Czy koronawirus podważył sens istnienia Unii Europejskiej?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Globalny kryzys znów pokazał największe słabości Unii Europejskiej. Pandemia koronawirusa pokazała, że w Europie nie ma mowy o solidarności. Obecna sytuacja stanowi kolejne wielkie wyzwanie dla przetrwania UE.

 

Jacques Delors, były przewodniczący Komisji Europejskiej uważa, że koronawirus SARS-CoV-2 stanowi „śmiertelne niebezpieczeństwo” dla Unii Europejskiej, natomiast były Minister Spraw Wewnętrznych Francji Manuel Valls stwierdził, że Unia może upaść, jeśli mieszkańcy kontynentu poczują się porzuceni podczas pandemii. Negatywne nastroje zapanowały już głównie w Hiszpanii i we Włoszech.

 

Okazało się, że w tak poważnej sytuacji, jaką jest pandemia koronawirusa, Unia Europejska sama w sobie nie była nikomu potrzebna, a władze poszczególnych państw samodzielnie podejmowały kluczowe decyzje. Kraje członkowskie nie koordynują swoich działań i decydują samodzielnie, a Hiszpania i Włochy w najgorszym momencie epidemii pozostały bez wsparcia, choć na początku uważano, że Europa jest dobrze przygotowana i odpowiednio zaopatrzona w sprzęt medyczny.

 

W pierwszej połowie marca, część państw zamknęła swoje granice. Dopiero 17 marca, Unia Europejska podjęła decyzję o zamknięciu granic zewnętrznych, ale nie zareagowała, gdy Niemcy zatrzymały transport maseczek z Chin do Włoch, a Francja zajęła sprzęt, który miał trafić do Hiszpanii i Włoch – krajów najbardziej dotkniętych epidemią.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zdobyła się na przeprosiny wobec Włoch, a europejską gospodarkę ma uratować wsparcie finansowe w wysokości 500 miliardów dolarów oraz „plan Marshalla”, który zostanie uwzględniony w budżecie Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Jednak w Europie wciąż brakuje jedności i koordynacji - podczas gdy Francja przedłużyła ogólnokrajową blokadę do 11 maja, niektóre kraje już łagodzą restrykcje.

 

Pandemia utworzyła kolejne podziały w Europie i wzmocniła te, które powstały lata temu podczas kryzysu migracyjnego. Głównie w Hiszpanii i we Włoszech wzmocniły się nastroje antyunijne. Jednak trudno powiedzieć, jak Unia Europejska wyjdzie z trudnej sytuacji. Albo UE rozwiąże swoje wewnętrzne problemy, wyjdzie z kryzysu i stanie się silniejsza zyskując nowe przywileje, aby nie dopuścić do podobnych sytuacji w przyszłości, albo będzie bliżej upadku niż kiedykolwiek.

 

Ocena: 

Średnio: 3 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Uther Lightbringer

Tak naprawdę Unia Europejska

Tak naprawdę Unia Europejska już dawno przestała być potrzebnym tworem. Nie jest w stanie rozwiązać istniejących problemów (podobnie jak inne organizacje międzynarodowe), tylko je pogłębia, a przy okazji generuje nowe. Nadal zajmuje się ingerencją w sytuację wewnętrzną krajów takich jak Polska czy Węgry oskarżając je o łamanie praworządności, demokracji i praw człowieka (cokolwiek to znaczy), a jednocześnie nie zauważa tego, że np. we Francji na początku roku policja brutalnie potraktowała protestujących prawników. Dla nich liczy się obecnie  m.in. realizacja Nowego Zielonego Ładu, uderzającego w gospodarki krajów członkowskich, a nie to, że znalazły się one w obliczu globalnej recesji spowodowanej przede wszystkim sianiem paniki i dezinformacji.

Z drugiej strony obawiam się jednak, że Unia Europejska może wykorzystać obecną sytuację do tego, by w formie sankcji finansowych (i nie tylko) wzmocnić nacisk na kraje członkowskie, by zrzekły się części swoich kompetencji i przekazały je Brukseli, a także do tego, by rozpocząć budowę europejskiej armii, która będzie siłą karać za nieposłuszeństwo wobec UE. Inaczej rzecz ujmując UE może w tej sytuacji przyśpieszyć realizację "Manifestu z Ventotene" i tym samym zbudować jedno wielkie totalitarne paneuropejskie państwo.

Portret użytkownika osa

Jak można pozbyć się

Jak można pozbyć się karaluchów z klatki, gdzie nie wszystkie mieszkania będą poddane dezynsekcji??

Serio tak trudno na to wpaść?

Każdy kto myśli logicznie, choć to złe miejsce by takich szukać, to wie, że w obliczu zagrożenia, które przenika swobodnie przez granice i nie dba o ideologię czy polityki, współdziałanie ma kluczowe znaczenie.

Ale miłośnicy teorii spiskowych przecież nie myślą.  Im się wydaje, że dowody na ich tezy są wszędzie, problem w tym, że niewiele rozumieją i nie są w stanie analizować samodzielnie danych...

Portret użytkownika coco oo

Unia upadnie i co ?.Polska by

Unia upadnie i co ?.Polska by przetrwała jakby było co kraść ale niewiem czy zauważyłeś w polsce już nic niema .a to co jest to tabliczki z napisem ..wybudowane dzięki wspaciu UE .jesteśmy szmatami i dziadami bez honoru .

Portret użytkownika Wizard

Koronawirus nie tylko

Koronawirus nie tylko podważył ale i obnażył bezsens istnienia tego sztucznego tworu zwanego coraz częściej eurokołchozem, który tak jak cepcepacepempogania musi odejść w niebyt.

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

Dla mnie koronaświrus

Dla mnie koronaświrus udowodnił że nie tylko mumia jewropejska nie ma racji bytu ale i 90% ludzi powinna zostać utylizowana bo nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie, nie potrafi łączyć faktów i wyciągać wniosków ze sytuacji jaka ich otacza, płynie przez życie jak gówno w kanalizie i wiedzie bezmyslne gówniane życie, pytam po co? 

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Strony

Skomentuj