Odbyły się kolejne protesty przeciwko paszportom covidowym

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Rządy państw europejskich w większym lub mniejszym stopniu próbują zaprowadzić nowy covidowy porządek, wzorując się na Australii. Przeciwko segregacji sanitarnej odbywają się regularne protesty, mimo to "demokratyczne" władze nie chcą oddawać wolności i zamierzają karać część obywateli za to, że nie chcą przyjąć szczepionki.

 

Pod przykrywką walki z koronawirusem na naszych oczach powstaje nowy system, do którego próbuje się podłączyć całe społeczeństwa. Osobom niezaszczepionym odbiera się podstawowe prawa - w zależności od kraju zakazuje się np. wstępu do restauracji, barów i muzeów oraz zabrania się uczestnictwa w wydarzeniach sportowych. W niektórych krajach wprowadzono wymóg szczepienia lub płacenia za regularne testowanie się, aby móc pracować.

 

Paszporty covidowe zazwyczaj wydawane są osobom, które zostały zaszczepione na COVID-19, przeszły przez chorobę lub uzyskały negatywny wynik testu. Ten z kolei jest ważny tylko przez kilka dni. Pozostali, którzy nie mogą uzyskać tego typu certyfikatów są po prostu dyskryminowani przez władze.

We Francji, która wprowadziła paszporty szczepionkowe 21 lipca, w sobotę odbyły się demonstracje w całym kraju. W 171 protestach uczestniczyło łącznie ponad 40 tys. osób. W samym Paryżu było około 5 tys. ludzi. Był to już 14. z rzędu sobotni protest przeciwko paszportom covidowym, którym objęto restauracje, szpitale oraz około 1,8 mln pracowników, a pod koniec września stały się obowiązkowe również dla dzieci w wieku od 12 do 17 lat.

 

Tymczasem we Włoszech paszporty szczepionkowe obowiązują już od 1 września, lecz w piątek tamtejszy rząd zdecydował, że certyfikat jest wymagany, aby móc pracować. Niezaszczepieni w dalszym ciągu mogą chodzić do pracy pod warunkiem, że będą co dwa dni płacić za testy. Włosi bez paszportu nie mogą chodzić do pracy, a za złamanie tej zasady grożą kary w wysokości nawet 1500 euro. Rząd również pracodawcom zagroził grzywnami. W sobotę przeciwko tej decyzji około 6 tys. osób protestowało w mieście Triest, a około 100 w Genui. Podobna demonstracja odbyła się  w Rzymie.

 

Podobny sprzeciw, choć na mniejszą skalę, odbył się w sobotę w Szwajcarii. Łącznie około 5,5 tys. osób protestowało w Baden, Lozannie i Rapperswil-Jona. W tym kraju paszport covidowy jest wymagany od 13 września. Bez niego wstęp do restauracji, barów i wielu innych obiektów jest zakazany.

Niewielki protest odbył się również w Finlandii, która dopiero w piątek przyjęła paszport covidowy. Pod parlamentem protestowało kilkaset osób. Certyfikat jest tam wymagany dla osób w wieku od 16 lat - bez niego nie można wchodzić m.in. do barów i restauracji, klubów nocnych, siłowni, basenów, teatrów i obiektów sportowych.

 

Z pewnością to nie koniec protestów przeciwko temu szaleństwu. Niestety rządy nie przejmują się sprzeciwem wśród obywateli - rzekomo tymczasowe rozwiązania na czas pandemii, które dyskryminują część mieszkańców mogą zostać dowolnie przedłużane, a protesty już teraz powoli słabną.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika moon fake

Protesty można sobie wsadzić

Protesty można sobie wsadzić póki policja i wojsko nie staną przeciwko władzy...i dlatego te służby nie zostały i nie zostaną sprywatyzowane. Więc mamy dwa światy. Dlatego ludziom pozostało się zorganizować przeciwko systemowi w oddzielny system.
W tekście masz błąd który wskazuje na to że protesty organizowano w restauracjach-"W samym Paryżu było około 5 tys. ludzi. Był to już 14. z rzędu sobotni protest przeciwko paszportom covidowym, którym objęto restauracje, szpitale oraz około 1,8 mln pracowników," Literka i się zjadła - którym (i).

Portret użytkownika T.R

Paryż miasto w którym mieszka

Paryż miasto w którym mieszka przeszło 2 mln mieszkańców . Protestowało 5 000 . Czyli ile ludzi chce mieć paszporty covidove i obostrzenia sanitarne ? Oczywiście przy przeliczeniu można sobie odjąć (małoletnie dzieci ,starców , obłoźnie chorych , pracujących ).

Skomentuj