Czy chińska szczepionka CoronaVac jest lepsza niż szczepionki Pfizer i Moderna?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wygląda na to, że szczepionki Pfizer i Moderna nie będą jedynymi biorącymi udział w walce z pandemią w 2021 roku. Chiny już pracują nad własną szczepionką opracowaną przez laboratorium Sinovac Biotech. Ma już ona nazwę CoronaVac, a ostatnie testy pokazują szybką odpowiedź immunologiczną na koronawirusa. Jednak liczba przeciwciał wytwarzanych u osób nią zaszczepionych jest mniejsza niż u pacjentów, którzy otrzymali leczenie z powodu COVID-19.

 

Dotychczasowe badania opierają się na wynikach pierwszych dwóch faz badań klinicznych nad tą szczepionką, opublikowanych w The Lancet. Przed trzecią rundą testów (wśród dziesiątek tysięcy ochotników) podano go ponad 700 ochotnikom.

 

Dawki zostały już przekazane ludności chińskiej, a nawet sprzedane w mieście Jiaxing za 60 dolarów w ramach programu awaryjnego. CoronaVac jest jedną z pięciu szczepionek, które Chiny rozwijają, aby konkurować z produktami Pfizer i Moderna, które okazały się być skuteczne w ponad 90%.

 

„Nasze wyniki pokazują, że CoronaVac jest w stanie wywołać szybką odpowiedź przeciwciał w ciągu czterech tygodni od immunizacji podanej w dwóch dawkach w czternastodniowych odstępach. Uważamy, że dzięki temu szczepionka nadaje się do użycia w nagłych wypadkach podczas pandemii”- powiedział Zhu Fengkai o szczepionce.

 

Ostrzega jednak wyraźnie, że dane z trzeciej fazy badań będą „decydujące” w określeniu jej odpowiedzi na wirusa i czy to wystarczy, aby uchronić się przed COVID-19.

 

Jednym z głównych wyzwań stojących przed szczepionkami Pfizer i BioNTech jest przechowywanie w temperaturze poniżej -70 ° C. Nie ma wątpliwości, że Moderna jest tańsza i może być przechowywana nawet przez około 30 dni w domowej temperaturze lodówki, co upraszcza dystrybucję.

 

To samo dotyczy CoronaVac, ponieważ „można ją przechowywać w zwykłej lodówce w temperaturze od 2 do 8 stopni”, co według jednego z autorów badania, Gang Zheng, czyni ją „bardzo atrakcyjną opcją”.

 

Szczepionka może również pozostać stabilna na półce przez okres do trzech lat, zapewniając korzyści w dystrybucji w regionach, w których dostęp do chłodni jest trudniejszy.

 

„W dłuższej perspektywie, kiedy ryzyko COVID-19 jest mniejsze, nasze wyniki wskazują, że podanie dwóch dawek w odstępie jednego miesiąca, a nie dwóch tygodni, może być bardziej odpowiednie do wywołania silniejszej i potencjalnie dłuższej odpowiedzi immunologicznej” - wyjaśnił Fengkai dawkowanie i odstępy między wstrzyknięciami wymagane dla szczepionki.

 

Ostrzegł również, że potrzebne są dalsze badania, aby sprawdzić, jak długo utrzymuje się odpowiedź przeciwciał po szczepieniu.

 

 

 

Pomimo licznych prób przed CoronaVac, istnieje już duży potencjalny rynek dla tego produktu w Brazylii i Indonezji, jeśli zostanie ostatecznie zatwierdzony. Byłaby to najlepsza opcja do zaszczepienia populacji przeciwko koronawirusowi, a Indonezja poprosiła nawet o pilne pozwolenie na rozpoczęcie kampanii szczepień na dużą skalę wśród swoich obywateli jeszcze w tym roku.

 

São Paulo w Brazylii zamierza rozpocząć szczepienia w styczniu 2021 roku na mocy umowy z Sinovac, firmą odpowiedzialną za produkcję tych dawek.

 

„Wyższe bezpieczeństwo CoronaVac w porównaniu z innymi opracowywanymi szczepionkami jest lepiej akceptowane przez społeczeństwo” - powiedział Ricardo Palacios, kierownik ds. Eksperymentów w Centrum Biomedycznym Instytutu Butantan w Brazylii.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika drako_tr

hahaha....skoro nikt nie

hahaha....skoro nikt nie przejmuje się ich bezpieczeństwem, tylko zapierdalają z produkcją na zasadzie "kto pierwszy ten lepszy", to one wszystkie są  jednakowo "dobre" ... a debile czekają z zaciśniętymi pośladkami, na "ratunek", nawet o tym nie myśląc.

Portret użytkownika j.nez

Polak, nawet poliniak ma

Polak, nawet poliniak ma jakąś tam świadomość, że żyje jak pod okupacją. Dla większości ludzi władza to są ONI złodzieje j..ane i każdy ma gdzieś co władza wyprawia dopóki może na swój sposób spokojnie żyć.
Nawet dla świętego spokoju maseczkę założy, żeby milicja dała mu spokój.
Nauczyliśmy się żyć pod zaborami, pod okupacją, za komuny to i covidianizm przeżyjemy. Najwyżej zaszczepią się lemingi z jednej strony wierzące w straszną pandemię  i stare baby z drugiej wierzące rządowi.
Pozorny spokój może się jednak szybko skończyć jak władza wymyśli przymusowe szczepienia.
Myślicie, że wąsaty Janusz da się zaszczepić tylko dlatego, że w telewizorze tak mówią? Pierwszy siekierką poczęstuje jakiegoś łapiducha jak mu się będą do chałupy ładować ze szczepionką.

Portret użytkownika MiamiVibe

Trafiłeś w samo sedno. Jest

Trafiłeś w samo sedno. Jest dokładnie tak jak z każdym innym towarem: naprodukować od chuja jak najtańszym kosztem, z jak najtańszego materiału i opchnąć jak najszybciej dla zysków angażując marketing, który ma za zadanie wyprać mózg... ehhh miałem już komentarzowo się tu nie angażować zbytnio, ale to co się odpieprza doprowadza mnie do telepania z nerwów Smile

Portret użytkownika euklides

Sputnik V to bardzo

Sputnik V to bardzo oryginalna nazwa dla szczepionki. Nawiązuje wprost do wyścigu kosmicznego i serii sztucznych satelitów, które emitowały sygnał umożliwiający ich lokalizację.

Portret użytkownika Medium

Jak widzę dziś trwa nie

Jak widzę dziś trwa nie wyścig kosmiczny, a szaleńcza rywalizacja pomiędzy firmami opracowujacymi antycovidowe szczepionki. I jeśli się o nich pisze, należy uczciwie i globalnie napisać o wszystkich, a nie tylko wybranych projektach.

Strony

Skomentuj