Naukowcy twierdzą, że wolny od lodu Biegun Północny możemy zobaczyć w 2054 roku

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Połączona grupa klimatologów z USA i Chin, przewiduje, że biegun północny naszej planety będzie całkowicie pozbawiony lodu już w latach 2054-2058. Tradycyjnie, sezonowe minimum pokrywy lodowej na biegunie północnym występuje we wrześniu, więc oczekuje się, że w tym miesiącu w latach 2054-58, po raz pierwszy w ciągu ostatnich 25 tysięcy lat może on się składać całkowicie z wody.

 

Naukowcy wiedzą od dawna, że istnieją cykle wahań lodu na biegunie północnym - maksymalny, w marcu, minimalny - we wrześniu.  W ostatnich latach naukowcy zaczęli zwracać uwagę na fakt, że latem pokrywa lodowa topi się szybciej i znacznie bardziej niż zamarza w zimnych porach roku.  Za główny motor tego braku równowagi jest uważane globalne ocieplenie.

 

Wielu klimatologów ostatnio zaczęło budować modele klimatyczne, których celem jest oszacowanie, kiedy dojdzie do tego, że lód z Arktyki zniknie. Zakładają oni stały wzrost temperatury i aktywności słonecznej, co oczywiście nie jest takie pewne.  Niektórzy mówią jednak, że to z pewnością nastąpi. Jedni stwierdzają, że dojdzie do tego do roku 2100, inni 2040, a jeszcze inni do 2035.

 

Najnowsze szacunki wykonał wspólny zespół naukowców ze Stanów Zjednoczonych i Chin.  Zastosowano obliczenia aktualizowane z najnowszych danych uzyskanych ze stacji pogodowych oraz satelitów. Na ich podstawie specjaliści powiedzieli, że są w 100% przekonani o tendencji ocieplenia, jak również o fakcie, że proces topnienia lodu nie jest sezonowy, lecz ma charakter długotrwały.

 

Eksperci twierdzą, że w obliczeniach zostały uwzględnione dane uzyskane do 2013 roku, podczas gdy wcześniej większość modeli i prognoz posługiwała się danymi do roku 2007.  Mając to na uwadze, klimatolodzy twierdzą, że według ich wiedzy Arktyka roztopi się najwcześniej w latach 2054-58. Nawet wtedy nie będzie to jednak zjawisko stałe i taki stan rzeczy spodziewany jest we wrześniu i ma potrwać jedynie kilka tygodni. Wszystkie te prognozy naukowców mogą się jednak okazać błędne, gdy dojdzie do stałego zmniejszenia aktywności słonecznej, co przecież również jest obecnie obserwowane.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj