Destabilizacja Chińsko-Pakistańskiego Korytarza Ekonomicznego Nowego Jedwabnego Szlaku

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Chińsko-Pakistański Korytarz Ekonomiczny to zbiór projektów mających na celu budowę infrastruktury komunikacyjnej na obszarze Pakistanu, która ma wzmocnić jego potencjał transportowy i energetyczny.

Budowa obiektów w ramach tego projektu trwa od 2013 roku. Pierwotnie koszt całkowity miał wynieść 47 miliardów dolarów. Jednak już w 2020 roku kwota przeznaczona na ich budowę przekroczyła 60 miliardów $.

Podpisanie umowy pomiędzy Chinami i Pakistanem, opiewającej na 46 mld dolarów nastąpiło w kwietniu 2015 roku. W sierpniu tego samego roku podpisano kolejne dokumenty, tym razem na inwestycje o wartości 1,6 mld dolarów. Kilka miesięcy później w grudniu podpisano kolejne umowy o wartości 1,5 mld dolarów. Dotyczyły one budowy parku technologicznego w ramach projektu Chińsko-Pakistańskiego Korytarza Ekonomicznego.

W listopadzie 2016 roku ogłoszono kolejne chińskie inwestycje w Pakistanie, tym razem na kwotę 8,5 mld dolarów.

Również w listopadzie tegoż roku częściowo uruchomiono korytarz kiedy to przetransportowano pierwszy ładunek z Chin do portu w Gwadarze nad Morzem Arabskim.

Kilka tygodni później, na początku grudnia 2016 roku z Yunnan w Chinach ruszył do Pakistanu pierwszy pociąg towarowy, uruchamiając w ten sposób połączenie kolejowe CPEC i fracht morski pomiędzy tymi dwoma krajami.

W marcu 2017 roku popisano umowy na kwotę 12,5 mld dolarów.

W ramach CPEC (China-Pakistan Economic Corridor) powstanie (bądź też już powstała) sieć autostrad i linii kolejowych, nowoczesne porty morskie, wiatrowe, wodne, węglowe i słoneczne elektrownie produkujące energię elektryczną dla Pakistanu, infrastruktura medyczna (m.in. szpitale), infrastruktura przesyłowa dla gazu ziemnego i ropy naftowej, porty lotnicze, zakłady odsalania wody, infrastruktura światłowodowa, kopalnie węgla, biotechnologiczne laboratoria oraz innego rodzaju infrastruktura badawcza.

Według oficjalnych danych 80% finansowania projektu pochodzić będzie ze wspólnych chińsko-pakistańskich przedsięwzięć Joint Venture natomiast pozostałe 20% będzie oparte na długu. Projekt ten zapewnia 40 tys. miejsc pracy dla Pakistańczyków oraz dokładnie dwa razy tyle dla Chińczyków.

Najważniejszym punktem Chińsko-Pakistańskiego Korytarza Ekonomicznego będzie port Gwadar. Ma być on łącznikiem pomiędzy projektem Jednego Pasa Jednej Drogi a Morskim Jedwabnym Szlakiem.

Według prezesa China Overseas Port Holding Company infrastruktura wokół Gwadaru ma kosztować 4,5 miliarda dolarów. Wśród niej będzie m.in. nowe międzynarodowe lotnisko, elektrownia węglowa, zakład odsalania wody, droga łącząca miasto z autostradą Makran Coastal, szpital, sieć światłowodowa oraz nabrzeże do połowu ryb.

Infrastruktura drogowa w Pakistanie w ramach CPEC ma kosztować 10,6 mld dolarów. Projekty kolejowe mają kosztować 6,2 mld dolarów. Najważniejszym i rzecz jasna najdroższym sektorem, który zostanie przez inicjatywę CPEC wzmocniony będzie oczywiście sektor energetyczny, w który planuje się zainwestować 33 miliardy dolarów.

Ten zbawienny dla pakistańskiej gospodarki projekt będzie także bardzo istotnym przedsięwzięciem dla Chińskiej Republiki Ludowej. Dzięki stworzeniu alternatywnego i szybszego korytarza transportowego częściowo zniknie zagrożenie dla transportu z Chin i do Chin, wynikające z możliwości sparaliżowania przez wrogie Chinom siły cieśniny Malakka, przez którą przepływa ogromna większość ropy naftowej, która trafia do Państwa Środka z regionu Zatoki Perskiej. Oraz którą Chińczycy transportują swoje towary w kierunku Europy i Afryki.

Jednak projekt ten niesie ze sobą również wiele zagrożeń, takich jak terroryzm, porwania, morderstwa i inne metody destabilizacji, którymi zajmują się bandy tam działające. Aby im przeciwdziałać marynarka wojenna Pakistanu stworzyła specjalną grupę zadaniową, która ma dbać o bezpieczeństwo handlu morskiego. Ponadto do ochrony inwestycji zmobilizowano dodatkowe 7 tys. policjantów oraz 12 tys. żołnierzy. Pakistan ma także zamiar przeszkolić do ochrony Chińczyków kilkanaście tysięcy ochroniarzy. Pracowników oraz specjalistów z Państwa Środka strzegą także funkcjonariusze pakistańskich organów bezpieczeństwa.

Najbardziej aktywnymi organizacjami, które starają się destabilizować ten ogromny chińsko-pakistański projekt gospodarczy jest Armia Wyzwolenia Beludżystanu oraz Jamaat-e-Islami.

Armia Wyzwolenia Beludżystanu została założona w 2000 roku. Jednak jej prapoczątki można datować na pierwszą połowę lat 70-tych XX wieku. Wtedy to początek jej poprzedniczce dać mieli agenci radzieckiego KGB. Wsparcia jej miał także udzielać Irak.

Kiedy jednak Związek Radziecki wycofał się z Afganistanu, grupa ta zniknęła na wiele lat. Po jej odrodzeniu najważniejszym jej fundatorem stał się proamerykański reżim Afganistanu oraz Indie a więc kolejny sojusznik USA.

Według dokumentów CIA Judallah, ruch będący odłamem AWB, był wspierany przez izraelskie służby specjalne.

Od czasu zawiązania umów na tworzenie infrastruktury dla CPEC Armia Wyzwolenia Beludżystanu przeprowadziła szereg zamachów terrorystycznych, mających na celu destabilizację Pakistanu, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów, gdzie dokonuje się inwestycji w ramach tego projektu.

I tak:

-w październiku 2016 roku AWB dokonała zamachu terrorystycznego na pociąg Jaffar Express, w którym zginęło 6 osób a 18 innych zostało rannych. Zniszczono także infrastrukturę kolejową. Podobne ataki miały miejsce w 2016 roku w styczniu oraz czerwcu kiedy to w Beludżystanie, w dystryktach Sibi i Bolan, wysadzono w powietrze tory kolejowe;

-w maju 2017 roku 10 robotników zostało zamordowanych przez dwóch terrorystów z BLA, poruszających się motocyklami. Grupa ta przyznała się, że atak był spowodowany sprzeciwem wobec chińsko-pakistańskiego projektu CPEC;

-14 sierpnia 2017 roku AWB zabiła w zamachu bombowym w Harnai 8 żołnierzy;

-11 sierpnia 2018 roku AWB zaatakowała autobus z chińskimi robotnikami. Pięciu z nich odniosło powierzchowne obrażenia;

-w listopadzie 2018 roku AWB dokonała ataku terrorystycznego na chiński konsulat w Karaczi. Zginęło wówczas dwóch policjantów, dwóch cywilów oraz 3 terrorystów. Żaden Chińczyk w ataku nie zginął ani nie został ranny;

-w maju 2019 roku AWB przyznała się do ataku na hotel Zaver Pearl-Continental w Gwadarze. W ataku zginął jeden ochroniarz oraz terroryści. AWB przyznała, że przyczyną ataku na hotel było to, że jest on ważnym elementem projektu CPEC;

-29 czerwca 2020 roku AWB zaatakowała giełdę w Karaczi, biorąc zakładników. Wszyscy czterej napastnicy zostali zastrzeleni. Zginęło wówczas także 3 ochroniarzy oraz jeden policjant. Kolejnych 3 policjantów oraz dwóch ochroniarzy zostało rannych, podobnie jak jeden z pracowników giełdy;

-15 października 2020 roku doszło do ataku na eskortę konwoju firmy Oil and Gas Development Company Limited. Zginęło wówczas 7 żołnierzy oraz 7 prywatnych pracowników ochrony. Nikt z personelu firmy nie ucierpiał;

-27 grudnia 2020 roku siedmiu żołnierzy Korpusu Pogranicza zginęło w ataku terrorystycznym AWB w dystrykcie Harnai w Beludżystanie;

-7 marca 2021 roku Armia Wyzwolenia Beludżystanu zaatakowała personel marynarki wojennej w drodze do Ganz. Zginęło dwóch jej członków a jeden został ranny;

-w maju 2021 roku AWB przyznała się do ataku na pojazd armii pakistańskiej, w którym zginęły 4 osoby;

- w tym samym miesiącu Beludżowie w dwóch atakach zabili 10 żołnierzy Korpusu Pogranicza a 12 zranili. AWB wzięła na siebie odpowiedzialność za atak;

-10 dni później, w czerwcu 2021 roku AWB przyznała się do ataku na obóz pakistańskiej armii w którym zginęły 2 osoby a kolejne 2 zostały ciężko ranne,

-20 sierpnia 2021 roku zamachowiec z AWB - samobójca - zabił w Gwadarze dwoje dzieci oraz zranił jednego Chińczyka w ataku, którego celem był pojazd przewożący obywateli Państwa Środka;

-11 października 2021 roku AWB zamordowała pakistańskiego dziennikarza Shahida Zehriego.

Do końca 2021 roku dokonano ponadto kilku dużych i kilku mniejszych ataków terrorystycznych lecz źródła nie podają jaka konkretnie organizacja była za nie odpowiedzialna. Można się jedynie domyśleć, że byli to albo pakistańscy Talibowie albo Armia Wyzwolenia Beludżystanu.

Witryna Open Democracy w swoim artykule pt. „Indie i Ameryka zmawiają się aby zakłócić korytarz gospodarczy Chiny-Pakistan” stwierdza, że to właśnie sojusz hindusko-amerykański jest odpowiedzialny za wszelką destabilizację i terror, który odbywa się w regionie Beludżystanu oraz w innych regionach Pakistanu a który uderza w projekt CPEC.

Jak zauważa The Economic Times wzrost aktów terroru, wymierzonych w projekt CPEC oraz w chińskich pracowników i chińskie firmy zajmujące się realizacją planu spowodował wzrost zagrożenia dla projektu a tym samym wzrost kosztów jego realizacji. Ryzyko jakie niosą ze sobą inwestycje w zdestabilizowanym przez islamskie bandy rejonie powoduje, że chińskie inwestycje ulegają wyraźnemu opóźnieniu.

Za działania terrorystyczne, destabilizujące Chińsko-Pakistański Korytarz Ekonomiczny, oprócz Armii Wyzwolenia Beludżystanu odpowiadają także inne grupy, takie jak chociażby Armia Republikańska Beludżystanu czy też Front Wyzwolenia Beludżystanu.

Ta pierwsza m.in. dokonała ataku terrorystycznego na konwój chińskiej firmy przewożącej materiały wybuchowe, pisząc następnie w iście marksistowskim stylu w ostrzeżeniu iż „Okupacyjny reżim Pakistanu i projekty wyzysku i imperialistyczne projekty Chin są sprzeczne z wolą Beludżów” i jeżeli Ci nie wycofają się z Beludżystanu to będą obiektami ataków ARB.

Z kolei Front Wyzwolenia Beludżystanu wsławił się zamordowaniem 20 robotników budowlanych 12 kwietnia 2015 roku. Po tym ataku minister spraw wewnętrznych Beludżystanu stwierdził, że terrorystów wspierały indyjskie agencje wywiadowcze. W listopadzie 2017 roku z kolei FWB przyznał się do zamordowania 15 migrantów w mieście Turbat.

Wiele z innych grup zbrojnych, destabilizujących obszar Beludżystanu jest wspieranych przez Arabię Saudyjską oraz inne reżimy regionu Zatoki Perskiej.

Jeżeli chodzi o opór wobec chińskiego projektu ekonomicznego w Pakistanie bez stosowania terroru, najważniejszą grupą, która tak owy realizuje jest Jamaat-e-Islami.

Jamaat-e-Islami powstało w kolonialnych Indiach w 1941 roku. Jej założycielem był Abul Ala Maududi. Jahangir Satti, autor książki pt. „The Ruling Enemy” nazwał Maududiego „naganiaczem CIA”.

Celem organizacji było przekształcenie Pakistanu w państwo islamskie, w którym panują prawa szariatu (do dnia dzisiejszego w Pakistanie zbudowano około 1000 szkół islamskich, które znajdują się pod wpływem JeI; finansowane są one przez Arabię Saudyjską i tamtejszą oligarchię).

W początkowym okresie istnienia organizacja ta była represjonowana przez władze Pakistanu. Jednak na początku lat 70-tych XX wieku, kiedy to Pakistan Wschodni (dzisiejszy Bangladesz) walczył o niepodległość, grupa ta wsławiła się niezwykle brutalnymi i antyludzkimi działaniami u boku armii pakistańskiej, która chciała stłumić niepodległościowe dążenia Bengalczyków.

Jamaat-e-Islami w 1971 roku w trakcie walk o niepodległość Bangladeszu sformowało się w dwie paramilitarne grupy: Al-Badar i Al-Shams i wymordowało tysiące bengalskich intelektualistów, którzy stanowili zaplecze ruchu niepodległościowego. Następnie grupa ta nawiązała współpracę z islamskim fundamentalistą Gulbuddinem Hekmatyarem, narzędziem CIA do walki ze świeckimi władzami Afganistanu a w późniejszym okresie z armią radziecką w tym kraju.

Według kanadyjskiego dyplomaty Petera Dale’a Scotta CIA wspierało Jamaat już w latach 70-tych.

Po dojściu do władzy w Pakistanie Muhammada Zii ul-Haqa organizacja ta stała się ideologicznym oraz zbrojnym ramieniem reżimu wojskowego, które służyło do zwalczania opozycji wobec dyktatury i osłabiania jej przeciwników politycznych. Studenckie skrzydło JeI – Jamaat-e-Talba - otrzymało państwowe wsparcie dzięki czemu mogło przejąć kontrolę nad pakistańskimi uniwersytetami i szkołami wyższymi, które kontrolowali aż do upadku reżimu ul-Haqa w 1988 roku.

W trakcie wojny z Sowietami w Afganistanie Jamaat-e-Islami, służąc jako narzędzie CIA i amerykańskich interesów, zajmowało się indoktrynowaniem afgańskich uchodźców, którzy napływali na terytorium Pakistanu. Następnie byli oni szkoleni w obozach militarnych i przerzucani z powrotem do Afganistanu. Organizacja ta otrzymywała wówczas fundusze z Arabii Saudyjskiej natomiast od Amerykanów otrzymywali zarówno pieniądze jak i broń oraz amunicję.

Dzięki wojnie w Afganistanie organizacja ta zbudowała bardzo bliskie relacje z pakistańską armią oraz tamtejszymi organami bezpieczeństwa, przede wszystkimi z tajną służbą – ISI.

Po zakończeniu zimnej wojny z powodu braku zapotrzebowania na walkę zbrojną zlecaną przez CIA, Jamaat zajęło się przede wszystkim pilnowaniem, aby kolejne rządy Pakistanu nie zbaczały za bardzo w lewą stronę, modernizując kraj w kierunku umiarkowanego islamu oraz organizowaniem demonstracji kiedy takie działania miały miejsce.

Jednak wzrost znaczenia Chin oraz eksport chińskich wpływów do Pakistanu spowodował, że owe zapotrzebowanie na działalność, tym razem pokojową, wróciło.

W czasach rządów Donalda Trumpa organizacja przykrywkowa Jamaat-e-Islami – ICNA – otrzymała 8,7 mln dolarów z amerykańskiego budżetu federalnego. 

Według wspominanego wcześniej przeze mnie Jahangira Sattiego, autora książki pt. „Wróg u władzy: Pakistan, Afganistan i Talibowie” Jamaat musi zachowywać powierzchownie antyamerykański charakter, aby zmylić w ten sposób opinię publiczną i dzięki temu móc służyć interesom USA. Według Sattiego bez pomocy Stanów Zjednoczonych organizacja ta jest skazana na marginalną pomoc ze strony pakistańskiej armii.

W połowie listopada 2021 roku w pakistańskim porcie Gwadar wybuchły masowe protesty pod przywództwem Maulany Hidayat ur Rehman Balocha, sekretarza generalnego beludżystańskiego oddziału Jamaat-e-Islami, destabilizujące chińsko-pakistański projekt ekonomiczny CPEC. Głównymi żądaniami protestujących było wprowadzenie zakazu nielegalnego trałowania oraz poprawa warunków życia lokalnych mieszkańców.

 

Protest został ostatecznie zakończony po wielu rundach rozmów. Władze zgodziły się na postulaty ludności, takie jak całkowity zakaz nielegalnego połowu w Gwadarze, przekazanie nadzoru nad handlem przygranicznym lokalnej administracji, wprowadzenie specjalnego pakietu dla tamtejszych rybaków, wprowadzenie odszkodowań dla ofiar tajfunu, umorzeniem spraw karnych członków „Gwadar ko Haq do” oraz przywrócenie właścicielom zajętych łodzi.

Dzięki sukcesowi protestów każde kolejne tego typu demonstracje mogą przybierać na sile, biorąc pod uwagę, że po miesiącu konsekwentnych działań ludności władze zdecydowały się na spełnienie żądań obywateli. A te mogą rosnąć w miarę wzrostu apetytu. Tym bardziej jeżeli organizacja, która je prowadziła była i zapewne wciąż jest sowicie finansowana przez dwa bardzo bogate państwa a więc Stany Zjednoczone i Arabię Saudyjską. Zwłaszcza, że pierwsze z nich jest żywotnie zainteresowane, aby projekt Chińsko-Pakistańskiego Korytarza Ekonomicznego miał jak największe opóźnienia i potrzebował jak największych napraw po kolejnych zamachach terrorystycznych wymierzanych w jego infrastrukturę przeprowadzanych przez organizacje wspierane przez amerykańskich sojuszników w regionie.

 

 

 

 

 

 

Na podstawie:

Bloomfield J., "Our City: Migrants and the Making of Modern Birmingham", Londyn 2019

Dale Scott P., "The Road to 9/11: Wealth, Empire and the Future of America", Los Angeles 2007

Gerolymatos A., "Castles Made of Sand. A Century of Anglo-American Espionage and Intervention in the Middle East", Nowy Jork 2010

Kindt M. T., Post J. M., Schneider B. R., "The World's Most Threatening Terrorist Networks and Criminal Gangs", Nowy Jork 2009

Riaz A., "Religion and Politics in South Asia", Nowy Jork 2021

Satti J., "The Ruling Enemy", 2010

Walberg E., "Postmodern Imperialism", Atlanta 2011

https://www.reuters.com/article/us-pakistan-blast-china-idUSKBN1KW05B

https://www.france24.com/en/live-news/20210714-13-killed-including-9-chinese-nationals-in-...

https://economictimes.indiatimes.com/news/international/world-news/surging-attacks-by-balo...

https://asia.nikkei.com/Spotlight/Belt-and-Road/Pakistani-separatist-groups-unite-to-targe...

https://www.indiatoday.in/world/story/baloch-rebels-attack-convoy-of-chinese-explosive-com...

https://economictimes.indiatimes.com/news/defence/baloch-liberation-army-launches-fresh-at...

https://www.aljazeera.com/news/2017/5/13/gunmen-kill-10-labourers-in-balochistans-gwadar

https://theprint.in/world/baloch-liberation-army-the-insurgent-group-behind-karachi-stock-...

https://qz.com/386861/china-is-investing-46-billion-to-carve-out-a-route-through-one-of-th...

https://www.opendemocracy.net/en/india-and-america-colludes-disrupt-china-pakistan-economi...

https://www.trtworld.com/magazine/who-are-the-bla-and-why-did-they-attack-a-chinese-consul...

https://en.wikipedia.org/wiki/Balochistan_Liberation_Army

http://www.xinhuanet.com/english/2021-08/21/c_1310139687.htm

https://cpj.org/2021/10/pakistani-journalist-shahid-zehri-killed-in-targeted-car-explosion/

https://www.aninews.in/news/world/europe/pakistan-chinese-mega-project-cpec-behind-massive...

https://en.wikipedia.org/wiki/Jamaat-e-Islami

https://www.orfonline.org/expert-speak/us-government-funds-sister-organisations-terror-gro...

https://en.wikipedia.org/wiki/Baluch_Liberation_Front

https://en.wikipedia.org/wiki/Insurgency_in_Balochistan

https://en.wikipedia.org/wiki/Baloch_Republican_Army

https://en.wikipedia.org/wiki/China–Pakistan_Economic_Corridor

https://www.youtube.com/watch?v=78P6yanhCb4

Ocena: 

Średnio: 5 (2 votes)

Komentarze

Portret użytkownika oswiecony77

czerwony smok sie zbroi wojna

czerwony smok sie zbroi wojna wisi na wlosku Czasu jest niewiele

Mateusza 24:22 UBG

A gdyby te dni nie były skrócone, żadne ciało nie byłoby zbawione. Ale ze względu na wybranych dni te będą skrócone. 21 Będzie bowiem wówczas wielki ucisk, jakiego nie było od początku świata aż dotąd7 i nigdy nie będzie. 22 Gdyby ów czas nie został skrócony, nikt by nie ocalał. Lecz z powodu wybranych ów czas zostanie skrócony.   chciwi starcy rzadza tym swiatem Kazdy w nocy teraz nie moze spac no i ucieka wam  szybko zycie czas Tak wyglada przejscie w wyzszy bezpieczny wymiar nie kazdy sie tam  znajdzie Dlatego trzeba rozwijac sie duchowo i byc tym czlowiekiem  https://www.youtube.com/watch?v=xX5oMy4aaPo&t=32s

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Portret użytkownika BRAT BOGA

KAŻDY BO WSZYSTKO POCHODZI Z

KAŻDY BO WSZYSTKO POCHODZI Z JEDNEGO ŻRÓDŁA STWÓRCY.

CO MYŚŁISZ ŻE OJCIEC ZAMKNIE SYNA NA DOŻYWOCIE.

SKOŃCZYŁO SIĘ PRZEGRALIŚCIE.

KOLEGA TU KIEDYŚ PISAŁ ŻE JUŻ PRZEGRALI ŚWIETNY TELEPATA

NAJLEPSZY WE WSZECHŚWIECIE.

CHYBA 10 LAT TEMU SKOCZYŁ REZONAS SZUMANA.POPRAWCIE MNIE

BO NIE WIEM CZY 8,10,12 LAT TEMU.

DO PUENTY.A DOPIERO TERAZ LUDZIE TO ODCZUWAJĄ

JAK TO MÓWIĄ "ŻEGNAJ GIENIA ŚWIAT SIĘ ZMIENIA"

MATRIX PRÓBUJE SIĘ BRONIĆ TO NORMALNE.

ALE TO JUŻ AGONIA.

Skomentuj