Lina Khan kontra Big Tech. Kto wygra?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Nową przewodniczącą Federalnej Komisji Handlu (FTC), została osoba, która ma alergię na wielkie koncerny technologiczne. To ciąg dalszy walki z najpotężniejszymi graczami światowego biznesu. Czy będzie to wygrana walka? Lina Khan jest mocno zdeklarowanym przeciwnikiem firm GAFA, czyli Google, Apple, Facebooka i Amazona. Co z tego wyniknie?

 

Stanowisko, które właśnie objęła, polega na ochronie konsumentów przed niekonkurencyjnymi działaniami największych firm i organizacji. To taki amerykański odpowiednik Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Mianowanie Liny Khan jest kolejnym sygnałem, że rząd USA chce w końcu zrobić porządek z firmami „zbyt dużymi, by upaść”, przynajmniej w sektorze technologicznym.

Niektórzy komentatorzy bardzo obawiają się jednak bezpardonowości Khan, twierdząc, iż użyje prawa antymonopolowego jako konia trojańskiego do realizacji swoich celów i priorytetów politycznych. Jej działania mają też w ich opinii spowodować trwałe szkody dla Stanów Zjednoczonych.

Niejako równolegle do wyboru Liny Khan, została opublikowana lista ponadpartyjnych projektów ustaw, które mają zakończyć dotychczasową potęgę Big Tech.

Na liście znajdują się rozwiązania, które umożliwiłyby FTC i Departamentowi Sprawiedliwości rozbicie gigantów technologicznych, poprzez zmuszenie ich do sprzedaży części biznesu oraz zakaz przejmowania konkurencyjnych firm.

Jeśli proponowane rozwiązania wejdą w życie, będą miały nieprzewidziane konsekwencje dla największych globalnych korporacji. I dobrze, bo czasy bezkarnego dorabiania się kosztem wszystkich, powinny dobiec końca już dawno temu.

 

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika ​​​​​euklides

Ktoś zmusza ludzi do używania

Ktoś zmusza ludzi do używania Google, Apple, Facebooka, Amazona? Używanie facebooka, a potem jojczenie, że facebook dorabia się twoim kosztem to niedo..nie umysłowe. Należałoby raczej wprowadzić kary dla instytucji państwowych (np. uczelni), które zmuszają ludzi do posiadania konta na Facebook, w Microsoft itp. Należałoby wlepić kary urzędnikom, którzy zdecydowali o używaniu Microsot Teams, w szkołach, którz wymagają użycia zamkniętych formatów plików itp. Należąło by wlepić kary uniokratom za to, że wprowadzili prawo, które zmusza banki do robienia mobilnych apek autoryzacyjnych, ale tylko dla dwóch popularnych systemów operacyjncyh. Należałoby wprowadzić kary dla tych, którzy obarczyli gigantycznymi podatkami, a korporacjom dają zwolnienia z podatków i dopłacają do ich miejsc pracy.

Portret użytkownika Quark

No i bardzo dobrze , że w

No i bardzo dobrze , że w końcu ktoś postanowił założyć "kaganiec" na firmy o globalnym zasięgu , szczególnie że nie które już aspirują do przejmowania kontroli w pomniejszych państwach . 

O tym niebezpieczeństwie informowały nas już od dawna filmy fantastyczne takie jak : "Człowiek demolka , Pamięć absolutna czy Robocop" , gdzie wielkie korporacje dyktowały wszelkie warunki i to one faktycznie sprawowały władzę.

Portret użytkownika ​​​​​euklides

Takie korporacje to nie jest

Takie korporacje to nie jest nic nowego... Państwo, które samo jest korporacją od dawna dawało przywileje wybranym firmom.

XVII-XIX wiek:

Działalność kompanii zapoczątkowała królowa angielska Elżbieta I, nadając jej przywilej monopolu handlowego z Indiami Wschodnimi. Na terenach kolonizowanych przez Brytyjczyków instytucja ta miała szerokie uprawnienia polityczne i administracyjne, daleko wykraczające poza tradycyjny handel. Mogła utrzymywać własną armię, zawierać układy polityczne i sojusze, wypowiadać wojnę, miała prawo do posiadania własnej waluty i pobierania podatków

https://pl.wikipedia.org/wiki/Brytyjska_Kompania_Wschodnioindyjska

Ostatnią instytucją, która może zagrozić korporacjom jest państwo. Jak zwykle wykonują szemrane polityczne ruchy. Jakoś nie tykają Black Rock, Vanguarda, banków, i innych naprawdę Dużych koszernych przybytków... I oczywiście żaden dzban nie zauważy, że właśnie teraz państwa pompują jakieś astronomiczne kwoty w big pharma....

Skomentuj