Stany Zjednoczone wciąż plądrują syryjskie surowce energetyczne

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Według lokalnych syryjskich źródeł, które w piątek 13 sierpnia poinformowały o tym syryjską agencję prasową, konwój złożony z 25 pojazdów, w tym z cystern, został skierowany w kierunku granicy z Irakiem. Jeszcze wcześniej wspominano o innych 30 pojazdach wywożących ropę. W poniedziałek 9 sierpnia z kolei Syryjska Arabska Agencja Prasowa (SANA) podała, że 80 pojazdów, w tym cysterny, przekraczały granicę z Irakiem. Konwój ten miał być ubezpieczany przez pojazdy opancerzone.

 

Przypomnijmy, że niespełna dwa lata temu Donald Trump oficjalnie przyznał, że amerykańskie wojska pozostały w Syrii po to, aby kontrolować tamtejszą ropę naftową. Nowa administracja Joe Bidena twierdzi, że wojska te mają za zadanie „zwalczanie terroryzmu”. Nie trudno jednak się domyśleć, że ten chwyt propagandowy nowej amerykańskiej administracji ma na celu odwrócenie uwagi od rzeczywistego celu pobytu amerykańskich sił wojskowych w Syrii.

Wspomniane wywozy zrabowanej przez Amerykanów i ich sojuszników ropy są tylko kolejnymi z wielu tego typu działań w ostatnim czasie. Wcześniej również, podobnie jak w piątek zaobserwowano 25 pojazdów, które nielegalnie wywoziły z syryjskiego państwa tamtejsze zasoby ropy naftowej.

Wschodnia Syria, a zwłaszcza okolice miasta Dajr az-Zaur są najbardziej zasobnym w surowce naturalne obszarem tego kraju. To właśnie tam amerykański okupant postanowił zainstalować swoje obiekty militarne.

Amerykańskie instalacje wojskowe służące kontroli oraz rabunkowi syryjskiej ropy naftowej były już kilkakrotnie celem ataków ze strony syryjskich sojuszników. W sierpniu ubiegłego roku wojska okupacyjne USA ochraniające grabież syryjskich surowców a stacjonujące w pobliżu pola naftowego Conoco, zostały ostrzelane rakietami. Z pola naftowego Conoco, wraz z polami Al-Omar, Tanak i Al-Jafra, przed rewolucją i wybuchem wojny domowej wydobywano 80% syryjskiej ropy. W październiku 2019 roku amerykański reżim postanowił w ich pobliżu ustanowić kontrolę wojskową. Wysłano wówczas na ten obszar 250-300 żołnierzy plus opancerzone pojazdy i broń ciężką.

Atak z sierpnia 2020 roku nie był jedynym atakiem na amerykańskie wojska w tamtym rejonie. 28 czerwca bieżącego roku wojska USA stacjonujące w pobliżu pola naftowego Al-Omar również zostały ostrzelane, najprawdopodobniej przez proirańskie milicje.

Przypomnijmy, że grabież towarów i surowców przeciwnika w czasie wojny jest w oparciu o 33 artykuł czwartej konwencji genewskiej klasyfikowana jako zbrodnia wojenna. Walther Funk, jeden ze zbrodniarzy wojennych reżimu Adolfa Hitlera stanął przed trybunałami norymberskimi m.in. z powodu grabieży ropy naftowej z całej okupowanej Europy.

Proceder rabunku syryjskich surowców nie dotyczy jedynie prowincji Dajr az-Zaur. W lutym bieżącego roku libańska gazeta al-Akhbar poinformowała, że pełnomocnicy USA z tzw. Syryjskich Sił Demokratycznych kradną dziennie z prowincji Hasaka 140 tys. baryłek a cały proceder odbywa się przy wsparciu wojsk Stanów Zjednoczonych. Amerykanie mają ponadto dbać o to, aby skradziona ropa nie trafiała do syryjskich sił rządowych i ich sojuszników. Ghassan Halim Khalil, gubernator prowincji Hasaka stwierdził, że w czasie kiedy naród syryjski cierpi z powodu zimna i głodu, wspierani przez amerykańskie wojsko bojownicy plądrują narodowe zasoby Syrii.

O tym, że syryjska ropa jest rabowana już ponad rok temu poinformował amerykański senat ówczesny sekretarz stanu Mike Pompeo. Z kolei były amerykański dyplomata w Arabii Saudyjskiej Michael Springmann stwierdził, że zrabowana syryjska ropa trafia następnie do Izraela.

Na terenie Syrii znajduje się obecnie około 900 żołnierzy amerykańskiego reżimu okupacyjnego, w tym elitarne jednostki Zielonych Beretów. Członkowie administracji Bidena, w rozmowie z portalem POLITICO stwierdzili, że amerykański prezydent nie planuje usunięcia wojsk z Syrii. Tak więc proceder grabieży syryjskich surowców będzie zapewne kontynuowany.

 

 

 

Na podstawie:

https://www.farsnews.ir/en/news/14000523000530/US-Plnder-f-Syria-Cnines-as-55-Vehicles-Lad...

https://www.farsnews.ir/en/news/14000518000576/US-Tanker-Trcks-Transpr-Slen-Syrian-Oil-Ira

https://www.npr.org/2019/10/30/774521472/if-u-s-takes-syrian-oil-it-may-violate-internatio...

https://www.rp.pl/Wojna-w-Syrii/200819449-SANA-Na-baze-wojsk-USA-w-Syrii-spadly-rakiety.html

https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/swiat/artykuly/8200013,syria-atak-rakietowy-ameryka...

https://www.rp.pl/Wojna-w-Syrii/191109749-Sily-USA-buduja-bazy-wojskowe-na-roponosnych-ter...

https://www.theguardian.com/us-news/2019/nov/13/donald-trump-syria-oil-us-troops-isis-turkey

https://www.politico.com/news/2021/07/27/troops-to-stay-in-syria-biden-500848

https://www.un.org/en/genocideprevention/documents/atrocity-crimes/Doc.33_GC-IV-EN.pdf

https://www.tehrantimes.com/news/458438/U-S-backed-SDF-militants-steal-140-000-barrels-per...

https://nation.com.pk/24-Jan-2021/us-plundering-syrian-oil-to-send-to-israel-claims-us-ex-...

Ocena: 

Średnio: 4 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika baca

"Przypomnijmy, że grabież

"Przypomnijmy, że grabież towarów i surowców przeciwnika w czasie wojny jest w oparciu o 33 artykuł czwartej konwencji genewskiej klasyfikowana jako zbrodnia wojenna."

dzieki za przypomnienie Adolf - skoro ta ropa kradziona jest do żydów z izrela to można ich postawić przed sądem za zbrodnie wojenne. problem jest tylko taki że na razie wszystkie sady składają się z żydów "kradnących towary i surowce przeciwnika w czasie wojny"

jest tylko jeden sąd który mogłby osądzić zbrodniarzy wojennych - sąd ostateczny i do niego trzeba skierować podejrzanych

 

Portret użytkownika Dzis jestem wypity

Podobno uzależnieni od leków

Podobno uzależnieni od leków na impotencję frustraci seksualni nie potrafią wyciągać logicznych wniosków. Jednak w twoim przypadku Andrzej jest inaczej. Prawdopodobnie dlatego ze u ciebie dochodzą jeszcze zaburzenia psychomotoryczne powodujące toczenie piany z pyska za każdym razem gdy widzisz klawiaturę komputera.

Portret użytkownika Wiertaranachazara

Nie wiem czy wiesz Baca ,ze

Nie wiem czy wiesz Baca ,ze ty jako ateista nie doczekasz sadu ostatecznego a wiec nie zobaczysz jak ich Bog bedzie sadzil.

Zostaniesz po smierci od razu unicestwiony... dlatego jako glupiec masz szanse jeszcze sie nawrocic i wyrzucic z siebie ducha Antychrysta . Oczywiscie bedzie ci ciezko bo tak nauczyles sie , tak ci za to placa , i wspierasz chazarie typu Opolczyk , ktora trudno ci odrzucic a sam mowisz ,ze jestes przeciw chazariii - HIPOKRYTA oplacony zawsze sie wyda ...

Jak tam wirtualna ciezarowka ? Czekam na zdjecia video z twoich wojazy , trudno wam zrobic , za duze koszty czy jak?

Po wklejeniu zdjecia z internetu jak niby stales w kolejce tirow udowodniles ,ze jestes oplaconym trollem hamujacym wszelkie inicjatywy w ruchu anty.. a to ze ty piszesz nakrecajac ich buaahahahah

Po owocach ich poznacie.  bierz szekle i oklamuj dalej... a i nie zapomnij pluc na religie.... bo to przeciez podstawa slaby charakter plujacy na cos co go nie dotyczy... otoz mylisz sie kmiocie.... krew nasza na dzieci nasze...

Wiec pluj na Jezusa dalej... Czuj sie dobrze , przeciez On cie i tak nie zbawi... bo bedziesz unicestwiony czyli przestaniesz istniec.

Nie bedziesz ani duchem ani cialem... Fajny koniec Baca no nie? i tu ci chazar Opolczyk i inne scierwa nie pomoga.

SAM jestes sobie lekarzem , kowalem i idiota Smile

Portret użytkownika axell69

Przyznałeś  się wreście    do

Przyznałeś  się wreście    do tego że tacy jak  ty  czy  ten  od 44  jesteście przedstawicielami   handlowymi   partii  o inicjałach KK   którą  zarządzają   jednak w całości   żydzi  a jak to życi   sprzedajecie   wszystko za  mamonę  szeklową czyli 

-wietrzne  życie   w raju  o ile  płatne  od ręki lub proforma 

-czyściec   dla tych co mniej kasy    wpłacili  do skarbony  watykńskiej 

-piekło dla tych co   jeszcze  nie wpłacili   , mimo  ze mają , do skarbony 

-wszystkie  plagi egipskie  macie  dla nas czyli tych którzy  nie uwierzyli i mają idiotów  (turbo idiotów KK) w dupie  oraz ich  skarbonę .

Wiedziałem od początku   że coś z tobą   nie tak  - no i   wydaleś  się   tak jak juz wielokrotnie wydał się   44.

Opolczyk   hazarem ??    to nowe  instrukcje z  izraela  parafowane w   watykanie ??     

 

Portret użytkownika Wungiel

No, tylko nas rabują bardziej

No, tylko nas rabują bardziej elegancko - transakcjami transferowymi, drenażem kapitału umysłowego i siły roboczej. Kiedyś pracowałem w firmie, amerykańskiej, która tutaj zatrudniała pracowników za jedną dziesiątą tego, co w Stanach po czym gotowy produkt, wypracowany w całości tutaj, odsprzedawała polskim instytucjom. Tylko w transakcji sprzedaży brała już udział inna spółka, zarejestrowana bezpośrednio przez firmę matkę, tylko na potrzeby takich biznesów. Nie muszę dodawać, że zawsze wykazywała straty... Tym sposobem, zasuwając w pocie czoła (no przesadzam trochę, ale to była najbardziej stresująca praca w moim życiu) wytwarzaliśmy za pół darmo produkt, który potem od nich kupowaliśmy za milionowe kwoty. Tak się robi biznesy! Inną praktyką jest na przykład pobieranie od krajowych spółek-córek opłat za używanie zanku towarowego firmy matki - tak robiło Tesco między innymi. Koszty niwelują dochód i cały szmalec leci za granicę. Albo udzielanie przez firmę matkę kredytów na szaleńczym oprocentowaniu - mechanizm też oczywisty.

Niepokojąca jest też dla mnie koncepcja ulokowania amerykańskich sił w pobliżu złoża polimetalicznego na suwalszczyźnie. Tak, wiadomo, przesmyk suwalski. No ale w Kosowie też niby chodziło o biednych albańskich brudasków a wyszło, że to jedna z większych baz wojskowych USA i ogromna kopalnia boksytów. O narkotykach nie wspomnę.

Podobne zakusy amerykańskie firmy mają wciąż na złoża rud cynku i ołowiu pod Zawierciem. Wtajemniczeni mówią, że jest tam też uran...

Całe szczęście, że nasi postanowili ostatnio trochę się pokłócić z jankesami - o ile to nie jest fałszywka i naprawdę zepsujemy sobie stosunki na dłuższy okres, to wspaniale!

I na koniec najważniejsze - zapominamy o jednym - przez to, że dolar był (i nadal jest, choć już mniej) walutą rozliczeniową na całym świecie (jak się jeździło na wchód w epoce Jelcyna, to normą było tam podawanie cen w dolarach - to już skrajny przykład) obarczoną olbrzymią inflacją, tak naprawdę Stany, od zakończenia drugiej wojny światowej regularnie i na wielkie kwoty okradają resztę świata. Skalę tej ukrytej ifnlacji i kradzieży najlepiej oddają ceny surowców na przestrzeni ubiegłego wieku, na przykład ropy:

https://stooq.pl/q/?s=cl.f&c=100y&t=l&a=lg&b=1

Sentimus experimurque, nos aeternos esse.

Strony

Skomentuj