Rosyjska baza wojskowa w Republice Środkowoafrykańskiej na globalnej szachownicy

Kategorie: 

Źródło:

Od kiedy w Sudanie doszło w 2021 roku do wojskowego zamachu stanu, sytuacja tam zaczęła układać się niekorzystnie przede wszystkim dla dwóch krajów: Federacji Rosyjskiej oraz Chińskiej Republiki Ludowej.

Dla Rosji Sudan służyć miał przede wszystkim jako źródło surowców, takich jak chociażby złoto, dzięki którym mogliby poprawić stan swoich finansów, który uległ pogorszeniu w wyniku nałożonych na kraj sankcji. Moskwa chciała także, a może przede wszystkim, zaznaczyć swoją obecność w tym kraju poprzez stworzenie tam bazy wojskowej dla swojej marynarki wojennej. W ten sposób uzyskała by wpływy na ważnym z punktu widzenia handlu międzynarodowego akwenie jakim jest Morze Czerwone.

Chińczycy w Sudanie z kolei są zainteresowani przenoszeniem swojej produkcji, aby zmniejszyć koszty pracy i tym samym sprawniej zalewać swoimi towarami Europę, Afrykę czy też Bliski Wschód. Sudan oraz odłączony od niego Sudan Południowy to także ważni (aczkolwiek coraz mniej) dostarczyciele ropy naftowej. Jeszcze 15 lat temu niemal 10% ropy naftowej importowanej przez Chiny pochodziła z Sudanu, zanim ten jeszcze został przez Anglosasów rozczłonkowany na część główną i część południową.

Trwająca od października 2021 roku permanentna destabilizacja tego kraju nie służy więc mocarstwom, które chcą utrzymać globalistyczny porządek świata. Służy za to mocarstwu rewizjonistycznemu a więc Stanom Zjednoczonym.

Po zamachu stanu sprzed prawie 2 lat mimo iż oficjalnie został on skrytykowany przez administrację Bidena i zawiesiła ona nawet z tego powodu pomoc materialną dla tego kraju, Amerykanie postanowili otworzyć tam swoją ambasadę. Co więcej, jak donoszą amerykańskie media Stany Zjednoczone Bidena mocno zaangażowały się w wyrugowywanie wpływów rosyjskich z tego kraju. Amerykanie mają również w Sudanie prowadzić działalność dywersyjną, polegającą na próbach skłócenia Moskwy i Pekinu. Ale zacznijmy od początku.

Zamach stanu roku 2021 został dokonany przez sudańskiego watażkę Al-Burhana, blisko związanego z amerykańskimi sojusznikami z regionu Zatoki Perskiej – Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi oraz Arabią Saudyjską. Nowego sudańskiego dyktatora w obaleniu cywilno-wojskowego rządu ustanowionego po przewrocie politycznym z roku 2019, który obalił 30-letnie przywództwo Omara Al-Baszira wspomogły Sił Szybkiego Reagowania pod przywództwem Mohameda Hamdana Dagalo. SSR zostały przeszkolone zarówno przez Unię Europejską jak i Organizację Narodów Zjednoczonych. Jednak powszechnie znany jest również fakt ich bliskich związków z Federacją Rosyjską. Ten sam Dagalo wysyłał także swoich ludzi do walki z sojusznikami sojusznika Rosji a więc jemeńskimi powstańcami Huti. Trudno więc jednoznacznie zakatalogować tego człowieka oraz podlegle mu oddziały do 100% sojuszników któregoś ze światowych mocarstw.

Po zamachu stanu w Sudanie nowe, autorytarne przywództwo poluzowało swoje związki z Federacją Rosyjską, jednocześnie zbliżając się do sojuszników USA.

W 2017 roku obalony sudański satrapa Omar Al-Baszir „zapraszał” do Sudanu rosyjską bazę wojskową, chcąc w ten sposób uzyskać pomoc Moskwy w kwestii zdławienia antyrządowej rebelii. Obalenie dyktatora w roku 2019 ten pomysł jednak zdestabilizowało. Jednak już w 2020 roku rosyjski prezydent Władimir Putin wprowadził dekret zatwierdzający budowę bazy na sudańskim wybrzeżu Morza Czerwonego. Kilkanaście miesięcy później dochodzi w tym kraju do kolejnego zamachu stanu, który ponownie opóźnia tą inicjatywę.

W roku 2022 jednak Mohamed Hamdan Dagalo wyraził pewnego rodzaju aprobatę dla pomysłu rosyjskiej bazy w Sudanie. W lutym 2023 roku z kolei sudańskie przywództwo zdecydowało się na sfinalizowanie porozumienia o budowie instalacji rosyjskiej marynarki na wybrzeżu Sudanu. Zaledwie kilka miesięcy wcześniej amerykański ambasador w stolicy Sudanu – Chartumie ostrzegał Afrykańczyków, że zgoda na tą inicjatywę będzie miała swoje konsekwencje. Czy więc wojna pomiędzy sudańskimi generałami i kompletna destabilizacja kraju są tymi właśnie konsekwencjami?

Amerykańska strategia dla obszaru Afryki gdzie znajduje się Sudan i gdzie Rosjanie zwiększają swoje wpływy wydaje się być klarowna: wyrzucenie stamtąd tych rosyjskich wpływów. Działania amerykańskie w tej materii są dwojakie: po pierwsze zapoznawanie afrykańskich przywódców z amerykańskimi materiałami wywiadowczymi aby uzmysłowić im, że Waszyngton inwigiluje ich konszachty z Rosjanami. Jednocześnie Amerykanie w ten sposób informują o rzekomych niecnych planach Moskwy wobec tych krajów. I po drugie przekupywanie reżimów afrykańskich (nie tylko z resztą afrykańskich) pomocą gospodarczą.

W przypadku Sudanu administracja Bidena zastosowała oba te elementy.

W 2021 roku ekipa Bidena wysłała do tego afrykańskiego państwa wysłanników politycznych z senatu USA, jednocześnie załatwiała Sudanowi pożyczki od Europeczyjków. Umorzono także dług wobec Chartumu. Jakby tego mało dokonano projekcji wojskowej siły w Port Sudan, gdzie zacumowały amerykańskie okręty wojenne.

Jednocześnie Waszyngton poinformował władze tak Sudanu jak i Republiki Środkowoafrykańskiej, że Moskwa chce przejąć kontrolę nad wydobyciem surowców naturalnych w tych krajach. I tutaj dochodzimy powoli do sedna sprawy. A mianowicie poinformowanie władz Sudanu o planach rosyjskich, które równie dobrze mogą być prawdziwe co zmyślone na potrzeby sprowokowania wyrzucenia Rosji z tego kraju, dziwnym trafem zbiegło się w czasie z rewoltą Sił Szybkiego Reagowania Mohameda Dagalo.

Przypomnijmy, że Dagalo rozpoczął rewoltę jak się wydaje z powodu takiego, iż rządzący Sudanem dyktator Al-Burhan chciał natychmiast wchłonąć jego jednostkę specjalną do sił zbrojnych kraju. Podczas gdy Dagalo chciał aby to się odbyło w ciągu kolejnych nawet 10 lat. Wielu analityków właśnie to działanie uważa za przyczynę wybuchu walk frakcyjnych w sudańskich władzach, które ostatecznie doprowadziły do wybuchu konfliktu zbrojnego na terytorium tego afrykańskiego państwa.

Biorąc pod uwagę, że Dagalo jest ostatnimi czasy kojarzony z rosyjską firmą wojskową Grupa Wagnera, rewolta SSR sudańskiego watażki może być na rękę Moskwie. Wchłonięcie jednostki MHD przez sudańskie siły zbrojne pozbawiło by Rosję istotnego wpływu na sudańską politykę i gospodarkę.

O ile więc łączenie Moskwy z rewoltą Dagalo wydaje się usprawiedliwione dowodami oraz interesami Rosji w tym kraju, o tyle nie można nie zwrócić uwagi na fakt, że Stany Zjednoczone mogły to działanie niejako sprowokować, poprzez właśnie sugestie, że Rosjanie chcą przejąć bogactwa Sudanu. A mogli to dokonać właśnie poprzez SSR Dagalo. Wchłonięcie ich przez struktury wojskowe państwa mogło te działania udaremnić na co Dagalo i jego ludzie jak widać nie chcieli się zgodzić.

Oprócz Sudanu rosyjską bazę wojskową chce gościć także Republika Środkowoafrykańska.

Zaledwie kilka dni temu pojawiła się informacja, iż przywództwo tego kraju chce do siebie zaprosić nawet 5 do 10 tys. rosyjskich żołnierzy.

Najwyższe władze tego kraju poinformowały o tym opinię publiczną już po tym jak Stany Zjednoczone ostrzegły ich o rzekomych planach Moskwy przechwycenia kontroli nad tamtejszymi złożami surowców. Jak więc widać albo uznały to za blef USA albo wyrażają na taki scenariusz zgodę.

W tym miejscu można jedynie się zapytać: jak na to zareagują Amerykanie?

Casus Sudanu pokazał nam, że dokładnie 2 miesiące po zgodzie najwyższych władz tego kraju na rosyjską bazę wojskową w Sudanie wybuchła rebelia, która zdestabilizowała całe państwo. Czy należy więc oczekiwać kolejnej wojny w kolejnym afrykańskim kraju?

Można w tym miejscu zapytać: a co nas Polaków czy też szerzej rzecz patrząc Europejczyków obchodzi jakaś Afryka albo jakiś Sudan czy inna Republika Środkowoafrykańska? Otóż powinno nas to obchodzić z przyczyn demograficznych.

Kraje afrykańskie, a w szczególności Sudan oraz RŚA są dotknięte zjawiskiem eksplozji demograficznej. Oznacza to szybkie tempo przyrostu rzeczywistego liczby ludności w danym kraju.

Według danych z 2020 roku Sudan zamieszkuje około 45 milionów ludzi, z czego ponad 28 milionów a więc około 63% ma mniej niż 25 lat.

Już dzisiaj wiadomo, że z Sudanu w wyniku konfliktu zbrojnego trwającego od kwietnia bieżącego roku wyemigrowało około 350 000 osób. Według ONZ w ciągu najbliższych 6 miesięcy kraj ten opuści kolejne 1 000 000 ludzi. Przedłużanie tego konfliktu o kolejne miesiące może stworzyć nową falę afrykańskiej imigracji do Europy. A tego chyba nikt tak w naszym kraju jak i na naszym kontynencie nie chce.

Republikę Środkowoafrykańską, która chce wpuścić rosyjską bazę wojskową, pomimo agresywnej amerykańskiej doktryny usuwania wpływów Rosji z tej części świata, zamieszkuje według danych z roku 2020 około 6 mln ludzi, z czego mniej niż 25 lat ma około 3,5 mln a więc około 60%.

Biorąc pod uwagę, że Republika Środkowoafrykańska jak i Sudan są jednymi z najbiedniejszych państw świata, każda ich destabilizacja, która spowoduje jeszcze większą zapaść gospodarczą, w tym głód, który w Sudanie w wyniku wojny już występuje w znacznie szerszym kontekście niż przed wybuchem konfliktu, skończyć się musi exodusem ludności z tych państw. Biorąc pod uwagę, że cała Afryka jest jedną, wielką strefą gospodarczego niedorozwoju, logicznym się wydaje, że fala imigracji zostanie skierowana do bogatej i starzejącej się Europy. Co będzie stanowić bardzo poważne zagrożenie dla milionów Europejczyków. Widzieliśmy skutki masowej imigracji w roku 2015. Imigracja nadchodząca z Afryki centralnej może być znacznie większym zjawiskiem niż to z którym mieliśmy do czynienia 8 lat temu.

W tym kontekście należy się zastanowić: czy nadchodzące ruchy ludności z upadłych i niestabilnych krajów afrykańskich zostały wywołane zupełnie przypadkowo czy jest w tym jakiś większy polityczny czy też geopolityczny sens?

W roku 2015, kiedy ruszał exodus z Syrii, Libii, Iraku czy też Afganistanu, mieliśmy do czynienia ze „zdradą” interesów Izraela przez administrację Obamy oraz mocarstwa europejskie, którzy dogadali się z Islamską Republiką Iranu ponad głowami Syjonistów. Fala imigracji muzułmanów do Europy jak i islamskie zamachy terrorystyczne bardzo szybko przemodelowały poglądy Europejczyków oraz Amerykanów na islam i kraje muzułmańskie, wynosząc tym samym w USA antyislamską w swojej retoryce oraz radykalnie proizraelską w swoich czynach administrację Trumpa, a w Europie zwiększając znaczenie koncesjonowanych, proamerykańskich i proizraelskich partii politycznych, z partią Prawo i Sprawiedliwość na czele.

Dzisiaj Izrael ponownie cierpi na brak poparcia dla swojej krucjaty wobec Iranu. Kolejna demokratyczna ekipa w Białym Domu niewiele robi, aby zatroszczyć się o interes żydowski ponad interes własny, co czyniła tak administracja Trumpa jak i George’a Busha juniora.

Ponadto Europejczycy nie tylko nie chcą brać udziału w awanturze na Bliskim Wschodzie, czym denerwują Izraelczyków, lecz także nie chcą przedłużać awantury na Ukrainie ani tym bardziej odcinać się gospodarczo od Chińskiej Republiki Ludowej i wspierać ewentualnej wojennej zawieruchy, która może przyjść w okolicach Tajwanu. A to „znieważa” nie tylko marginalne pod względem powierzchni państewko położone w Palestynie (casus Iranu) ale również globalnego żandarma a więc USA. Wypuszczenie fali imigracyjnej do Europy byłoby więc solidną karą dla francusko-niemieckiej niesubordynacji wobec interesów atlantyckich oraz okazją do zmiany zachodnioeuropejskich rządów nieprzychylnych interesom USA na dużo bardziej przychylne.

Czy do tak owej dojdzie? No cóż, czas pokaże co Waszyngton uczyni z środkowoafrykańską bazą wojskową Moskwy. Czy pozwoli na tak ową czym usadowi rosyjskie wpływy w samym centrum kontynentu czy też po raz kolejny zgoda reżimu na rosyjskie wpływy wojskowe skończy się pewnymi „konsekwencjami” jak widzieliśmy to w połowie kwietnia w Sudanie.

Bez względu na formę rozwiązania kwestii środkowoafrykańskiej dalsze przedłużanie wojny w Sudanie może w zupełności wystarczyć do tego, aby kolejna murzyńsko-islamska fala ekonomicznej imigracji zalała Europę.

 

 

 

Na podstawie:

https://zmianynaziemi.pl/bezcenzury/wojskowy-zamach-stanu-w-sudanie-amerykanska-geostrategia

https://wolnemedia.net/wojna-watazkow-w-sudanie-kto-zyskuje-a-kto-traci/

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1578672%2Cwidmo-kryzysu-zywnosciowego-w-sudanie-rosnie-liczba-emigrantow.html

https://www.rp.pl/polityka/art38386681-kto-moze-ten-ucieka-z-sudanu

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/konflikt-w-sudanie-rodzi-nowy-problem-dla-swiata-zabraknie-napojow-i-slodyczy/3dpqv34

https://en.wikipedia.org/wiki/2015_European_migrant_crisis

https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_państw_świata_według_PKB_nominalnego_per_capita

https://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_the_Central_African_Republic

https://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Sudan#Age_structure

https://www.politico.com/news/2023/05/07/wagner-russia-africa-00095572

https://edition.cnn.com/2023/05/28/africa/sudan-displaced-people-gender-violence-intl-hnk/index.html

https://tass.com/defense/1624321

https://twitter.com/Resonant_News/status/1663166663364325378

https://www.indianarrative.com/world-news/russia-may-establish-military-base-in-central-african-republic-in-fresh-push-in-africa-144147.html

Ocena: 

Średnio: 5 (7 votes)

Komentarze

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika MiamiVibe

,, A my Polacy musimy

,, A my Polacy musimy zbudować silną armię Jezusa Chrystusa do walki z diabłami NWO ! "

Magister nie chcę Cię obrazić, ale może odwiedź jakiegoś psychiatrę w końcu, bo jak tu siedzę na tym forum od ponad 7 lat, to cały czas pierdolisz takie farmazony, że mam mocne podstawy twierdzić, że jesteś chory psychicznie.

Portret użytkownika axell69

My  wolni Polacy  mozemy

My  wolni Polacy  mozemy zorganizować  krucjatę  na takich ja wy ,  Armię Jezusa   zbudujucie  sobie  z rzutki na tacę , składacie się  się  co masza św  i  raz konkretniej   na czech kruli  dlaczego by nie przeznaczyć  tej kasy  na budowę  Armii Jezusa ??  Inschtalator - dlaczego ??!!     

Katujesz   tu  czytelników   słowami  godnymi   szydowskiego oprawcy   i jak zwykle ciężarem  gatunku sprawy  , jak  szydowski kosciół katolicki , kosztami  wiernych obarczyć . Sprzedajcie może Licheń  i Częstochowę  - może na jednego Kraba  wystarczy   no i do Boju  pajaca   szydowski ,  zakłamana zapluta franco - specjalisto  od seksu fekalnego 

JEDYNYM sposobem na pokonanie ich jest powrót do egzekwowania prawa naturalnego; Znieść CAŁE ich ustawodawstwo, które wzmacnia i wzbogaca ich, zubażając i zniewalając nas 

Portret użytkownika inzynier magister

na stacji tefałenowsko

na stacji tefałenowsko lewackiej leci marsz antypolski peowsko nienawistny w ramach antypisowskiej fali niezadowolenia lewaków ! na ulice warszawki wyszli fanatycy zielonego ładu, tuskaszenki i lewackich wartości pederastycznych eurosjuza protestować przeciwko pisowcom ! ciekawe czy pisowcy się przestraszą ? kolejny pucz, tak jak to było z wyłączenim telewizji w czasie puczu pierwszego, tym razem morderca i zdrajca putinowski ryży folksdojcz idzie na przedzie pochodu ! pisowcy mieli szanse zlikwidowac TVN i nie wykorzystali szansy to teraz TVN obali pisowcow...

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

JEDYNYM sposobem na pokonanie ich jest powrót do egzekwowania prawa naturalnego; Znieść CAŁE ich ustawodawstwo, które wzmacnia i wzbogaca ich, zubażając i zniewalając nas 

Portret użytkownika spokoluz

Won z partiami z Polski -

Won z partiami z Polski - dlaczego nasz rynek i europejski zalewa fala towarów z kraju 404 - to jest mechanizm zaniżania inflacji kosztem uwalania producentów w ue - aby nie było , że inflacja jest wysoka spowodowana sankcjami narzuconymi przez usrańców a przez nich samych w ogole nie przestrzeganych na podstawie własnych ustaw - np. nawozy - sankcje na nawozy od kacapa usrańce zdjeli 1 m-c po ich wprowadzeniu - bo jest to ważny i strategiczny interes narodowy . Unia je musi utrzymywać na rozkaz pana usranca.

Art. 4. konstytucji RP

2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.

przywilej suwerena mającego bezpośrednią władzę - oddaj głos na siebie w domu.

Portret użytkownika Medium

Jeszcze tylko zabrakło

Jeszcze tylko zabrakło porwania Stasia i Nel do Chartumu Wink

Czyli w dzisiejszych czasach mamy po sienkiewiczowsku rozłożone akcenty, przynajmniej z polskiego punktu widzenia.

Rosjanie chcą przejąć bogactwa Sudanu

Jeśli już, to Rosjanie chcą odciąć Amerykę od tych bogactw.

A przepraszam, Polska może teraz z własnych bogactw korzystać?

Portret użytkownika Endymion

Artykuł ciekawy, poznałem

Artykuł ciekawy, poznałem informacje, o których nie wiedziałem, ale mam z jedny problem:

"Afryka jest jedną, wielką strefą gospodarczego niedorozwoju, logicznym się wydaje, że fala imigracji zostanie skierowana do bogatej i starzejącej się Europy."

Moim zdaniem logiczne było by iść do bliższych Emiratów Arabskich. Bliżej i bogactwo, ale można stracić głowę za byle przewinienie, a w Europie pogłąskają, nakarmią urzynka, dadzą mu socjal, a jak zgwałci Szwedzką policjantkę i ją zabije, to będzie jej wina i rząd murzynkowi jeszcze odszkodowanie wypłaci, za stres który przeżył w związku z rozprawą!!!! Taki Sudan leży na ropie, a bieda straszna, o to dbają korporacje, aby tanio wydobywać i kupować.

Daj milionom ludzi dolara więcej dniówki, lepiej dać kilkaset tysięcy dolarów nadzorcy niewolników.

Prywatyzacja zysków i uspołecznianie kosztów jest najlepszym sposobem na biznes.

Paliwo jeszcze niedawno kosztowało 8zł, a teraz 6, bez powodu i przyczyny, a Orlen zanotował gigantyczny zysk i rozdaje miliardy jako dobrodziej.. Jacyś tam sędziowie krzyczą o wolnych sądach!?! Wolne będą jak wszyscy stracą pracę i emerytury, tutaj nie potrzebna miotła, a miotacz ognia. Poznałem kilku zdolnych absolwentów prawa, ale bez rodziny prawniczej nie mieli szans na aplikację i pracowali w markecie, a w czasie wolnym udzielali porad prawnych za "co łaska", myśleli, że to doprowadzi ich do jakiejś fundacji, a tam wakaty obsadzone i ministerialne dotacje załatwione, dla swoich. Polska jest bankrutem, a wspieramy fundacje, kupujemy narzędzia zbrodni, armia ma mieć 300.000 żołnierzy, wspieramy Ukrainę, Kalkstain ma 8000zł emerytury, a nie zhańbił się pracą nigdy, Tusk ma 13.000zł, bo za młodu malował kominy.. Pod pretoktoratem NWO dymają nas jak chcą. W wąskim gronie informujemy się..od lat.. jesteśmy błędem statystycznym dla systemu, ale samotny wilk może obalić system, stąd sraczka rządzących i sztucznie wykreowany Brunon Bombowiec.

Nas są miliony, a ich tysiące, możemy nakryć ich czapkami i une to wiedzą i boją się tego...

NIECH WALNIE METEOR, RESET CYWILIZACJI MARZY MI SIĘ.. ja umrę jak i reszta, będę szczęśliwy, że Bill Brama umiera w takich samych męczarniach jak ja, a w innym wymiarze ezoterycznym dopadnę go, a tam nie będzie bunkrów i twierdz, ochraniarzy, nie schowa się, nikt go nie obroni i wróci do piekła gdzie się wykupił diabłowi za ukradziony majątek. Diabeł dostanie ode mnie 5L smoły i dwie zapałki jako spadek po Bramie. Zapytacie dlaczego tylko 2 zapałki? Otóż trzeba być oszczędnym, zapałek mniej w pudełku niż winnych i skazanych.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Strony

Skomentuj