Lodowiec Larsena na Antarktydzie ulega szybkiemu topnieniu co może podnieść poziom oceanu o pół metra

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Larsen C - czwarty największy lodowiec na świecie, zajmuje powierzchnię równą 55 tyś. kilometrów kwadratowych. Dla zobrazowania jest on dwa razy większy niż Belgia. Jednak nie wiadomo jak długo tak pozostanie, ponieważ Larsen C ulega szybkiemu niszczeniu.

 

Eksperci badający klimat i glacjolodzy ostrzegają, że lodowiec może podzielić los swojego poprzedników - Larsen A, który zniknął 20 lat temu i Larsen B. Topnienie lodowców w okolicach podbiegunowych jest bezpośrednio związane z występującym tam od niedawna ociepleniem. Prowadzi to do nieprzewidywalnych następstw od podnoszenia się poziomu mórz do zwiększonego parowania wody i jej kondensacji, co jest zapowiedzią deszczu i silnych huraganów.

 

Według glacjologów dzisiejsza sytuacja jest nawet bardziej niż niepokojąca. Poziom morza w wodach Atlantyku wzrósł nieco już poprzednio, a Larsen C jest zdecydowanie większy niż Larsen A i Larsen B razem wzięte. Jeśli ten lodowiec również się roztopi, możemy wyliczyć z modelu matematycznego, że poziom oceanów w 2100 roku może wzrosnąć nawet o pół metra. Nie będzie to tylko zmiana klimatu, ale praktycznie całej linii brzegowej na naszej planecie.

 

Lodowiec Larsen nosi swoją nazwę na cześć słynnego norweskiego badacza Antarktydy Karla Larsena, który prowadził u wybrzeży "białego kontynentu" połowy wielorybów. Karl Larsen wniósł znaczący wkład w badania w tym regionie świata. Był on kapitanem statku badawczego o nazwie "Antarktyda".

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika anarchisten

SurvivorMan napisał: Na

SurvivorMan wrote:

Na lądzie czy na wodzie, nie istotne wobec faktu że TOPNIEJE! Więc gdzie są pod tym tematem ci, którzy notorycznie pier..lą bzdety pod tematami o topniejącej Arktyce, że lodowce Antarktydy się dla równowagi powiększają???

 
Jego topnienie nie ma żadnego znaczenia dla poziomu wód na świecie. On pływając z wodzie już poziom podniósł. Jeśli stopnieje poziom wód pozostanie na tym samym poziomie. Koniec kropka.

Portret użytkownika Critical7

Zasadniczo ewentualny rozpad

Zasadniczo ewentualny rozpad Larsena C, z uwagi na prawo archimedesa, nie będzie miał większego wpływu na podniesienie się poziomu morza. Powiedziałbym: Żadnego. Gorzej z tym co za Larsenem C jest. Gdy padnie lodowiec szelfowy, lodowce znajdujące się za nim są już lodowcami lądowymi, a ich topnienie już podnosi poziom morza. Innymi słowy Larsen C jest jak korek. Korek który obawiamy się że wyskoczy, a to co chowa się w butelce się wyleje.

Portret użytkownika hansi

Nic dodać, niczego ująć

Nic dodać, niczego ująć (komentarze) Smile

Dodam tylko sprytną uwagę, dlaczego powierzchnię lodowca przyrównano do powierzchni akurat BELGII ? Biggrin ..Że dwa razy większa ? Smile Innych krajów nie ma ? :)  A może chodzi o BRUKSELĘ< gdzie "fachowcy" smażą regulernie te brednie na obstalunek żyda, będącego właścicielem CAŁEGO, GLOBALNEGO systemu pogodowego Smile Na każdym portalu pogodowym (zazywczaj, woadomego włascicielstwa..) zawsze w kółko te same brednie "globalno-ocipieniowe", że aż już niedobrze się robi.. Ślepi, tępi i głusi na fakty Smile Bezustannie epatuje się czytalnika, wprost i podprogowo, jakimś ociepleniem klimatu (pół biedy, warunki atmosferzyczne (ALE NIE KLIMAT !!!!..) zmieniają się cyklicznie i na przestrzeni wielu lat, ale NIE Z POWODU CZŁOWIEKA Smile

CHYBA, że za ingerencję (i to niebagatelną) uznać fakt bandyckiego napadu Izraela na Fukushimę, co "zaowocowało" totalnym zatruciem północnego Pacyfiku i - w efekcie - katastrofą ekologiczną (glony !!!..) na skalę planety...

Skomentuj