persów. Czego naturalną konsekwencją mogła być wojna, która w czerwcu 2019 roku niemalże wybuchła.

Oprócz Boltona Irańczycy mieli także planować zamordowanie Mike’a Pompeo a więc człowieka który w czerwcu 2019 roku również pchał Trumpa do de facto wypowiedzenia wojny Iranowi. Ponadto należał on razem z Boltonem do stronnictwa w administracji Trumpa, które opowiadało się za najbardziej radykalnym zwalczaniem islamskiej republiki.

Obecnie Irańczycy mają rozpatrywać nową wersję umowy nuklearnej, którą przedstawiono stronie perskiej kilka dni temu.

Według różnych źródeł - m.in. CNN - Irańczycy podobno mają aprobować nową wersję umowy. Gdy dojdzie już do jej podpisania Iran zyska tym samym miliardy dolarów z racji poluzowania sankcji gospodarczych, tym samym wzmacniając swoją pozycję na Bliskim Wschodzie. Taki rozwój sytuacji nie może pozostać bez reakcji Izraela, który przystąpi zapewne do agresywnej kampanii wpływu, mającej wynieść w 2024 roku swojego kandydata na fotel prezydenta USA. Jeżeli Trump zostanie ostatecznie wycofany z obiegu politycznego, m.in. za sprawą zarzutów karnych, to najlepszą kandydatką do tego wydaje się być wspierana przez izraelskie i chrześcijańsko-syjonistyczne lobby Nikki Haley – w administracji Trumpa ambasador USA przy Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Izrael nie próżnuje także w kwestii przygotowań do bombardowania Iranu. Wkrótce izraelskie samoloty uzyskają zgodę reżimu saudyjskiego na loty nad swoim terytorium. Oficjalnie tyczy się to cywilnych linii lotniczych El Al, Israir i Arkia. Jednak w praktyce oznacza to zapewne także zezwolenie na loty wojskowe o czym jednak oficjalnie się nie wspomina. Do tej pory Izraelczycy mogli latać nad Arabią Saudyjską jedynie do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Bahrajnu, o czym zdecydowano w 2020 roku. W ciągu kilku dni Saudowie mają przyznać Syjonistom nieskrępowany dostęp do swojej przestrzeni powietrznej. Podobne zezwolenie ma Izraelczykom przyznać inna satrapia na Półwyspie Arabskim a więc Oman.

Tymczasem w ciągu ostatnich kilku dni dochodzi do tajemniczych wypadków samochodowych, w których giną Izraelczycy. A tak przynajmniej uważają izraelskie media, które sugerują, że Żydzi mogą być mordowani na terenie Wielkiej Brytanii, gdzie samochód uderzył w grupę 5 osób, wywodzących się z tej samej żydowskiej rodziny – 2 z nich zginęło, 3 zostało rannych, w tym jedna poważnie. Również w Izraelu samochody a konkretnie autobusy rozjeżdżają ludzi. W Jerozolimie w ciągu dwóch dni w tej samej okolicy dwa autobusy wjechały w ludzi – zabijając w sumie 4 osoby i raniąc kolejne 7.

Nie jestem zwolennikiem przypisywania każdego wypadku samochodowego terrorystom czy też zabójcom no ale ta sprawa nie wygląda na przypadek. Tym bardziej, że kilka dni temu mieliśmy do czynienia z wojną Izraela z Palestyńskim Islamskim Dżihadem, która śmierdzi z daleka prowokacją uderzającą w stosunki z Iranem, gdyż izraelscy urzędnicy od zakończeniu konfliktu zaczęli rozgłaszać, że PIDż jest finansowany przez islamską republikę dziesiątkami milionów dolarów rocznie i jest w istocie armią zastępczą kraju Persów.

I wszystkie te wydarzenia miały miejsce w czasie kiedy jak się wydaje decydować się może los nowej umowy nuklearnej. Umowy która po wejściu w życie zapewni Iranowi ogromne zwiększenie wpływów budżetowych a tym samym zwiększenie zdolności do rozszerzania swoich wpływów politycznych i swoich zdolności wojskowych na Bliskim Wschodzie – Bliskim Wschodzie, który to administracja Bidena godząc się na nowy deal zdaje się powoli oddawać Persom. Z czym Izrael nigdy się nie pogodzi. I co zapewne zaowocuje nową kampanią podobną do tej z lat 2015-2016, kiedy to przez świat zachodni przelewała się fala terroryzmu. Fala na której do władzy w USA doszli Republikanie i drastycznie ograniczyli zdolności wojskowe i wywiadowcze Iranu poprzez dewastację ich gospodarki sankcjami.

O tym jak bezwzględnie Izrael rozprawia się z wpływami irańskimi świadczy historia Isfany Mazlomian – Żydówki, która podjęła współpracę z irańskim wywiadem. Za co została aresztowana przez izraelskie służby oraz umieszczona w celi 1,5 na 1,5 metra w celu zniszczenia jej psychiki i doprowadzenia jej do szaleństwa czego skutkiem była próba samobójcza.

Cała ta sprawa miała zapewne pokazać Izraelczykom jak skończy się dla nich zdrada ich kraju na rzecz Iranu.

 

 

 

Na podstawie:

Bolton J., "Trump w Białym Domu", Warszawa 2020

https://twitter.com/JosepBorrellF/status/1556669265616539648?s=20&t=x5fFixnwFKNJtYnxOGX-ng

https://edition.cnn.com/2022/08/08/middleeast/iran-nuclear-deal-final-text-borrell-intl/index.html

https://edition.cnn.com/2022/08/08/politics/mar-a-lago-search-warrant-fbi-donald-trump/index.html

https://edition.cnn.com/2022/08/10/middleeast/iran-talks-trump-shadow-mime-intl/index.html

https://www.justice.gov/opa/pr/member-irans-islamic-revolutionary-guard-corps-irgc-charged-plot-murder-former-national

https://en.wikipedia.org/wiki/John_Bolton

https://www.timesofisrael.com/us-says-its-ready-to-quickly-conclude-a-deal-with-iran-on-basis-of-eus-proposal/

https://www.jpost.com/breaking-news/article-714366

https://www.jpost.com/breaking-news/article-714441

https://www.jpost.com/breaking-news/article-714524

https://www.jpost.com/breaking-news/article-714520

https://edition.cnn.com/2022/08/10/middleeast/iran-talks-trump-shadow-mime-intl/index.html

https://www.timesofisrael.com/us-charges-iranian-guards-member-with-plot-to-murder-ex-white-house-official-bolton/

https://www.jpost.com/middle-east/article-714440

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1395136%2Cplanowal-zamach-na-bylego-doradce-donalda-trumpa-islamiscie-grozi-25-lat

https://www.timesofisrael.com/gantz-accuses-iran-of-funding-islamic-jihad-with-tens-of-millions-of-dollars-a-year/

Ocena: 

Średnio: 4.6 (5 votes)

Komentarze

Portret użytkownika syriues

A o Odrze to noe piszecie,nie

A o Odrze to noe piszecie,nie?

Ciekawe kto zatruł rzekę. Moze to robota wywiadu?powiem że w Niemczech plywajac po zaporach i rzece natknalem sie również na zdechle ryby.i tego wcześniej nie widziałem. 

Sadze,że to czyjas robota i moze ktos cos wlewa albo zrzuca z samolotu.

 

Portret użytkownika chazarska logika

seryjny samobojca sie kapal w

seryjny samobojca sie kapal w Odrze ... przeciez wiadomo ,ze chodzi o zniszczenie drogi ucieczki w czasie pierwszych godzin wojny i odciecie od zasobow ktore pozwola wam przezyc.

i tak wiekszosc z was nie ma szans ale o tym wam jeszcze nie powiedza...beda was trzymac do konca w tej iluzji waszego sukcesu

narzedziem sa tutaj chazarki i ich poyebana logika ktorawas karmia....

przyklad chazar  udajacy kobiete ktory pisze ze "uczyla sie u zydowki" a pluje na zydow w innym poscie

 

Portret użytkownika marek500

Nie pleć bzdur. Zatrucie na

Nie pleć bzdur. Zatrucie na taką skalę to tygodnie działałania i duże ilości trucizny. Coś na rzeczy jednak jest, bo mi to wygląda na krycie przez PiS winowajcę. Może za tą tragedią stoją jakieś zakłady ,,znajomego królika'' albo zakłady jakiegoś inwestora z ,,zaprzyjaźnionego'' państwa. Tak czy owak za takie zatrucie winowajca lub winowajcy powinni dostać co najmniej 25 lat odsiadki i konfiskatę mienia na usuwanie skutków zatrucia.

Portret użytkownika Roman

„Według mojego źródła, służby

„Według mojego źródła, służby powiązane bezpośrednio z PiS, otrzymały polecenie przygotowania prowokacji, która miałaby być pretekstem do wprowadzenia stanu wojennego związanego z agresją Rosji na Ukrainę. Prowokacja ma polegać na zdarzeniu, które nie byłoby na tyle mocne, aby oficjalnie wciągnąć nas do wojny, ale dawało podstawy do racjonalnego przewidywania, że możemy być za moment do niej wciągnięci. Przynajmniej takie są założenia. Nigdy nie wiadomo, czy one się powiodą i czy nie eskalują. Celem tej prowokacji jest wprowadzenie w Polsce stanu wojennego, aby odroczyć termin wyborów parlamentarnych. Nie znam terminu tej operacji, ale ma być on na tyle odległy od wyborów, aby nie stwarzać wrażenie, że prawdziwym celem jest odsunięcie ich w czasie. Jednocześnie (i to już moje rozumowanie) nie może być na tyle odległy, aby sytuacja po tej prowokacji się uspokoiła i nie było publicznie ważnych przesłanek do kontynuowania tego stanu nadzwyczajnego. PiS widzi, że przegrywa i będą próbować wszystkiego, aby nie oddać władzy. Ale znając ich kompetencje, to ta prowokacja (o ile ją przeprowadzą) skończy się ich kolejną kompromitacją” – ostrzega dawny lider Ligii Polskich Rodzin.

https://wolnemedia.net/giertych-ostrzega-ze-pis-planuje-wprowadzic-stan-wojenny/

Strony

Skomentuj