Kategorie:
Wygląda na to, że szczepionki Pfizer i Moderna nie będą jedynymi biorącymi udział w walce z pandemią w 2021 roku. Chiny już pracują nad własną szczepionką opracowaną przez laboratorium Sinovac Biotech. Ma już ona nazwę CoronaVac, a ostatnie testy pokazują szybką odpowiedź immunologiczną na koronawirusa. Jednak liczba przeciwciał wytwarzanych u osób nią zaszczepionych jest mniejsza niż u pacjentów, którzy otrzymali leczenie z powodu COVID-19.
Dotychczasowe badania opierają się na wynikach pierwszych dwóch faz badań klinicznych nad tą szczepionką, opublikowanych w The Lancet. Przed trzecią rundą testów (wśród dziesiątek tysięcy ochotników) podano go ponad 700 ochotnikom.
Dawki zostały już przekazane ludności chińskiej, a nawet sprzedane w mieście Jiaxing za 60 dolarów w ramach programu awaryjnego. CoronaVac jest jedną z pięciu szczepionek, które Chiny rozwijają, aby konkurować z produktami Pfizer i Moderna, które okazały się być skuteczne w ponad 90%.
„Nasze wyniki pokazują, że CoronaVac jest w stanie wywołać szybką odpowiedź przeciwciał w ciągu czterech tygodni od immunizacji podanej w dwóch dawkach w czternastodniowych odstępach. Uważamy, że dzięki temu szczepionka nadaje się do użycia w nagłych wypadkach podczas pandemii”- powiedział Zhu Fengkai o szczepionce.
Ostrzega jednak wyraźnie, że dane z trzeciej fazy badań będą „decydujące” w określeniu jej odpowiedzi na wirusa i czy to wystarczy, aby uchronić się przed COVID-19.
Jednym z głównych wyzwań stojących przed szczepionkami Pfizer i BioNTech jest przechowywanie w temperaturze poniżej -70 ° C. Nie ma wątpliwości, że Moderna jest tańsza i może być przechowywana nawet przez około 30 dni w domowej temperaturze lodówki, co upraszcza dystrybucję.
To samo dotyczy CoronaVac, ponieważ „można ją przechowywać w zwykłej lodówce w temperaturze od 2 do 8 stopni”, co według jednego z autorów badania, Gang Zheng, czyni ją „bardzo atrakcyjną opcją”.
Szczepionka może również pozostać stabilna na półce przez okres do trzech lat, zapewniając korzyści w dystrybucji w regionach, w których dostęp do chłodni jest trudniejszy.
„W dłuższej perspektywie, kiedy ryzyko COVID-19 jest mniejsze, nasze wyniki wskazują, że podanie dwóch dawek w odstępie jednego miesiąca, a nie dwóch tygodni, może być bardziej odpowiednie do wywołania silniejszej i potencjalnie dłuższej odpowiedzi immunologicznej” - wyjaśnił Fengkai dawkowanie i odstępy między wstrzyknięciami wymagane dla szczepionki.
Ostrzegł również, że potrzebne są dalsze badania, aby sprawdzić, jak długo utrzymuje się odpowiedź przeciwciał po szczepieniu.
Pomimo licznych prób przed CoronaVac, istnieje już duży potencjalny rynek dla tego produktu w Brazylii i Indonezji, jeśli zostanie ostatecznie zatwierdzony. Byłaby to najlepsza opcja do zaszczepienia populacji przeciwko koronawirusowi, a Indonezja poprosiła nawet o pilne pozwolenie na rozpoczęcie kampanii szczepień na dużą skalę wśród swoich obywateli jeszcze w tym roku.
São Paulo w Brazylii zamierza rozpocząć szczepienia w styczniu 2021 roku na mocy umowy z Sinovac, firmą odpowiedzialną za produkcję tych dawek.
„Wyższe bezpieczeństwo CoronaVac w porównaniu z innymi opracowywanymi szczepionkami jest lepiej akceptowane przez społeczeństwo” - powiedział Ricardo Palacios, kierownik ds. Eksperymentów w Centrum Biomedycznym Instytutu Butantan w Brazylii.
Komentarze
https://youtu.be/IXy3tl64bGI
Strony
Skomentuj