Ponowne szczepienie czterokrotnie zmniejszyło zakaźność osób zaszczepionych przeciwko koronawirusowi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Jeśli zaszczepieni Pfizer nadal zachorują, to rozprzestrzeniają koronawirusa w taki sam sposób, jak nieszczepieni,  ale tylko wtedy, gdy ich szczepionka „wyczerpie się”. Do takich wniosków izraelscy naukowcy. Na szczęście istnieje sposób na rozwiązanie tego problemu. Najprawdopodobniej Sputnik i inne szczepionki powinny pokazać podobny obraz.

 

W najnowszym zarysie pracy naukowej, opublikowany na medRxiv, zbadano sytuację z zakaźnością osób zaszczepionych przez Pfizer na materiale Izraela, czyli kraju, który jako pierwszy masowo zaszczepił swoją populację tą szczepionką. Praca odpowiada na bardzo ważne pytanie o przyczyny wysokiej zakaźności osób zaszczepionych.

 

Faktem jest, że szczepienie ma dwa cele. Z punktu widzenia zaszczepionego osobnika drastycznie zmniejsza jego szanse na chorobę, hospitalizację i śmierć. Z punktu widzenia społeczeństwa zmniejsza to szanse na zarażenie innych,  a tym samym znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się choroby.

 

Izraelskie statystyki za rok 2021 początkowo pokazywały bardzo imponującą realizację obu tych celów. Śmiertelność z powodu Covida-19 w kraju gwałtownie spadła do prawie zera, a liczba nowo zdiagnozowanych pacjentów drastycznie spadła. Jednak począwszy od lipca 2021 r. sytuacja uległa radykalnej zmianie, tzn. wzrosła zarówno śmiertelność, jak i liczba nowych przypadków.

 

Próby oszacowania ilości wirusów uwolnionych do środowiska przez osobę zaszczepioną, która mimo to zachorowała, wykazały, że przenosi ona wirusy w podobny sposób jak osoba nieszczepiona. Jednocześnie szanse na ciężką chorobę i śmierć u zaszczepionych były nadal znacznie mniejsze. Okazało się, że szczepionka nie spełnia już swojego zadania polegającego na powstrzymywaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa.

 

Było to szczególnie zastanawiające, ponieważ wcześniejsze prace, z pierwszej połowy 2021 roku, wykazały, że zaszczepiony chory uwalnia do środowiska znacznie mniej cząsteczek wirusa, czyli pozostaje mniej zakaźny.

 

Autorzy najnowszej pracy zbadali liczbę cząsteczek wirusa wydzielanych przez 11 889 Izraelczyków, którzy zachorowali w ostatniej fali epidemii koronawirusa w Izraelu. Spośród nich 1910 nie było zaszczepionych, 9734 było zaszczepionych obiema dawkami, a 245 przypadków zostało zaszczepionych, a następnie ponownie zaszczepionych, ale nadal zachorowało. W przeciwieństwie do wszystkich poprzednich badań, naukowcy podzielili uczestników na grupy według czasu, jaki upłynął od ich drugiego szczepienia do momentu zachorowania na covid.

 

Ocena: 

Średnio: 1.5 (2 votes)

Komentarze

Portret użytkownika Wiertaraobnazachazara

Znalezlscie sobie temat na

Znalezlscie sobie temat na cale zycie czy tymczasowo?
A jak tam SPRAWNOSC FIZYCZNA przed przymusem szczepionki hahahaha
a moze siekiera jeszcze nie kupiona a krzyczycie jak przyjda to zabije siekiera hahahaha

Portret użytkownika kolo

Bo im się wydaje że pozjadali

Bo im się wydaje że pozjadali wszystkie rozumy, sami inżynierowie, spece od chemii, biologii i nie wiadomo czego jeszcze. Naczytało się bractwo bzdur w necie i głupoty wypisuje. Im nie potrzeba siekiery, wystarczy że zaczną z mostu skakać przed strachem że ich zaszczepią. Same płaskoziemkie foliarze. 

Strony

Skomentuj