Czarne flagi z Chorasan. Czyli dlaczego na Bliskim Wschodzie ciągle coś wybucha

Kategorie: 

Źródło: kadr z youtube.com

Przepowiednie o końcu świata cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Wymienić można tu Biblię, różnej maści jasnowidzów. W ostatnich latach za sprawą Internetu wzrosło zaciekawienie także proroctwami ludów starożytnych czy prekolumbijskich. Związane było to z paranoją końca kalendarza Majów czy popularnością tematyki New Age. Jednak przepowiednie muzułmanskie wydają się mało znane w naszym kraju.

Księgą świętą dla mzułmanów jest Koran, jednak przepowiednie znajdujemy w hadisach. Cóż to takiego? Hadisy to zapis historii pączątku wspólnoty muzułamańskiej m.in. wypowiedzi i czynów Mahometa przekazywane przez towarzyszące mu osoby. Zaczęto je spisywać dopiero 100 lat po jego śmierci. 

W początkowych latach Islamu powstawało również wiele fałszywych hadisów. W VII i VIII wieku podjęto krytyczne badania nad hadisami i przekazy uznane za prawdziwe zostały właczone do Sunny (zbioru hadisów). W islamie sunnickim Sunna stanowi prawie równorzędne źródło wiary z Koranem.

W religii mahometańskiej znany są hadisy o czarnych flagach z Chorasan. Na przestrzeni dziejów wymienić można wymienić kilka przekazów, które nawiązują do tej krainy, w tym tylko 3 występują współcześnie Sunnie (zbiorze hadisów). Jednak są zazwyczaj odrzucane przez islamskich uczonych jako nie autentyczne. Wsród nich jest jeden hadis cieszący się uznaniem imamów. W IX wieku został włączony do zbioru hadisów przez perskiego teologa Ibn Majah'a.

Autorem jego miał być niewolnik z terenów dzisiejszego Jemenu iminiem Tawban (Tauban), który miał zostać wykupiony i uwolniony przez Mahometa. W podzięce Thawban pozostał przy proroku i podróżował z jego rodziną. Przekazał swoim uczniom ustnie treść 127 hadisów, a wsród nich można znaleźć taki fragment:

"Jeśli ujrzysz czarne flagi nadchodzące z Chorasan, wyrusz ku nim niezwłocznie, nawet jeśli musiałbyśczołgać się po śniegu, ponieważ zaprawdę pośródnich jest Kalif al-Mahdi i nikt nie jest w staniezatrzymać armii aż nie dotrą do Jerozolimy." 

(Sunan Ibn Majah, no. 4048, Al-Mustadrak, no. 4/502)

Gdzie jest Chorasan? Nazwa po raz pierwszy pojawia się pod koniec istnienia Imperium Sasanidów w VI wieku i w języku perskim oznacza 'kraj wschodzącego słońca'. Odnosiła się do rejonów północno-wschodniego Iranu. Na przestrzeni wieków zależnie od potrzeb politycznych do Chorasanu wliczano różne obszary w tym również część dzisiejszego Turkmenistanu, Uzbekistanu i Afganistanu. Istniało też wyobrażenie Wielkiego Chorasanu sięgającego aż do Morza Aralskiego. [6][11] Jeszcze niedawno największą prowincją Iranu był Chorasan. W 2004 roku została podzielona na trzy mniejsze: Chorasan Północny, Chorasan Południowy i Chorasan Razavi. 

W społeczeństwach muzułmańskich, pomimo postępującej laicyzacji wciąż istnieje silna wiara w autentyczność proroctw końca swiata, podobnie jak w niegdyś chrześcijańskiej Europie w średniowieczu.

Pew Research Center przeprowdziło w 2012 roku ankietę stwierdzającą że ponad połowa muzułmanów na Bliskim Wschodzie, północnej Afryce, południowo-wschodniej Azji wierzy w bliskie nadejście Mahdiego. W 9 z 23 krajów, ankietowani wierzyli że Mahdi może przyjśc jeszcze za ich życia (Afganistan 83%, Irak 72%, Turcja 68% i Tunezja 67%) [3] Termin ten często jest tłumaczony jako "mesjasz, zbawiciel" jednak nie należy mylić tego ze znaczeniem mesjasza w Chrześcijaństwie. Nie ma to być istota niebiańska ale śmiertelny człowiek. Mahdi w dosłownym tłumaczeniu znaczy "Słusznie prowadzony [przez Allaha]". 

Imran Hosein muzułmański duchowny i znawca proroctw objaśnił wycofanie się wojsk USA z Afganistanu na swoim kanale na YouTubie. Powiedział m.in.: 

“Afganistan jest sercem Chorasanu,” “Co dzieje się w Afganistanie uwiarygadnia przepowiednię Proroka Mahometa, że armie muzułmańskie mają wyruszyć z Afganistanu, z Chorasanu.” 

Wiarą w prorctwa charakteryzują się islamscy terroryści. Gdy w 1996 roku Osama Bin Laden ogłosił dżihad przeciw Ameryce obwieścił, że: „dzięki Allahowi, bezpieczna baza została znaleziona w Chorasan, na ziemi Hindukuszu, gdzie, dzięki Allahowi, największe heretyckie mocarstwo na ziemi zostało zniszczone, a mit supermocarstwa zniknął wobec okrzyku mudżahedinów: Allah Akbar". Bin Laden odwoływał się do tradycji proroczej i mesjańskiej i nie był to przypadek. Flagi Al-Kaidy były czarnymi sztandarami z białym tekstem Szahady, islamskiego wyznania wiary („Nie ma Boga oprócz Allaha, a Mahomet jest jego prorokiem”). Tworzył nową armię do marszu na Jerozolimę, jego zwolennicy w to wierzyli. I co najważniejsze prawdopodobnie on sam też w to wierzył.

Były agent FBI Ali Soufan w swojej książce "Czarne Sztandary" (ang. The Black Banners) przytacza rozmowę z Abu Jandalem - starszego członka Al-Kaidy, byłego ochroniarza i powiernika Osamy bin Ladena. Zaledwie sześć dni po atakach z 11 września Soufan poleciał do Jemenu, by go przesłuchać, Jandal przebywał wówczas w więzieniu w Sanie. Autor pisze, że terrorysta wyglądał na niewzruszonego podczas całego spotkania i powiedział mu:

„Nie możesz powstrzymać mudżahedinów. Odniesiemy zwycięstwo, ponieważ hadis mówi: 'Jeśli zobaczysz czarne sztandary nadchodzące z Khurasan, dołącz do tej armii, nawet jeśli musisz czołgać się po lodzie; żadna siła nie będzie w stanie ich powstrzymać'..."

Jednakże Abu Jandal był zszokowany kiedy agent FBI dokończył za niego: "I w końcu osiągną Baitul Maqdis [wzgórze świątynne w Jerozolimie], gdzie wzniosą swoje flagi".

Czeczeński terrorysta Tamarlan Tsarnaev, który dokonał zamachu bombowego na maraton w Bostonie w 2013 roku, umieścił na swoim kanale na YouTubie nagranie "The Emergence of Prophecy: the Black Flags of Chorasan". Wideo zaczynało się od hadisu i lektora, mówiącego że "Ta armia już rozpoczęła swój marsz. Wiedzą o tym i dlatego demonizują jako terrorystę każdego, kto popiera Allaha. Dżihad już obowiązuje. Nikt nie może powstrzymać świętej wojny”. 

Wizerunek czarnej flagi flagi pojawia się w Islamie od setek lat. Widnieje na wizerunku Hizb ut-Tahrir – pokojowy globalny ruch panmuzułmański powstały w 1953 roku w Jerozolimie. Organizacja wydała książkę "Institutions of State in the Khilafah” w którym zawarto opis: "W prawie szariatu jest zdefiniowny wizerunek 2 flag. Flaga (liwaa) z czarnym napisem na białym tle, i druga z odwróconymi barwami, biały napis na czarnym tle. Na obu widnieje szachada - muzułmańskie wyznanie wiary zapisane po arabsku: (Nie ma Boga prócz Allaha, a Mahomet jest jego prorokiem). Biała flaga (liwaa) reprezentuje emira lub innego dowódcę armii. Mahomet wjeżdżał do zdobytej Mekki niosąc białą flagę.

Sztandar (raya) jest czarny i noszą go dowódcy poszczególnych oddziałów wojskowych." W skrócie można powiedzieć, że armia niesie wiele czarnych flag, ale tylko jedną białą. 

Afganistan w latach 1880-1928 używał czarnego koloru jako flagi państwowej. Jednak takim kolorem posługuje się wiele grup dzihadystyczncyh. Bojówki czeczeńskie przyjęły czarny sztandar w 1999 roku. Jest używana przez Al-Kaidę, Front Al-Nusura - syryjski odłam Al-Kaidy, Islamski Ruch Uzbekistanu oraz kalifat ISIS/ISIL

Talibowie posługiwali się taką flagą do czasu inwazji amerykańskiej na Afganistan. Dziś używaja flagi z odwróconymi barwami, tj. czarna szahada na białym tle. Swego czasu jednak opublikowali na swoim profilu na Tweeterze następującą wiadomość: "Czarne flagi wyruszą z Chorasanu i nic nie będzie mogło ich zawrócić”. 

W Syrii od 2014 roku są obecni terroryści Al-Kaidy, którzy działali wcześniej w Afganistanie, Pakistanie i Iranie. Amerykańscy stratedzy określają ich jako "grupę Chorasan". Niepokojący jest fakt, że w przeciwieństwie do Frontu Al-Nursa, chcą oni wyjść poza dotychczaowy region działań. Czy znaczy to że 'czarne flagi z Chorasan' już przybyły?

A może miano to należeć będzie do ISIS? Jego bojownicy od kilku lat są obecni w Afganistanie. Dotychczas nie wykazywali zbytniej aktywności, ale po wyjściu wojsk amerykańskich może się to zmienić.

ISIS w styczniu 2015 roku ogłosił powstanie Państwa Islamskiego Prowincji Chorasan (ang. Islamic State of Chorasan Province) obejmujące Afganistan, Pakistan i część państw Azji Środkowej. To właśnie terroryści kalifatu dokonali zamachu 26 sierpnia 2021 r przy lotnisku w Kabulu, zabijając 170 cywili oraz 13 żołnierzy USA.

Talibowie którzy przejęli władzę nad Afganistanem są w dużej mierze ugupowaniem nacjonalistycznym. Głównym celem było wyparcie obcokrajowców z Afganistanu. Inne mniejszości narodowe zamieszkujące ten kraju, które również wyznają sunnicki Islam są przez nich szykanowane. Do kalifatu mogą zachcieć przystąpić bardziej radykalni bojownicy zawiedzeni, tym że układano się z Amerykanami. Członkowie lokalnych milicji innych grup etnicznych którzy są wrogami Talibów również mogą chcieć dołączyć. Ofiarami tej grupy terrorystycznej padają afgańscy cywile jak i sami Talibowie.

Douglas London, były oficer CIA ds. operacji antyterrorystycznych i autor książki "The Recruiter: Spying and the Lost Art of American Intelligence" stwierdził: ISIS przejęło rolę Talibów w podziemnym, asymetrycznym kampaniom Państwo Islamski-Chorasan staje się coraz bardziej atrakcyjne “dla Uzbeków, Tadżyków, Ujgurów, i Turkmenów w nie tylko w Afganistanie ale i w Azji Środkowej. Afghanistan’s north and the Central Asian republics,” Już w tej chwili do ISIS dołaczyło wielu byłych Talibów z kraju i sąsiedniego Pakistanu. 

ISIS oferuje też wynagrodzenie finansowe. Są osoby, które podejmują dla nich walkę nie ze względu na przekonania, ale z potrzeby utrzymania rodziny. 

W lipcu 2014 r ISIL wydało pierwszy numer internetowego miesięcznika pt. "Dabiq". Nazwa nawiązuje do miejscowości Dabiq w północnej Syrii, 10 km od tureckiej granicy. Dlaczego to liczące 3000 mieszkańców miasteczko ma takie znaczenie dla dzihadystów? Jordański terrorysta Abu Musab al-Zarqawi jako pierwszy zasygnalizował znaczenie tego miasta już kilkanaście lat temu. We wrześniu 2004 roku miał powiedzieć: „Iskra zapaliła się tutaj w Iraku, a jej żar będzie się nasilał aż spali armie krzyżowców w Dabiq”. 

W kolejnych latach cytował proroctwo, wkazując na łąke leżącą poza miastem. Tam muzułmanie mieliby stoczyc wielką bitwe z niewiernymi. 

Uważa się że prorok Mahomet powiedział:

"Ostatnia Godzina nie nadejdzie dopóki Rzymianie nie przybędą do al-A'maq alub Dabiq. Armia składająca się z najlepszych ludzi na ziemii tego czasu, przybędzie z Medyny [aby im przeciwdziałać]. Gdy ustawią się w szeregi, Rzymianie powiedzą: Nie stawaj pomiędzy nami a tymi [muzułmanami] którzy brali spośród nas jeńców. Pozwól nam walczyć z nimi. Muzułmanie powiedzą: Nie, na Allaha, my nigdy nie oddalilibyśmy się od was i od naszych braci, abyście mogli z nimi walczyć. Wtedy będą walczyć i trzecia [część armii] ucieknie, której Allah nigdy nie wybaczy. Trzecia [część armii] która w oczach Allaha składałaby się z doskonałych męczenników zostanie zabita, a trzecia która nigdy nie zostanie postawiona przed sądemwygra i zostaną oni zdobywcami Konstantynopola. (...)"  

[Sahih Muslim, Book 54, Hadith 44] 

Powoływanie się proroctwa o Rzymianach w XXI wieku może budzić uśmiech na twarzy, jednak terroryści znajdują dla dawnych określeń współczesne znczenie. Stąd często nazywają żołnierzy zachodnich koalicji krzyżowcami lub Rzymianami.

ISIS wykorzystuje apokaliptyczne nastawienie jako kluczowe dla swojego istnienia. Wypowiedź anonimowego sunnity dla agencji Reuters: "Jeśli myślisz że wszyscy ci mudżahedini przybyli z całego świata by walczyć z Assadem, mylisz się. Wszyscy są tutaj jak obiecał prorok. Oto wojna którą obiecał - to wielka bitwa." 


William McCants pisze w swojej książce "The ISIS Apocalypse: The History, Strategy, and Doomsday Vision of the Islamic State", Państwo Islamskie nie kładło nacisku na proroctwo Dabiq aż do 2014 roku, kiedy zaczęło plądrować terytorium północnej Syrii. W kwietniu rzecznik ISIS wymienił między innymi miasta, które obiecano podbić muzułmańskim armiom czasów ostatecznych. Propaganda ISIS natychmiast zaczęła prowokować swoich wrogów do wywołania apokaliptycznej bitwy. W październiku 2014 r. opublikowała wideo europejskich dżihadystów cytujących przepowiednię ze wzgórza z widokiem na miasto. „Czekamy na was w Dabiq”, próbował prowokować Abu Abdullah z Wielkiej Brytanii, „Spróbujcie, spróbujcie przyjść, a zabijemy każdego żołnierza”.

Po tym, jak Stany Zjednoczone i ich sojusznicy rozpoczęli w sierpniu 2016 roku bombardowanie ISIS, jego zwolennicy na Twitterze byli pewni, że nadeszła ich przepowiedziana bitwa. „Pozostało trzydzieści państw, aby uzupełnić liczbę 80 [narodów], które zgromadzą się w Dabiq i rozpoczną bitwę” – napisał na Twitterze jeden z nich. W listopadzie kat ISIS, Mohammed Emwazi, ściął głowę Petera Kassiga w Dabiq, mówiąc: „Oto jesteśmy, grzebiąc pierwszego amerykańskiego krzyżowca w Dabiq, niecierpliwie czekając na przybycie reszty waszych armii”.

New York Times przeprowadził wywiady z dziesiątkami młodych Tunezyjczyków, którzy są nieproporcjonalnie liczni wśród zagranicznych bojowników z ISIS i stwierdził, że mesjańskie oczekiwanie było częścią apelu. „Kierując się Koranem, występuje wiele znaków, że koniec nastąpi wkrótce” – powiedział pewien 24-latek. Prawie żaden z rozmówców nie wierzył, że ISIS było zamieszane w masowe zabójstwa lub ścinanie głów. “ Wszystko to jest produkowane na Zachodzie” – powiedział dwudziestoośmioletni taksówkarz. Wszyscy młodzi ludzie postrzegali istniejące rządy arabskie jako autokratyczne i skorumpowane.

Narzekali, że nie ma prawych uczonych islamu, których poglądy nie byłyby splamione polityką lub przywiązaniem do jakiejś formy ziemskiej władzy; ale jednocześnie dostrzegali, że nieobecność nieskorumpowanych uczonych islamskich może być kolejną oznaką nadchodzącej apokalipsy. Kolejnym znakiem dla nich jest deklaracja kalifatu ISIS. 

ISIL wydawało też propagandowe pisma "Rumiyah" oraz "Konstantiniyye". W języku arabskim słowa te oznaczają odpowiednio Rzym i Konstantynopol. Już w 2014 roku zapowidziało zdobycie tych miast co również starają się opierać na proroctwach. Istnieje hadis opisujący szerzenie się wiary mahometańskiej. Przedstawia relację Nafi' b. Utba arabskiego dowódcy żyjącego w drugiej połowie VII wieku. Stwierdza, że Mahomet wypowiedział następujące słowa:

"Zaatakujecie Arabię, a Allah pozwoli wam ją zwyciężyć, potem zaatakujecie Persję a On sprawi że ją zwyciężycie.Wtedy zaatakujecie Rzym, a Allah pozwoli wam go zwyciężyć, później zaatakujecie Dajjala, a Allah pozwoli wam go zwyciężyć."Nafi' powiedział: "Jabir [towarzysz Nafiego], pomyśleliśmy, że Dajjal pojawi się po pokonaniu Rzymu."

 [Sanih Muslim 2900 : Book 54, Hadith 50]

Dajjal to w Islamie postać przeciwnika Mahdiego, jakby islamski fałszywy mesjasz. Rzym niekoniecznie musi się odnosić do maiosta Rzymu we Włoszech. W IX-XII w. w arabskiej geografii tym terminem oznaczano ziemie Cesarstwa Bizantyjskiego. Później zaczęto tak nazywać ogólnie ziemie chrześcijańskie, położone na pólnoc i zachód od muzułmańskich posiadłości na Bliskim Wschodzie i Afryce Pólnocnej. 

Inny hadis przedstawia już dokładniejszy bieg wydarzeń: 

„Które z dwóch miast zostanie zdobyte jako pierwsze – Konstantynopol czy Rzym? Miasto Herakliusza zostanie zdobyte jako pierwsze."

 [Al-Hakim, Al-Mustadrak, (4/598) no. 8662.] Herakliusz był cesarzem bizantyńskim.

Pochodzący z Egiptu teolog Yusuf Al-Quaradawi w 2002 roku wydał fatwę wyjaśniającą, że proroctwo hadiusu częściowo sie spełniło, Konstantynopol został zdobyty w 1453 roku przez Turków Osmańskich. Quaradawi pisał: "Oznacza to, że islam powróci do Europy jako zdobywca i zwycięzca (...) Twierdzę, że tym razem podbój nie nastąpi mieczem, ale kaznodziejami i ideologią."

Wygłaszał takie tezy publicznie również przy innych okazjach. M.in.: "Europa zobaczy, że cierpi z powodu kultury materialistycznej i będzie szukać alternatywy, będzie szukała wyjścia, będzie szukała szalupy ratunkowej, nie znajdzie ratunku, ale przesłanie islamu (...)" Z wolą Allaha, islam powróci do Europy i Europejczycy nawrócą się na islam.

Saudyjski imam Mohamad al-Arefe z meczetu Akademii Marynarki Króla Fahd'a również skomentował wspomniany wyżej hadis: "Będziemy kontrolować ziemię Watykanu, będziemy kontrolować Rzym i wprowadzimy do niego islam."

Jeden z najwybitniejszych znawców hadisów, albański teolog Muhammad Nasir al-Albani wyraził taką opinię: "Pierwszy podbój został dokonany jak wiadomo przez osmańskiego Mehmeda Zdobywcę, 800 lat po zapowiedziach proroka, drugi podbój nastąpi z woli Allaha i jest to nieuniknione.

Saudyjski imam Al-Naser w jednym ze swoich kazań w meczecie Al-Nour w Khobar nawiązał do opinii al-Albaniego i dodał: "Ten hadis przewiduje że oba miasta zostaną zdobyte. Pierwsze już zostało i przez jakiś czas pozostawało pod kontrolą muzułmanów, a następnie zostało ponownie skradzione. Wiele wskazuje na to, że zostanie ponownie podbite i wróci w ręce państwa islamskiego. Rzym również zostanie podbity…”

Słowa te padły ponad 20 lat temu, więc nie mógł mówić o "Państwie Islamskim" które ogłosiło się w Syrii. Miał na myśli sprawoanie władzy przez jakiekolwiek rządy wyznaniowe. Konstantynopol został zdobyty przez Turcje Osmańską będącą państwem wyznaniowym. Kemal Ataturk w latach 20. zamienił Turcje w republikę, państwo świeckie na wzór zachodni i zniósł instytucję kalifatu. Za jego rządów meczet Hagia Sophia w Stambule (cerkiew w czasach Bizancjum) został zamknięty i zamieniony w muzeum.

Do podboju Rzymu nawiązał też nieśmiało w lżejszych słowach Yousef Juma'a Salameh, były wiceminister w rządzie Palestyny: "Romiyya to Rzym, stolica Włoch, a Konstantynopol to dzisiejszy Stambuł znany w historii islamu pod nazwą Islam-Boul. Wielki podbój miał miejsce dwa wieki po wkroczeniu Tatarów do Bagdadu i upadku kalifatu. Ludzie myśleli, że islam osiągnął swój najniższy punkt i zapomnieli, że czas islamu nie przeminął, bo w dniu w którym Islam przeminie, nie będzie świata, Słońce zgaśnie, a gwiazdy przeminą.

Podczas jednego z kazań wygłaszanych w meczecie w Chartumie w Sudanie Muhammad Abd Al-Karim przywołał słowa Mahometa o 2 grupach muzułmanów: "(...) jedną, która zaatakuje Indie i drugą grupę, która będzie z Jezusem, synem Marii [w bitwie Sądu Ostatecznego]”. Prorok Mahomet powiedział nam o zdobyciu Konstantynopola, stolicy państwa bizantyjskiego i o podboju Rzymu, gdzie znajduje się Watykan. Część z tego, co powiedział Prorok już się spełniło: muzułmanie podbili Persję, muzułmanie podbili Bizancjum, muzułmanie napadli na Indie, a Allah podbił je dla nas, aż dotarli do granic Chin. Muzułmanie podbili Konstantynopol, gdzie było wschodnie chrześcijaństwo, a w przyszłości pojawi się potężny król muzułmanów; Islam się rozprzestrzeni, a Rzym zostanie podbity (…)” 

Al-Karim wyszedł z założenia że opisywany podbój Indii miał już miejsce, jednak w cytacie, który przytoczył trudno oprzeć się wrażeniu że dopiero ma to nastąpić. Obie wymienione grupy są przedstawiane podczas wydarzeń apokaliptycznych. Taką opinię wyraził pakistański krykiecista Shoaib Akhtar. który był znany z promowania dialogu między religiami, udzielając wywiadu pakistańskiej telewizji Samaa TV powiedział: "W naszych pismach jest powiedziane, że będzie miec miejsce Ghazawa e Hind [Podbój Indii]. Rzeka w Attock dwukrotnie zaczerwieni się od krwi. Siły z Afganistanu dosięgną Attock. Potem powstaną w "Shamal Mashriq"*, inne oddziały przybędą z Uzbekistanu etc... To odniesienie do Chorasanu, historycznego regionu który sięgał aż po Lahore. Póżniej armie te podbiją Kaszmir, a potem, jeśli Allah pozwoli, ruszą dalej."   (*w języku Urdu Shamal Mashriq oznacza tereny na pólnoc od pólwyspu arabskiego)

Husain Haqqani, były ambasador Pakistanu w USA, mówi, że na 'hadis chorasański' powołują się wszyscy radykalni muzułmanie w celach werbunkowych w Indiach i innych częściach świata. Po raz pierwszy został wykorzystany w Indiach w 1980 roku, kiedy Stany Zjednoczone i Arabia Saudyjska stworzyły największą globalną koalicję dżihadu, aby prowadzić wojnę partyzancką przeciwko inwazji Związku Radzieckiego na Afganistan. 

Architekt współczesnego dzihadu Abdullah Azzam przekonywał na początku lat 80. by przyłączać się do dzihadu w Afganistanie co sam uważał za znak, że nadchodzi koniec czasów. 

Haqqani mówi, że po raz drugi ten hadis został użyty jako propaganda dżihadystyczna podczas inwazji USA na Irak w 2003 roku. Cytowano również hadis o wojnie na brzegach Eufratu o górę złota, która ma zwiastować przybycie Dajjala i pojawienie się Mahdiego:

"Posłaniec Allaha, pokój z nim, powiedział: Godzina nie nadejdzie nim rzeka Eufrat nie wyschnie by odsłonić górę złota o którą ludzie będą walczyć. Dziewięćdziesięciu dziewięciu ze stu zginie (w walce) i każdy pośród nich zapyta: Może ja będę jedynym, który zostanie przy życiu?" [Bukhari B.19 H.1822] 

Wielu muzułmanów uważa, że klęska Mahdiego nad Dajjalem jest ostatnim znakiem dnia sądu. Perspektywa przyłączenia się do ostatecznej walki ze złem przed końcem świata była zachętą dla wielu wierzących do podjęcia dżihadu. Duchownym nie było trudno zasugerować, że odniesienie do „góry złota” było metaforą rezerw ropy naftowej w Iraku.

Asad Munir, który do 2005 r. dowodził pakistańską służbą wywiadowczą (ISI) na obszarach plemiennych, mówi że hadis chorasański był jednym z głównych powodów, dla których pakistańskie Terytoria Plemienne Administrowane Federalnie (FATA) stały się swego rodzaju rendez-vous dla dżihadystów z całego świata. Kiedyś z tego regionu działał Islamski Ruch Uzbekistanu (IMU) kierowany przez ideologa Tahira Yuldasheva i byłego sowieckiego spadochroniarza Jumę Namanganiego – obaj to etniczni Uzbecy. Podobnie Abdullah Mansour, przywódca Ruchu Islamskiego Turkiestanu Wschodniego, organizacji dżihadystycznej i separatystycznej, kierował się hadisami. 

 

Źródła:

 https://www1.cbn.com/cbnnews/israel/2021/october/taliban-sees-us-pullout-from-afghanistan-...

 https://foreignpolicy.com/2021/09/28/america-isnt-ready-to-fight-the-islamic-state-in-afgh...

 https://engelsbergideas.com/notebook/why-jihadis-are-drawn-to-khorasan/

 https://thewire.in/uncategorised/khorasan-al-qaeda-isis-radical-islam

 https://www.jstor.org/stable/26351277?seq=1 Black Flag Myth

 https://indianexpress.com/article/research/why-islamic-state-in-afghanistan-harks-on-the-c...

 https://www.hawarnews.com/en/haber/the-white-turban-of-taliban-to-be-replaced-by-black-tur...

https://www.aljazeera.com/opinions/2016/10/17/syria-dabiq-and-isils-end-of-times

 https://www.brookings.edu/blog/markaz/2016/10/17/apocalypse-delayed/

 https://www.bbc.com/news/world-middle-east-30083303

 https://www.opindia.com/2020/12/shoaib-akhtar-ghazwa-e-hindi-viral-video/

 https://www.vox.com/2014/9/26/6836491/khorasan-isis-syria-al-qaeda

 http://www.khilafah.com/the-flags-and-banners-of-the-khilafah

 https://www.bu.edu/history/files/2015/04/The-Coming-Final-Battle1.pdf

 https://www.memri.org/reports/leading-sunni-sheikh-yousef-al-qaradhawi-and-other-sheikhs-h...

 https://qurananswers.me/2016/10/29/sequence-dajjal-arrival/#_ftn2

 https://questionsonislam.com/question/time-water-euphrates-drain-and-display-its-treasure-...

 https://www.jstor.org/stable/20837234

 https://web.archive.org/web/20060520194602/http://english.aljazeera.net/NR/exeres/2B2C2624...

 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/07256861003724557?journalCode=cjis20

Ocena: 

Średnio: 3.8 (9 votes)

Komentarze

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Portret użytkownika Pao1

Jeśli w religi jest coś

Jeśli w religi jest coś niezgodnego z sumieniem, nie może być to religia prawdziwa. Jeśli jest coś takiego jak "takija" i traktowanie innych ludzi, jak podludzi w talmudzie, to jest to "prawo kłamstwa" i jest automatycznie odrzucające i ochydne. Nie wspominając już że nie ma tam miłosierdzia dla nikogo, nawet dla siebie samych. Po co byłyby mi też potrzebne dziewice w Niebie? Przecież przyjemność wypływająca z popędu seksualnego ma na celu zachęcenie do rozmnażania, więc będąc w Niebie, nie popędu, więc nie ma obcowania, bo jest niepotrzebne. Nie wspominając już o bogatej pierwszej żonie, Sabie, która powiedziała mahometowi, że to nie demon do niego przemawia, tylko Anioł, gdy jej się zwierzył, że chyba coś próbuje go opętać. Potem wziął sobie za 2 żonę 9-latkę. Sury nawołujące do przemocy. Karykaturyzacja pierwszych pięciu Ksiąg Mojżeszowych, czyli Tory. Fałsz i żenada kompletna, z pokojem nie ma nic wspólnego, za to z głupotą i usprawiedliwianiem samych siebie do nienawiści i radykalizacji w imię Boga. Bóg jest miłością i nie potrzebuje jakichś pionków, by zabijały w Jego Imię. Zresztą ostrzegał przed tym, by nie wierzyć w te bzdury. Prawda o tym jest w Ewangeli:

"Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie*. A co nadto jest, od Złego pochodzi." (Mt. 5.37)

Czyli prawdą ma być Twoja mowa, inaczej nie ma sensu, bo jak masz prawo okłamywać innych, to jak możesz oczekiwać, że ludziom o dobrym i prawym sercu, będzie się podobał taki chłam?

Portret użytkownika Endymion

Saba, to żona Salomona. Temat

Saba, to żona Salomona. Temat Etiopii jest Ci znany? Kościoły wyryte w skale w podłożu? Cześć oddana przez Elźbietę II królowi, a raczej królowej Etiopii? Skąd wiedzę czerpiesz? Z katechizmu i rorat? Mieszsz fakty z kłamstwami, niczym rasowy zadaniowiec, albo nieuk. Ilość plusów pod Twoim wpisem świadczy o niskiej świadomości społeczeństwa portalu ZnZ :((( lecz przyznam, że elekwentny jesteś, powinieneś pisać scenariusze dla "pszółki Maji", tępe emeryty z internetu jeszcze by Ci dotację na wnuczka zrobiły..

 

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika spokoluz

Nie spłycam , sobie jaja

Nie spłycam , sobie jaja robię Smile

Ale zobacz - reakcja była , a  o to mi chodziło Smile

Jedynym kanonem jest buddyzm , który dąży dodoskonałości jednoski a reszta religijnych opcji dąży do spolegliwości jednostki - niewolnictwo.

Domniemam , że kumasz i więcej nic nie musze napisać w tym temacie.

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Portret użytkownika Nomen - Omen

Wykaz popularnych związków

Wykaz popularnych związków chemicznych używanych w gospodarstwie domowym, a mających zastosowanie w domowym laboratorium.

 1. Aceton - CH3COOCH3. Bezbarwna, łatwo palna, nisko wrząca ciecz, doskonały rozpuszczalnik tłuszczów oraz azotanu i octanu celulozy. Stosowany do wywabiania plam, odtłuszczania metali przed ich galwanicznym pokrywaniem, do sporządzania klejów celulozowych. Zmieszany ze stałym CO2 umożliwia uzyskanie temp. -82oC
 2. Amoniak - NH3. Gaz; rozpuszczony w wodzie tworzy wodorotlenek amonu NH4OH, zwany potocznie amoniakiem lub wodą amoniakalną. Ważny odczynnik laboratoryjny i surowiec do otrzymywania licznych soli amonowych
 3. Amoniak do ciasta - wodorowęglan amonu (kwaśny węglan amonu) NH4HCO3. Biały proszek rozkładający się w temperaturach wyższych z wydzielaniem NH3, CO2 i H2O. Stosowany jako tzw. rozrost przy pieczeniu ciasta. Ważny czynnik i surowiec w laboratorium chemicznym
 4. Ałuny - ogólna nazwa soli będących podwójnymi siarczanami. Ałuny są podwójnymi siarczanami metali trójwartościowych, jak Al, Fe, Cr, oraz jednowartościowych, jak Na, K, lub kationu NH4*. Najpopularniejszy jest ałun potasowo-glinowy KAl(SO4)2*12H2O, używany powszechnie w kosmetyce i przy wyprawianiu skór, zwłaszcza w tzw. białoskórnictwie. Ałuny stanowią surowiec do otrzymywania innych soli
 5. Aspiryna - popularne lekarstwo, jako główny składnik zawiera kwas acetylosalicylowy.
 6. Azotniak - CaCN2, nawóz sztuczny. Azotniak handlowy ma wygląd ciemnoszarej mączki o charakterystycznym zapachu karbidu. W laboratorium surowiec do otrzymywania azotu
 7. Biel cynkowa - ZnO, tlenek cynkowy. Biały pulchny proszek, podstawowy składnik wielu maści, pigment w przemyśle tworzyw sztucznych . Zasadniczy składnik lakierów olejnych. Surowiec do otrzymywania licznych soli oraz świec dymnych
 8. Biel tytanowa - TiO2, dwutlenek tytanu. Biały proszek nierozpuszczalny w wodzie, odporny na działanie czynników atmosferycznych i podwyższonej temperatury. Stosowany do wyrobu farb i emalii oraz napełniacz do gumy i tworzyw sztucznych
 9. Boraks - Na2B4O2*10H2O, czteroboran sodu. Bezbarwny, drobnokrystaliczny proszek stosowany w medycynie i kosmetyce. Niezbędny jako topnik przy lutowaniu mosiądzem i srebrem. Podstawowy składnik niskotopliwych szkliw
 10. Braunsztyn - MnO2, dwutlenek manganowy. Czarny, bezpostaciowy proszek używany jako depolaryzator w ogniwach galwanicznych. Ważny odczynnik chemiczny, służący do laboratoryjnego otrzymywania tlenu i chloru
 11. "Chlorek" - Ca(OCl)2 wapno chlorowane, główny składnik - podchloryn wapniowy. Białe ciało stałe, używane do dezynfekcji i bielenia tkanin. Otrzymuje się z niego podchloryn sodu stosowany do wywabiania plam atramentu
 12. Denaturat - alkohol etylowy C2H5OH, skażony np. dodatkiem zasad pirydynowych. Ciecz zabarwiona na czerwono lub fioletowo, służy do zasilania palników, kocherów, lampek
 13. Dermatol - C6H2(OH)3COOBi(OH)2 - nazwa zwyczajowa zasadowego galusanu bizmutawego. Ciężki żółtawy proszek, stosowany jako zasypka w schorzeniach skóry. Środek odkażający, osuszający i ściągający
 14. Esencja octowa - CH3COOH, stężony 80% kwas octowy. Bezbarwna, żrąca ciecz o bardzo silnym, charakterystycznym zapachu. Stosowana w gospodarstwie przy sporządzaniu marynat. Ważny odczynnik laboratoryjny i surowiec do otrzymywania licznych octanów
 15. Formalina - ok. 40% wodny roztwór aldehydu mrówkowego HCHO. Bezbarwna ciecz o ostrym gryzącym zapachu, używana do celów kosmetycznych. Formalina służy do wyprawiania skórek, utrwalania preparatów biologicznych oraz otrzymywania licznych tworzyw sztucznych i klejów
 16. Galasówki, galasy - okrągłe narośla na liściach dębowych wywołane nakłuciem tkanki oraz złożeniem jaj przez owada galasówkę. Surowiec do otrzymywania taniny i atramentów
 17. Glejta - PbO, tlenek ołowiawy. Żółty, ciężki proszek stosowany w hutnictwie szkła. Zarobiony gliceryną tworzy świetny kwasoodporny i szybko twardniejący kit do łączenia szkła z metalami
 18. Glikol - HOCH2CH2OH - glikol etylenowy. Bezbarwna, słodkawa ciecz o temperaturze wrzenia 197oC. Miesza się w każdym stosunku z wodą i alkoholem. Podstawowy składnik niezamarzających mieszanek do chłodnic samochodowych oraz składnik płynów hamulcowych
 19. Jodyna - roztwór jodu w alkoholu lub wodnym roztworze jodku potasu KI. Brunatna, silnie plamiąca ciecz o charakterystycznym zapachu. Dzięki własnościom dezynfekcyjnym stosowana w medycynie. Najprostsze źródło jodu do celów laboratoryjnych. Roztwory jodyny są stosowane do wykrywania skrobi, np. w śmietanie lub miodzie
 20. Kalafonia - bardzo kruche, szkliste ciało stałe o barwie od jasnożółtej do ciemnobrunatnej. Produkt ekstrakcji kapriny drzew iglastych i przerobu żywicy. Składnik farb olejnych, szybko schnących pokostów. Używana w gospodarstwie domowym do wyrobu mydła. Stopiona z surowym kauczukiem tworzy doskonały klej
 21. Kali - KMnO4, nadmanganian potasu. Fioletowo czarne kryształki doskonale rozpuszczalne w wodzie. Roztwory nadmanganianu potasu są silnymi środkami dezynfekcyjnymi. Nadmanganian potasu ogrzewany na sucho rozkłada się z wydzielaniem tlenu. Odczynnik o dużym znaczeniu, używany do wywiązywania chloru, tlenu oraz sporządzania licznych soli
 22. Karbid - CaC2, węglik wapniowy. Twarde, szarobiałe ciało stałe. Pod działaniem wody rozkłada się z wydzieleniem palnego gazu - acetylenu
 23. Karborund - SiC, węglik krzemowy. Bardzo twarde ciało stałe o barwie od czerwonej do brunatnej, stosowane do wyrobu tarcz ściernych i osełek. Tarczą lub osełką karborundową zwilżoną wodą można szlifować szkło i porcelanę
 24. Korund - Al2O3, trójtlenek glinowy. Ciało stałe, krystaliczne, o barwie od jasnoszarej do czarnej, nadzwyczaj twarde. Naturalny korund jest używany do wyrobu materiałów ściernych - tarcz, osełek, papierów. Produkowany jest też syntetyczny korund pod nazwą elektrokorund. Proszek korundowy jest stosowany do matowania szkła i wiercenia w nim otworów
 25. Kreda - CaCO3. Odmiana wapienia powstała ze skorupek otwornic. Stosowana do bielenia sufitów oraz sporządzania farb klejowych oraz do czyszczenia i polerowania metali. Surowiec do otrzymywania soli wapniowych i past polerowniczych
 26. Kwas borny - H2BO3, kwas borowy. Bezbarwne, łuskowate ciało stałe. Trudno rozpuszczalne w wodzie, stosowane w fotografii, galwanotechnice, do sporządzania kąpieli niklowych, w medycynie. Barwi płomień na zielono
 27. Kwasek cytrynowy - zwyczajowa nazwa kwasu cytrynowego HOOC-CH2-C(OH)(COOH)-CH2-COOH. Związek stosowany powszechnie w gospodarstwie domowym. W przemyśle spożywczym służy m.in. do wyrobu lemoniad w proszku, zup, napojów chłodzących
 28. "Kwas przegotowany" lub "kwas przepalony" (błędne nazwy zwyczajowe) - nasycony, wodny roztwór chlorku cynkowego ZnCl2. Otrzymywany przez roztworzenie cynku w kwasie solnym. Środek pomocniczy, niezbędny przy lutowaniu cyną
 29. Lapis - AgNO3 - "piekielny kamień", azotan srebra. Białe, łuskowate kryształki, czerniejące na świetle. Odczynnik o dużym znaczeniu w analizach chemicznych, służy do wyrobu luster, podstawowy składnik emulsji światłoczułych, tuszu do znakowania bielizny, farb termicznych
 30. Litopon - mieszanina ZnS+BaSO4. Biały proszek z odcieniem niebieskawym, nierozpuszczalny w wodzie, dzięki dużej zdolności krycia stosowany do wyrobu farb i lakierów
 31. Magnezja - MgO, tlenek magnezowy. Biały, bardzo lekki, puszysty proszek; ma zastosowanie w medycynie, kosmetyce, przemyśle materiałów ogniotrwałych. W laboratorium domowym jest surowcem do otrzymywania soli magnezowych oraz żaroodpornych kitów. Tlenek magnezowy zmieszany z trocinami drzewnymi i zarobiony roztworem chlorku magnezowego tworzy popularną wykładzinę podłogową - ksylolit
 32. Minia - Pb3O4, mieszanina tlenków ołowiu. Jaskrawoczerwony ciężki proszek, zarobiony pokostem stanowi dla metali najlepszy podkład (grunt) pod farby i lakiery o znakomitych własnościach antykorozyjnych oraz do uszczelnień w hydraulice
 33. Mocznik - (NH2)2CO, jest dwuamidem kwasu węglowego. Nawóz sztuczny mocznik jest pod względem barwy podobny do saletry amonowej, siarczanu amonu, soli potasowych itp. Z tego surowca można otrzymać doskonałe kleje lub twarde, termoutwardzalne żywice
 34. Popiół drzewny - powstający zwłaszcza przy spaleniu drewna twardego drzew liściastych (buk, brzoza), zawiera wiele tlenku potasu - K20. Surowiec do laboratoryjnego otrzymywania wodorotlenku potasu - KOH
 35. Potaż - K2CO3, węglan potasu. Biały proszek rozpuszczalny w wodzie, stosowany do bielenia, farbowania. W domowym laboratorium jest bardzo często stosowanym odczynnikiem i surowcem do otrzymywania licznych soli potasowych
 36. Potaż żrący - KOH, wodorotlenek potasu. Silnie higroskopijne białe ciało stałe. Substancja silnie żrąca, stosowana do wyrobu szarego mydła oraz mydła do golenia. Odczynnik i surowiec o dużym znaczeniu. Roztwory KOH służą do pochłaniania CO2
 37. Rozcieńczalnik - benzyna lakowa. Czysta, wysoko wrząca benzyna stosowana do rozcieńczania farb olejnych. Nadaje się do wyrobu past do obuwia oraz sporządzania kleju kauczukowego
 38. Rozpuszczalnik - benzyna ekstrakcyjna. Czysta, bardzo lotna benzyna stosowana do wywabiania plam i prania garderoby
 39. Rozpuszczalnik nitro - mieszanina acetonu z estrami kwasu octowego (octan butylu, octan amylu). Służy do zmywania i rozcieńczania lakierów nitro. Przy wyrobie klejów doskonały rozpuszczalnik celuloidu i polistyrenu
 40. Saletra - ogólna nazwa azotanów - soli kwasu azotowego:
  • amonowa - NH4NO3, azotan amonu podstawowy składnik nawozu sztucznego, tanie i dostępne źródło amoniaku
  • indyjska lub bengalska, potasowa - KNO3, azotan potasu, czysty służy do nasycania lontów, konserwowania mięsa, składnik prochu czarnego, środek barwiący płomień na kolor jaskrawofioletowy w pirotechnice (stąd nazwa - ognie bengalskie)
  • chilijska, sodowa - NaNO3, azotan sodu, nawóz sztuczny, tani surowiec do otrzymywania kwasu azotowego
  • wapniowa - (Ca(NO3)2, azotan wapniowy, nawóz sztuczny, tani surowiec do otrzymywania kwasu azotowego
 41. Salmiak - NH3Cl, chlorek amonu. Biały proszek lub twarde, żółtawoszare bryłki krystaliczne. Konieczny jako środek pomocniczy przy lutowaniu cyną, używany do napełniania ogniw galwanicznych. Salmiak rozpuszczając się w wodzie powoduje bardzo silne obniżanie jej temperatury
 42. Siny kamień - CuSO4*5H2O, siarczan miedziowy. Niebieskie, krystaliczne ciało stałe. Wysuszone w temperaturze ponad 180oC niebieskie kryształy rozpadają cię na biały proszek CuSO4. Podstawowy składnik preparatów do opryskiwania drzewek oraz zwalczania drobnoustrojów i pleśni. Zasadniczy składnik kąpieli do miedziowania. Ważny odczynnik laboratoryjny i surowiec do otrzymywania różnych soli miedzi
 43. Soda - ogólna nazwa węglanów sodu:
  • amoniakalna, kalcynowana - Na2CO3, węglan sodu. Obojętny, biały proszek (jeżeli bezwodna) lub bezbarwne, słupkowate kryształy (jeżeli uwodniona), stosowana do prania, szorowania, wyrobu mydła; w laboratorium chemicznym surowiec do otrzymywania wielu soli sodowych oraz wodorotlenku sodu
  • oczyszczona, bikarbonat - NaHCO3, wodorowęglan sodu (kwaśny węglan sodu), biały proszek stosowany w medycynie, ważny odczynnik w laboratorium; soda czysta stosowana do pieczenia ciasta oraz do wyrobu tzw. napojów orzeźwiających
  • żrąca - NaOH, wodorotlenek sodu. Białe łuski lub granulki doskonale rozpuszczalne w wodzie. Podstawowy surowiec przemysłowy stosowany m.in. do produkcji barwników, mydła, rafinacji, przetworów naftowych. Ważny odczynnik laboratoryjny
 44. Sól glauberska - Na2SO4*10H2O, siarczan sodu. Bezbarwne kryształy topiące się po ogrzaniu. Stosowana do wyprawiania skórek futerkowych, w medycynie i farbiarstwie
 45. Sól gorzka - MgSO4*10H2O, siarczan magnezowy. Ciało stałe, krystaliczne, bezbarwne, łatwo rozpuszczalne w wodzie. Stosowana do impregnacji drewna, wyprawy skór oraz w medycynie. Surowiec do otrzymywania soli magnezowych
 46. Spirytus - C2H5OH, alkohol etylowy, etanol. Bezbarwna ruchliwa ciecz, mieszająca się w każdym stosunku z wodą, eterem, acetonem, gliceryną. Pali się nieświecącym płomieniem. Temperatura wrzenia 78oC. Bardzo dobry rozpuszczalnik związków organicznych. Rozcieńczony stosowany wewnętrznie Smile
 47. Spirytus drzewny - CH2OH, alkohol metylowy, metanol. Bezbarwna ciecz o własnościach bardzo zbliżonych do alkoholu etylowego. Bardzo silna trucizna, przenikająca nawet przez skórę. Już niewielkie dawki metanolu wywołują zaburzenia wzroku a nawet jego utratę
 48. Spirytus salicylowy - alkoholowy, 2-5% roztwór kwasu salicylowego, łagodny środek dezynfekcyjny
 49. Superfosfat pylisty "Annofos" - sypki, szarawy, drobno zmielony nawóz sztuczny rozpuszczalny w wodzie. Głównym jego składnikiem jest fosforan wapniowy - Ca3(PO4)2. Służy do otrzymywania kwasu fosforowego oraz fosforanów
 50. Szkło wodne - woda szklana, wodne roztwory Na2SiO3 lub K2SiO3, krzemianów potasu lub sodu. Gęsta, żółtawa ciecz, stosowana do prania, przeciwogniowej impregnacji drewna, spoiwo do farb i lakierów. Ważny składnik różnych klejów i kitów
 51. Talk - Mg8Si4O11*H2O, czterokrzemian magnezowy. Biały, śliski proszek stosowany do konserwacji artykułów gumowych, w kosmetyce do wyrobu pudrów
 52. Terpentyna - łatwo palna ciecz, zależnie od stopnia czystości o barwie brunatnej, żółtej bądź całkowicie bezbarwna. Produkt suchej destylacji drewna iglastego i przerobu żywicy tych drzew. Doskonały rozpuszczalnik wosków. Stosowana do wywabiania plam, w medycynie oraz do rozcieńczania farb olejnych. Niezbędny surowiec przy wyrobie past do butów i podłogi
 53. Tetra - CCl4, czterochlorek węgla. Mało lotna, niepalna ciecz. Stosowana do napełniania gaśnic i prania garderoby. Świetny rozpuszczalnik parafiny, niezbędny składnik świec dymnych
 54. Tri - CHCl=CCl2, trójchloroetylen. Lotna, nisko wrząca, niepalna ciecz o charakterystycznym zapachu. Doskonały rozpuszczalnik tłuszczów, stosowana do wywabiania plam. Polistyren rozpuszczony w tri tworzy uniwersalny klej - lakier. Pary tri są bardzo szkodliwe dla organizmu. Na gorąco w obecności wody tri częściowo rozkłada się z wydzieleniem silnie trującego gazu fosgenu
 55. Wapno gaszone - Ca(OH)2, wodorotlenek wapniowy. Biała lub biało szara bezpostaciowa masa powstająca w wyniku działania wody na wapno palone. Podstawowy składnik tynków i zapraw. W laboratorium stosuje się do otrzymywania acetonu, amoniaku, wodorotlenku sodu, potasu i licznych soli wapniowych
 56. Wapno palone - CaO, tlenek wapniowy. Białe lub biało szare ciało stałe, otrzymywane przez wypalenie węglanu wapniowego CaCO3. Zarobione wodą bardzo silnie się rozgrzewa, przechodząc w wodorotlenek wapniowy (wapno gaszone). W laboratorium jest stosowane do otrzymywania licznych związków wapniowych
 57. Woda Burowa (płyn Burowa) - wodny roztwór zasadowego octanu glinowego (CH3COO)2Al(OH). Bezbarwna ciecz o woni octu, używana do okładów
 58. Woda gulardowa - roztwór zasadowego octanu ołowiawego Pb(CH3COO)OH. Bezbarwna ciecz o słodkawym smaku. Stosowana w weterynarii i medycynie jako środek ściągający, trująca
 59. Woda utleniona - nadtlenek wodoru, H2O2, nazwa zwyczajowa 3% wodnego roztworu nadtlenku wodoru, stosowana do dezynfekcji i często do bielenia; 30% roztwór nadtlenku wodoru jest nazywany perhydrolem. Przechowywać w butelce z ciemnego szkła
 60. Woda wapienna - Ca(OH)2, wodny, nasycony roztwór wodorotlenku wapniowego. Żółtawo zielonkawa opalizująca ciecz. Najtańsza zasada używana w przemyśle. W laboratorium stosowana do wykrywania CO2

 

http://chemfan.pg.gda.pl/Sprzet_I_Odczynniki/SrodkiGospDom.html

 

Opracowano na podstawie podanej poniżej literatury:

 

Popularnonaukowa literatura chemiczna

I. Doświadczenia chemiczne

IA. Książki z serii "Chemia dla Ciebie" Stefana Sękowskiego

 1. Galwanotechnika domowa, wyd. VIII, WNT, Warszawa 1987
 2. Pierwiastki w moim laboratorium, wyd. III, WSiP, Warszawa 1989
 3. Ciekawe doświadczenia cz. I, wyd. IV, WSiP, Warszawa 1986
 4. Ciekawe doświadczenia cz. II, wyd. IV, WSiP, Warszawa 1985
 5. Moje laboratorium cz. I, wyd. V, WSiP, Warszawa 1985
 6. Moje laboratorium cz. II, wyd. II, WSiP, Warszawa 1984
 7. Bazar chemiczny cz. I, wyd. I, WSiP, Warszawa 1982
 8. Bazar chemiczny cz. II, wyd. I, WSiP, Warszawa 1987
 9. Elektrochemia domowa, wyd. IV, WSiP, Warszawa 1987
 10. Z tworzywami sztucznymi na ty, wyd. IV, WSiP, Warszawa 1988
 11. Fotochemia domowa, wyd. II, WSiP, Warszawa 1990
 12. Na przełaj przez chemię, wyd. I, WSiP, Warszawa 1989
 13. Elementarz chemii organicznej, wyd. II, WSiP, Warszawa 1978
 14. Na wszystko jest rada

IB. Inne pozycje przydatne w "domowym laboratorium"

 1. Doświadczenia chemiczne, Tomasz Pluciński, wyd. I, Wydawnictwo Adamantan, Warszawa 1997, Errata i uzupełnienie do egzemplarza autorskiego
 2. Doświadczenia z chemii nieorganicznej, Beniamin Lenarcik, Zofia Matysikowa, Zygmunt Warnke, wyd. I, PZWS, Warszawa 1972
 3. Zbiór doświadczeń z chemii organicznej, Zofia Matysik, Beniamin Lenarcik, Alojzy Bujewski, wyd. II, PZWS, Warszawa 1969
 4. Demonstracje z chemii organicznej, J. Sokołowski, G. Kupryszewski, PWN, Łódź, Warszawa 1958
 5. Doświadczenia chemiczne w szkole podstawowej, Z. Matysik, B. Lenarcik, M. Balka, wyd. II, PZWS, Warszawa 1971
 6. Doświadczenia chemiczne dla szkół średnich, Zofia Matysikowa, Romuald Piosik, Zygmunt Warnke, wyd. II, WSiP, Warszawa 1984
 7. Podstawy i technika demonstracji szkolnych z zakresu chemii ogólnej i nieorganicznej, J. Dobrowolski, PWN, Warszawa 1954
 8. Ćwiczenia i demonstracje z chemii ogólnej i nieorganicznej z uwzględnieniem wskazówek metodycznych, M. Langner, A. Podgórecka, PWN, Łódź, Warszawa 1958
 9. Epiprojekcja doświadczeń chemicznych, L. Nedzyński, PWN, Warszawa 1992
 10. Chemia, która zadziwia, A. Burewicz, H. Gulińska, N. Miranowicz, Wyd. OFEK, Jelenia Góra 1993
 11. 100 prostych doświadczeń z wodą i powietrzem, R. Błażejewski, WNT, Warszawa 1991
 12. Laboratorium fizyczne w domu, J. Gaj, WNT, Warszawa 1982
 13. Poradnik laboranta-chemika, N. Bellen, A. Gutowska, wyd. III, NT, Warszawa 1970
 14. Chemia czarodziejka, Jerzy Stobiński, wyd. III, Warszawa 1960
 15. Z chemią za pan brat, Erich Grosse, Christian Weissmantel
 16. Chemia na co dzień, Stefan Sękowski, Nasza Księgarnia, Warszawa 1982
 17. Chemia dla kolekcjonera amatora, Aleksandra i Stefan Sękowscy, Nasza Księgarnia, Warszawa 1989
 18. ABC klejów i klejenia, Aleksandra i Stefan Sękowscy, Nasza Księgarnia, Warszawa 1986
 19. Efektowna chemia, Stefan Sękowski, wyd. II, WNT, Warszawa 1984
 20. Metale w naszym domu, Aleksandra i Stefan Sękowscy, wyd. I, WNT, Warszawa 1988
 21. Chemia całkiem prosta, Hermann Raaf
 22. 225 doświadczeń chemicznych, Kurt Waselowsky, wyd. I, WNT, Warszawa 1987
 23. Zestaw ćwiczeń laboratoryjnych dla przedmiotu dydaktyka chemii, praca zbior. pod red. Andrzeja Burewicza, wyd. I, WN UAM, Poznań 1989
 24. Chemia organiczna w probówce, Herman Rompp, Hermann Raaf, wyd. I, WNT, Warszawa 1990
 25. Chemia praktyczna dla wszystkich, praca zbior., wyd. VII, WNT, Warszawa 1971
 26. Preparatyka organiczna, Arthur Israel Vogel, wyd. II, WNT, Warszawa 1984
 27. Preparatyka organiczna, tłum. zbiór pod red. Bolesława Bochwica, wyd. II, PWN, Warszawa 1975
 28. Preparatyka i elementy syntezy organicznej, praca zbiór. pod red. Jerzego T. Wróbla, wyd. II, PWN, warszawa 1983
 29. Preparatyka organicznych związków chemicznych, Zofia Jerzmanowska, wyd. II, PZWL, Warszawa 1972
 30. Preparatyka organiczna, Eleonora Foremska, Jan Tomkowiak, wyd. II, Wydawnictwo AR, Poznań 1995
 31. Pracownia preparatyki organicznej, Mirosław Dzianowski, wyd. X, WSip, Warszawa 1986
 32. Ćwiczenia z analizy i preparatyki organicznej: skrypt dla studentów kierunku biologii, Maria Jolanta Korohoda, Jan Rajmund Pasko, wyd. IV, Wydawnictwo Naukowe WSP, Kraków 1998
 33. Technika laboratoryjna w chemii organicznej, praca zbiór. pod red. Tadeusza Kiersznickiego, wyd. 3, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, Gliwice 1989
 34. Fizyczna chemia organiczna. Ćwiczenia, N.S. Isaacs, PWN, Warszawa 1974
 35. Kurs praktyczny z biochemii, W. Nejbaum-Katzenellenbogen, I. Mochnacka, PWN, Warszawa 1966
 36. Analiza kroplowa, N. Tanajew, PWN, Warszawa 1956
 37. Analiza jakościowa związków organicznych, Z. Jerzmanowska, PZWL, Warszawa 1967
 38. Organiczna analiza jakościowa, J. Woliński, J. Terpiński, PWN, Warszawa 1973
 39. Preparatyka nieorganiczna, J. Supniewski, PWN, Warszawa 1958
 40. Pracownia preparatyki nieorganicznej, Ryszard Lewandowski, wyd. IV, WSiP, Warszawa 1990
 41. Analiza nieorganiczna jakościowa, G. Charlot, PWN, Warszawa 1976
 42. Chemia analityczna z elementami analizy instrumentalnej, Zdzisław Stefan Szmal, Tadeusz Lipiec, wyd. VI, PZWL, Warszawa 1988
 43. Chemia analityczna cz. I (Podstawy teoretyczne i analiza jakościowa), Jerzy Minczewski, Zygmunt Marczenko, wyd. IV, PWN, Warszawa 1985
 44. Chemia analityczna cz. II (Analiza ilościowa), Jerzy Minczewski, Zygmunt Marczenko, wyd. V, PWN, Warszawa 1985
 45. Chemia analityczna cz. III (Analiza instrumentalna), Jerzy Minczewski, Zygmunt Marczenko, wyd. III, PWN, Warszawa 1985
 46. Technologia chemiczna nieorganiczna, Józef Kępiński, wyd. III, PWN, Warszawa 1975
 47. Technologia chemiczna organiczna, Aleksander Wielopolski, wyd. I, PWN, Warszawa 1959
 48. Podstawy chemii nieorganicznej, tom I, II i III, Adam Bielański, wyd. I, PWN, Warszawa 1987
 49. Chemia nieorganiczna, Włodzimierz Trzebiatowski, wyd. VIII, PWN, 1978
 50. Chemia nieorganiczna, E. Józefowicz, wyd. III, Warszawa 1968

IC. Polskie czasopisma, w których pojawiają się opisy doświadczeń

 1. Kurier chemiczny
 2. Młody technik
 3. Chemia w szkole
 4. Zrób sam

Najważniejsze informacje o krajowych czasopismach chemicznych

II. Chemiczne tablice, poradniki, słowniki i encyklopedie

 1. Tablice chemiczne, Witold Mizerski, wyd. II, Wydawnictwo Adamantan, Warszawa 1997
 2. Szkolny poradnik chemiczny, Z. Dobkowska, K.M. Pazdro, wyd. I, WSiP 1986
 3. Ilustrowana Encyklopedia dla wszystkich. Chemia, wyd. I, WNT, Warszawa 1980
 4. Encyklopedia techniki. Chemia, wyd. IV, WNT, Warszawa 1993
 5. Słownik chemiczny, wyd. VI, WP, Warszawa 1982
 6. Słownik chemii analitycznej. Definicje polskie i odpowiedniki angielskie, praca zbiór, WNT, Warszawa 1984
 7. Poradnik fizykochemiczny,, praca zbiór, wyd. II, WNT, Warszawa 1974
 8. Poradnik chemika analityka cz. I, praca zbiór, wyd. I, WNT, Warszawa 1989
 9. Poradnik chemika analityka cz. II, praca zbiór, wyd. I, WNT, Warszawa 1991
 10. Kalendarz chemiczny
 11. Bibliografia dydaktyki chemii, wyd. I, NOWIK Drukarnia Wydawnictwa Św. Krzyża, 1995, ISBN 83-901916-5-2, nakład 1000 egz., strona wydawnictwa

III. Inne książki popularnonaukowe związane z chemią

 1. Z laboratorium w szeroki świat, Aleksandra i Stefan Sękowscy, wyd. II, Nasza Księgarnia, Warszawa 1986
 2. Wędrówka w krainę chemii, Roman Kapuściński, wyd. II, WSiP, Warszawa 1985
 3. Chemiczne laboratoria natury, Jerzy Stobiński, NK, Warszawa 1988
 4. Chemia i życie, Bronisław Filipowicz, wyd. I, WP, Warszawa 1981
 5. Odkrywcy mimo woli, czyli przypadek w dziejach nauki, Royston M. Roberts, wyd. I, Wyd. Adamantan 1996

IV. Szczególnie przydatne pozycje obcojęzyczne

 1. Ullmann's Encyclopedia of Industrial Chemistry, praca zbiór., Werlag Chemie, Weinheim, 1985-1994
 2. Encyclopedia of Chemical Technology, The Interscience Ecycl, Inc. New York 1955
 3. Chemistry of the Elements, N.N. Greenwood, A. Earnshaw, wyd. II, Butterworth-Heinemann, 1997
 4. A Comprehensive Treatise on Inorganic and Theoretical Chemistry, J.W. Mellor, Longman, Green and CO. London-New York-Toronto 1936-1960
 5. Sprawocznik chimika, praca zbior. pod red. B.P. Nikitina, Goschimizdat, Moskwa 1957-1968
 6. Kratkij sprawocznik po chimii, I.T.Goronowskij, Ju.P. Nazarienko, E.F. Niekracz, Naukowa Dumka, Kijow 1974
 7. A History of Technology, J. McGrath, Oxford University Press, 1958
 8. Perfect Symmetry. The Accidental Discovery of Buckminsterfullerene, Jim Baggott, wyd. II, Oxford University Press, 1996
 9. The Most Beautiful Molecule: An Adventure in Chemistry, Hugh Aldersey Williams, Aurum Press, London 1995
 10. Nature
 11. The Journal of Chemical Educationstrona czasopisma
 12. Journal Of Chemical Education
 13. Polish Journal of Chemistrystrona czasopisma

Jeśli znasz dobrą książkę lub innego rodzaju literaturę w jakikolwiek sposób przydatną dla pasjonata chemii, której nie ma w niniejszym spisie lub chcesz opisać w kilku słowach jedną z powyżej zaprezentowanych pozycji, wówczas użyj jednej z poniższych metod (najlepiej byś skorzystał z formularza), aby literaturę do spisu dołączyć, uzpełnić jej opis lub napisać recenzję. Na początek dokładnie przeczytaj tę stronę w całości, po czym obejrzyj formularz. Dowiesz się w ten sposób jakie informacje są nam potrzebne.

 

http://chemfan.pg.gda.pl/Literatura/

 

---

 

"ChemFan - Sprzęt i odczynniki" - Sprzęt laboratoryjny, rysunki. 

 

http://chemfan.pg.gda.pl/Sprzet_I_Odczynniki/Sprzet.html

 

Skąd zdobyć sprzęt laboratoryjny i odczynniki chemiczne? Poniżej znajdują się różne informacje, na podstawie których możliwe jest skompletowanie odczynników i akcesorii potrzebnych do utworzenia domowego laboratorium. Znajdują się tu także informacje o chemicznych dodatkach do żywności (jedyny tak pełny spis dodatków "E" na polskich stronach WWW) oraz są wymienione składniki skażające spirytus.

 

http://chemfan.pg.gda.pl/Sprzet_I_Odczynniki/#Spis

 

Lista sklepów z artykułami przydatnymi chemikowi

Skąd zdobyć sprzęt i odczynniki chemiczne? Poniżej znajduje się lista sklepów, w których znajdują się akcesoria potrzebne do utworzenia domowego laboratorium. Liczymy na Twoją pomoc w uzupełnianiu spisu. Sklepy są posortowane w kolejności alfabetycznej wg miast.

 1. ALchem - Hurtownia zaopatrzenia laboratoriów - Białystok, ul. Włościańska 58, ocena 5
  Godz. otwarcia: 7:30
  Godz. zamknięcia: 15:30
  Telefon (085) 653-87-65
  Fax (085) 653-94-04
  E-mail sklepu: [email protected]
  Strona WWW sklepu: http://www.alchem.com.pl
  Są: Odczynniki, szkło laboratoryjne, sprzęt i drobny sprzęt laboratoryjny, elektronika laboratoryjna, itp. Jest wszystko. Obsługa w MOIM PRZYPADKU mniej niż zero! Hurtownia i detal.
  Dnia 05-09-08 nadesłał dane zastrzeżone - [email protected]
 2. CHEMIA Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Handlu Chemikaliami - Białystok, ul. Obrębowa 1, ocena 4 
  Dane telefoniczne już są nieaktualne, opis sklepu również, aktualne dane na stronie sklepu: http://www.chemia.bialystok.pl/
  tel. Dział Handlowy (085) 741 31 10
  fax (085) 741 29 85
  Sklepy firmowe:
  Nr 1 - Białystok, ul. Obrębowa 1, tel. (085) 7 437-956
  Nr 2 - Białystok, ul. Obrębowa 1, tel. (085) 7 411-430 w. 19
  W sklepie prawie żadnych odczynników nie ma, natomiast obok sklepu jest hurtownia zaopatrzona we wszystkie podstawowe odczynniki - można w niej również zamówić dowolny odczynnik, którego nie mają na stanie. W hurtowni mogą zamawiać jedynie firmy. Możliwe jest co prawda "przeniesienie" zamówienia z hurtowni do sklepu, w praktyce jest to jednak trochę kłopotliwe zarówno dla kupującego detalicznie jak i dla pracowników hurtowni.
  Dnia 00-09-12 nadesłał Andrzej Kasperowicz - [email protected] 
   
 3. CHEMIA Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Handlu Chemikaliami - Białystok, Sklep Wzorcowy, Al. Piłsudskiego 28, ocena 3
  Dane sklepu już są nieaktualne.
  tel. (085) 742 48 36
  Od czasu do czasu można w tym sklepie kupić jakiś odczynnik, np. salmiak, kwas siarkowy akumulatorowy 36%, wodorotlenek sodu techn., generalnie jednak jest to sklep z farbami i tworzywami sztucznymi.
  Dnia 00-09-12 nadesłał Andrzej Kasperowicz - [email protected]
   
 4. P.P.H.U. "MALAB" - Białystok, ul. Broniewskiego 4, ocena 4
  Godz. otwarcia: 10:00
  Godz. zamknięcia: 17:00
  Telefon (085) 651 31 46
  Fax (085) 651 31 46
  Dość szeroki wybór szkła laboratoryjnego. Dodatkowo niektóre rzeczy można sprowadzić na zamówienie. Można też zamówić do wykonania w miarę możliwości, gdyż zaraz za sklepem znajduje się zakład wytwarzający szkło laboratoryjne.
  Dnia 01-08-25 nadesłał Mariusz Szczęsny - nie posiada e-maila
 5. Z.U.H. PROLAB Tadeusz Borowski - Białystok, ul. Rzymowskiego 43/3, ocena 5
  Godz. otwarcia: 7:00
  Godz. zamknięcia: 15:00
  Telefon (085) 7480045
  Fax (085) 7480073, (085)7453386
  E-mail sklepu: [email protected], [email protected]
  Strona WWW sklepu: http://www.prolab.com.pl
  Specjalistyczny sklep dla prawdziwego chemika z laboratorium, lekarza i weterynarza. W ofercie można znaleźć: - probówki z odczynnikami (preparowane probówki i mikroprobówki) - kuwety, koncówki do pipet, naczynia reagencyjne - pipety jednomiarowe i pipety serologiczne - produkty do hodowli komórkowej - płytki Petriego, ezy, wymazówki, bagietki - płytki mikrotestowe - zamknięty system do pobierania moczu - kubki o różnym przeznaczeniu - manualne testy diagnostyczne - system pobierania krwi włośniczkowej. Sprzedaż pełnej gamy instrumentów, odczynników, oraz cześci zamiennych firm BECKMAN COULTER oraz INSTRUMENTATION LABORATORY - światowych producentów aparatury medycznej, naukowej i przemysłowej, a także wykonujemy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.
  Dnia 05-08-28 nadesłał dane zastrzeżone - [email protected]
 6. Interhurt - Częstochowa, ul. Krótka 3, ocena 3
  Telefon (034) 365 59 28
  Raczej maja tam niewiele, ale jeżeli potrzeba coś zamówić z Mercka czy Aldricha to nie robią problemów, z tym że długo się czeka. Ceny raczej znośne. Można przyjść poprosić beczkę kwasu siarkowego, azotowego + 100l gliceryny i nikogo to nie zdziwi i to jest prawdziwy plus tego sklepu.
  Dnia 02-06-29 nadesłał brak danych
   
 7. REKO - sprzedaż wysyłkowa - Dzierżoniów Śląski, ul. Szkolna 5, ocena 4
  Godz. otwarcia: 8
  Godz. zamknięcia: 15
  Telefon (074) 831 14 45
  Fax (074) 645 96 30
  E-mail sklepu: [email protected]
  Firma "REKO" prowadzi wysyłkową sprzedaż odczynników w postaci małych porcji, według potrzeb klientów.
  Dnia 03-04-04 nadesłał Janusz Mirek - [email protected]
   
 8. "Chemag" s.c. Przedsiębiorstwo Handlu Chemikaliami - Gdańsk, ul. Łąkowa 35/38.
  Telefon (058) 301 86 38
  Szkło laboratoryjne, odczynniki
  Dnia 99-05-20 nadesłał Adam Błaszczyk - [email protected] 
   
 9. "Chemia Sp. z o.o." Przedsiębiorstwo Handlu Chemikaliami - Gdańsk, ul. Grunwaldzka 48/50.
  Telefon (058) 341 22 02
  Chemikalia i odczynniki chemiczne ze składu i na zamówienie.
  Dnia 99-05-20 nadesłał Adam Błaszczyk - [email protected] 
   
 10. VINC Przedsiębiorstwo Handlu Chemikaliami - Gdynia, ul. Nowodworcowa 11.
  Telefon (058) 629 44 93.
  Odczynniki chemiczne, chemikalia, testy diagnostyczne ze składu i na zamówienie.
  Dnia 99-05-20 nadesłał Adam Błaszczyk - [email protected] 
   
 11. Przedstawicielstwo Handlowe POCh - Gliwice, ul. Sowińskiego 11, ocena 5.
  Telefon: (032) 23 92 260
  Fax (032) 23 92 266
  Nazwa mówi sama za siebie. Mają wszystko, a jak nie to zamówią. Odczynniki wszelakie, szkło Simax, kolumny do chromatografii. Realizują zamówienia osób prywatnych.
  Dnia 02-09-15 nadesłał Łukasz Mucha - [email protected]
   
 12. Przedstawicielstwo Handlowe POCh - Katowice, ul. Kościuszki 227, ocena 5.
  Telefon: (032) 252 80 04
  Fax (032) 252 80 05
  E-mail sklepu: [email protected]
  Nazwa mówi sama za siebie. Mają wszystko, a jak nie to zamówią. Odczynniki wszelakie, szkło Simax, kolumny do chromatografii. Realizują zamówienia osób prywatnych.
  Dnia 02-09-15 nadesłał Łukasz Mucha - [email protected]

  Inny wpis odnośnie powyższego sklepu:
  ocena 5
  Godz. otwarcia: 7:30
  Godz. zamknięcia: 15:30
  Dostępne są tam praktycznie wszystkie odczynniki i to większość w małych opakowaniach i niewygórowanej cenie. Większość nie jest dostępna od ręki - ale wystarczy zatelefonować i poprosić - wszystko sprowadzą do tygodnia. Miła obsługa - nikt się nie "czepia" - po co? na co? itp. itd. Po prostu OK!
  Dnia 03-01-31 nadesłał Kuba Kościelniak - e-mail zastrzeżony

  Inny wpis odnośnie powyższego sklepu:
  Owy sklep/hurtownia już nie istnieje. Istnieje za to bardzo blisko sklep z chemią budowlaną (Katowice, Kolejowa 19), jednak oni mają dosyć słabe wyposażenie (ocena 2)
  Dnia 07-02-25 nadesłał [email protected]

   

 13. Sklep z odczynnikami - Kielce, ul. Prusa 1 (w przychodni), ocena 5.
  Jest to sklep z odczynnikami chemicznymi, jak i ze szkłem. Jest wszystko (no może prawie), ale i tak warto tam się wybrać.
  Dnia 99-03-21 nadesłał Mike Zych - [email protected] 
   
 14. "Cezas" Przedsiębiorstwo zaopatrzania szkół - Kielce, ul. Chęcińska 12, ocena 2.
  Telefon (041) 361 02 35
  Nie wiem nie byłem, ale chyba trzeba być szkołą żeby tam kupować. Sad
  Dnia 99-03-24 nadesłał Mike Zych - [email protected] 
   
 15. "Cezas" przedsiębiorstwo zaopatrzania szkół - Kielce, ul. Peryferyjna 12, ocena 3.
  Godz. otwarcia: 8
  Godz. zamknięcia: 15
  Telefon: (041) 331 23 79
  Taki sobie, jest trochę szkła.
  Dnia 99-03-24 nadesłał Mike Zych - [email protected] 
   
 16. Mediwet - Kielce, ul. Sienkiewicza 40, otwarty od 9 do 17, ocena 4.
  Jest trochę szkła, ale nie wszystko. Dla mieszkających w centrum Kielc.
  Dnia 99-03-24 nadesłał Mike Zych - [email protected] 
   
 17. Hurtownia odczynników i szkła laboratoryjnego - Koszalin, ul. Wopistów 11, ocena 3.
  Godz. otwarcia: 10
  Godz. zamknięcia: 15
  Telefon: (094) 340 54 33
  Fax (094)340 54 33
  Jest to jedyny sklep z odczynnikami przy woj. pomorskim. Troszkę trudno do niego trafić ale dla chcącego nic trudnego. Na składzie mają podstawowe odczynniki, całą resztę można bez problemu zamówić. Czeka się także niezbyt długo (ok. tygodnia). Posiadają dosyć szeroki wybór szkła laboratoryjnego. Nazwa mówi sama za siebie.
  Dnia 03-02-20 nadesłał Bartek Urbaniak - [email protected]
   
 18. Equimed - Kraków, ul. Prądnicka 46, ocena 4.
  Telefon (012) 423 47 64
  Fax (012) 423 47 64
  Email sklepu: [email protected]
  Jednym, a raczej dwoma słowami jest to super sklep. Jest w nim praktycznie wszystko (oprócz odczynników). Zamawiałem już w nim ze 100 rzeczy i wszystko było profesjonalnie zrobione. Sklep jest bardzo fajny. Polecam.
  Dnia 04-11-04 nadesłał Grzegorz Wójcik - [email protected].
   
 19. F.H. Omar - Kraków, ul. Grzegórzecka 29, ocena 5.
  Sklep, w którym znajdują się odczynniki (przede wszystkim z POCHu) i sprzęt. Nie wiem, czy powiedzieć, czy ceny są niskie czy zbyt wygórowane, bo nie mogę ich porównać z innym sklepem chemicznym (innego nie znam). Jest tu raczej większość potrzebnych odczynników, ale tych popularnych (kwasy, zasady, niektóre sole). Sklep jest dobrze zaopatrzony w sprzęt, przede wszystkim w szkło.
  Dnia 99-02-08 nadesłał Piotr Nikiel - [email protected].
   
 20. Krakchemia - Kraków, ul. Pilotów 6, ocena 5.
  Godz. otwarcia: 7
  Godz. zamknięcia: 16
  Najlepszy sklep jaki znam w Krakowie. Mimo iż nie mas tu szkła to jednak odczynniki mają stosunkowo tanie i można znaleźć wiele egzotycznych, organicznych, itd.  Polecam.
  Dnia 01-01-13 nadesłał Piotr Nikiel - [email protected]
   
 21. Sklep z bombkami Wink - Krakowska wytwórnia ozdób choinkowych - Kraków, ul. Lubicz 3 (naprzeciwko mostka), ocena 4
  Godz. otwarcia: 8
  Godz. zamknięcia: 17
  Właściwie jest to sklep z bombkami choinkowymi ale są tam również różnego typu naczynia szklane i porcelanowe (probówki, pipety, zlewki, cylindry miarowe, biurety...). Wszystko w różnych rozmiarach i wcale nie takie drogie. Panie są bardzo miłe i uczynne choć chyba nie mają pojęcia do czego służą te wszystkie rzeczy. Kiedy kupowałam biuretę zapytałam jedną z nich "na ile centymetrów jest ta biureta?" (to oczywiście chemiczny żargon, a chodziło mi o centymetry sześcienne) pani zrobiła zdziwione oczy i zaczęła mi pokazywać rękami jej długość!!! I jeszcze jeden plus tych pań - nie oszukują (sprzedawca ze sklepu na Lwowskiej - tam jest WSZYSTKO i ceny są w miarę przystępne - zawsze mnie oszukał ilekroć tam byłam - dawał coś małego a liczył jak za większe naczynie).
  Dnia 01-12-17 nadesłała Monika Stasik - email zastrzeżony
   
 22. POCh - Przedstawicielstwo Handlowe - Lublin, ul. Mełgiewska 16,  ocena 5
  Godz. otwarcia: 7:30
  Godz. zamknięcia: 15:30
  Telefon (081) 745 13 10 (09)
  Szeroki asortyment odczynników polskich (POCh - Gliwice) i zagranicznych (Merck, Fluka, Sigma - Aldrich). Dystrybucja sprzętu szklanego firmy Simax (Czechy) oraz specjalnego, wykonywanego na zamówienie. Możliwe jest sprowadzenie każdego odczynnika. Dystrybucja sprzętu analitycznego wiodących światowych koncernów. Fachowa i bardzo miła obsługa!!!
  Dnia 03-06-22 nadesłał Robert Wrona - [email protected]

   

 23. SLINAP -  Łódź, ul. Limanowskiego 127, ocena 5.
  Godz. otwarcia: 8
  Godz. zamknięcia: 16
  Telefon (042) 651 63 20
  Fax (042) 651 63 20
  Wszelkiego rodzaju sprzęt chemiczny (szkło laboratoryjne, pH-metry itd.) możliwość zamawiania nietypowego szkła
  Dnia 99-07-22 nadesłał Jacek Zielonka - [email protected].
   
 24. CENTRASZKŁO - Łódź, ul. Brukowa 14, ocena 5
  Godz. otwarcia: 7:30
  Godz. zamknięcia: 15:30
  Telefon (042) 651 31 25
  Sklep ze szkłem laboratoryjnym. Bardzo tanio, np.: chłodnica z nasadką destylacyjną kosztuje 53 zł, a w Slinapie ta sama kosztuje 75 zł  (ceny netto).
  Dnia 01-02-10 nadesłała Matija Mitrić - [email protected] 
   
 25. Chemia - Łódź, ul. Brukowa 28,  ocena 4
  To hurtownia, ale detalicznie też się da. Sporo tam tego wszystkiego, ale nie na 5, bo tyle ma Merck.
  Dnia 00-06-15 nadesłał dane zastrzeżone
   
 26. PolAura - Olsztyn, ul. Żołnierska 17.
  Narzucają naprawdę niskie marże na produkty, przeważnie POCHu i Mercka. Zaopatruje nawet olsztyński Sanepid. 
  Dnia 99-05-20 nadesłał dane niepełne - [email protected]
   
 27. MAT - hurtownia - Ostrów Wielkopolski, ul. Odolanowska 91, ocena 4
  Godz. otwarcia: 07:00 
  Godz. zamknięcia: 16:00
  Telefon (062) 736 80 81
  Fax (062) 735 11 00
  Odczynniki POCh, szkło SIMAX, ceny katalogowe, w sumie niezły sklep.
  Dnia 01-03-26 nadesłał brak danych
 28. Hendri - Gras Chemicals B.V. - Przedstawicielstwo w Polsce - Piaseczno, ul. Kosodrzewiny 1, ocena 5
  Godz. otwarcia: 
  Godz. zamknięcia: 
  Telefon (022) 716-92-00..09
  Fax (022) 716-92-10/11
  E-mail sklepu: [email protected]
  Strona WWW sklepu: http://www.graschem.pl
  Surowce chemiczne odczynniki.
  Dnia 05-08-28 nadesłał dane zastrzeżone - [email protected]
   
 29. CHMES - laboratorium chemiczne - Poznań, ul. Obornicka 225a, ocena 4
  Godz. otwarcia: 9
  Godz. zamknięcia: 15
  Telefon (061) 822 61 51
  Fax (061) 822 61 51
  E-mail sklepu: [email protected]
  Hurtownia prowadząca zasadniczo sprzedaż wysyłkową. Prowadzi tylko odczynniki i chemikalia - nie sprzęt. W naszej ofercie znajdują się także sączki, bibuły i papierki wskaźnikowe. Zamawiać można dowolnie: tel., fax, e-mail, osobiście (to najmniej wskazane, bo pod podanym adresem jest tylko biuro), listownie. Raczej tanio, chyba, że sprowadzane z importu na zamówienie. Terminy - szybko jeśli jest na magazynie - odwrotnie, jeśli sprowadzane - zależnie od dostawcy. Także odczynniki z upłynnień - bardzo tanio.
  Dnia 01-05-09 nadesłał Marek Schmidt - [email protected]

  Inny wpis odnośnie powyższego sklepu:
  Chmes
  W siedzibie na Suszki 10 [obecnie Obornicka 225a - przypis red.] znajduje się pan, który bardzo chętnie posługuje się mailem, tak że nie jest konieczne w tym wypadku dzwonienie za każdym razem, gdy chcemy się czegoś dowiedzieć.
  Dnia 04-06-28 nadesłał Mariusz Kot - [email protected]

   

 30. Hurtownia Chemiczna sp. z o.o. - Poznań, ul. Św. Antoniego 24, ocena 5
  Godz. otwarcia: 8
  Godz. zamknięcia: 15
  Telefon (061) 879 39 40
  E-mail sklepu: [email protected]
  Jest wszystko, ale zwykłym "cywilom" sprzedają prawie wszystko - trzeba się trochę namęczyć, by dostać coś niebezpiecznego jeśli nie ma się firmy. Poza tym O.K.
  Dnia 03-03-05 nadesłał brak danych

  Inny wpis odnośnie powyższego sklepu:
  MERCK, ocena 3
  Szkła jest ile dusza zapragnie (mimo, że tanio nie jest), jednak często trzeba zamawiać. Odczynniki są ale tych "niebezpiecznych" nie sprzedają na osoby prywatne (np. wody amoniakalnej), jest dość drogo ale lepszy rydz niż nic.
  Dnia 02-12-19 nadesłał Bartek Gątarski - e-mail zastrzeżony

 31. Sklep Chemiczny - Poznań, ul. Św. Michała 100, ocena 4
  Godz. otwarcia:
  Godz. zamknięcia:
  Telefon
  E-mail sklepu:
  Sprzedają prawie wszystko oprócz jak wiadomo zastrzeżonych zwykłemu śmiertelnikowi (ocena 4) trzeba dużo chodzić bo mają magazyny rozmieszczone na duuużym terenie
  Dnia 04-11-15 nadesłał Zwierzax - email zastrzeżony

   

 32. Alchem - Rzeszów, ul. Krzyżanowskiego 6c. ocena 4
  Godz. otwarcia: 9:00
  Godz. zamknięcia: 15:00
  Telefon (017) 850 29 10
  Fax (017) 852 61 23
  Email sklepu: [email protected]
  Profesjonaliści w dziedzinie sprzętu, wyposażenia, mebli, itp. do laboratoriów. Dobre zaopatrzenie w podstawowe i specjalistyczne szkło, sprzęt laboratoryjny oraz odczynniki chemiczne. Polecani dla rejonów: Podkarpackie, Lubelskie, Świętokrzyskie, Małopolskie i nie tylko!!! Sugerowany kontakt w celu oszczędności czasu, telefon, fax, e-mail.
  Dnia 01-01-02 nadesłał imię i nazwisko zastrzeżone - [email protected] 
   
 33. Aktyn - Suchy Las, ul. Stara Droga 16, ocena 5
  Godz. otwarcia: 8
  Godz. zamknięcia: 16
  Telefon (061) 811 71 55
  Fax (061) 811 71 55
  E-mail sklepu: [email protected]
  Sprzedaż detaliczna i hurtowa odczynników i surowców chemicznych krajowych i z importu; można zamówić prawie wszystko co jest dostępne na rynku; ceny bardzo konkurencyjne; możliwość wysyłki zamówionego towaru; w ofercie także szkło i drobny sprzęt laboratoryjny, bibuły, sączki, papierki wskaźnikowe.
  Dnia 03-05-01 nadesłał Piotr Drela - [email protected]
   
 34. AGAT - Szczecin, ul. Pomorska 42, ocena 4
  Godz. otwarcia: 7:30
  Godz. zamknięcia: 15:30
  Telefon (091) 469 28 06
  Fax (091) 469 28 05
  E-mail sklepu: [email protected] 
  Naprawdę mają wszystko, od szkła po chemię. Związek, który sobie zażyczyłem odszukano w 3 minuty w katalogach i o dziwo w 4 dni dostarczono mi go do domu. POLECAM, są naprawdę bardzo dobrzy.
  Dnia 01-06-01 nadesłał Adam Biernacki - [email protected]
   
 35. POCh - Polskie Odczynniki Chemiczne - Szczecin, ul. Piastów 42, ocena 4
  Godz. otwarcia: 8
  Godz. zamknięcia: 16
  Telefon 914494267
  Sklep jest niezły, mają mnóstwo odczynników, lecz na niektóre trzeba poczekać ok. tygodnia. Mają także szkło, ale nie wiem dokładnie w jakim zakresie. Ceny odczynników niższe niż w Agacie.
  Dnia 02-06-13 nadesłał imię i nazwisko zastrzeżone - [email protected]
   
 36.  Brak danych - Śrem, ul. Chłapowskiego 23, ocena 5
   Telefon 283 37 48
   Brak opisu [proszę nadsyłającego o uzupełnienie informacji o sklepie - przypis admina]
   Dnia 03-04-30 nadesłał Kryspin Marciniak - brak danych

   

 37. Chemilab - Tarnobrzeg, ul. Kopernika 6a, ocena 5
  Godz. otwarcia: 7
  Godz. zamknięcia: 16
  Telefon  (015) 822 21 05 , 822 92 61
  Fax (015) 822 21 05
  E-Mail sklepu: [email protected]
  Kompetentna i miła obsługa. Oferta pełna łącznie z możliwością sprowadzenia odczynników i szkła laboratoryjnego na zamówienie. Można zakupić sprzęt i szkło laboratoryjne.
  Dnia 02-12-25 nadesłała dane zastrzeżone

   

 38. Cezas - Toruń, ul. Poznańska 125, ocena 3
  Jest szkło i sprzęt, ale również np. papierki lakmusowe.
  Dnia 02-05-11 nadesłał Oskar - [email protected]

   

 39. Alchem Sp. z o.o - Warszawa, ul. Obozowa 16, ocena 4
  Godz. otwarcia: 8
  Godz. zamknięcia: 16
  Telefon (022) 632 99 54, 67
  Fax (022) 632 99 73
  E-Mail sklepu: [email protected]
  W sklepie znajdziesz odczynniki te zwykłe i egzotyczne jak np. 5-Chloro-N-[4-(cyclohexylureidosulfonyl)phenethyl]-2-metoxybenzamide, itp. Można też zamówić odczynniki różnych nie spotykanych firm. Jest szkło, podstawowy sprzęt i jest TANIO!!! 
  Dnia 00-03-02 nadesłał imię i nazwisko zastrzeżone - [email protected]
  Inny wpis odnośnie powyższego sklepu:
  ocena 5
  E-Mail sklepu: [email protected]
  Można sprowadzić odczynniki jeżeli nie ma.
  Dnia 02-05-29 nadesłał Michał Symonowicz - [email protected]

   

 40. CHEMIA - Warszawa, ul. Powąskowska 13b, ocena 4
  Godz. otwarcia: 8
  Godz. zamknięcia: 16
  Można tam dostać sprzęt, odczynniki i za darmo odczynniki przeterminowane.
  Dnia 02-02-19 nadesłał Michał Symonowicz - [email protected]
   
 41. POCh S.A. - Warszawa, ul. Żwirki i Wigury 101, ocena 5
  Godz. otwarcia: 8:00
  Godz. zamknięcia: 16:00
  Telefon (022) 824 02 52
  E-Mail sklepu: [email protected]
  Sklep jest przedstawicielstwem Polskich Odczynników Chemicznych w Gliwicach. Odczynniki można zamawiać jeżeli danego nie ma w magazynie .
  Dnia 02-02-21 nadesłał Łukasz N  - [email protected]

   

 42. Promel - Warszawa, ul. Elektoralna 13, ocena 5
  Godz. otwarcia: 11:00
  Godz. zamknięcia: 17:00
  Telefon (022) 620 14 82
  Wszystko i jeszcze raz wszystko czego tylko zapragnie młody chemik amator jeżeli chodzi o sprzęt. Sklep w ogóle nie prowadzi odczynników, ale za to ma chyba największą ofertę w stolicy i to po niewygórowanych cenach, do tego jeszcze fachowa obsługa i doradztwo. Warto zaglądać, gdyż często można zdobyć taki sprzęt, którego ludzie z Alchemu nigdy nie widzieli i nie wiedzą do czego służy np. wkraplacz ze szlifem i rurką do wyrównywania ciśnień... Smile
  Dnia 02-02-21 nadesłał Łukasz N  - [email protected]
 43. ADEVIQ-SPIN - Wrocław, ul. Braci Gierymskich 164 pok. 27, ul. Mydlana 3 pok.6, ocena 5
  Godz. otwarcia: 10
  Godz. zamknięcia: 22 (plus całodobowe pogotowie odczynnikowe)
  Dział Handlowy serwisu: tel. +48 600 777 355, fax. +48 717 336 538
  Telefon 071/ 347-63-65
  Fax 071/ 348-41-88
  E-Mail sklepu: [email protected]
  Strona WWW sklepu: http://odczynniki.chem.pl
  Nasza oferta znajduje się na stronie http://odczynniki.chem.pl, oprócz tam wymienionych substancji możemy zsyntezować lub sprowadzić każdy (!) legalny odczynnik w dowolnej ilości, przy czym oczywiście, przy większych zamówieniach ceny są o wiele korzystniejsze. Prowadzimy sprzedaż prawie wyłącznie wysyłkową (nie mamy biura sprzedaży bezpośredniej), czasami można odebrać towar w siedzibie we Wrocławiu. Ceny umiarkowane, szczególnie przy większych zakupach.
  Dnia 04-11-18 nadesłał: Tomasz Holband - e-mail zastrzeżony 

  Inny wpis odnośnie powyższego sklepu:
  ocena 5
  Zestawy dla chemika, możliwość skompletowania własnego laboratorium, odczynniki, szkło laboratoryjne. Wysokie ceny, ale warto.
  Dnia 05-08-28 nadesłał dane zastrzeżone - [email protected]

 44. ALCHEM-Wrocław - Wrocław, ul. Giżycka 62, ocena 5
  Godz. otwarcia: 7
  Godz. zamknięcia: 15
  Telefon (071) 325 24 07
  Fax (071) 325 24 07
  Odczynniki chemiczne, sprzęt i szkło laboratoryjne.
  Dnia 00-01-30 nadesłał: brak danych 
   
 45. P.O.O.Ch. MULTICHEM - Wrocław, ul. Krakowska 98, ocena 5
  Godz. otwarcia: 8
  Godz. zamknięcia: 15
  Telefon (071) 372 60 60
  Fax (071) 372 60 60
  Jedyny taki sklep, który realizuje nawet najmniejsze zamówienia. Lol Bardzo dużo odczynników, sprzętu i szkła laboratoryjnego do kupienia "od ręki". Zamawiany asortyment są w stanie sprowadzić w tydzień, niezależnie czy to pojedynczy odczynnik, czy też wyposażenie całego laboratorium wraz z meblami. Fachowa obsługa - prowadzący firmę są chemikami z wyższym wykształceniem. I chyba najważniejsze - zamówienia można składać via e-mail!!!
  Dnia 00-12-21 nadesłał: Roman Gomółka - e-mail zastrzeżony

Skala ocen

5 Lol - Jest prawie wszystko czego dusza zapragnie
4 Smile - Dosyć dobrze zaopatrzony
3 Głupek - Przeciętny lecz warto się wybrać
2 Sad - Lepsze to niż nic
1 Sad - Raczej nie warto tam zaglądać

 

Jeśli znasz dobry sklep ze sprzętem i/lub odczynnikami chemicznymi, którego nie ma w niniejszym spisie, użyj jednej z poniższych metod (najlepiej byś skorzystał z formularza), aby sklep do spisu dołączyć. Na początek dokładnie przeczytaj tę stronę w całości, po czym obejrzyj formularz. Dowiesz się w ten sposób jakie informacje są nam potrzebne.

.http://chemfan.pg.gda.pl/Sprzet_I_Odczynniki/Sklepy.html

NAJWAŻNIEJSZE DODATKI DO ŻYWNOŚCI

 

http://chemfan.pg.gda.pl/Sprzet_I_Odczynniki/DodatkiE.html

Zobacz także: Chemical Cuisine: CSPI's Guide to Food Additives

 

Chemical Cuisine Ratings

 

https://www.cspinet.org/page/chemical-cuisine-ratings

 

===

 

"Środków do czyszczenia nie wolno łączyć z octem! - Chemik: możecie zrobić sobie krzywdę"

https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,uwazaj--tych-produktow-nie-mozna-ze-soba-laczyc--bo-staja-sie-toksyczne,artykul,93265753.html

===

Portret użytkownika Nomen - Omen

"Początki terroryzmu.

"Początki terroryzmu. Historia Bez Cenzury" - (WIDEO - Historia Bez Cenzury)

 

Historia zamachów sięga tysięcy lat wstecz i dzisiaj opowiemy Wam o początkach tego zjawiska. Jaką akcję odwalił pewien szewc w Efezie w IV w p. n. e.? Czym była komisja Trzydziestu Tyranów? Który z uczniów Jezusa mógł być terrorystą? Jak propagandę terroru uskuteczniał jeden z następców Czyngis Chana? O tym wszystkim opowiemy Wam w dzisiejszym odcinku. Zapraszamy do oglądania

 

Źródła informacji:

G. Chaliand, A. Blin, Historia terroryzmu. Od starożytności do Da’isz B. Bolechów, Terroryzm w świecie podwubiegunowym R.M. Barnas, Terroryzm Od Asasynów do Osamy bin Ladena Ch. Reuter, Zamachowcy – samobójcy. Współczesność i historia R. Borkowski (red.), Konflikty współczesnego świata

 

https://m.youtube.com/watch?v=feEP3Kz-W6I

Skomentuj