Niemcy zawieszają zgodę na Nord Stream 2. Ceny gazu znowu gwałtownie rosną

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ceny gazu ziemnego w Europie ponownie wzrosły we wtorek 16 listopada 2021 roku. Przyczyną wzrostów cen, jest niedawna decyzja niemieckiej Federalnej Agencji ds. Sieci (Bundesnetzagentur), która zawiesiła proces certyfikacji rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2. Gazociąg, został ukończony we wrześniu 2021 roku.

 

Ponieważ około 40% gazu ziemnego w UE pochodzi z Rosji, wiodący handlowcy energii ostrzegają przed ryzykiem wystąpienia przerw w dostawach prądu w Europie w przypadku chłodnej zimy. W wydanym dziś oświadczeniu, Bundesnetzagentur ogłosiło że certyfikacja operatora gazociągu Nord Stream 2, byłaby możliwa tylko wtedy, gdyby operator został zorganizowany w formie prawnej zgodnej z niemieckim prawem.


Procedura certyfikacji pozostanie zawieszona do czasu przeniesienia głównych aktywów i zasobów ludzkich do spółki zależnej, a Bundesnetzagentur będzie w stanie sprawdzić, czy dokumentacja złożona przez spółkę jest kompletna. Po ogłoszeniu tej decyzji, ceny kontraktów terminowych na gaz, wzrosły o 10%, potęgując biednienie przedsiębiorstw i gospodarstw domowych.


Decyzja niemieckich władz zapadła w czasie narastającego napięcia między Unią Europejską, a Rosją. Mowa tu zarówno o napięciach na Ukrainie, jak i kryzysie migracyjnym na granicy białorusko-polskiej. Wiele wskazuje na to, że Nord Stream2 jest traktowany jako karta przetargowa.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika wojna.INFO

Zakłądy prokukujące nawozy

Zakłądy prokukujące nawozy sztuczne wstrzymują produkcję. Przy obecnych cenach gazu produkt byłby zbyt drogi i po spadku jego (gazu) cen nie dało by się go sprzedać. Grozi nam brak plonów ponieważ import nie wystarczy na potrzeby naszego (europejskiego, nie tylko UE) rolnictwa, a bez nawozów mało co wyrośnie.

Portret użytkownika Kwazar

Ale Polska to ma fajną

Ale Polska to ma fajną sytuację Ni.... KROPLI Gazu z Zsrr Rskich Ni z Białorusi i ani kropli od Merkel ROFL Teraz Tylko od Usia wząć pozostało, po Bardzo drogo,tyle co kupili od ruskich :))) 

Portret użytkownika BG-OG

PRZEŻYLIŚMY STALINIZM, PRL ,

PRZEŻYLIŚMY STALINIZM, PRL , 30 LAT PAJDOKRACJI, PRZEŻYJEMY I TO . CHOĆ ŻAŁUJĘ ŻE WYMIENIŁEM PIEC NA EKOGROSZEK NA GAZOWY. ALE PIECA NIE ZEZŁOMOWAŁEM BO NIE MUSIAŁEM, WIĘC..... . I MAM KOMINEK I 4 M3 SUCHEGO BUCZKA . PRZEŻYJĘ NAWET - 40, BEZ GAZU.

Strony

Skomentuj