Naukowcy odkryli mechanizm ochrony genetycznej przed zakażeniem SARS-CoV-2

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Dzięki kompleksowym badaniom kilku koronawirusów naukowcy odkryli krytyczne cząsteczki, które są wykorzystywane, w tym SARS-CoV-2, do infekowania zdrowych ludzkich komórek. Zarządzanie tymi cząsteczkami może całkowicie chronić przed zakażeniem koronawirusem. To odkrycie pomoże opracować leki celowane nie tylko przeciwko COVID-19, ale także przygotować się na przyszłe epidemie koronawirusa, które z pewnością się wydarzą.

Większość naukowców zgadza się, że COVID-19 nie jest ostatnią infekcją koronawirusem, która stała się epidemią. Wcześniej były to koronawirusy SARS w 2002 r. i MERS w 2012 r. Przyszłe epidemie prawdopodobnie będą również pochodzić z rodziny koronawirusów.

 

Badanie przeprowadzone przez zespół naukowców z Kalifornii dostarcza nowych informacji na temat mechanizmów wchłaniania komórek przez wirusa, a także wskazuje na potencjalne cele terapeutyczne w leczeniu COVID-19.

 

„Wyjątkowość tego badania polega na tym, że badaliśmy nie tylko SARS-CoV-2, ale także inne koronawirusy w tym samym czasie. Daje nam to dobre wyobrażenie o docelowych lekach, które mogą tłumić wiele koronawirusów ”- tłumaczą naukowcy.

 

Najpierw naukowcy zainfekowali hodowlę komórkową SARS-CoV-2 i dwoma innymi koronawirusami, które powodują przeziębienie. Wszystkie trzy wirusy przyczyniły się do śmierci komórki. Następnie zmutowali komórki i obserwowali, które stały się mniej podatne na infekcję. Naukowcy nie byli zaskoczeni pierwszymi wynikami. Mutacje w genie ACE2, które SARS-CoV-2 wykorzystuje do dostania się do komórek, chroniły je przed infekcją lub śmiercią. Jednak dalsze wyniki były mniej przewidywalne.

 

Okazało się, że pewne mutacje genetyczne chroniły komórki przed wszystkimi trzema koronawirusami. Były to mutacje genów, które kontrolują równowagę dwóch typów cząsteczek lipidów w ludzkich komórkach, tj. cholesterolu i fosforanu fosfatydyloinozytolu. Obie cząsteczki są do pewnego stopnia niezbędne, aby wirusy dostały się do komórek, ale nie zostały jeszcze zbadane w odniesieniu do SARS-CoV-2.

 

Kiedy naukowcy przetestowali trzy koronawirusy na komórkach, w których te geny były całkowicie nieobecne, infekcja nie wystąpiła. Następnie zaburzyli równowagę fosforanu fosfatydyloinozytolu lub cholesterolu i okazało się, że w tym przypadku komórki były mniej podatne na infekcję którymkolwiek z trzech koronawirusów, ale nadal mogły zostać dotknięte.

 

Warto zauważyć, że niektóre cząsteczki niezbędne dla SARS-CoV-2 nie były potrzebne pozostałym koronawirusom przeziębienia do infekcji i odwrotnie. Wyniki te pomagają wyjaśnić, dlaczego COVID-19 jest bardziej śmiertelny niż inne koronawirusy.

 

W ramach najnowszych badań naukowcy zamierzają testować leki ukierunkowane na fosforan fosfatydyloinozytolu i cholesterol, aby zatrzymać namnażanie koronawirusów bez poważnych skutków ubocznych. Głównym celem ich pracy powinny być leki o szerokim spektrum działania, skierowane nie tylko na SARS-CoV-2, ale także na inne koronawirusy.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika gall anonim

HTTC prof, Pyrcia z UJ zabuja

HTTC prof, Pyrcia z UJ zabuja wszystkie koronawirusy i ludzie byliby zdrowi, ale schować trzeba substancję do bunkra, aby BIGFARMA z Telawiwu zarobiła kokosy na suplementach diety czyli sprasowanych substancjach

Skomentuj