Polska zażądała potępienia zbrodni UPA! Czy zmieni się polityka zagraniczna względem banderowskiej Ukrainy?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Przez długi czas wydawało się, że prowadzona na klęczkach polska polityka zagraniczna względem Ukrainy, nigdy się nie zmieni. Ostatnio jednak zauważalne są pewne symptomy wskazujące na to, że stronnictwo proukraińskie w PiS słabnie i następuje zmiana kursu wymuszona pewnymi wydarzeniami a także gloryfikacją banderyzmu i nazizmu przedstawianych jako podwalin scalających ten młody naród.

 

Polskie władze długo udawały, że tego nie widzą, ale pewne wydarzenia pokazały, że nasza bezwarunkowa miłość do Ukrainy jest nieodwzajemniona. Szczególnie zabolała Warszawę manifestacja, którą przygotował prezydent Petro Poroszenko, który zorganizował wielką fetę z okazji zniesienia obowiązku wizowego dla Ukraińców, ale na Słowacji, a nie w Polsce. Przeszedł wtedy przez drzwi symbolizujące Europę i oświadczył, że to "ostateczne opuszczenie tego kraju z imperium rosyjskiego i powrót do rodziny narodów europejskich".

 

Fakt, że ceremonia ta odbyła się na Słowacji a nie w Polsce bardzo zszokował polskie władze, które uważają się za międzynarodowego adwokata Ukrainy. Najwyraźniej Ukraińcy tak o naszym kraju nie myślą. W kategoriach dyplomatycznych to poważny zgrzyt i sygnał dla Polski, że jej usługi nie są już potrzebne. Tym samym okazało się, że jedyna rzecz wspólna z Ukraińcami to ich rusofobia, również rozpowszechniona w Polsce. 

 

Od dawna wiele polskich niezależnych mediów nawołuje, że ludobójstwo Polaków na Wołyniu stało się na Ukrainie zalążkiem nowej zbrodniczej ideologii, w której rżnięcie ludzi piłami i rozrywanie końmi, przedstawiane jest jako działanie narodowo-wyzwoleńcze, którego celem było odzyskanie "ziem etnicznie ukraińskich". Taką tezę rozprzestrzenia tamtejszy odpowiednik naszego IPN. 

 

Co ciekawe uważają oni, że do "etnicznych ziem ukraińskich" wchodzi również Przemyśl, Jasło, a nawet Lublin. Nie są to tylko rojenia garstki ukraińskich nacjonalistów tylko urosło to do rangi oficjalnej polityki historycznej. Odbywa się to przy relatywizacji bestialskich morderstw Polaków na kresach wschodnich Rzeczpospolitej, opowiadając przy tym bajki o rzekomej wojnie jaką toczyła OUN UPA z AK. Często też Ukraińcy porównuje zbrodnię wołyńską z powojenną Akcją Wisła, która ostatecznie poprzez relokacje ludności ukraińskiej ,zakończyła dekadę terroru OUN UPA.

 

Teraz obudziliśmy się w rzeczywistości w której wiceszef polskiego MSZ, Bartosz Cichocki, nagle stwierdza, że Ukraina prowadzi politykę historyczną antagonizującą Polaków i Ukraińców i formułuje jasne oczekiwanie, aby władze Ukrainy dokonały potępienia zbrodni wołyńskiej oraz jej sprawców. 

"Nasz przekaz wobec partnerów ukraińskich jest jasny: oczekujemy potępienia zbrodni wołyńskiej oraz jej sprawców. Niestety z niepokojem obserwujemy, że obecna ukraińska polityka historyczna, ignorując prawdę historyczną, dąży do przedstawiania ludobójstwa na ludności polskiej jako wojny polsko-ukraińskiej (Armia Krajowa – Ukraińska Powstańcza Armia), w której zbrodni na ludności cywilnej dopuszczały się w jednakowej mierze obydwie strony. Celem takiej narracji jest oczyszczenie z zarzutów ludobójstwa OUN-UPA oraz ich liderów" - powiedział Cichocki

Taki przekaz jest oczywiście sygnałem, że Polska zrozumiała "policzek" wymierzony jej przez Poroszenkę robiąc święto wejścia do Europy na Słowacji. Może to też mieć związek z ostatnimi atakami na polskie placówki dyplomatyczne i polskie miejsca pamięci. Trudno już dłużej wmawiać społeczeństwu, że to wszystko na pewno ruskie prowokacje. Dowodów na to brak, za to niewykluczone, że pojawiły się dowody, że w Łucku z granatnika do polskiego konsulatu strzelali jednak Ukraińcy.

 

Gdy ktokolwiek w ostatnim czasie pozwalał sobie na wskazywanie patologii na Ukrainie, domyślnie zostawał stygmatyzowany jako "ruski agent". Uznano za takich między innymi Janusza Korwin Mikkego, Grzegorza Brauna, a także redaktorów z portalu zmianynaziemi.pl . Wystarczyło krytykować gloryfikacje Bandery i wskazywać na oczywiste sprawy jak kwestia roszczeń terytorialnych względem Polski, ale i Węgier, których Ukraińcy straszyli ostatnio "'wołyniem", sugerując, że zginą ich dzieci jeśli spróbują sposobu z zielonymi ludzikami, aby odzyskać.

 

Ukrofile skupieni są głównie wokół środowiska Gazety Polskiej, prowadzonego przez odznaczonego przez Ukraińców Tomasza Sakiewicza, czołowymi postaciami rozprzestrzeniającymi ukraińską propagandę jest też niejaki Jerzy Targalski, uważający się za specjalistę od Rosji Smile Ta zabawna grupka wspomagana przez obecnego szefa MON Antoniego Macierewicza, funkcjonuje według prostej zasady. Nie wolno zwracać uwagi na powszechną na Ukrainie gloryfikację banderyzmu i SS Galizien, ponieważ tak mówią Rosjanie, więc powinniśmy mówić odwrotnie. Jeśli fakty świadczą inaczej to tym gorzej dla faktów. 

 

Zbrodniarze z UPA to według nich bohaterowie walczący z Sowietami, nie zwyrodnialcy, ale ukraińscy "żołnierze wyklęci". Są to według nich jedyni bohaterowie jakich mają Ukraińcy i trzeba to przyjąć do wiadomości, nie krytykować, a gdy ktoś obnaża fałsz takiego rozumowania domyślnie nazywać go "ruskim agentem" co kończy dyskusję z poczuciem dziwacznej wyższości z ich strony. Teraz gdy najwyraźniej Polska szykuje zwrot w swojej polityce zagranicznej na wschodzie, zapewne w szeregach tych proukraińskich propagandystów wdarły się wątpliwości co do przyszłości ich misji, ale z pewnością się nie poddadzą. 

 

Należy też zwrócić uwagę, że wlewająca się do naszego kraju szerokim strumieniem mniejszość ukraińska liczona już w milionach, może spowodować, że wkrótce sytuacja w jakiej przez niefrasobliwość obu ostatnich rządów, znaleźli się Polacy, zacznie przypominać tą, która miała miejsce w latach trzydziestych i czterdziestych ubiegłego stulecia.

 

Założenie, że to są inni Ukraińcy i możemy z nimi tworzyć wspólną multinarodową ojczyznę jest z gruntu fałszywe. Trudno sobie wyobrazić, że Izrael nie widzi problemu w gloryfikacji nazizmu w Niemczech, nikomu to nawet do głowy nie przychodzi, a gdyby Niemcy nadal tak postępowali, na przekór protestującemu Izraelowi, zostaliby rozszarpani przez światową opinię publiczną. Ukraińców jednak nikt poza Rosjanami nie krytykuje i dlatego są coraz bardziej zuchwali. Poza tym jeśli wierzyć analizie, zwykle nieomylnego w tych sprawach redaktora Stanisława Michalkiewicza, to właśnie Ukraina stała się nowym pupilkiem Izraela i być może miejscem zapasowym dla coraz bardziej nękanego przez Arabów państwa położonego w Palestynie. 

Być może paradowanie w nazistowskich mundurach jest dozwolone jeśli odbywa się na Ukrainie i wtedy nagle nikogo to nie oburza. Za to w Polsce nawet rzymskie pozdrowienia środowisk narodowych wzbudzają gównoburze wzbijane przez krzyczących w niebogłosy lewaków widzących we wszystkim czego nie lubią lub nie rozumieją, zwyczajowy już faszyzm. 

 

Umówmy się zatem, że 14 Dywizja Grenadierów SS (1 ukraińska) zwana SS Galizien, to nie byli ludzie walczący o wolność Ukrainy, tylko ludzie aktywnie uczestniczący w utrwalaniu nazistowskiego państwa totalitarnego. Nie są to żadni kombatanci tylko w większości zbrodniarze wojenni. Czy teraz już wolno wychwalać SS bo formacja ta walczyła z bolszewikami na froncie wschodnim w Rosji, a obecnie z rosyjskojęzyczną ludnością Donbasu swoją wojnę prowadzi Kijów i potrzeba dobrych wzorców z SS? Czy naprawdę w tym absurdzie zaszliśmy już tak daleko, że aby zrobić dobrze Ukraińcom rozważamy relatywizowanie nazistowskich zbrodniarzy? 

 

 

Źródła:
 
http://wpolityce.pl/polityka/345410-koniec-zludzen-czas-dokonac-zdecydowanej-reorientacji-...
http://naszdziennik.pl/polska-kraj/183369,czas-na-rewizje-polityki-wobec-ukrainy.html
https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/wiceszef-msz-oczekujemy-ukrainy-potepienia-zbr...
http://kresy.pl/wydarzenia/ukraincy-uczcili-pamiec-ss-galizien-w-mundurach-ss-i-pod-flagam...
http://kresy.pl/wydarzenia/wolodymyr-wiatrowycz-zachwycony-wypowiedziami-targalskiego-nt-upa/
http://kresy.pl/wydarzenia/wiatrowycz-o-wolyniu-zbrodnie-byly-symetryczne/

 

 

Ocena: 

Średnio: 5 (4 votes)

Komentarze

Portret użytkownika  kuba9131

Uważam że Ukrainę trzeba

Uważam że Ukrainę trzeba potępić za gloryfikację Bandery. Uważam, że w ostateczności powinniśmy nawet zawiesić stosunki dyplomatyczne z Ukrainą dopóki będzie tam kult Bandery.

Ale to nie oznacza że jednocześnie trzeba wychwalać Rosję tylko dlatego że jest wrogiem Ukrainy. W naszej historii Rosja nigdy nie była przyjacielskim państwem dla Polski i już nigdy nie będzie. 

Portret użytkownika U_P_Adlina

a kogo chcesz wychwalać i być

a kogo chcesz wychwalać i być jego "przyjacielem"? Bandycką uSSmanię, która wspiera nazi-banderym na upainie? Co do przyjaźni, to dlaczego: "nigdy nie będzie"? Bo co? W tej chwili trzeba wykorzystać to, że Rosja ma politykę zbieżną z polską racją stanu do której to racji należy zniszczenie banderyzmu na upainie i zahamowanie zaoceanicznego bandyty. Tak robią inne kraje wyszehradu, które wyzbyły się rusofobii, a pozostawiły zimną kalkulację.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika U_P_Adlina

nieuzasadniona awersja do

nieuzasadniona awersja do uSSa? Od 89 roku Polska jest pod ich butem i dorobiła się statusu: "kraju istniejacego teoretycznie", w którym Polacy nie mają nic do powiedzenia, a ty mówisz o "nieuzasadnionej awersji"? A banderyzm odpalony na ukrainie, który jest śmiertelnym zagrożeniem dla Polski, to też "nieuzasadniona awersja"? O czym ty bredzisz?

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Medium

Zniknął Twój post )najpewniej

Zniknął Twój post (najpewniej do draco_tr) pod linkiem:

http://zmianynaziemi.pl/comment/362965#comment-362965

o treści:

Znasz program tej partii
Znasz program tej partii człowieku??! Twierdzą oni, ze Polska jest
okupowana przez NATO, które stanowi zagrożenie naszego bytu narodowego
poprzez instalowanie ofensywnych broini strategicznych. Czy to nie jest
PRAWDĄ??!!

Twierdzaą oni, że Ukraina to false flag w celu osłabienia strategicznego
Rosji dla której ten odwiuecznie rosyjski regin stanowi bazę obronną wraz
z Morzem Czarnym. Czy to nie jest PRAWDĄ?

Na zakonczenie przytoczę Ci program partii Zmiana:

http://partia-zmiana.pl/program/

Co Ci sie w nim nie podoba? Wymień po kolei!

Strony

Skomentuj