Na Bliskim Wschodzie wybuchły protesty po tym gdy saudyjski reżim ściął znanego szyickiego opozycjonistę

Kategorie: 

Foto: www.facebook.com/pages/Free-Sheikh-Nimr-Baqir-Al-Nimr/125044634358004

Być może jesteśmy właśnie świadkami rewolucji w Arabii Saudyjskiej. Reżim wykonał masową egzekucję, zabijając w sumie 48 osób. Wśród zabitych znajduje się znany szyicki opozycjonista Nimr al-Nimr, jeden z największych krytyków panującej tam monarchii. Egzekucja zapoczątkowała masowe protesty na Bliskim Wschodzie i otwarcie wzywa się do obalenia reżimu.

 

MSW Arabii Saudyjskiej podało o wykonaniu kary śmierci na 48 osobach, które oficjalnie oskarżono o "terroryzm". Egzekucja miała miejsce w piątek, w pierwszy dzień 2016 roku. Skazany na śmierć szejk Nimr al-Nimr brał udział w antyrządowych protestach w 2011 roku. Szyita został zatrzymany między innymi za krytykę władz i nawoływanie do buntu. Jego egzekucję nieraz przekładano w obawie przed reakcją szyickiej społeczności.

 

Najwyższy duchowny Arabii Saudyjskiej Abdul Aziz bin Abdullah al-Sheikh stwierdził, że kraj okazał w ten sposób miłosierdzie dla skazańców, którzy dzięki temu nie będą już więcej mogli popełniać kolejnych przestępstw. Warto dodać, że Arabia Saudyjska została wybrana na przewodniczącego komitetu ONZ ds. Praw Człowieka.

Irański ajatollah Ali Chamenei porównał saudyjski reżim do Państwa Islamskiego, które również zabija swoich przeciwników,  a szyici w wielu krajach na Bliskim Wschodzie rozpoczęli demonstracje. W Bahrajnie doszło nawet do starć z policją, która zaczęła używać gazu łzawiącego, natomiast państwo Saudów wysłało do regionu Qatif kilkaset pojazdów opancerzonych.
 

Znani szyiccy przywódcy religijni wzywają do otwartej walki z reżimem. Wykonanie egzekucji na szyickim szejku jest na ogół postrzegane jako eliminacja największych krytyków monarchii. Premier Iraku Nouri al-Maliki oświadczył, że jest to początek końca Arabii Saudyjskiej. Iran również zapowiedział iż śmierć Nimr al-Nimra będzie wiązać się z konsekwencjami. Nie można wykluczyć, że wojna w Jemenie przeleje się teraz na Arabię Saudyjską i rzeczywiście doprowadzi do upadku rządów króla Salman ibn Abd al-Aziz as-Sauda.

 

 

Źródło: http://www.theguardian.com/world/live/2016/jan/02/middle-east-condemns-saudi-execution-of-shia-cleric-live

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Egzystencja Minerwa: Ziemio! – tyle razy do ciebie wracałam... Kiedyś, na pewno znowu się spotkamy – powiedziała gdy odchodziło Spełnienie Ziemia.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Mojeimię44

Mają swoich fałszywych

Mają swoich fałszywych proroków więc niech tracą dla nich życie i dla nich mordują. Uważają to za inteligentne działanie to niech to robią.
Przeczytałem dziś jak założyć partię polityczną i wiecie, że wystarczy tylko 1000 podpisów ludzi z obywatelstwem Polskim? Nazwę partii proponuję na Archekraci 44. Potrzebuje 2 ludzi do zarządu i jak największą ilość członków. Jeżeli bierzecie na poważnie to co piszę to proszę was o pisanie na mojego maila [email protected] w temacie wpiszcie partia polityczna.
Po pewnym czasie możemy zorganizować wideo rozmowę za pomocą skype.  Możemy zacząć się spotykać na co tygodniowych zebraniach partii na skype i  obierać kierunek rozwoju. Możemy zacząć budować plan działania oraz program partii. Co więcej ja spróbuję napisać artykuł o tym, że chcę stworzyć partię polityczną opartą o archekrację ale nie wiem czy znz to wypuści. 

PILNE! Linkuj ciekawe artykuły znz u siebie na koncie społecznościowym. Zwiększaj zasięg. 

Portret użytkownika doktormózg

Nic mnie tak nie cieszy, jak

Nic mnie tak nie cieszy, jak wyżynanie się nawzajem islamistów. ONZ powinno stworzyć specjalny fundusz na ten cel, czyli na maczety, które powinno się rozdawać na bliskim wschodzie za darmo. Za dziesięć lat społeczność muzułmańska zmniejszyła by się może o połowę Smile

Portret użytkownika achiles

Arabia saudów, już od pół

Arabia saudów, już od pół roku dostaje ostre baty od zwykłych Jemeńskich pastuszków, o czym już wiele razy informowałem na tym portalu, wraz z filmami to dokumentującymi . Walą w ich bazy wojskowe SKUDAMI I TOCZKAMI starymi, że aż miło. I nie pomagają im nawet jedni z najlepszych najemników, jakich saudowie, za grubą KASĘ NAJĘLI w swe szeregi. Może właśnie o to im chodziło by właśnie teraz przy tych porażkach samym podpalić wewnętrznie swój "kociołek" w celu oszacowania podziemia u siebie opozycyjnego, a może już ich dobiły gospodarczo te sztucznie zaniżanie CEN PALIW, na szatańskie polecenie, co ich mocno ekonomicznie DOBIJA. TAK, CZY SIAK, RADZĘ ZATANKOWAĆ SWOJE POJAZDY NA FULL, KOGO STAĆ, NA TO, BO CENA PALIWA MOZE SKOCZYĆ NAGLE I TO NAWET O 2 ZŁ. JAK TO ANALITYCY PRZEWIDUJĄ., od cen paliw światowych. 

Portret użytkownika Akamai

Ja tam o Saudów jestem

Ja tam o Saudów jestem spokojny. Arabia Saudyjska to jedna z amerykańskch korporacji, a USA to nadal kolonia korony brytyjskiej. A ta miła staruszka, Królowa Elzbieta II, odgrywa przecież w obecnych "przemianach" kluczową rolę. To Ona, wraz z kilkoma starcami - mędrcami, ma bezpośredni wpływ na zmianę oblicza ziemi. Tej ziemi. Ale nie lękajcie się ! Wszakże wasze dobra doczesne pozostaną na razie nietknięte. Bo jakiś czas pewnie to jeszcze potrwa. Więc skupcie się, jak dotychczas, na zarabianiu pieniędzy, i śłedzeniu kolejnych rozbłysków słonecznych.

Naiwnie sądziłem, że ten portal ma do spełnienia jakąś misję. A tu jak zwykle chodzi tylko o kasę. Pozdrawiam Panią Agnieszkę i dyżurujących dziś na portalu komentatorów - dziennikarzy.

Zamieściłem dzisiaj artykuł dotyczący przyjętej przez ONZ, we wrześniu 2015 roku, Agendy 2030. Niestety, został zablokowany. A szkoda. Niewiele bowiem osób zorientuje się, co tak naprawdę kryje się pod szczytnymi haslami, wymienionymi w tym dokumencie. Agenda 2030 rozszerza zakres zasad i celów ujętych wcześniej w Agendzie 21, i odnosi się praktycznie do wszystkich obszarów działalności człowieka. Dokument został podpisany przez wszystkie kraje świata i stanowi przyzwolenie na wdrożenie NWO. Jest to w zasadzie  plan globalnego zarządzania ludzkością. Ponżej link do filmu z 2013 r., w którym garstka myślących amerykanów, sprzeciwia się tym działaniom, rozumiejąc, jakie to niesie ze sobą zagrożenie dla swobód obywatelskich i wolności jednostki.

https://www.youtube.com/watch?v=pRQoGD8_wkQ

Prawda nas wyzwoli, 

Ale najpierw nas wku*wi.

 

Portret użytkownika Robaczkowa

   Kiedyś nie miałam co robić

   Kiedyś nie miałam co robić i poczytałam sobie (trochę za dużo) o tym kraju. Doszłam do wniosku, że to rodzina króla podjudza ludzi. Młodsi z rodziny chcą obalić króla i sami przejąć władzę. A, że władca ma sporo na sumieniu, to może być im łatwo. Jeżeli się nie mylę to jeden bratanek króla  ,,szczególnie dużo daje z siebie". Tak się stara jak nasz Petru. 

Strony

Skomentuj