Co wiadomo o „wideo z egzekucji rosyjskich żołnierzy na Ukrainie”

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Rosyjskie Ministerstwo Obrony oskarżyło ukraińskie wojsko o strzelanie do rosyjskich żołnierzy, którzy się poddali. Zarzuty zostały postawione na podstawie nagrania wideo zamieszczonego na kanałach Telegramu. Jego autentyczność nie została jeszcze potwierdzona. Również ukraińskie władze nie skomentowały jeszcze tych strzałów. Pisze o tym BBC Russian Service.

 

Rosyjskie Ministerstwo Obrony oskarżyło ukraińskie wojsko o strzelanie do rosyjskich żołnierzy, którzy się poddali. Zarzuty zostały postawione na podstawie nagrania wideo zamieszczonego na kanałach Telegramu. Jego autentyczność nie została jeszcze potwierdzona. Również ukraińskie władze nie skomentowały jeszcze tych strzałów.

 

Nagrania wideo rzekomo przedstawiające ukraińskich żołnierzy w obwodzie ługańskim rzekomo strzelających do rosyjskich żołnierzy (samego momentu strzelaniny nie zarejestrowano na wideo) wywołały ostrą reakcję rosyjskich władz.

 

Oprócz Ministerstwa Obrony, które nazwało incydent „masakrą”, oskarżenia pod adresem ukraińskiego wojska przedstawiły Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Rada Praw Człowieka przy Prezydencie, Rzecznik Praw Obywatelskich Rosji oraz Komitet Śledczy. Oświadczyli, że zwrócili się do wielu organizacji międzynarodowych, żądając przeprowadzenia śledztwa w sprawie domniemanej egzekucji więźniów.

 

Ukraińscy urzędnicy do tej pory wstrzymywali się od komentarzy.

 

Zespół BBC Reality Check przestudiował materiał filmowy, aby stworzyć wstępny obraz tego, co się stało.

 

Incydent zarejestrowany na wideo miał miejsce w sobotę 12 listopada lub wcześniej we wsi Makiejewka na linii frontu w obwodzie ługańskim.

 

Wieczorem tego dnia i 13 listopada na ukraińskich stronach internetowych pojawił się materiał z drona, na którym widać ciała rosyjskich żołnierzy leżące na ziemi na podwórku wiejskiego domu.

 

Wpisy w mediach społecznościowych, które towarzyszyły temu nagraniu, mówiły o ataku moździerzowym, w którym zginęli rosyjscy żołnierze, a zdjęcia znalazły się również w wideo Ministerstwa Obrony Ukrainy z walk w rejonie Makiejewki.

 

Jednak ta wersja wydarzeń została zakwestionowana przez prorosyjskie media, które twierdzą, że członkowie ukraińskiej 80 Brygady Powietrznodesantowej przeprowadzili pozasądową egzekucję rosyjskiego wojska.

 

17 listopada pojawiło się więcej nagrań z tego samego incydentu, tym razem nagranych przez ukraińskich żołnierzy bezpośrednio na miejscu zdarzenia. Na nich są na podwórku i nakazują odejść rosyjskim żołnierzom, którzy schronili się w stodole.

 

Celują bronią w kierunku wychodzącego wojska i pytają, który z nich jest oficerem i czy wszyscy opuścili budynek.

 

Na nagraniu widać także żołnierza w ciemniejszym mundurze, który wydaje się otwierać ogień do Ukraińców, podczas gdy reszta pojmanych Rosjan leży na ziemi. Po tym kamera spada na ziemię, słychać odgłos strzałów.

 

Nagranie z drona i nagranie z miejsca zdarzenia wydają się pokazywać ten sam incydent. Oba filmy pokazują drzwi wejściowe, a także coś, co wydaje się być czerwonym samochodzikiem na podwórku domu.

 

Co ważniejsze, pozy, w których leżą żołnierze, są takie same w obu filmach – zarówno przed, jak i po śmierci. Czy to zbrodnia wojenna?

 

Rosyjskie Ministerstwo Obrony potępiło incydent jako „celowe i metodyczne” zabicie strzałami w głowę ponad 10 unieruchomionych rosyjskich żołnierzy.

 

Zabicie lub zranienie żołnierza, który składa broń i poddaje się, jest zbrodnią wojenną. Jednak fałszywa kapitulacja jest również sprzeczna z zasadami wojny, w którym to przypadku wydaje się, że jedna ze stron wojujących przygotowała zasadzkę.

 

W tym tygodniu Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka opublikowało raport na temat warunków przetrzymywania jeńców wojennych podczas wojny na Ukrainie.

 

Przygotowując raport, personel ONZ przeprowadził wywiady ze 159 Ukraińcami, którzy byli w niewoli rosyjskiej i 175 Rosjanami, którzy wrócili z niewoli ukraińskiej. Autorzy raportu stwierdzili, że obaj byli poddawani torturom w niewoli, ale w niewoli rosyjskiej maltretowanie było systematyczne.

 

Ocena: 

Średnio: 2.9 (7 votes)

Komentarze

Portret użytkownika Endymion

RACJA!, a w Polsce będą

RACJA!, a w Polsce będą święcić husarię, gdzie każdy był prawiczkiem i nigdy nie zgwałcił.. Podobnie rzeź na Wołyniu była bez powodu.. TROCHĘ OBIEKTYWIZMU! 

Swołocz powiadasz? to są zadaniowcy w internecie, a nie chłopaki walczący na wojnie po jednej czy drugiej stronie.. to są debile, którzy na rozkaz maszerują i strzelają. Trzeba być debilem aby dać się pod rozkazy; baczność, spocznij, padnij, leżeć.. tak traktuję mojego psa, a w wojsku nazywa się to musztra!  Kto i gdzie powiedział, że ktoś na mnie krzyknie i mam padać na glebę i robić 100 pompek? jakiś święty, buk, a może królowa, czy inny patałach polityk? Jak w wojsku myjesz szczoteczką do zębów kibel, potem na rozkaz zabijesz całą rodzinę.. znieczulica.. zamazanie ganic..

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika inzynier magister

wojna zawsze niesie ze sobą

wojna zawsze niesie ze sobą straszne mordy ! nie ma wojny bez mordów, dlaczego tego ludzie nie kumają ! Czy to wojska rosyjsko języczne czy ukraińskojęzyczne, i tak będą takie mordy się działy, to się nazywa wojna ! Anglicy i Amerykanie mordowali hitlerowców jeńców za to że ci mordowali Anglików i Amerykanów jeńców ! to w czsasie wojny to "normalka" ! Wojna to potworność diabelska ! Dlatego należy cały czas modlić się do Jezusa o Miłosierdzie ! jak by wam ktoś wymordował rodzinę to jak byście zareagowali ? Miej nas Panie w swojej opiece !

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Q.

Dlaczego chcesz ciągle modlić

Dlaczego chcesz ciągle modlić się do Jezusa, Maryji itd. ? Czy to on/oni te wojny wywołują ? Czy to on/oni popychają ludzi do tych wszystkich okropności ? Czy to on/oni się w ten sposób nad ziemianami znęcają, że modląc się do nich chcesz ich uprosić o łaskę ??? Czy Tobie się wydaje że ci wszyscy których pomordowano w obozach zagłady za mało się modlili i dlatego bóstwo ich zignorowało ? Myślisz że jak będziesz klepał "zdrowaśki" to jakiś "święty duch" się nad wami zlituje i postanowi zaingerować ?? Coś Ci powiem - bogowie mają w "dupie" ziemian (w przenośni rzecz jasna, bo dupy takowej wszak nie mają), tak samo jak ludzie mają gdzieś wojny mrówek czy cierpienie termitów zjadanych przez mrówkożerców. Jesteście ludkowie mało znaczącą biologiczną rasą nie za bardzo rozgarniętych istot, którymi nie warto się zajmować. I dlatego bogowie was olewają od początku świata i to się nie zmieni bez względu na intensywność modłów i innych religijnych ceremonii, które dla bogów nie mają ŻĄDNEGO znaczenia... żadnego. I dla mnie też.

Strony

Skomentuj