Katastrofa nuklearna w Czarnobylu odpowiada za nagły wzrost zachorowań na raka w Europie

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Czarnobyl był pierwszą elektrownią atomową działającą na terenie Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Do dzisiaj jej ruiny stanowią poważny problem ekologiczny i są zabezpieczane wysiłkiem wspólnoty międzynarodowej. Oprócz tego, Czarnobyl stał się europejskim dramatem trwającym do dzisiaj, ponieważ jest przyczyną niezliczonej liczby chorób onkologicznych i endokrynologicznych. Obecna epidemia raka obserwowana w Europie, z pewnością ma duży związek z emisjami z Czarnobyla. Nikt nawet nie próbuje tego łączyć i ustalać skąd wzięły się kancerogeny u masowo umierających ludzi.

 

Dokładnie 30 lat temu doszło do jednej z największych katastrof nuklearnych w dziejach świata. W wyniku wypadku, który wydarzył się 26 kwietnia 1986 w elektrowni w Czarnobylu, zanieczyszczone zostało około 42 tys. km2 dzisiejszej Ukrainy, 57 tys. km2 terytorium Rosji i ponad 46,5 tys. km2 Białorusi. Na obszarze bezpośredniego skażenia, za czasów ZSRR, żyło tam 6 mln 945 tys. ludzi. Radioaktywna chmura rozprzestrzeniła się niemal po całej Europie. Na skutek skażenia, w bezpośredniej odległości od zakładu przesiedlono 350 tysięcy osób.

Oficjalne dane wskazują na to, że była to największa katastrofa technologiczna w historii wykorzystania pokojowego atomu. Aby wyeliminować konsekwencje katastrofy, ZSRR przesiedlił wtedy 800 tys. obywateli. Wielu z nich umarło potem przedwcześnie. Trzeba jednak przyznać, że ofiarność Rosjan i Ukraińców walczących z tym tragicznym problemem była ogromna, a decyzja zasypania reaktora nad wyraz słuszna. Z pewnością to zniwelowało skażenie z miejsca katastrofy.

 

Długofalowe skutki emisji z Czarnobyla są trudne do ustalenia, ale obserwowany obecnie wzrost ilości chorób obserwowanych po raz pierwszy w Japonii po atakach jądrowych, nie pozostawia złudzeń, że płacimy cenę za przebywanie w strefie opadu radioaktywnego. Problemy dotyczą też dzieci, które urodziły się po 1986 roku. Dochodzi do wielu mutacji genetycznych, a niektóre dzieci, nawet w Polsce, rodzą się bez tarczycy. W takim wypadku konieczne jest podawanie do końca życia hormonalnych substytutów medycznych substancji produkowanych w tarczycy.

 

Katastrofa w Czarnobylu wydaje nam się czymś przeszłym, co wystąpiło i jest już po wszystkim. Nic bardziej błędnego. Każda katastrofa nuklearna czy ta z Czarnobyla czy z Fukushimy nie kończy się ot tak i trzeba w trybie ciągłym pilnować reaktora i tego co się z nim dzieje. Może to potrwać jeszcze kilkadziesiąt lat, a nawet dłużej. Część okolicy Czarnobyla skażona plutonem pozostanie w takim stanie przez następne kilkadziesiąt tysięcy lat. Można więc założyć, że skutki naszej aktywności będą odczuwalne nawet wtedy gdy ludzi dawno już na Ziemi nie będzie.

 

 

Ocena: 

Średnio: 5 (2 votes)

Komentarze

Portret użytkownika metafizyk deterministyczny

A teraz niech biskupi razem z

A teraz niech biskupi razem z katolikami mającymi się za chrześcijan, skażą te biedne dzieci z aberacją chromosomalną na cierpienie, przez zakaz aborcji, a także rodziców, wmawiając im, że pójdą do nieba, choć zgotują im piekło na ziemi.

Portret użytkownika N1KT

to jest straszna prawda co

to jest straszna prawda co piszesz - ja już kilku znajomym mówiem żeby nie planowali dzieci bo zgotują im piekło na ziemi (nie ma nie skażonego już jedzenia na ziemi, a płody są około 10 milionów bardziej podatne na mutacje niż człowiek dorosły - matki przyjmują skażony pokarm, wodę i powietrze to jest istna makabra). Ja się takie rzeczy mówi komuś wartemu uwagi to trzeba sporo czasu poświęcić bo to jest taka makabra że ludzki mózg nie dopuszcza tak strasznych informacji i obraca to w ignoracje.

Portret użytkownika Ricelord

No niestety trochę nie prawda

No niestety trochę nie prawda.  Czarnobyl nie przyczynił się w tak ogromnym stopniu no wzrostu zachorowania na raka. Bezpośrednim zagrożeniem była przemieszczająca się chmura radioaktywna. Zanotowano po tym wydarzeniu wzrost zachorowania na raka tarczycy u dzieci. W tym momencie promieniowanie wokół samego reaktora jest na tym samym poziomie co promieniowanie w centrum Warszawy. Gdyby rzeczywiście wydarzenia w Czarnobylu miały bezpośredni wpływ na zwiększony wskaźnik zachorowań na raka, to najwięcej przypadków występowałoby na Ukrainie, Białorusi, w Szwecji i Norwegii. Natomiast np. w USA powinno być o wiele mniej. A tak nie jest. Po za tym rocznie przyjmujemy 1000% więcej promieniowania pochodzącego np. ze Słońca i jest ono tak samo szkodliwe. Była to na pewno ogromna katastrofa, ale przez wielu jest mocno przesadzona w szacowaniu skutków. Myślę, że o wiele gorzej wygląda sytuacja w Fukushimie gdzie radioaktywne paliwo nie jest zabezpieczone i stale miesza się z wodą.

Brak tarczycy (usunięcie bądź wada wrodzona) to zupełnie co innego niż rak tarczycy...

Paliwem wyrzuconym z reaktora jest uran a nie pluton. Reaktor był konstrukcyjnie przygotowany do produkcji plutonu w celach militarnych. Ale podstawowym paliwem był uran.

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Admin pomylił jodek potasu KJ

Admin pomylił jodek potasu KJ z jodyną, która jest jodem cz.d.a rozpuszczonym w C2H5OH I JEST SILNIE TOKSYCZNĄ i  ŻRĄCĄ BŁONĘ KOMÓRKOWĄ MIESZANINĄ...

Dlatego nie wolno jej dawać na potwarte rany, tylko ich obrzeża...

Portret użytkownika ojhlkjn

a ja mam pytanie. czy ktoś z

a ja mam pytanie. czy ktoś z was się orientuje na temat zachorowalności na raki czy inne schorzenia genetyczne przed erą atomową? czy są na taki temat jakieś informacje statystyki?

Portret użytkownika alvaro31185

powaznie  skoro otym mowa to

powaznie  skoro otym mowa to teraz powiem urodzilem sie nw 1985 22 listopada dzis mam 30 nlat skonczone tak i problemy z tarczyca to teraz za ta chorobe niech placi ukraina odszkodowanie babcia tz na raka zachorowala swietej pamieci matka rowniesz leczyla sie na raka dzis mam problem z tarczyca  niech ukraina placi odszkodowanie za to ze mam problem z powodu czarnobylu

JESTEM  NIEPELNOSPRSWNY  

Strony

Skomentuj